Последният път, когато американският долар се срина до рекордно дъно спрямо еврото, бързо успя да се възстанови, докато сегашната ситуация изглежда малко по-различна.

Доларът направи ново рекордно ниско ниво към европейската валута в петък, когато търговските терминали отчетоха стойността $1.3680, рекорд виждан за първи път от 1999 г. Когато европейската валута се покачи над $1.36 през 2004 г., тя се задържа там около пет дни, след което започна понижение продължило една година.

За разлика от 2004 г., когато Федералният резерв на САЩ беше в началото на рестриктивната си политика по покачване на лихвените нива предоставящи силна подкрепа за долара, то сега икономическата активност в Америка се забавя, а ФЕД дава сигнали за първо съкращаване на лихвите до края на годината.

В същото време, икономиките от Европа и Азия изглежда се възползват добре от очакванията за намаляване на американската лихва. Инвеститорите търсещи по-високодоходни валути окончателно ще напуснат долара и ще се насочат към други световни парични единици.

Все повече анализатори дават прогнози за нивото $1.38, което да бъде достигнато без особена трудност. Искрата, която даде начало на бурното разпродаване на долари в петък беше новината за изключително слабото представяне на американската икономика през първото тримесечие.

През 2004 г. шефът на ЕЦБ Жан-Клод Трише коментираше почти ежедневно, че ръстът на еврото е нежелан и би навредил на европейската икономика, сигнал който се възприе от инвеститорите за готовността на ЕЦБ да направи валутна интервенция на пазара. В контраст на тогавашната ситуация, в момента почти никой от банкерите или европейски комисари не коментира високата стойност на еврото.

По-интересното, е че разликите с 2004 г. не свършват до тук. Този път пазарните участници приветстваха рекорда на еврото с прозявка и безразличие. Волатилността на евро-опциите в петък беше на най-ниското си ниво от пет месеца насам. През 2004 г. това ниво беше двата пъти по-високо.

Икономистите също са на мнение, че бавното, но сигурно потапяне на долара ще продължи в средносрочен план. Забавянето на икономическия ръст в САЩ, както и възможността за намаляване на лихвените нива ще възобнови притесненията на инвеститорите около способността на САЩ да финансира огромния си дефицит по текущата сметка. В момента на Америка са й нужни около $2 млрд. на ден, за да се справи с дисбаланса.