Най-големите американски компании като IBM и Intel Corp. например, успяват да напреднат драстично през последните месеци отчасти и заради поевтиняващата американска валута.

През последните две седмици, акциите на McDonald's Corp., Merck & Co. и тези на Eli Lilly and Co. бяха сред сините чипове с най-високи тримесечни резултати отново под влияние на по-евтиния долар. Евтината щатска валута помага на големите корпорации да генерират голяма част от печалбата си извън граница. След като доларът се обезценява, това помага на международните компании да прехвърлят скъпите си евро и паундове в повече долари и така да „надуят" отчетите си.

В сряда, доларът достигна рекордно две-годишно дъно към еврото над $1.3600, като според анализаторите не е далече момента, в който европейската валута ще отбележи вечен рекорд над $1.3670.

Европейските и азиатски икономики се засилват, а растежът в САЩ намалява. Това е добре за компаниите, които продават стоките си на тези пазари. От там те получават скъпа чуждестранна валута, която от ден на ден става все повече в доларово изражение, а то пък увеличава пазарната капитализация на компаниите.

През последните 12 месеца, доларът отслабна с 10% към еврото и с 12.5% към британския паунд, но успя да напредне с 1% към японската йена.

Късно във вторник, от IBM обявиха тримесечните си резултати за печалбата, които отговориха на очакванията на анализаторите от по $1.21 на акция или ръст с 6.6%. IBM направи по-голямата част от печалбата от подразделенията си в Европа, Близкия Изток и Африка. От там дойдоха около $7.6 млрд. или ръст от 13%, докато продажбите в САЩ бяха едва $9.1 млрд. или ръст от едва 1%.

В момента акциите на IBM се търгуват за около $95.

Чуждестранните продажби са били в основата и на добрите резултати на McDonald's, които обявиха, че печалбите за първото тримесечие ще са над очакванията на икономистите. Това е повлияно от засиления икономически ръст в Европа и Азия. Продажбите в САЩ също не са пренебрегване с ръст от 6.2%, докато тези в Европа и Азия са отбелязали над 10%.

Много от хедж-фондовете и институциолнаните инвеститори в момента се насочват към американски компании с голям международен пазар, тъй като за всички е видно, че евтиния американски долар може да повиши печалбите. Естествено както с всяка друга пазарна манипулация и тук трябва да се внимава, понеже с наближаването на рекордно ниски нива на долара към еврото има опасност да се получи обратния ефект и еврото да влезе в дълбока низходяща корекция. При такъв развой на нещата и по-скъп долар, американските компании ще изгубят доста от примамливия си счетоводен облик.