Професорът по финанси Фридрих Тисен е разработил 11 нови съвета, с помощта на които вложителите могат да вземат по-добри решения. Тези правила са публикувани в германската бизнес медия Handelsblatt. Финансовите пазари се променят бързо. В Начини на действие, които в миналото са осигурявали успех, днес е по-добре да се забравят. А други отдавна низвергнати правила днес изживяват своя Ренесанс.

Правило 1: Избягвайте модните продукти. Сега на пазара се играе по новите струни екология и Източна Азия. В светлината на обществените дискусии модните продукти обещават големи шансове и изглеждат достоверни - но често са надценени.

Правило 2: Купувайте само онези продукти, които разбирате. Ако не сте разбрали нещо, не се захващайте с него. Причината е проста: вие не сте единственият, който не разбира всичко и трябва да му се обяснява. Тъкмо там е проблемът. По психологически съображения пвечето вложители във въпросите си изпускат дълбоките теми. Има подробни описания - но те не се четат. Така че някой може да предложи финансови продукти насочени специално към човешкото неведение. Става дума за скрити разходи и рискове и те се намират тъкмо там, където клиентът се отказва да пита по-нататък или спира да чете. Така че се захващайте само с продукти, които сами сте проучили с голямо старание или вече разбирате.

Правило 3: Бъдете критични към дългосрочните стратегии и отдавайте предпочитанието си на такива с малко необходимо обслужване. Ако не сте специалист по пазарните тенденции, трябва да се опитате да спечелите поне средната норма за пазара. При това не трябва постоянно да правите транзакции, тъй като транзакционните разходи изяждат нормата на печалба. Затова избирайте стратегии с ограничена нужда от обслужване. Водете си книга, в която записвате покупките плюс разходите по покупката, от една страна, и продажбите плюс разходите по продажбата, от друга. Ако сте на печалба, струва си да продължите.

Правило 4: Пазете се от книжа с цени около „100". Магията на кръглата цена може да ви подведе. Някои продавачи играят на ръба и искат цена от 101. Някой би си помислил, че банката продава продукт на себестойност „100" и иска за себе си печалба само „1" - обаче най-често продуктът струва само 95. Много вложители забравят да внимават за достоверността на цената, а приемат всичко, което се предлага за 100, за 100.

Правило 5: продуктите, обещаващи по-малък риск, често са надценени. Трябва да се внимава какъв риск на каква цена се поема. Някой предлага успешно продукт с „минимум риск", което изглежда чудесно, но той си прибира 1,4% такса за управление и още 1% добавка. А всъщност рискът е намален от 18 на 14 процента волатилност, което при обичайните срокове за притежаване от 1 до 2 години е с почти пренебрежим ефект. Същото намаляване на риска може да се постигне при инвестиции на само 20% от портфейла в държавни ценни книжа.

Правило 6: избягвайте сложните стратегии, които се предлагат в рамките на по-скъпи продукти. Чисто и просто се оставяте да бъдете заблудени. Предлагат се все повече от т.нар. структурирани продукти, които се конструират така, че едновременно да изпълняват многобройните цели на вложителите, например участие в ръста на пазара паралелно с гарантиране на капитала. Внимание! Често подобни продукти изобщо не постигат това, което си представя вложителят, те са надценени или в сложността си крият немалко рискове. Отделете време и формулирайте целите, които действително желаете да постигнете, най-сетне. След това потърсете най-простите продукти (акции, кредити, влогове), с които ще можете да постигнете целите си.

Правило 7: Избягвайте продуктите, които ви се предлагат с аргумента „диверсификация на портфолиото". Под тази марка могат да ви пробутат най-безумното предложение, което най-често е с висок риск. Диверсификацията сама по себе си е нещо добро. Новите активи нямат голяма история зад себе си и в първите месеци на пазара се отличават с извънредни движения, в които по закон корелацията е слаба. Така че новите активи са подходящи за диверсификация.

Правило 8: ако купувате продукти, които зависят от някой индекс, внимавайте, защото индексът не е точно индекс. Старите пазарни индекси като Dow Jones, Dax или Stoxx с право имат солидна репутация. Всеки ги познава и може да им се довери. Но не е много разпространено знанието, че един индекс може да бъде и манипулиран. Преди индексите имаха единствена цел да дават перспективата на пазара. Днес от индексите се изисква да осигуряват светлина на продуктите, т.е. новите индекси се създават специално затова, за да могат да се продават нови класове активи. Така че взаимовръзките при някои индекси старателно се ретушират, при други се заглажда волатилността на активите и т.н. Много от модерните индекси са толкова сложни, че един неспециалист не може да направи разликата.

Правило 9: не подценявайте класическите влогове. В дългосрочно отношение те са интересни вложения без рискови премии и без транзакционни разходи. Много банки предлагат много атрактивни лихви по влогове в надеждата си да спечелят същите клиенти по-късно и за продуктите на капиталовия пазар - вие чисто и просто останете при влоговете. Така имате сигурност за очакваните доходи, каквато сигурност капиталовите пазари няма да ви дадат. Много от излизащите на пазара всеки месец нови продукти носят значителни рискове и са натоварени с много скрити разходи.

Правило 10: все повече консултанти препоръчват портфейлна оптимизация по метода на носителя на Нобелова награда Маркович (Markowitz). Пазете се от подобни предложения. През 1952 г. Маркович искаше само да покаже, че рискът трябва да се оценява при отчитане на различните варианти. Това е вярно сега както и преди. Проблемът е в това как този проблем да се реши в практиката. Собствените си предложения Маркович е възприемал като преходни и е изтъкнал, че трябва да се разработят по-добри. Но до днес подобни няма. При сегашното състояние на капиталовите пазари, да се оптимизира портфолиото по метода на Маркович често означава една проциклична инвестиция, която не е стабилна в дългосрочно отношение. Трябва да се нанасят много промени в портфейлите и транзакционните разходи скачат. Тъкмо това целят много от предложенията. Трябва да се проверява достоверността на параметрите на входа - ако не умеете да го правите, по-добре не пипайте Маркович.

Правило 11: Не мислете, че новите закони на пазара задължително ще ви предпазят. Запазването интересите на вложителите е един от важните принципи на регулирането на финансовите пазари, обаче не е единствената нишка, с която невидимият кукловод управлява създаването на закона. Законите са огледалните правила на индустрията. Те се формулират така, че най-важните бизнес модели на пазарните играчи да остават недокоснати. Съзнателно се оставят дупки в законите за постигане на необходимите печалби. Това са тъкмо онези разходи, които клиентът на банката би предпочел да си спести.

Пазете се: в края на своя списък от 11 правила професор Тисен обяснява следното: Всъщност във Вашия Конкретен Случай нещата могат да стоят съвсем различно. Може да има фантастични продукти, които днес модерните банки ще ви предложат. Може съветниците ви да са фантастични. С много усилия и съпричастност те изработват най-доброто за вложителя решение. Само че ако не сте сигурни, че нещата стоят именно по този фантастичен начин, по-добре се придържайте към изброените по-горе правила. Те ще ви помогнат да не паднете в дълбока яма.