„Дянков отпуска колана предколедно", съобщава от първата си страница „Пари"
Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че 2009 г. ще завърши с малък бюджетен дефицит от 500 млн. лв., което е 0.756% от БВП. Така Дянков се отказа от преследваната цел за балансиран бюджет, с идеята "да подпомогне предколедно държавата и бизнеса".

Дефицит не се налага, можем да постигнем нулев бюджет, но добрите финансови новини ни позволяват малко да разпуснем предпразнично, каза той. От поемането на властта през август при дупка в бюджета от над 500 млн. лв. правителството на ГЕРБ успя да излезе на нула през октомври. През ноември има лек излишък от 48 млн. лв. по предварителни данни, съобщи Дянков. Реформите, които започнахме в НАП и Агенция Митници, започват да дават резултат, отчете той.

Дефицитът от 500 млн. лв. ще бъде разпределен по следния начин: 88 млн. лв. отиват за селско стопанство за национални доплащания, 100-120 млн. лв. за директно плащане на инфраструктурни проекти, за които строителни фирми вече са извършили дейности, а 50 млн. лв. ще се използват за изчистване на неплатени ДДС и осигуровки от строителни фирми.
Още от статията на „Пари"

„За Коледа кабинетът ще зарадва фирми, пенсионери и земеделци", информира „Сега"
Две седмици преди Коледа правителството реши да прояви малко щедрост въпреки жестоките икономии, които се налагат заради икономическата криза. То обеща да осигури пари за строителни фирми, фермери, пенсионери и социалнослаби. Това ще стане с цената на бюджетен дефицит.
Бюджетът за 2009 г. ще бъде пратен в парламента за актуализация и годината ще приключи с 500 млн. лева дефицит, реши правителството вчера. То ще даде 88 млн. лв. на земеделците, като 27 млн. лв. са доплащане към евросубсидиите за ниви и плащанията ще стартират от 14 декември. Кабинетът смята да изчисти и 100-120 млн. от задълженията на държавата към строителните фирми. Ще се отпишат и взаимни задължения за 50 млн. лева - понеже държавата има да събира данъци и осигуровки от фирми, на които дължи пари.

Ще има повече пари и за социални и здравни разходи. Финансовият министър Симеон Дянков обеща, че няма да има забавяне на социалните помощи за декември. Има шанс кабинетът да осигури и коледни добавки за пенсионерите. Те могат да дойдат за сметка на орязване на премиите на чиновниците. Министърът на финансите е изискал до петък да му бъде представена информация какви бонуси и премии смятат да си раздават по министерствата за Коледа. "На базата на тази информация с премиера ще решим дали част от бонусите да не отидат за социално най-слабите, включително и пенсионерите", поясни Дянков. От финансовото министерство обясниха пред "Сега", че специално в МФ не планират раздаване на коледни добавки и няма допълнителни пари нито за чиновници, нито за пенсионери. От думите на Дянков обаче излиза, че по другите министерства имат такива намерения.

"Решихме, че можем да си позволим през декември да разпуснем предпразнично", обясни министърът на финансите. Хазната ще събере с 400-500 млн. лв. повече приходи от очакваното до края на 2009 г., защото спадът на икономиката щял да бъде не 6.3%, а само 4.9%. Според него тези милиони са напълно достатъчни, за да покрият очертаващия се дефицит от 500 млн. лв. Дянков похвали НАП и митниците за подобрената събираемост, подчерта, че петролните и алкохолните компании усърдно внасят акцизи, и прогнозира силни приходи през декември "заради високото потребление покрай празниците".
Още от статията на „Сега"

„Коледа идва с 13-а пенсия", съобщава от първата си страница „Монитор"
Възможно е пенсионерите да вземат коледни добавки. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Симеон Дянков. Вчера той съобщи, че решението за тринадесета пенсия ще бъде взето на заседанието на Министерския съвет следващата сряда. Социалният министър Тотю Младенов поясни, че се обмисля вариант да се вдигне минималната работна заплата. Размерът ще бъде обсъждан допълнително с финансовото министерство и синдикатите, уточни той.

Дянков е изискал от всички министерства до петък да докладват какво допълнително възнаграждение за служителите си са планирали за тази Коледа. Според тази информация премиерът Бойко Борисов и Дянков ще решат дали тези поощрения да бъдат раздавани по предложения от ведомствата начин, или част от тези средства да бъдат насочени към социално най-слабите хора, включително и пенсионерите. Последният вариант е вероятен, каза Дянков.
Бюджетът за ноември ще завърши с малък излишък от около 48 млн. лв. по предварителни данни. Това е отличен резултат във време на криза, заяви Дянков след вчерашното заседание на кабинета. Той прогнозира, че за декември може да се получи същият резултат.  Излишъкът е в резултат на приходите и от Агенция "Митници" и от НАП, които са по-високи през ноември, отколкото през другите месеци. Реформите, които започнахме в началото, вече дават резултати, похвали се Дянков. Спадът на БВП за 2009 година се очаква да бъде 4,9 на сто, а не каквато беше досегашната прогноза  - 6,3 на сто.

Поради добрите резултати кабинетът вчера реши да се завърши 2009 година с малък дефицит до 500 млн. лв. и това ще стане с промяна в Закона за бюджета за 2009 година, която вчера влезе в парламента за гласуване. Така прогнозираният дефицит за годината ще бъде 0,75 на сто от БВП, което нарежда България на първо място сред страните членки на ЕС - с най-нисък дефицит.
Още от статията на „Монитор"

„Цонев си купил село", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Медвен скоро може да бъде прекръстено на Цонево. Това твърдят от родното село на летописеца на Априлското въстание Захари Стоянов. Бившият военен министър Николай Цонев е напазарувал там къщи на килограм. В данъчната си декларация обаче е вписал само една. "Може само тя да е на негово име, но всъщност притежава 6 къщи и 3 дворни места в нашето село", обяви пред "Стандарт" Никола Фийков, бивш кандидат-кмет на Медвен. Земляците на Захари Стоянов твърдят, че една част от имотите на ексминистъра се водели на името на дъщеря му Моника. Други се пазарували от фирмата "Булгериън нукс", представлявана от приятеля на Цонев и настоящ депутат Красимир Неделчев Минчев.
Всичко това не е вярно, купих си само една къща - Дядо-Сандьовата, платих за нея 20 000 евро, отговори Цонев.
Още по темата от „Стандарт"

„Временен стоп за екоенергийния бум", информира от първата си страница „Дневник"
България може да замрази за шест месеца проекти в начален етап за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това съобщи вчера екоминистърът Нона Караджова. "Възникват проблеми с големия брой проекти за вятърни генератори и инсталации за производство на енергия от слънчева светлина не само заради практиката те да се осъществяват в защитените зони, но и заради изключително многото подадени молби за отчуждаване на земеделски земи" - така Караджова аргументира обмисляната мярка.

Нарушения по "Натура 2000" и започналите наказателни процедури на ЕС срещу България за строителството на вятърни паркове на Калиакра без необходимите екооценки доведоха дотук, каза министърът. Земеделското министерство също отчита увеличаване на заявките за промяна на предназначението на земята за строителство на вятърни и соларни паркове, допълни тя. Сега ще се уточнява какви терени от земеделския фонд вече са определени за ВЕИ парковете.

Министърът на енергетиката пък описа бума на екоенергийни проекти така: "В момента сме като в автобусна блъсканица, когато всеки с лакти опитва да влезе в автобуса, за да не го изпусне, и накрая може да бъде ударен от контрольора за това, че не е успял в блъсканицата да си купи билет."

Мораториумът ще трае, докато бъде изработен планът за развитието на зелената енергетика до 2020 г. Очакванията са документът да мине през одобрението на Европейската комисия до средата на 2010 г.
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"

„Продават 239 хотела по Черноморието, липсват сериозно търсене и купувачи", разкрива от първата си страница „Класа"
239 хотела по нашето Черноморие са обявени за продажба, като 159 са на юг, а останалите 80 - на север, сочи справка в сайта imot.bg. Почти 70 от комплексите са на стойност над 1 млн. евро, останалите са малки имоти или по-скоро къщи, оборудвани да приемат туристи. Цените на някои стигат близо 3000 евро за квадратен метър, но има и такива за 400-450 евро за кв. м.

Сред предложенията е голям хотелски комплекс в Слънчев бряг за 11 млн. евро. Цената е бeз ДДС, уточняват собствениците. Разгънатата му квадратура е 6780 кв. м, а кв. м излиза 1622 евро /пак без ДДС/. Хотелът е на първа линия, само на 50 м от плажа. Освен обявените над 6 декара стаи, апартаменти, кафенета и ресторанти има и 6870 кв. м прилежащи площи - басейн, алеи, градини. Най-скъпият хотел във Варненския район пък се намира в Златни пясъци и се предлага на цена от 42,5 млн. евро.

В същото време на онлайн страницата на в. „Файненшъл таймс" в категорията Businesses for sale се продават 20 комплекса. От тях 16 са в Бургаска област, а 4 - във Варненския район. Една от най-скъпите оферти е за 4-звезден луксозен хотел на първа линия в курорта Слънчев бряг на цена от 35,2 млн. долара. Посочено е, че комплексът разполага с 1198 легла, от които 70% са с изглед към морето, две конферентни зали и два външни басейна. Обектът има и подписани договори с Neckerman (част от веригата Tomas Cook), Apollo, Fisher и други по-малки оператори. Сред офертите е и хотел в Поморие Penelope Palace, 4 звезди, който се продава за 36 млн. долара и предстои да бъде завършен през лятото на 2010 г.

Според Калоян Богданов, маркетинг мениджър на агенция за недвижими имоти „Адрес", повишеното предлагане на хотели се наблюдава през последните две, дори три години, а тенденцията се е засилила със задълбочаването на кризата, тъй като е намалял туристическият поток.
Още от статията на „Класа"

„Русия все по-силно започва да скърца със зъби", предупреждава в коментара си „Пари"
Шанс за участие в проект като Южен поток се дава веднъж в живота, затова здравият разум със сигурност ще вземе връх в България. Това изказване на говорителя на Газпром Сергей Куприянов дойде само дни преди заседанието на българо-руската междуправителствена комисия, на която се очаква България да заяви позицията си по енергийните проекти.  Изказването на Куприянов беше направено с ясната мисъл, че ще получи силен отзвук и у нас.

По този начин Русия намекна, че времето на България за размисъл изтича и трябва да се прибегне към конкретни действия. Тонът, с който беше направено това, всъщност е тонът, който по принцип Русия е свикнала да държи, но който досега беше приглушен за новите управляващи у нас. Интересното обаче е, че подобни изказвания не идват от висшите управляващи, а от значително по-нископоставени служители. Това обаче не означава, че те са случайни или че не са били съгласувани на по-висше ниво.  По време на енергийната среща на върха, която се проведе в София през април, Русия отново наложи  подобен тон. Не друг, а шефът на международния отдел на Газпром Сергей Циганков заяви, че Булгаргаз може да бъде изключен от схемата за доставки на синьо гориво за България. Тонът на Циганков трябваше да напомни на България също, че Русия никак не е доволна от несговорчивостта на България по отношение на Южен поток.
Още от статията на „Пари"

„Русия предлага да финансира и българския дял в АЕЦ "Белене", пише „Сега"
Русия отново предлага да кредитира АЕЦ "Белене", този път - и българския държавен дял в проекта. Ръководството на "Росатом" ще представи офертата по време на започващото днес в София заседание на българо-руската икономическа комисия, съобщи президентът на руската компания Сегей Кириенко по време на своя среща с руския премиер Владимир Путин. "В съответствие с вашето нареждане подготвихме новото предложение за българското правителство. Там основен въпрос беше източникът на финансирането, затова с ваше позволение ще се опитаме да се договорим в София", заявява Кириенко според стенограмата от срещата. Путин е дал своето съгласие.

"Новото българско правителство поиска от нас да се поднови кредитирането на миноритарния дял в проекта, а останалото да плащат инвеститори, като руските компании също имат интерес", коментира пред "Сега" пресаташето на "Росатом" Сергей Новиков. Русия бе готова миналата година да финансира с експортен кредит от 3.9 млрд. евро целия проект. Междувременно от общата компания излезе немската RWE, която имаше 49% дял, и сега НЕК притежава 100% от компанията. Преди време енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че българската държава може да остане с минимален дял от 25%. Именно този дял предлага да кредитира "Росатом" - фирмата, която управлява "Атомстройекспорт", избрана за основен изпълнител на АЕЦ "Белене".

Въпреки че според българската страна централата може да излезе 10 млрд. евро, разчетите на руската компания остават в рамките на 3.9 млрд. евро. "Няма значение какви цени споменава министър Трайков, цената остава тази, а разходите за лихви по кредита, присъединяването към мрежата и изграждането на инфраструктурата не може да се калкулират в цената", категоричен бе Новиков.

Вчера министерството на икономиката не пожела да осветли българската позиция по АЕЦ "Белене" и по останалите два големи енергийни проекта - газопровода "Южен поток" и петролопровода Бургас-Александруполис. Преди време премиерът Бойко Борисов обеща тази позиция да е готова до края на ноември. Самият Трайков заяви вчера, че "ще отстояваме национално отговорна позиция". Екоминистър Нона Караджова пък заяви, че България не желае предлаганата технология за нефтопровода Бургас-Александруполис.
Още от статията на „Сега"

„Жилищата поевтиняха с 6 млрд. лева", разкрива „Монитор" като се позовава на доклад на „Индъстри уоч"
С  6 млрд. лева са поевтинели градските жилища, собственост на домакинствата само за три месеца, като към края на септември тяхната стойност е паднала до 105 млрд. лв. Това показват данните от доклада на Индъстри уоч за финансовото богатство и пазара на жилища у нас.
В резултат на това съвкупното богатство на домакинствата - финансово и жилищно, се е свило съществено до 139 млрд. лева. през третото тримесечие на 2009 г. Анализаторите от Индъстри уоч прогнозират още, че жилищните цени могат да се понижат допълнително с до 10% в началото на 2010 г. спрямо настоящите нива. Това ще се случи, ако банковото кредитиране продължи да се забавя с темповете от последните 3 месеца, а притокът на външни капитали остане слаб.

В доклада се отчита още, че растежът на финансовото богатство се забавя до 2% годишно, но въпреки икономическата криза и очаквания й пик той остава положителен. Само през третото тримесечие на 2009 г. финансовото богатство е нараснало с 800 млн. лв. в сравнение с предходните три месеца, като е достигнало 34,3 млрд. лв. Нетното финансово богатство, което отчита и задлъжнялостта на населението, е нараснало с 3,5% спрямо година по-рано, като отчасти увеличението му се дължи на забавянето на банковото кредитиране.
Задлъжнялостта на домакинствата в България е все още близо два пъти по-ниска в сравнение със страните от еврозоната, констатират още от Индъстри Уоч.
Още от статията на „Монитор"

„Багери погребват селото на тузарите", разказва репортажът на „Стандарт"
След по-малко от два месеца незаконният баровски квартал край Бургас ще бъде изравнен със земята. Жребият е хвърлен и връщане назад няма. Луксозните богаташки вили, изградени на морския бряг в местността Ченгене скеле, ще се превърнат в руини, а багерите ще погребат милиони евро инвестиции на брега. Точно 257 са масивните сгради, които ще рухнат, защото са построени незаконно върху заграбена общинска и държавна земя.
Бургазлии дълго ще помнят студентския празник на 2009 г. А някои няма да го забравят до края на живота си. Точно в този ден багерите плъзнаха из местността Ченгене скеле, за да бутнат селището, построено незаконно за по-малко от 4 петилетки. То не е отбелязано на нито една географска карта, но пък бе вписано в личните карти на своите обитатели. През годините странното формирование нашумя с името Рибарското селище, а напоследък се прочу и с подигравателното Село Богатово, заради тузарските хасиенди, построени там. Първите 4 къщи паднаха само за броени часове пред очите на шокираните им собственици. Те до последната секунда вярваха, че най-лошото ще ги подмине и ще се намери изход. Доведени до отчаяние, нарушителите се опитаха да защитят скъпите си домове с нелепи аргументи.

"Как така ще ни събарят къщите?! Като са знаели, че са незаконни, защо тогава години наред ни събираха данък сгради и такси за смет, и то срещу фактури? Как така си плащахме всеки месец тока и как ни откриваха партиди за вода", питаха собствениците на незаконни къщи. Ужилените от закона винят за тежката ситуация държавните и общинските власти, които цели 20 години даваха мълчаливото си съгласие за ширещото се беззаконие в Ченгене скеле. "Ако бяха започнали да събарят навремето, когато построиха първите къщи тук, хората щяха да се спрат и сега нямаше да има цяло село. А те ни оставиха да строим и сега стана много лошо. Голяма трагедия е да загубиш дом, който си градил тухла по тухла", нарежда гневно жена на средна възраст. С половин уста признава, че и тя е сред собствениците на незаконни вили, но категорично отказва да съобщи името си. Не желае да посочи и къщата си. От думите й ясно личи, че съзнава абсурдната ситуация, но пак връща топката към управниците. "Години наред ни лъгаха, че ще се намери начин за узаконяване. Големци, които също строиха тук, се биеха в гърдите, че имат връзки, че никой няма да посмее да събори цял квартал и че един ден ще ни разрешат да си купим земята. А сега какво стана - пратиха ни багерите", нарежда ужилената дама. За имената на големците с незаконни вили в Село Богатово се говори от години. Мълвата носи от ухо на ухо, че къщи в Ченгене скеле са вдигнали бивш областен управител на Бургас и бивш затворнически шеф, както и няколко политици, нашумели в зората на демокрацията. С луксозна хасиенда там се обзаведе и "лейтенантът" на Митьо Очите Стефан Хаджиев с прякор Котката. Имотът на наркопласьора бе разкрит по време на арестите срещу групировката през 2007 г.
Още от статията на „Стандарт"

„Глобалният рекламен пазар ще се възстанови през 2010", анализира „Дневник"
Рекламният пазар в световен мащаб се стабилизира и ще започне да расте през следващата година. Това прогнозираха от медийната агенция "Зенит оптимедия" и компанията за проучвания "Магна глобъл", цитирани от "Блумбърг". Компаниите обосновават очакванията си с наближаващия край на глобалната рецесия.

Разходите за реклама ще се увеличат с 0.9% до 447.7 млрд. долара през следващата година след спад от 10% през настоящата, прогнозира "Зенит оптимедия". Компанията е собственост на "Публисис груп". "Магна" на свой ред очаква приходите от реклама да се повишат с 6% през следващата година.

"Зенит оптимедия", която повиши очакванията си за индустрията за пръв път за последните 18 месеца, заяви, че пълното възстановяване ще се забави.

"Големият спад приключи", каза главният изпълнителен директор на "Зенит оптимедия" Стивън Кинг. "Очакваме пазарът да продължи да се стабилизира, тъй като бизнес доверието се увеличава", допълни той. "След период на огромна несигурност рецесията от 2008-2009 г. започна да отшумява в много части на света. Тя обаче остави дълбока следа и последиците от нея ще се усещат още дълго време", коментираха от "Магна". Компанията очаква приходите от реклама да се увеличават с по 5% на година до 2015 г.

Интернет рекламата е единствената, която отчете ръст през изминалата година, посочват от "Зенит оптимедия". Според компанията покачването за 2009 г. се  равнява на цели 9.5%, а очакванията й са за ръст от около 13% през следващата година. Интернет ще стане втората  по големина рекламна среда до средата на следващото десетилетие, прогнозира медийната агенция. "Магна" очаква приходите от интернет реклама да достигнат 60 млрд. долара през следващата година. Според компанията те ще се равняват на 99 млрд. долара през 2015 г. при едва $10 млрд. в началото на века.

Очакванията са телевизионната реклама да отчете спад от 7.6% през 2009 г. Все пак тя ще увеличи пазарния си дял, коментира "Зенит оптимедия". Двете компании представиха своите прогнози на медийната конференция, организирана от UBS в Ню Йорк. Швейцарската банка е на мнение, че рекламният пазар ще отчете ръст от 3.9% през следващата година.  Според директора на медийната агенция "Груп М" Адам Смит водещи при възстановяването ще бъдат развиващите се пазари. Неговото мнение се споделя и от анализатори на "Магна". "През следващата година ще има много страни, които ще отчетат двуцифрени ръстове. Сред тях са Китай, Коста Рика, Хонконг, Индия и др.", коментираха от компанията.
Още от статията на „Дневник"

„Съдебната система не познава такъв срив на авторитета", казва в интервю за „Сега" председателят на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова
Г-жо Тодорова, защо Съюзът на съдиите предложи на парламента само една кандидатура - на Румен Янков, за попълване на квотата му във Висшия съдебен съвет? С оставките във ВСС покрай скандала "Красьо" се освободиха две места. Можеше да посочите и по-дълъг списък, от който депутатите да изберат.
- Нашето становище е, че в рамките на конституционния модел на ВСС трябва да се отделят две отделни камари за управлението на кадрите в прокуратурата и в съда. Затова решихме, че за второто свободно място от парламентарната квота е възможно да бъде излъчен прокурор. Ако прокурорите възприемат нашия подход за демократизиране на процедурата за избор на членове на ВСС от законодателната власт, биха могли да ни последват, като предложат свой представител.
Кандидатурата на г-н Янков е най-адекватна на извънредната ситуация - съдебната система не познава такъв срив на авторитета на правосъдието и на ВСС. Това изисква излъчване на изключителни кандидатури за членове на ВСС, за да бъде преодоляна инерцията и да се осъществи поврат в развитието. Както при избора на г-жа Капка Костова, така и при излъчването на кандидатурата за г-н Янков търсихме знакови личности, които действително са безукорни - не просто изявени професионалисти, а най-добрите, с лидерски качества, безспорни авторитети, с вече показани на практика управленски възможности да администрират съдебната власт.

В настоящия момент на широко разпространени съмнения в почтеността на отделни представители на ВСС и на административни ръководители да управляват съда и прокуратурата е особено важно, че подобни съмнения за г-н Янков не са съществували никога и у никого. Той има и капацитет да е идеолог на реформи. Особените му мнения като конституционен съдия показаха не само че притежава силна енергия да отстоява личната си позиция, но и борбеност и способност да не се обезкуражава, когато тази позиция го поставя в малцинство.

Нашето предложение не обвързва НС. Няма законен ангажимент депутатите да се съобразят с мнението ни. Но не можем да бъдем безучастни и да не поемаме отговорността си за създаване на прозрачна и демократична процедура за избор на членове на ВСС. Разчитаме на също толкова отговорна ответна реакция.

Отчитате ли като грешен избора на сегашните представители на съда? Как да се избира ВСС?

- Отчитаме като грешка начина, по който протече изборът на представителите на съда във ВСС при конституирането му през 2007 г. Не беше прозрачен, защото кандидатите не бяха изслушани от делегатското събрание на съдиите, така е било и при прокурорите и следователите, и не поеха пред общността никакъв ангажимент за работата си във ВСС. Сега с избора на съдията Капка Костова за член на ВСС от съдийската квота направихме стъпка в правилната посока.

Този ВСС заслужава ли да довърши мандата си?

- ССБ вече имаше повод неколкократно да заяви, че с оглед основополагащите принципи на правовата държава и в частност - на разделението на властите, предсрочното прекъсване на мандата на целия ВСС при конституиране на нова законодателна и изпълнителна власт не е полезно. То води до дисбаланс и съсредоточаване на власт в управляващото политическо мнозинство. Трябва да се мисли за създаване на гаранции за излъчване на експертни кандидатури от страна на парламента, за да се опровергаят опасенията на Венецианската комисия към българския модел на ВСС, че сегашните правила позволяват политизирането му.

Как да се постигне това?

- По различни начини - чрез избор на членовете на ВСС с квалифицирано мнозинство или чрез гарантиране на избор на членове, излъчени и от опозиционните парламентарно представени партии, или чрез представяне на списък с предложения от съдебната власт, от които НС да избира. Трябва да бъде наложено и "подмладяване" на съвета чрез намаляване на изискуемия стаж за членовете му, както и да се обособят две самостоятелни камари от съдии и прокурори, които отделно да решават кариерното израстване на съдиите и прокурорите. В този смисъл също има препоръки от Венецианската комисия, за да се укрепи независимостта на съда и да се постигне по-ефективно управление. Някои от тези предложения изискват изменения в конституцията.

Оставките и дисциплинарните производства достатъчни ли са, за да се изчисти образът на системата след скандала "Красьо"?

- Дисциплинарните производства несъмнено са едно добро начало, защото показват осъзнаване от страна на ВСС на тежестта на скандала, който засегна сериозно убедителността на съдебната система. Поради стечение на обстоятелствата, които направиха случая "Красьо" известен преди започване на разследването, вече навярно няма как да бъде изяснено действителното съдържание на разговорите между магистратите и Красимир Георгиев. Но поредицата факти за комуникацията помежду им за времето, в което се е случила - преди и по време на серия назначения във ВСС, за липсата на разумно основание за подобни отношения, са достатъчна база, за да се приеме, че е накърнен престижът на съдебната власт. Сега е моментът и ВСС да дефинира какви са стандартите на доказване на съмненията за корупция при управлението на съдебната власт при прокламираната обща нагласа за нулева толерантност към това явление.
От медиите става ясно, че Благоевградският съдебен район буквално се тресе от поредица скандали - публикуват се данни за съмнения за конфликт на интереси между председателя на Окръжния съд и други лица, между съдии от района и други лица. Появи се медийно и нов персонаж, наречен Баджанака, за когото се твърди, че също е своеобразен брокер на влияние, този път само на местно ниво.

Това налага ВСС да покаже чувствителност и незабавно да демонстрира, че са извлечени поуки от случая "Красьо", като провери твърденията и заяви ясно дали са верни или не. Твърденията за конфликти на интереси по граждански дела могат да бъдат установени и чрез проверка от председателя на Софийския апелативен съд, каквато в момента за първи път е назначена от него в наказателното отделение, в което работя в СГС.
Още от интервюто на „Сега"

„Пестете, но дайте коледни премии", казва в интервю за „Стандарт" финансистът Емил Хърсев
Трябва ли да се даде 13-а заплата въпреки кризата, попитахме финансиста и бивш подуправител на БНБ Емил Хърсев. Наскоро приключилият форум на авторитетното издание "Икономист" не предложи оптимистични прогнози за България за излизането от кризата и бързото възстановяване след това. Влизането ни в чакалнята на еврозоната - резервния механизъм IRM2, също може да е проблем, коментират анализатори. Според Хърсев обаче това е чисто политическо решение, защото България покрива маастрихтските критерии дори и сега.
Г-н Хърсев, трябва ли да се даде 13-а заплата, въпреки тежкото положение на някои фирми в кризата?
- В моята фирма вече съм раздал 13-а заплата още на 6 декември. Така хората ще могат спокойно да се подготвят за Коледа, да си направят сметката, а не в последния момент да се чудят какво да купуват набързо. Не одобрявам практиката да се чака последният момент и да се държат в напрежение. Все пак зависи от фирмите. Има някои, които наистина не са в състояние да платят повече, не могат дори да платят и дължимото на хората си. Но е добре дори да се вземе от някъде другаде, за да се даде на хората. Това мотивира много силно, особено по време на криза, защото работниците си дават отлична сметка какво се прави за тях и в какъв момент.

Икономисти твърдят, че след влизането на Естония в "чакалнята" за еврото - IRM2, през май 2010 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) щяла да облекчи условията за приемане на нови държави и да направи критериите ясни и разбираеми. Увеличава ли се нашият шанс и ние да влезем там по-скоро?
- Европейският съюз е политическа организация, а не бюрократичен конгломерат от висящи във въздуха административни институции, например ЕЦБ. Нещата няма да се променят, докато ЕС не стане единна държава, истинска държава, каквато в крайна сметка е целта на съюза. Така че, какво си мислят отделни юнаци, няма особено значение. И самата ЕЦБ, и единната валута са създадени на базата на международни договори на правителствата. Самите критерии, т. нар. Маастрихтски критерии, които определят влизането в тези финансови механизми, също са продукт на договор. Затова тези неща могат да се променят само с един междуправителствен договор. А не да се гласуват от г-н Трише (шефът на ЕЦБ, б.а.) и още петима господа. И не трябва да се обръща голямо внимание на това, което си мислят те.

Какво ще е влиянието на кризата върху скоростта на приемането ни в IRM2? Може ли да се забави преминаването ни към еврото?
- Не мисля, по-скоро точно обратното. В рамките на няколко месеца правителството ще направи това формално искане, което беше бавено и спотайвано абсолютно неправилно. Даже критериите на Маастрихт и досега не бяха пречка да бъде поискано присъединяване към резервния механизъм IRM2. Те не са спазени от половината от държавите, които отдавна се разплащат в евро. Може още до края на годината да се окаже, че влизаме в рамките на Маастрихт. Знаете, че и досега покривахме изискванията и много отгоре, с изключение на едно - инфлацията, което беше обяснимо. Една държава в преход, с много силен ръст генерира, но и може да понесе по-голяма инфлация.

Много оптимистично!
- Няма нищо оптимистично. Не казвам, че много бързо ще бъде прието такова искане на българското правителство. Най-вече поради страх от страна на всички тези институции, които споменах. Но както казах вече, решенията се вземат изключително политически, с оглед на това кое е добре за общността, а не за г-н Трише, и да не му се създават проблеми. Видя се, че той не се справя особено добре с проблемите, независимо от какъв характер са.

Наскоро се чу нещо от рода, че в Европа са уморени от нови присъединявания - и към съюза, и към Еврозоната. Това не е ли притеснително за намеренията ни?
- Не знам кои са тези физиотерапевти, които проследяват физиологичното състояние на Евросъюза, не съм забелязал подобно нещо. Председателят Барозу дори номинира комисар по разширяването. Ако беше обратното, щеше да номинира например комисар по релакса и преодоляване на умората.

Защо цари такъв пълен хаос в прогнозите, особено що се отнася до България? Непрекъснато ни предричат апокалипсис, пък ние си живеем доста добре.
- ЕС има над 300 млн. граждани и всеки от тях има право да изказва собствените си възгледи. Затова не виждам причина възгледите на гражданина Трише да са еднакви с тези на гражданина Иванов. И в това няма нищо лошо, разбира се.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Плащанията през банка пазят от имотни измами", казва в интервю за „Монитор" председателят на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара Димитър Танев
Господин Танев, как ще коментирате предложението плащанията по сделки с имоти да ставата само по банков път?
- В окончателната редакция на предложението то е приемливо. Зам.- директорът на френската депозитна каса г-жа Натали Жили преди две седмици похвали министър Маргарита Попова за тази първа крачка. Не вярвам да има колеги нотариуси, които да са против. Факт е, че България е сигурно последната страна в Европейския съюз, която забранява плащанията в брой при сделки с недвижими имоти, и това се прави не само с оглед на правната сигурност, а и с изпълнението на държавни приоритети като точното данъчно облагане, борбата с пране на пари, сивата икономика и т.н.

Ще заработи ли системата в нашите условия? Какво е новото?
- Новото е декларацията, изисквана от страните по сделката. С нея се удостоверява съвпадение между платената цена и записаната в документите за продажбата. Във варианта на предложението се използва терминът „продажна цена", а решението на правителството е да се забрани плащането в брой по всички сделки с недвижими имоти. Може би трябва да се забранят всички плащания в брой независимо от вида на сделката и основанията за плащане.

Така не се ли отваря вратичка в закона?
- Всичко е въпрос на терминология и затова предложението ни е да се визират всички сделки с недвижими имоти, а не само продажбите. Това е така, защото в България няма номенклатура нито на сделките, нито на плащанията. Предполагам, че в правната комисия на парламента тези детайли ще бъдат уточнени.
При обсъждането на проекта искахме декларациите да се попълват не от страните по сделката, а от непосредствените участници в нотариалното производство. Декларацията трябва да се попълва от тях, защото те имат права да извършват и приемат плащанията и съответно могат да носят отговорност. В 90% от случаите страните са и участници, но в другата една десета това са пълномощници, законни и особени представители и те единствено могат да знаят окончателно уговорената цена и точната банкова сметка. Целесъобразно е лицето, което се явява пред нотариуса, да попълва и предвидените декларации. Така ще се спести време, когато например страните са в чужбина и не могат два месеца по-рано да знаят точно уговорената цена и посочената банкова сметка.

Брокери от агенциите за недвижими имоти се отнасят скептично към задължителните декларации.
- Не бива да се забравя, че за невярна клетвена декларация се носи наказателна отговорност и законът предвижда за подобно провинение затвор от 1 до 6 години. Мисля, че опитите за измама с цената ще бъдат доста по-малко от сега. При установяване на лъжлива декларация по сделката, прехвърлянето на имота може да бъде обявено за нищожно, ако съдът приеме, че сделката е сключена в противоречие със закона.
Още от интервюто на „Монитор"

„Влагаме 500 млн. евро само в имоти и енергетика", казва в интервю за „Класа" управляващият президент на GEK Terna Груп Йоргос Перистерис
Г-н Перистерис, TERNA е изпълнител на един от най-големите инфраструктурни проекти у нас - удвояване и електрификация на жп пътя Пловдив - Свиленград/турска граница. Предаването на проекта се забави - какви са основните проблеми, предизвикали това забавяне, и кога се очаква да бъде предаден?
- В момента водим разговори с новите управляващи като част от усилията ни да разрешим проблемите, свързани с проекта за удвояване и електрификация на жп пътя Пловдив - Свиленград. В последните години срещнахме доста бюрократични спънки, особено що се отнася до процеса на отчуждаване на земята, за да се осигурят необходимите площи, попадащи на територията на проекта. В разрез с подписания ни договор, голяма част от него беше финансирана от нашия консорциум именно поради това, че се получи забавяне на изплащането на парите от страна на държавата, а и самите решения за начина, по който да придобием необходимите терени, също се бавеха. Така се наложи да инвестираме собствени капитали, за да вървят строителните работи, което всъщност беше и един от основните проблеми. Около 90% от проекта вече са готови. Ако решим трудностите, които споменах, до един-два месеца всичко трябва да е завършено.

Но все още очакваме да ни се изплатят дължимите инвестирани суми. Да не забравяме, че все пак става дума за проект на стойност 85,7 милиона евро. Смятам, че държавата трябва да бъде много доволна от свършената работа от наша страна и се надявам, че новото правителство ще реши възникналите проблеми, за да може не само да продължат без прекъсване оставащите строителни работи, но и да се предаде проектът до два месеца.

Какви са другите трудности, с които трябва да се справяте?
- България направи много в последните години, за да привлича повече инвестиции. Групата GEK TERNA присъства на българския пазар с цялата гама от дейности, които развива като строител чрез самата TERNA, като инвеститор в сектора на недвижимите имоти чрез дъщерната фирма ICON и развива енергийни проекти чрез TERNA Energy. Това, на което се надяваме, е, че Министерството на транспорта, с което си сътрудничим по споменатия проект за модернизацията на жп линията, ще осигури равноправно отношение към всички компании, поемащи реализацията на неговите проекти. Също така се надяваме, че всички поети ангажименти от новите управници ще станат реалност в посока облекчаване на трудностите пред инвеститорите. Мога открито да заявя, че ние ще останем тук. Предвиждаме да инвестираме 500 млн. евро само в недвижимите имоти и енергетиката в следващите 1-2 години.

Компанията е пред завършване на търговския център на веригата "Карфур", чието строителство достигна 123 млн. евро. Смятате ли, че подобни огромни проекти имат бъдеще в най-бедната страна на ЕС - България?
- Искам принципно да уточня, че в търговския център участваме само като строител, а не като инвеститор. Факт е, че през последните години се наблюдава свръхпредлагане на пазара на търговски центрове. За всеки случай, съдейки по информацията, която ни споделя инвеститорът, сградата на "Карфур" в своята цялост е вече отдадена под наем на големи компании и собствениците му вярват, че ще се окаже един много успешен проект. Не мога обаче да прогнозирам, дали всички търговски центрове, които се реализират, ще бъдат успешни, дори не съм сигурен дали ще бъдат завършени всички от тях, които бяха обявени през последните години преди финансовата криза.

Какви са най-значимите ви инвестиции в България в сферата на недвижимите имоти?
- В портфолиото ни с недвижими имоти се включват - напълно завършеният мултифункционален комплекс (от жилища, офиси и магазини) 3TOPS на бул. „България", почти завършеният луксозен жилищен Gerganitsa Palace в Бояна, бизнес центърът на бул. „Македония" в сърцето на София с предвидена обща разгърната застроена площ от 55 000 кв. м на стойност от почти 100 млн. евро, както и ваканционният луксозен комплекс Euphoria Club в Боровец. Имаме също закупени огромни терени за бъдещо развитие в София, Кривина, Самоков, Свиленград, Лом, на язовира в Батак. Освен в областта на недвижимите имущества, допълнително 300 млн. евро сме предвидили за проекти в енергийния сектор. Вече работим по реализирането на първоначалните ни инвестиции в вятърни паркове като например този в района на Крумовград.

Споменахте недвижимите имоти. Смятате ли, че пазарът има потенциал особено след сериозния спад през тази година?
- В първия ни подобен проект като този на бул. „България" - 3TOPS, помещенията са продадени на 80%. В Бояна са купени 40% от обектите. Достатъчно сме стабилни и силни финансово да изчакаме ситуацията да се подобри. Строителните дейности по проекта City Tower се очаква да бъдат завършени до 2,5-3 години. Този бизнес комплекс с предвидена обща разгърната застроена площ от 55 000 кв. м e обособен в сграда от две кули съответно от по 19 и 8 етажа. От тях около 31 800 кв. м ще бъдат офис пространства, 5300 кв. м ще бъдат магазини и около 372 подземни паркоместа. Що се отнася до проекта ни в Боровец ще започне да се предава на отделни етапи от края на 2010 г., това се предвижда за жилищната част, а целият комплекс ще бъде завършен до средата на 2011 г. Borovets Euphoria Club ще се състои от хотелска луксозна част и от около 100 апартамента и 9 вили в същия стил, ресторанти, барове, магазини, басейни, SPA, тенис корт и други.

Кой бизнес е по-печеливш - строителството, недвижимите имоти или енергийният?
- Както споменах, на българския пазар групата GEK Terna разгръща целия си потенциал. Политиката ни, що се отнася до пазара на недвижими имоти, е да ситуираме проектите си на локации от първостепенно значение, които да бъдат застроени с уникална архитектура и строителство, изпълнени на най-високо ниво. Затова сме оптимисти за бъдещето, че когато ситуацията се стабилизира, недвижимите имоти ще се окажат един успешен бизнес за нас. Разбира се, имаме желание да се ангажираме с изпълнението на публични и частни проекти като строители чрез дъщерната ни компания TERNA и в тази насока продължаваме нашите усилия, като участваме в подобни начинания като изграждането на метрото, на магистрали и пътища. Понастоящем проектите в процес на развитие, поети от TERNA, възлизат на около 2 млрд. евро. 20-25% от дейностите по тези проекти са насочени извън Гърция - към България, Балканите и арабските страни.

Споменахте за интереса ви към публичните проекти- не ви ли притеснява политическият риск?
- Вярваме, че всяка компания, предлагаща добра оферта както във финансово, така и в качествено отношение, заслужава да спечели такива проекти. Все пак България е член на Европейския съюз и е достатъчно стабилна страна. Смятам, че подобно на Гърция в миналото, така и вашата страна научи уроците си, особено що се отнася до средствата от еврофондовете. Финансовата криза не позволява на компаниите и на правителствата както в Гърция, така и в България, да гледат назад. Ето защо трябва всички да работим съгласно европейското право и правилата на ЕС.

Като цяло как оценявате средата за правене на бизнес у нас? Какво се промени в година на криза?
- Както вече споменах, финансовата криза промени доста неща. У вас настъпи и смяна на политическата власт през лятото. Предишните управляващи направиха няколко сериозни стъпки за привличане на инвеститори - особено що се отнася до данъчните облекчения. Надявам се, че новото правителство ще продължи да развива добрите мерки от предшествениците си и ще реши съществуващите проблеми, за да се запазят инвеститорите тук. Логично би било кабинетът да направи най-доброто за тяхното стимулиране, за да може те не само да останат, но и да увеличат капиталовложенията си в страната, след като ситуацията се стабилизира.
Още от интервюто на „Класа"

"Преносимите компютри продължават да се продават много добре", казва в интервю за „Дневник" директорът на "Поликомп" Надежда Генова
Как се отрази финансовата и икономическата криза на българския ИТ пазар през 2009 г.?
- Рано е да се каже, защото декември е най-силният месец за бранша. Трябва да видим какво ще се случи, за да направим анализ. Има спад в някои продуктови линии, но не във всички. Най-затормозени са продажбите на периферни печатни устройства. Но мобилните компютри продължават да се продават много добре. Кризата засегна всички - крайните потребители, малките фирми, корпорациите и държавата. Но смятам, че в някои отношения тя е оздравителна. Нашият бранш е преживял няколко подобни периода. Тази криза не е породена от местни проблеми, тя е световно явление и когато световната икономика се раздвижи, ще се раздвижат нещата и при нас. Ние бяхме подготвени за трудностите.

Как се бяхте подготвили?
- Всъщност това, което е характерно за нашата компания, е, че никога не сме имали раздута структура и разходи. Винаги сме следвали много ясна бизнес стратегия и тя ни помага да преодоляваме проблемите. Ние не съкратихме нито един служител въпреки кризата и спадовете, защото не сме имали в нито едно звено повече от необходимия брой хора. Не посегнахме и на разходите, тъй като винаги сме се движили много ясно и фокусирано около своите продажби и нужди. Например нашата компания е с най-голям приход на човек от конкурентните фирми.

Софтуер или хардуер ще се търси повече на Българския пазар през 2010 г.?
- Искрено се надявам, че в един момент ще започне да се засилва търсенето на софтуер. Или поне, че хората ще узреят за ползите от легализирания софтуер. Ако 2010 г. е такава, каквато прогнозираме обаче, не смятам, че тогава ще е моментът, в който хората ще имат достатъчно ресурси, за да започнат да плащат за софтуер. Хардуерът е нужда и не можеш да го ползваш, без да го платиш. За съжаление много хора в България ползват софтуер, без да плащат за него.

Продължават ли мобилните решения да дърпат хардуерните продажби нагоре?
- Да. Това е резултат от новата вълна, която започна в Европа и по света, преди да дойде при нас. Все още бизнесът не е максимално мобилен в България. Според нас мобилността ще продължи да дърпа продажбите на хардуер.

Кои са най-често търсените продукти?
- Потребителите приеха много добре нетбуците (евтини лаптопи с ограничени хардуерни възможности - бел. авт.). Според мен и занапред ще продължи сериозното търсене на преносими компютри, които са малки по размер, но за сметка на това са с нисък разход на енергия, с много по-големи дискове и с които можеш да вършиш някаква смислена работа, а не само да браузваш в интернет. Според мен ще има отлив в търсенето на нетбуци, но към момента интересът към тях продължава да е голям. Също така е много вероятно технологичната и ценова разлика между нетбуците и истинските преносими компютри постепенно да се смали.

Кои са най-големите ви партньори като клиенти?
- В момента дилърската ни мрежа наброява над 1000 фирми. В това число попадат всички търговски вериги, които продават ИТ продукти, най-големите компании в ИТ бранша и множество малки и средни фирми от цялата страна.

Как избирате нови партньорски фирми, чиито продукти да прибавите към портфолиото си?
- Отказвали сме много предложения за партньорство, защото търсим преди всичко качество и потенциал в дадена марка. Трябва качеството да е високо. Може да не е толкова популярна, но този тип продукти трябва да са търсени от пазара. Дилърите знаят, че щом ние предлагаме нещо, то е качествено. Това е нещо много важно за тях. Също така има марки, които нашата дилърска мрежа продава, и тъй като те предпочитат да работят с нас, изискват от нас да търгуваме и тази марка.

Така се случи например с Toshiba. Част от нашите дилъри продаваха тази марка и поискаха ние да им я доставяме. Доста често, когато някой производител ни предлага продукти, ние ги изискваме и тестваме. Преценяваме, гледаме и отзивите на дилърите - качествени ли са, къде са им проблемите, имат ли добре изградена сервизна мрежа. В това отношение сме предпазливи, защото по никакъв начин не искаме да злепоставим името си с марки, които не са достатъчно качествени.
Още от интервюто на „Дневник"