Финансовият министър на ФРГ Пиър Щайнбрук ще се бори срещу измамите върху данъка върху оборота във всеки магазин, пише „Ханделсблат". Търговията на дребно ще бъде задължена със закон, а на всяка каса ще се поставя чип.
Разноските по бюрокрацията прекрачват всякакви рамки, оплаква се Биргит Мюлер, данъчен експерт от Съюза на търговците на едро HDE.
Протестът срещу новите задължения за търговците е подкрепен и от другите седем съюза на германската икономика. Техният гняв срещу новата данъчна бюрокрация е насочен най-вече към данъчните чиновници и министерството, оглавявано от Щайнбрук.
В едно наистина твърдо писмо до директора на данъчната администрация Флориан Шойерле търговците се оплакват от подготвения закон за борба с данъчната бюрокрация.
Министерството на финансите поставя необичайно кратки срокове на съюзите да вземат позиция, което може да предизвика сериозна реакция. Може да се предполага, че това не е пожелателно, пише в писмото, с което Ханделсблат разполага.
Правителството се хвали само за минималните мерки за борба с бюрокрацията и изпраща „страшилище за бюрокрацията" като новия чип за касите в магазините.
Контролният съвет, чийто основна задача е ограничаване на разходите за бюрокрация, също има забележките, че правителството се бори мудно с бюрокрацията.
Винаги може да се каже, че никога не е направено достатъчно срещу бюрокрацията, икономиката трябва да си вземе бележка, че данъчното управление не е възможно без бюрокрация, заяви говорител на финансовото министерство.
Четящо устройство за Smartcard за каса би трябвало да струва 50 евро.
Не всички каси са пригодени да съхраняват данни с новите системи. Недоволство има при организацията на таксиметровите шофьори, чийто изминат километър ще бъде вързан с автоматичния контрольор на данъка върху оборота и на социалните разходи.
barabanista
на 08.07.2008 в 02:29:58 #1Явно рая на Земята се мести от едно место на друго. Така представената информация звучи наивно и за непросветените може да напомня коментар за някоя нова демокрация. Страната с най-развития технологичен пазар да се плаши от декодери на Смарткард просто е нелепо.Германия изкуствено държеше изключително либерален режим на таксация, свободен пазар и предприемачество,за щото беше богата и балансите на приходите от тази огромна индустрия стигаха за покриване на социалния сектор, като се оставяше огромна сума от кешфлоу нерегистриран в банките. Това е напълно различно от принципа на контрол на икономиката в Скадинавия например, където 95% от парите и транзакциите се движат през банки. По този начин Германия даде възможност на всички да работят и да се издържат без да тежат на обществото.(тук не става въпрос за тарикати българи отишли заради социалните помощи). Примера е в последния абзац на статията с контрола на данъка на таксиджията. При 100% вкарване на парите през банка има и 100% таксация по закон, което в развитите страни е стигнало до 47% от дохода на хората. Ако на един таксиджия в ФРГ, който обикновенно има в къщи 7 деца и една нискодупеста и космата шамия, която не работи поради верски причини, му вземат 47% от днешния доход, просто не ми се иска да си представям какво ще стане. Явно обаче, че балансите на икономиката не са на ред и от износно ориентирана страна Германия почва да обръща по вече внимание на вътрешното търсене и ВБП от услугите. Това ресторанти, таксита малки магазини и ефтини супери вече ще приемат и влязлата в сила в цяла Европа Смарткард-дебитна карта в реално време с чип. Например тя дойде по-бързо на девствения пазар България отколкото в Западна Европа, което пак ща не ща, ме кара да мисля,че прекалено бързо Европа прие една валута, един сюрук бедни страни за членове и изравни цените независимо от стандарта на живот. Синът ми е в този момент в Чехия и ми прати вчера СМС, че тия са се побъркали. Една бира в стария град от0,4 л струва 5,5 евро. Преди 20 години пред очите ми децата пресичаха улицата с 1 лев бг пари в ръка до отсрещната пивница да купят на баща си бира в кана от 2 литра за вечеря. А в скъпите Стокхолм и Хелсинки бирата в центъра при туристите е 4,5 евро за 0,5 литра и то е скъпо. Убеден съм, че Германия знае какво прави, защото в цел свят държавата гони безпощадно ДДС-то, както и в БГ. Това е реалният доход на държавата, защото печалбата идва веднъж в годината и то ако дойде, а ДДС всеки божи месец.