„Дянков взима царски дворец", четем от първата страница на „Стандарт"
Симеон Дянков поема двореца "Кричим", който държавата си взе от царя. Имението ще стане духовен и арт център и ще бъде отворено за хората. Кабинетът ще повери днес на финансовото министерство да стопанисва имота. Освен с ловната хижа дворецът е известен със страхотния си парк, в който щъкат мексикански пуйки, фазани и дори южноамерикански щраус нанду. Развъждани са и кеклици, яребици, токачки. Дянков смята да събира в двореца художници и археолози на пленери и семинари. "Кричим" е първият царски имот, който успяхме да си върнем, очакваме и да има други такива", обяви финансовият министър.
Симеон Сакскобургготски обаче не се е примирил със загубения дворец. "Казусът с "Кричим" ще стигне до Страсбург наесен", заяви пред "Стандарт" адвокатът на царското семейство Ели Христова.
Още по темата от „Стандарт"
„Спасителният износ", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Износът на България изненадващо нараства с 10.7% през май спрямо същия месец на миналата година и стойността му достига 3.59 млрд. лв. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), които също така затвърдиха започналата още 2011 г. тенденция вносът да се покачва изпреварващо - с 19% до 4.41 млрд. лв. само за май.
Износът беше основната причина през 2010 и 2011 г. българската икономика да отбележи растеж. През първото тримесечие на тази година обаче стойността му започна да намалява и при липсата на други двигатели за икономиката правителството намали прогнозата си за растежа на икономиката. Същото сториха Европейската комисия, БНБ, МВФ и редица независими анализатори, според които рецесията в някои държави от еврозоната заплашва да засегне и България.
Последните данни също отразяват тази несигурност, защото за страни от ЕС, където по традиция се пласират две трети от българския експорт, увеличението на износа през май е 2.2%. Продажбите към трети страни пък скачат с цели 25% на годишна база.
Тенденцията се потвърждава и от обобщените данни за петте месеца на годината, като износът за ЕС намалява с 0.7% на годишна база, а този към останалия свят расте с 3.3%.
От началото на годината се наблюдава ускорено увеличаване на вноса и за петте месеца външната търговия на България е с дефицит от 3.23 млрд. лв., което представлява 147% ръст на годишна база.
Въпрос на адаптация
Самият факт, че българският износ успява да се пренасочва към по-малко засегнати от кризата пазари, е позитивен. Данните само от един месец са крайно недостатъчни да се вадят изводи. Например от тях си личи, че най-голям принос за покачването на експорта през май с 300 млн. лв. идва от горивата, чийто износ нараства с над 130 млн. лв.
Те обаче в голямата си част са внос, който тук само се рафинира, така че като цяло по-скъпият внос изяжда ефекта и реално дефицитът в сектора се увеличава. Друг сектор със сериозен принос в ръста на износа са металите, но и там последните месеци има спад на цените, който може през второто полугодие да намали положителния ефект.
Все пак доста компании от различни сектори успяват да намерят алтернативи. Износът за страни като Обединените арабски емирства (основно заради тютюневия сектор) и Израел (горива) расте със стотици проценти. Следващите тримесечия ще покажат дали това е устойчиво, или се дължи на еднократни сделки.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Обещаният скок на минималните заплати в болниците пропадна", разкрива от първата си страница „Сега"
Категорично обещаното от здравния министър Десислава Атанасова, синдикати и работодатели увеличение на минималните заплати в болниците от 1 юли се отлага за неопределено време. За вчера беше обявено тържественото подписване на колективния трудов договор (КТД) в здравеопазването, което регламентираше 10-20% по-високи възнаграждения, но то пропадна заради условие, поставено от болниците в последния момент. "Имахме договорка, но в 12 без 5 работодателите внесоха нов текст, което удължава преговорния процес", обясни зам.-председателят на КНСБ Иван Кокалов на специално свикана пресконференция.
Според неподписания договор началната минимална заплата на лекар трябваше да скочи от 560 лева на 700 лева, на сестрите и лаборантите - от 400 лева на 540 лева, а час нощен труд трябваше да се увеличи от 50 ст. на 1 лев. КТД в здравеопазването се отнася за всички болници, независимо от собствеността им, и бюджетните здравни заведения като "Бърза помощ", ТЕЛК и РЗИ. Той се подписва от синдикати, работодатели и МЗ.
В последния момент работодателите, т.е. болниците, са поискали в договора да се запише, че увеличението на заплатите ще е при гарантиране на финансовата стабилност на лечебните заведения. Това значи да се премахнат лимитите - делегираните бюджети, които здравната каса спуска на болниците, и НЗОК отново да плаща за всеки отчетен случай, обясни председателят на асоциацията на работодателите в здравеопазването и директор на болница "Св. Анна" в София Димитър Димитров.
Лимитите бяха въведени заради сериозните свръхотчети на болниците. "Намираме се във финансова стагнация. Искахме да вдигнем между 10 и 11% заплатите на лекарите и с до 20% - на сестрите и лаборантите, а през 2013 г. да има ново увеличение с 10%, но при условие, че се гарантира финансовата стабилност на лечебните заведения", обясни той. Според Димитров проблем са и недофинансираните клинични пътеки, по които НЗОК плаща на болниците. Той даде пример със своята болница, която е превишила бюджета си за второто полугодие с над 500 000 лв. Обикновено обаче здравната каса плаща т.нар. надлимитна дейност. От НЗОК припомниха и че се обмисля от догодина въвеждане на нов метод за плащане на болниците, който ще премахне лимитите в настоящия им вид.
Още от статията на „Сега"
„Европа може да ни раздели от Румъния в доклада си", прогнозира от първата си страница „Труд"
Европейският съюз може да раздели България от Румъния в наблюдението върху правосъдието и вътрешните им работи, каза вчера дипломат, пожелал анонимност. Причината е опитът на управляващата в Румъния левица да свали десния президент Траян Бъсеску и да промени правомощията на Конституционния съд, както и закона за референдумите.
През втората половина на юли ЕК трябва да публикува доклад за напредъка на двете страни за изминалите 5 години, който се отчита чрез т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка.
Комисията, както и редица европейски столици начело с Берлин, изразиха безпокойство, че правителството на социалдемократа Виктор Понта нарушава конституционния ред и посяга на независимостта на съдебната власт.
"Да, България и Румъния могат да бъдат отделени", каза дипломатът, без да посочва как би могло да стане това. "Не виждам вероятност механизмът да бъде прекратен", добави той, визирайки и двете страни.
Източникът отказа да коментира, дали ЕК е склонна да предложи смекчен механизъм за едната страна и по-строг за другата. "Механизмът може да стане по-прецизен", уточни той.
България се бори сегашният механизъм да бъде променен, като ударението падне върху сътрудничеството за сметка на проверките. В момента страната ни е оценявана по 6 показателя, включващи реформите в правосъдието, вътрешните работи, борбата с корупцията и организираната престъпност. Румъния има 4 показателя, които включват същите сфери без организираната престъпност. Тя не се смята за проблем в северната ни съседка.
Междинният доклад през февруари бе по-благоприятен за Румъния. Но сега Букурещ е на мушката заради развития, на които "Стара Европа" гледа като на тих преврат и погазване на основни демократични принципи.
Още от статията на „Труд"
„Опасен влак доставя трафикантските цигари", разкрива от първата си страница „Монитор"
Контрабанда на цигари слага на карта живота на пътниците по линията Белград - София. В опит да припечелят допълнително машинисти разглобяват пултовете за управление и тъпчат евтини сръбски цигари навсякъде в локомотива. Само преди седмица митничари от Калотина разкриха двама машинисти, натъпкали товарния влак от западната ни съседка с папироси. Подобна контрабанда обаче се вихри и в пътническия, където използването на важни системи за тайници създава рискове за сигурността на пътниците. Преди дни цигари със сръбски бандерол бяха открити и у началника на международния влак Австрия - Турция, минаващ през Сърбия и България.
„Опасността при всяко разглобяване на тези уреди е изключително голяма, защото може да откажат важни системи.
Влакът може да остане без спирачки или пък може да се обърка посоката на движение при преминаване през стрелката и да се окаже, че върви срещу друг влак. Затова каквито и да било конструктивни изменения без предписания може да са много опасни", обясни пред „Монитор" следовател Георги Илиев, който участва в разследването на всички по-големи инциденти.
Освен в локомотива опити за криене на папироси се правят на практика в целия влак. Цигари с магнит е един от най-изобретателните начини за нелегалното прекарване на папиросите. За да не бъдат хванати, мулетата лепят стековете от външната страна на вагоните, докато митничари и граничари изтърбушват купетата отвътре, разказаха инспекторите на граничен пункт Калотина пред „Монитор". Те признават, че няма ден, в който някои от пътниците да не се опитва да пренесе нелегално евтини цигари от Сърбия. Поради тази причина сред работещите на Калотина нощният влак Белград - София е известен повече като „трафикантския".
Още от статията на „Монитор"
„Падат доходите от депозити и лихвите по жилищни кредити", пише на първата си страница „Класа"
През изминалия месец юни банките са продължили тенденцията за понижение на лихвите по депозити. Въпреки това официалната статистика отчете ръст в привлечените средства от граждани и домакинства. На месечна база увеличението беше с 300 млн. лв., а за цялата банкова система с 20 млн. лв. (данните са към май 2012 г.), обобщават анализаторите на сайта „Моите пари".
Не липсваха и нови промоционални предложения, но те вече се срещат все по-рядко. Активността като цяло по отношение на промени по срочни депозити беше умерена, но по-висока от предходния месец, твърдят експертите.
Почти нулева е била активността на банките по отношение на нови предложения за жилищни кредити. С изтичане на месеца почти всички действащи промоционални условия са били продължени - основно до края на септември. Станахме свидетели и на края на две промоции, които не бяха подновени. Една-единствена банка е предложила по-изгодни условия по своите продукти и с това новостите в този сегмент от кредитирането са се изчерпали. Тенденцията на ниска активност на банките при потребителските кредити е била прекъсната и през юни две банки са представили нови, по-изгодни условия по своите продукти.
Лихвите по тримесечните депозити през юни в лева са били 3,64%, при 3,74% година по-рано, докато в евро през юни 2012 г. лихвите са 3,59% при 3,64% година по-рано.
Лихвите по жилищните кредити в лева са били съответно 8,75% при 8,79% година по-рано, докато в евро през наблюдавания месец те са 8,77% и спрямо същия месец година по-рано са без промяна.
Лихвите при потребителските кредити също са без промяна. През юни в лева са 16,04%, а в евро са 17,02%.
Още от статията на „Класа"
„Доган одобрявал възродителния процес, но без насилие", съобщава от първата си страница „24 часа"
Ахмед Доган е вербуван официално за агент на ДС през 1974 година. През 1976-а, по думите му, Държавна сигурност вече е неговото семейство, без което не би осъществил мечтите си. Оттогава до средата на 1985 година той е изцяло на издръжката на бюджета, освен всички други екстри, които е ползвал като сътрудник на комунистическия репресивен апарат. Сумите, които е получавал, за да носи информация на ДС, са описани в справка, приложена в досието му.
Оказвана помощ на Сава от ДС
1. С наша помощ е устроен във ВУЗ Шумен
2. С наша помощ е прехвърлен в Софийския университет
3. С наша помощ стана аспирант
4. Осигурена му е още в СУ ежемесечна финансова помощ. Първоначално 90 лева, а от май 1982-ра по 125 лв., като разликата му е давана за подпомагане в наема за квартирата.
5. Периодично са му купувани дрехи.
6. Подпомаган е финансово за закупуване на литература.
7. Осигурени са му средства за ваканциите в Дръндар, Варна и Приморско.
8. По време на защитата на аспирантурата и коктейла след това му е осигурено финансиране от нас.
9. Оказвано е съдействие при устройване на приятелката му в общежитие.
10. Подпомаган е финансово за езиковата подготовка в Алианса.
11. Закупена му е пишеща машина.
12. Обезпечаван е финансово за всички негови празници, както и на приятелката и хазяйката му.
Рязка промяна в поведението на агента на Държавна сигурност "Сава" (Ахмед Доган) започва с началото на Възродителния процес пред декември 1984 година.
До този момент той е любимец на офицерите от Първо главно управление, които кроят планове за бъдещето му в разузнаването. До края на 1984 година той носи ценна информация за протурски настроения и ислямски фанатици сред малцинството, които са обявени за врагове на комунистическата власт.
Още от статията на „24 часа"
"Окупирай Централна гара", пише „Капитал Daily"
Пред входа на Министерството на транспорта е струпана камара празни колети. Върху тях редом до надписите "лъжец" са налепени образите на изпълнителния директор на БДЖ Йордан Недев и на председателя на съвета на директорите на холдинга Владимир Владимиров. Провежда се класическо мероприятие за системата на железниците - протест. Този път той е за заплатите на служителите в колетната компания към БДЖ "Парселс деливери", които се бавят от няколко месеца.
Как БДЖ делегира
Дружеството е регистрирано преди една година. Собствеността му е смесена. Куриерската компания "Тип Топ куриер" държи 51%, а останалите - "БДЖ Пътнически превози". Изваждането на колетната дейност беше част от плана за преструктуриране на железницата. Идеята е превозвачът да не се занимава с нетипични за него дейности и да се потърси помощ отвън. Държавният превозвач имаше намерение да аутсорсне и почистването на пътническите влакове, но към момента търговете за това не вървят гладко. Оказва се, че има проблеми и при колетната дейност.
Според договора БДЖ трябва да осигурява по 16 пощенски фургона на денонощие, а колетните пратки трябва да могат да се приемат в 139 гари. Година по-късно на компанията са предоставени само 4-5 пощенски фургона, тъй като другите не са ремонтирани, а от 139 гари поща се приема само в 36. "Тип Топ куриер" пък е принудена да използва собствения си подвижен парк, за да покрива празнините. Като резултат компанията губи клиенти и приходи, тъй като отказва поръчки. В допълнение преди два месеца Изпълнителна агенция "Железопътна администрация", към Министерството на транспорта забранява да се използват и пътническите вагони за куриерски пратки. Всичко това рефлектира върху възнагражденията на 180-те служители от "Парселс деливери", които се забавят вече два месеца. Те са бивши кадри на БДЖ.
И какво става после
"Проблемът е, че БДЖ не си изпълняват договора, който самите те са подписали", обяснява Валентин Николаев, представител на "Тип Топ куриер" в ръководството на "Парселс деливери". "Това са планови ремонти, за които са знаели преди подписването на договора", допълва той. Според него бизнес в тази дейност има. И дори имат три годишен хоризонт как да се развива той.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Бързото събиране на заеми отива на съд", информира „Стандарт"
Правото на банките за бързо събиране на суми от длъжници отива на съд. В момента районните съдилища издават изпълнителен лист срещу фирма или гражданин за сумата, която банките поискат от длъжника, само на базата на лист хартия, който е подписан и подпечатан от самите банки. Това право на банките да бъде отменено, поиска омбудсманът на България. А искането е допуснато за разглеждане от Конституционния съд с определение от 4 юли 2012 г. Още през 2009 г. Националната асоциация на българския бизнес събра 100 хил. подписа срещу привилегията на банките, които предаде на правителството.
Според асоциацията банките са в по-благоприятно положение при събиране на вземанията си спрямо останалите фирми и гражданите. Заради това право на банките доста хора и фирми изненадващо се оказват със запорирани сметки или заплати. Ако длъжникът има възражения, докато се води делото в съда, имуществото му се разпродава, а търговската му дейност може да спре. Ако отпадне атакуваното от омбудсмана право на банките, финансовите институции и длъжниците ще бъдат равнопоставени при доказване и събиране на вземанията. Банките ще могат да завеждат искове срещу длъжниците си, като и двете страни ще имат равни права да защитават интереса си.
Още от статията на „Стандарт"
„Имаме ли електронен имотен регистър? Да, ама не съвсем" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Какво всъщност се случва на пазара на имоти? Доколко данните за повишаване или намаляване на броя на сделките дават реална представа за тенденциите в различните сегменти?
Поне сред брокерите никой не би се наел с категорични отговори.
През миналата 2011 година например бе отчетено увеличение на вписаните имотни сделки с 20 на сто спрямо 2010 година. Но всички са наясно, че този растеж на пазара в някаква степен е лъжовен. Той се дължи основно на рязко нарасналите продажби на земеделска земя, твърдят от имотния бранш. В останалите сегменти се говори по-скоро за спад. Тенденция, която продължава и в първата половина на тази година. Детайлна разбивка при евентуална промяна в начина на вписване на сделките би дала значително по-точна картина. Това обаче е само пожелание.
От години се говори и за единна база данни, в която да може да се провери актуалното състояние на всеки един имот. Така ще се увеличи значително сигурността при сделките и ще се пресекат възможностите за имотни измами. Кога тази база данни ще бъде напълно готова засега е неясно.
Има ли в България електронен имотен регистър? Въпрос, който няма еднозначен отговор, въпреки че от години се говори за това информацията за всички имоти в държавата да бъде вкарана в единна база данни.
Има имотен регистър, твърдят от Агенцията по вписванията, която го поддържа. Разбира се, признават, че далече не цялата недвижима собственост е в него. По последни данни там има информация за 9,7 млн. имота. Това са всички апартаменти, ниви, парцели, къщи, вили и каквото се сетите, с които са извършвани някакви сделки през последните 20 години.
И пак не съвсем. Защото за колко години назад има информация в регистъра зависи от населеното място. Най-стари данни в електронен вид са въведени във Варна - всичко след 1993 г. Другаде имат само имотите, по които е имало движение след 2000 г. В София информацията е след 1998 г.
Регистърът е свързан с кадастъра. Но... кадастрална карта я има, я няма за 16-18% от територията на страната. От години само няколко града като Балчик, Добрич и Каварна могат да се похвалят с пълен регистър.
Още от статията на „Труд"
"Система за 70 млн. лв. пази влаковете от катастрофа", информира „Монитор"
Старт на сигнализираща система за управление на движението по релсите между Пловдив и Димитровград даде транспортният министър Ивайло Московски в Пловдив. Така влаковете могат да се движат между двата града със скорост от 160 км/ч при максимални условия на безопасност. Общата стойност на проекта за визуализация, контрол, управление и безопасност на трафика по линията Пловдив - Свиленград възлиза на 70 млн. лв. Финансирането е осигурено по ИСПА, от оперативна програма „Транспорт" (ОПТ) и от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Няколко такива системи за управление могат да бъдат видени в държавата, но за първи път това се случва и в жп транспорта, заяви министърът. Подобен начин на управление се прилага и в столичното метро и това гарантира безопасността на целия трафик, тъй като процесите са автоматизирани и до минимум е изключена възможността от човешка грешка, допълни Московски. Ако продължим да развиваме железницата с тези темпове, до три-четири години ще сме равни по условия на превоз по релсите с всяка западна държава, каза още той.
Изпълнителите на проекта обясниха възможностите за реакция на системите за безопасност, като я илюстрираха със стадо овце на релсите и овчар, който е забравил къде е стадото му. Достатъчно рано, преди влакът да връхлети върху тях, в центъра за управление ще се вижда, че на релсите е застанало препятствие и машината ще бъде спряна на достатъчно разстояние. Този вид реакция е възможна и при неправилно пресичане на спуснати бариери на прелез, ако каруца заседне върху релсите или дори ако самоубиец легне върху тях.
Още от статията на „Монитор"
"Новите коли в градския транспорт задължително с климатик", информира „24 часа"
"Високите температури затрудняват пътуването в градския транспорт. В София едва 30% от тролеите и 1/5 от автобусите са оборудвани с климатични системи. Днес се отварят ценовите оферти на кандидатите за купуване на 50 нови тролея за нуждите на столичния градски транспорт. Едно от изискванията при подмяна на превозните средства е система за отопление и охлажданe", каза заместник-кметът по транспорта Любомир Христов, цитиран от БНР.
„Имаме програма, която е приета от Общинския съвет, и не е просто на хартия, а е в ход на изпълнение. При нормално стечение на обстоятелствата, при спазване на всички процедури, в началото на следващата година ще започнат фактически да бъдат доставяни и до средата, най-късно края на следващата година, в зависимост от графика за доставка, почти 100% от парка ще бъде обновен, оборудван с климатични системи. Подготвят се процедури за закупуване на нови автобуси. Коментират се и се търсят възможности за доставка на трамвайни мотриси по оперативните програми, финансирани с европейски средства.", обясни Христов.
Подписването на договори в размер на 600 милиона лева за обновяване на градския транспорт в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен, започна още миналата седмица. Парите са отпуснати от европейското и национално съфинансиране по Оперативната програма "Регионално развитие".
Още от статията на „24 часа"
„Държавата спира алъш-вериша с валутните курсове", съобщава „Сега"
Скандалните курсове на валутата в част от обменните бюра остават в историята. Тарифите на търговците занапред ще могат да се разминават с максимум 5% спрямо тези на БНБ. В момента маржът е до 20%. Ще бъдат затворени и всички бюра, които не се помещават в масивни сгради. Това предвижда проектът за промени в наредбата за валутните търговци.
Всички обменни бюра ще трябва да се съобразят с новите ограничения в курсовете в 7-дневен срок от влизането в сила на новите текстове. Разликата е съществена. При сега действащите правила за до 20% отклонение от курса на БНБ едно евро може да бъде продадено за 1.56 лв. вместо установения от БНБ курс от 1.95. По новите правила клиентът следва да получи не по-малко от 1.85 лв. за евро. Лимитът при определяне на курсовете бе въведен за първи път през 2004 г., като преди това обменните бюра определяха цените на изцяло пазарен принцип.
Още от статията на „Сега"
"Общините ще получат общо 1,2 млрд. лв. по Програмата за развитие на селските райони", пише „Класа"
Договорите с българските общини ще достигнат 1,2 млрд. лв. със съфинансирането на българската държава, обяви изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) Румен Порожанов на техническата среща на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие" с общините. От края на миналата година фондът финансира и ДДС по авансовите плащания, като до момента са разплатени почти 20 млн. лв. ДДС по общинските проекти, както и 6 млн. лв. общо за корекции по проектите.
Искаме от общините да ни дадете определени идеи, ако нещо ви пречи, да го споделите с нас, подкани присъстващите министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов.
През юли ще бъдат изплатени средствата на земеделските производители по три извънредни схеми, стана ясно още на техническата среща. До края на месеца извънредно ще се доплатят по 30 лв. на глава добитък. Тези, които са получили до момента 150 лева на животно, ще получат по още 30 лева, посочи Порожанов. С решение на правителството за фонда са отпуснати допълнителни средства от 10 млн. лв., с което общите плащания ще достигнат около 9,5 млн. лв.
Още от статията на „Класа"