„Голямото търсене на газ започва", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Френският гигант за добив на нефт и газ Total ще проучва българските залежи в обещаваща зона в дълбоко Черно море. Българската надежда е, че търсенето ще даде резултат и след около пет години страната ще стане по-независима от вноса на горива.

Бързият избор

Total спечели конкурса на министерството на икономиката и енергетиката, а резултатът беше обявен от ресорния министър Делян Добрев и премиера Бойко Борисов в присъствието на избраните кандидати. Заедно с Total в разработването на "Блок 1-21 Хан Аспарух" в ще участват OMV и испанската Repsol. Трите компании решиха да се обединят в неформален консорциум, за да имат по-голямо предимство пред другия кандидат в конкурса - американската ExxonMobil, която в крайна сметка не подаде оферта. Другият участник в конкурса беше британската Melrose, която вече има опит в добиването на природен газ в България. Фирмата е концесионер на изчерпаното газово находище "Галата", а момента добива газ от находищата "Калиакра" и "Каварна".

Изборът на министерството на икономиката и енергетиката беше направен само седмица след крайния срок за подаване на офертите, 4 юли. "Бързо оценихме офертите - най-добрата оферта е представена от компанията Total", похвали се министър Добрев. "Процедурата, която България проведе, беше много почтена и прозрачна. От наша страна и от страна на партньорите ни съществува голямо желание да се проучват възможностите на блок "Хан Аспарух", коментира Мишел Борел, вицепрезидент на френската компания. Според премиера разработването на находището ще означава истинска диверсификация за България. Той посочи, че концесионната такса, която България ще получава в зависимост от добиваните количества нефт или газ, е между 2 и 30 процента.

Пет години до надеждата

Вицепрезидентът на Total Мишел Борел заяви, че вече е разработена програма, която ще позволи проучването на цялата територия на блока за пет години. Намерението на консорциума е всяко проучване да започва с анализ на сеизмичността. Подготовката за него и последващата интерпретация на данните отнема няколко години. Едва след това ще бъдат направени няколко проучвателни сондажа, заяви Борел. Перспективите за добив ще зависят от тези сондажи, които ще бъдат направени в края на проучвателния период.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Френската Total ще проучва за природен газ в Черно море", съобщава от първата си страница „Класа"
Френската компания Total ще проучва за залежи на нефт и газ в находището „Хан Аспарух", съобщи енергийният министър Делян Добрев. Компанията ще работи в партньорство с австрийската OMV и испанската Repsol.

Премиерът Бойко Борисов поздрави  Добрев с избора на фирмата за проучване. С удоволствие чувам, че Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) е провело един изключително прозрачен конкурс, каза Борисов. "Факт е, че участват най-добрите фирми. Това значи истинска диверсификация. Много по-истинска и от интерконекторната връзка, която готвим с Турция." Според Борисов очакванията са сондажите да потвърдят наличието на много ресурс, което ще помогне на страната ни за диверсификацията на газовите източници и при преговорите за цената на руския природен газ. България ще получава комисиона между 2% и 30% в зависимост от големината на находищата, посочи още премиерът.

Процедурата, която България проведе, беше много почтена и прозрачна и съществува интерес от наша страна към този блок. От наша страна и от страна на партньорите ни съществува голямо желание да се проучват възможностите на блока "Хан Аспарух"". Това каза представител на компанията "Тотал". Вече е извършено мащабно проучване, направени са геоложки проучвания и ще има най-малко два кладенеца на значителна дълбочина. Вълнуваме се за възможностите за дългосрочно сътрудничество за проучването на газ и нефт, допълни той.

Френският енергиен гигант спечели обявения през януари конкурс за проучване на дълбоководния блок „Хан Аспарух" с територия 14 440 кв. км.

Министър Делян Добрев коментира, че в този блок се крият българските надежди за диверсификация на руския монопол. Според него това се потвърждава както от количествата газ, открити на няколко километра от българската граница, в румънски териториални води, както и от големия интерес, който е имало към конкурса.
Още от статията на „Класа"

„Съдиите стачкуват, бандитите ликуват", четем от първата страница на „Стандарт"
Родни магистрати заплашиха със стачка. Поводът за бунта е уволнението на шефа на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. Тя бе отстранена на инфарктно заседание на Висшия съдебен съвет заради забавяне на дела. Нейни колеги видяха в това дългата ръка на МВР шефа Цветан Цветанов, който дълго време водеше словесни войни с Тодорова. Днес недоволните магистрати ще окупират сградата на ВСС. За радост на бандитите бунтарите в тоги ще отложат и делата, които трябва да гледат. Така някои подсъдими може да чуят присъдите си чак наесен. Съдиите се заканват протестът им да продължи до 1 август, когато те излизат във ваканция. Тя свършва чак в началото на септември. "Отстраняването на Тодорова ден преди доклада на Брюксел е провокация", коментира премиерът Бойко Борисов.
Още по темата от „Стандарт"

„Уволнението на най-върлия критик на Цветанов разбуни съдебната система", разкрива от първата си страница „Сега"
Седмица преди мониторинговия доклад на ЕК напрежението в съдебната система ескалира. Вчера Висшият съдебен съвет (ВСС) предприе безпрецедентен ход, като уволни дисциплинарно шефа на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова, която е един от най-отявлените критици на вътрешния министър Цветан Цветанов. В отговор съдии от цялата страна заплашиха с бойкот и протести, към които ще се присъединят и граждани, организиращи се чрез социалните мрежи. Главният прокурор Борис Велчев и шефът на ВКС Лазар Груев излязоха ядосани от заседанието на ВСС и отказаха коментар.

"Питайте тези, които я уволниха", бе единственият коментар на Велчев. "Не се меся на ВСС. Те са отпреди. Точно сега? Работи срещу нас", лаконичен бе Бойко Борисов пред "Сега". Говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че случаят вече е известен в Брюксел. Без да се ангажира с оценка, той каза, че в мониторинговия доклад могат да се правят поправки "до вечерта преди огласяването му".

На закрито заседание на ВСС Тодорова бе освободена като съдия от Софийския градски съд с официалния мотив, че е забавила мотивите по три дела. Става дума за процеса срещу наркобоса Васил Маникатов, както и за дела за отвличане и убийство. Проверките по тях бяха инициирани след нападки от вътрешния министър или по повод публикации в медиите.

По процеса за отвличане тя е забавила мотивите с 4 години 8 месеца. Сигналът за това дело бе внесен във ВСС от шефа на Апелативния съд в София ген. Веселин Пенгезов, който пък твърдеше, че е намерил документите пъхнати под вратата на кабинета си. По това дело Тодорова е произнесла една условна и две оправдателни присъди. Заради забавените мотиви обаче е изтекла абсолютната давност за търсене на отговорност и решението на първата инстанция не е обжалвано. Предложението за дисциплинарно производство по това дело бе внесено в началото на март от петима членове на ВСС - Пламен Стоилов, Иван Колев, Теодора Нинова, Вельо Велев и Кирил Гогев.
Още от статията на „Сега"

„Пътуваме по магистрала "Тракия" до Ямбол", съобщава от първата си страница „Труд"
Премиерът Бойко Борисов откри новия участък от автомагистрала „Тракия". Участъкът се пуска 52 дни преди официално обявения срок. Трасето с дължина 35,7 км започва от Нова Загора и стига до Ямбол. Премиерът заяви, че строителството на магистралата продължава да изпреварва графика и в рамките на няколко седмици ще стигне до Петолъчката.

„Магистралите дават поминък и други възможности за развие на районите, през които минават", каза Борисов. Той допълни, че въпреки проблемите, които е имало с покритието на 17 км от лот 3 на автомагистралата, в крайна сметка, тя отговаря на всички изисквания.

В рамките на мерките за контрол са взети проби от целия участък. Борисов призова гръцката фирма-изпълнител, която строи магистрала „Струма", занапред да не създава проблеми.

Премиерът обяви, че до един час хората вече ще могат да пътуват по новооткрия участък. Той призова шофьорите да бъдат по-предпазливи и да не създават предпоставки за катастрофи. Министър-председателят връчи разрешението за ползване на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров.

За по-малко от две години правителството успя да построи 70 км нов магистрален път, заяви при откриването министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Тя посочи, че в проекта са вложени 270 млн. лева, а строителството се финансира изцяло от европейските фондове. Строителството на пътищата има икономически и социален ефект, подчерта министърът.

На участъка са работили 2000 души, а в пиковите моменти дори 3000. Лиляна Павлова подчерта, че със строителството на магистрали се развива туризмът, развива се и икономиката на страната като цяло. Министър Павлова обяви и новината, че вече е факт първата голяма инвестиция, свързана с този участък от магистрала „Тракия".
Още от статията на „Труд"

„Борисов: "Тракия" докара инвеститор в Сливен", четем в „Стандарт"
Новопостроената магистрала "Тракия" е докарала японския инвеститор "Язаки" в Сливен, който ще вдигне завод за електрооборудване за автомобили и ще даде поминък на 1700-1800 души. Това споделил с премиера Бойко Борисов областният управител на Сливен. Вчера министър-председателят откри поредната отсечка от аутобана между София и Бургас. Заедно с него за откриването на трасето между Нова Загора и Ямбол пристигнаха регионалният министър Лиляна Павлова, областните управители на Ямбол и Сливен, както и пътният шеф Лазар Лазаров.

Отсечката бе завършена предсрочно от гръцката компания "Актор". Премиерът припомни, че изпълнителите са били хванати в крачка с качеството на работа и се наложило преасфалтиране на 17 км от последния износващ слой на трасето. Но в края на краищата сега имаме магистрала, която отговаря на всички критерии за качество и е най-екологичният аутобан в Европа, добави премиерът. Пътят е ограден с десетки километри защитни мрежи и прегради, които целят да защитят популацията на птички, зайци и други животни в района на пътя. Еколозите припомниха, че в близките Дервентски възвишения и Сакар планина гнезди световно застрашеният царски орел, който сега започва да възвръща популацията си у нас.
Още от статията на „Стандарт"

„Кръчмите в Студентския град с охрана и паникбутони", информира от първата си страница „Монитор"
Всички заведения в Студентския град, които работят след 23 часа, да имат паникбутон и сключен договор с охранителна фирма. Това искат от СДВР в писмо до Столичния общински съвет (СОС). Предложението идва само седмица след смъртта на 24-годишен младеж, който бе жестоко пребит в Студентския град.

Не е ясно колко от дискотеките в кампуса имат гардове. „Очевидно обаче не всички заведения имат охрана", коментира шефката на комисията по обществен ред и сигурност в местния парламент Таня Георгиева. Тя обясни, че предложенията на СДВР не може да се въведат само за Студентския град, защото той няма особен статут. Общинарите ще обсъдят искането на полицията и ако решат баровете да са със задължителна охрана и паникбутон, изискването ще се запише в наредбата за търговската дейност. Това ще е начин да се гарантира сигурността на живеещите в кампуса. Заведенията да работят до 23 часа пък предложи син общинар на вчерашното заседание на СОС. „Няма начин да се ограничи работното време на заведенията в Студентския град, тъй като ако се ограничи, това трябва да засяга всички заведения в столицата. Тази територия не може да се разглежда самостоятелно", обясни Таня Георгиева.

За да се повиши сигурността в студентското градче, кметът Йорданка Фандъкова предлага да има по-малко барове.

„Лично аз настоявах да бъде ограничен броят на заведенията и да няма питейни заведения в помещения, които се стопанисват от университетите", припомни столичният градоначалник.
Още от статията на „Монитор"

„Английският клиент" е заглавието на статия на „Капитал Daily", която разкрива, британски инвестиционен фонд влиза в надпреварата за товарните превози на БДЖ
Британският инвестиционен фонд Duet Group ще участва в надпреварата за приватизацията на "БДЖ - Товарни превози". "Фондът притежава 100% от кипърския собственик на "Дует реълуей България", обясни пред "Капитал Daily" Даниел Дамянов, управител на новорегистрираното българско дружество.

Това е третият идентифицирал се кандидат, след като шест документации бяха закупени в приватизационния конкурс. Тези, които застанаха с имената си, бяха румънската частна жп компания Grup Feroviar Roman, която държи мажоритарен дял в българското дружество "Българска железопътна компания". Документи закупи и чешката транспортна компания Advanced World Transport, която развива железопътна транспортна дейност. Три от кандидатите се скриха зад адвокати, а шестата компания е именно "Дует реълуей България", за която доскоро нямаше информация в Търговския регистър, тъй като е регистрирана на 3 юли.

Кои са Duet Group

Към момента фондът не е развивал дейност на българския пазар. Активен е в Близкия изток и Азия. "Преди време основният му фокус бяха недвижимите имоти. Постепенно започна да навлиза и в различни производства", обяснява Дамянов, който преди това е бил представител на Palmer Capital. Той обяснява, че до момента фондът няма опит в жп сферата, но има намерение да развива българската товарна компания и да ползва подкрепата на стратегически инвеститор. Интересът към БДЖ Дамянов обяснява така: "БДЖ - Товарни превози" е компания, която въпреки финансовите си затруднения във времето се е показала като сериозна. Би могла да заема важна част от икономиката на Югоизточна Европа."

Дамянов коментира още, че фондът отговаря 100% на заложените изисквания за финансовите инвеститори. Една от основните критики към процедурата по приватизация беше, че критериите са занижени към финансовите, а почти непосилни за стратегическите. В числа исканията са следните: първите трябва да управляват активи от над 1 млрд. евро и собствен капитал от поне 20 млн. евро (същите като при приватизацията на "Булгартабак"), а вторите трябва да имат по 400 млн. евро оборот за всяка от последните три години, или петорно на оборота на продаваната българска компания и да са работили в сектора на жп транспорта поне 10 години.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Месар купи "Биндер", проверяват го", е едно водещите заглавия на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Собственикът на производителя на птиче месо "Градус" Иван Ангелов е купил прочулата се преди 4 г. покрай скандалите в пътния фонд фирма "Биндер". Това стана ясно, след като Комисията за защита на конкуренцията публикува решение за самосезиране срещу "Биндер".

Причината е, че не е уведомена за сделката. Това е задължително, когато придобиваното предприятие има годишен оборот над 3 млн. лв., а общият на участниците надхвърля 25 млн.
Още от статията на „24 часа"

„Спешната нужда от пари кара хората да продават имоти", съобщава „Сега"
Голяма част от продаващите имот у нас имат спешна нужда от пари и това е основният мотив за сделките. Това показват данни от шестмесечния доклад за 2012 г. на агенцията за недвижими имоти "Адрес". Само в столицата 26% от хората продават имоти заради финансови проблеми. Другата основна причина е наличието на ненужен имот, с който разполагат малко над 20% от продавачите.

Забелязва се тенденцията за стабилизиране на цените на жилища. Въпреки това обаче техните нива на годишна база са паднали с 4%. В София за последните 6 месеца те са намалели с 2.42%. Любопитен факт е, че за полугодието продажните цени в елитния столичен квартал "Лозенец" падат с над 3% заради застрояването му, а в "Люлин" се отчита повишаване най-вече заради връзката с метрото. Като цяло най-търсени остават двустайните апартаменти с качествено строителство и добра локация.
Още от статията на „Сега"

"Жилищните цени с 4% спад за полугодието", пише „Сега"
Цените на жилищата средно за страната са паднали с около 4% през първите 6 месеца на годината в сравнение със същия период на миналата година, сочи анализ на агенцията "Адрес недвижими имоти" за полугодието, представен в четвъртък.

В София цените са паднали с близо 2,5%, във Варна - с почти 3%, а в Бургас и Пловдив - с малко над 3%. Намаляват и случаите, при които продавачите предлагат отстъпка от над 5 хиляди евро от офертната цена.

През първата половина на тази година се отбелязва ръст в покупката на жилища с инвестиционна цел. От януари до юли тези сделки са нараснали с 15% спрямо втората половина на 2011 г., твърдят експертите.

Според изпълнителния директор на "Адрес" Георги Павлов купувачите, които имат възможност да инвестират в имот, са мотивирани да търсят, от една страна, защита от инфлация, а от друга, намират разумна доходност за своята инвестиция.

Темповете на предлагане на жилища през отчетния период съществено изпреварват търсенето, посочи още Павлов. И допълни, че това оказва влияние на цените, които продължават да се стабилизират в посока на сближаване на очакванията на продавачи и купувачи.

На годишна база от агенцията са регистрирали 10% ръст в броя на сделките с жилища. Основното търсене е на двустайни жилища с добро местоположение и качествено строителство.

В класацията за причините, поради които хората сменят жилищата си, на първо място е поставено желанието за придобиване на първо собствено жилище. Следват сделките, при които купувачите искат да се преместят в по-добър имот. Третата причина е търсенето на жилище като инвестиция. Висок процент има и на купувачите, които са сменили местожителството си и затова се нуждаят от собствен имот.
Още от статията на „Класа"

„Отпадна бонусът за строеж на ски писти", съобщава „Труд"
Ски писти и нови лифтове ще се строят само след промяна на предназначението на горите. Това е записано в новия вариант на закона за горите, гласуван вчера от парламента на първо четене.

"За" проекта, внесен от депутатите Десислава Танева и Искра Фидосова от ГЕРБ, след като президентът Плевнелиев наложи вето върху целия закон, гласуваха 76 депутати - от ГЕРБ и един от ДПС. "Против" бяха 40 народни избраници. Именно възможността ски писти и открити спортни и др. обекти да се строят без промяна на предназначението на гората предизвика недоволството на природозащитниците, които блокираха центъра на София преди месец.

Текстът дава зелена светлина старите лифтове на Витоша да могат да се обновят, без собственикът им "Витоша ски" да плаща такса за промяна на предназначението на терените. Проектът предвижда при подмяна на съществуващи стълбове за лифтове да се учредява право на строеж за срок до 20 години.

Според друга промяна държавните горски предприятия ще могат сами да секат до 25% от дървесината на територията им. В закона, спрян с президентско вето, се предвиждаше тази сеч да е за 30%. Освен това държавните горски ще секат и при случаи на болна и поломена от бедствия дървесина.

Опозицията атакува закона главно заради сечта. Депутатите от БСП Димчо Михалевски и Корнелия Нинова припомниха за опитите да се продава дървесина през Софийската стокова борса.
Още от статията на „Труд"

"730 евро на човек за почивка зад граница", изчисли „Монитор"
До 730 евро на човек излиза лятната почивка в новите любими дестинации на българите за ваканция зад граница. Средно 58 на сто от всички пътували със самолет до тези страни българи с цел туризъм се падат на Португалия и Испания. Почти също толкова силен е интересът и към Малта, където цените за отдих са около два пъти по-ниски от тези в другите две държави.

Испания стана особено популярна с предложенията си за пенсионери на възраст от 65 години нагоре, като никой не спира възрастните хора да водят със себе си и внуците например. Цени от около 460 евро за седмица в четиризвезден хотел на all inclusive и включен самолетен билет зарадва всички средно заможни пенсионери.

Обиколка на цяла Португалия със самолет, посещения на дворци, винарни, фестивали и други уникално красиви места струва 735 евро за осем дни при настаняване в четиризвездни хотели. За сравнение, почивка в петзвезден хотел на родното Черноморие за същия срок излиза в най-добрия случай с около 100 лв. по-евтино.

За седмица обикаляте Испания и Португалия за 1600 лв., като се радвате на висококатегорийни хотели и разнообразни места за посещение.

Ако искате да се настаните комфортно и само да отдъхвате в продължение на седмица на остров Мадейра, цената за двама души е 1534 евро и включва нощувки, закуски, двупосочни билети и трансфери от и до летището.

Проверка на „Монитор" показа, че българите постоянно летят за почивка до Малта, като 55 на сто от всички, посетили страната, го правят с цел ваканция. Цените за петдневен отдих варират от 231 евро с включен самолетен билет до 450 евро, ако изберете петзвездно настаняване на пълно изхранване.
Още от статията на „Монитор"

"ГЕРБ отхвърля забраната да се строи до морето?", пише „24 часа"
Намерението на регионалното министерство да ограничи силно строителството край морето среща отпор от мнозинството в парламента. Това стана ясно в сряда при дискусиите по внесените от ведомството поправки в Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Той бе подкрепен на първо четене, но от ГЕРБ дадоха заявка, че ще го променят.

Поправките предвиждат да не може да се строи на първа линия - 100-метровата зона от брега, ако съответната община няма влязъл в сила подробен устройствен план. Променят се условията за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения. Занапред те трябва да заемат до 10% от площта на имота и да са високи до 6 м. Разрешенията за поставянето им на плажа ще се издават еднократно за срока на концесията или наема.

При представянето на промените преди няколко месеца министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обясни, че целта е да се сложи край на безразборното презастрояване, да се ограничи строителството в 100-метровата зона по брега и да спре поставянето на бетонови постройки и сергии с всякакви стоки по пясъка.

При обсъждането вчера обаче депутатът от ГЕРБ Димитър Бойчев определи рестрикциите за първа линия като "залитане в крайност, която не е наложителна".

Той напомни, че кметовете на черноморските общини възразяват срещу изменението, тъй като ще доведе до загуби за бюджетите им. По думите му сегашните параметри са приемливи и ограничават строителството. Промените щели да се отразят и на инвестиционно намерение за остров в Бургаския залив. Бойчев обяви, че между двете четения ще бъдат внесени предложения за промяна на рестрикцията.
Още от статията на „24 часа"