До 2009 година „Български пощи" бяха на печалба, коментира бившият транспортен министър в тройната коалиция Петър Мутафчиев.

За 9-те месеца на 2009 печалбата на дружеството е била около 5 милиона лева. След като ГЕРБ идва на власт обаче, печалбата се нулира, тъй като новата власт тегли заем от 20 милиона лева. Според червения депутат тези заеми са довели до тежкото финансово състояние на пощите, информира news.bg.

Мутафчиев припомни, че тегленето на заемите съвпада и с либерализирането на пощенската услуга, нещо което е било ангажимент на страната ни при присъединяването към общността. Той е категоричен, че не либерализацията, а лошото управление на пощите са довели до тежкото финансово положение на „Български пощи".

До 2008 година субсидията, която се отпускаше за универсалната услуга от българската държава беше до 2 милиона лева, каза още Петър Мутафчиев. В момента обаче пощите искат тази услуга да се субсидира от държавата с 20 милиона лева.

Пощата е загубила позиция не само по универсалната услуга, а и по всички направления на пощенските услуги, смята още депутатът от БСП.

Около 12 милиона лева е загубата на „Български пощи" за миналата година. Горе-долу същата загуба се очертава и за тази година. Има някаква голяма грешка, която се случва в „Български пощи", убеден е Петър Мутафчиев. Точно това трябва да се открие, допълни той.

Според него трябва да се направи анализ на финансовото и търговско състояние на дружеството, за да се знае какво трябва да се свърши там.
Той не изключва заради некомпетентност да се е стигнало до това състояние на пощите, но е напълно възможно и умишлено да се води дружеството до фалит.

Държавата според него трябва да развива пощите. По думите му дружеството може да е на печалба при добър мениджмънт.

Той разбира протестите на служителите в „Български пощи", като до недоволството се е стигнало заради нерешаването на проблемите в дружеството.

Закъсняха реформите, които да дадат ясна перспектива пред работещите в Български пощи, че ще бъдат запазени работните им места, ще имат възможност да се развиват кадрово и ще получават достойни заплати, коментира Мутафчиев.

Според него има страх да се правят реформи в дружествот