„Горим за чужбина", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
Лятната ваканция на куп българи в Турция, Тунис, Египет гори заради новите паспорти. На карта е заложено следването на стотици младежи в САЩ. Хартията свърши, нямаме бланки, обяви зам. вътрешният министър Павлин Димитров. В цялата страна вчера сутринта имаше само 600 бройки. След скандал от "Сименс" по спешност доставили 9000 и се извинили по мейла. Заявките за документи през последната седмица със сигурност няма да бъдат изпълнени в срок. Над 90 000 хиляди са забавените тескерета, откакто стартира смяната на документите. Най-тежко е положението в Русе, Враца, Стара Загора. МВР няма да обезщетява хората. Всеки сам трябва да си търси правата, каза още Димитров. И посъветва да си вадим паспорти само при спешни случаи.
Още от статията на „Стандарт"
„МВР обяви криза с новите паспорти", информира от първата си страница „Сега"
Ситуацията с издаването на новите биометрични паспорти съвсем излезе от контрол. От вчера МВР спря да приема бързи и експресни поръчки в няколко града заради липсата на бланки. Най-напред това се случи в Русе, Стара Загора и Враца.
В Ловеч пък приемат заявки само срещу доказателство, че става дума за спешен случай - закупен самолетен билет или документ за предстоящо лечение в чужбина. От понеделник до вчера са забавени общо 9000 експресни, бързи и обикновени поръчки в цялата страна. 2000 от тях са в София.
"Сименс" и техният подизпълнител "Капелен" не доставят ритмично необходимите бланки и продължават да не изпълняват ангажиментите си по договора с МВР. Нещата, които се случват, са доста притеснителни", обясни заместник-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров на спешно свикан брифинг. И призова гражданите да се въздържат от подаване на заявления за документи, ако не им е належащо. "МВР изпада в криза и на определени места ще има напрежение", каза ресорният зам.-министър.
Димитров не се ангажира с прогноза кога ситуацията ще се нормализира. "Ще държим сметка за всеки лев. В един момент фирмата ще бъде наказана, но още не му е дошло времето", каза Димитров. По думите му досега 130 000-140 000 лв. са изхарчени само за плащането на допълнителен труд на служителите на МВР и за гориво и командировъчни за разнасянето на документите. Димитров отказа да съобщи какви неустойки предвижда договорът с немската фирма. Още през април, при първите проблеми с производството на новите документи, премиерът Бойко Борисов спомена сумата от 5-6 милиона лева.
Още от статията на „Сега"
„Данъчните далавери по морето на прокурор", информира от първата си страница „Монитор"
Разкритите данъчни далавери по морето ще бъдат предадени на прокуратурата. Това научи „Монитор" от източници сред разследващите. Според запознати шефът на НАП Красимир Стефанов вече се е срещнал с главния прокурор Борис Велчев, за да обсъдят разкритите нарушения.
От няколко седмици данъчните започнаха масови проверки по морските курорти. Бирниците проверяват оборотите на заведенията на плажа, договорите на работниците и имотното състояние на собствениците на кръчмите. Така само за няколко уикенда данъчните се натъкнаха на злоупотреби за милиони за част от които има съмнения и за пране на пари.
Проверките показали, че собственици на някои от най-елитните кръчми по Черноморието са млади момчета, родени през 1970-1975 г. Една от най-лъскавите дискотеки в Слънчев бряг пък се водела на името на млада дама.
„По тези места са поставени такива хора, че ако един ден данъчните са се задействали, както е в момента, да има кой да изгори. За съжаление в нашата държава, където национален спорт е да се укриват данъци и има възможност да се използват имущества чрез поставени лица, е добре да се промени Законът "Кушлев", като се обърне презумпцията за доказване на доходи", обясни Красимир Стефанов.
Още от статията на „Монитор"
„Пет ТЕЦ-а спират, развалят договорите с купувачите", съобщава от първата си страница „Класа"
Възможно е до 2015 година 5 термични централи у нас да спрат производството на електроенергия, тъй като ще им бъдат отнети комплексните разрешителни. Според зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев, ако собствениците им не започнат незабавни инвестиции в очистващи съоръжения, може дори да се стигне до разваляне на приватизационните договори, а спирането на тези мощности може да създаде проблеми за енергийната сигурност на страната.
Става дума за 1765 мвт обща мощност на ТЕЦ-овете в Бобов дол, „Брикел", „Марица 3" в Димитровград, „Топлофикация- Сливен" и три блока на ТЕЦ-Варна. Техни собственици са бизнесменът Христо Ковачки, фирми, близки до него, и чешката ЧЕЗ, която държи ТЕЦ-Варна.
Косев обясни, че вече са проведени срещи със собствениците на дружествата с предупреждението, че те незабавно трябва да вложат пари в съоръженията. Необходимо е да се покрият екологичните изисквания на ЕС, да се издадат нови комплексни разрешителни, за да може централите да продължат да работят. Най-тежко в момента е положението с ТЕЦ „Брикел", който според миньорските синдикати трябва да спре работа на 1 септември. От централата, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, вече представиха своя план за изграждане на сероочистващи инсталации. Подобни намерения имат и „Топлофикация-Сливен" и ТЕЦ-Бобов дол, също собственост на фирми, близки до Ковачки. Бизнесменът е собственик и на ТЕЦ-а в Димитровград, а инвеститор във варненската електроцентрала е чешката компания ЧЕЗ. Главният оперативен директор на компанията Алеш Дам вече заяви, че водят преговори за удължаване на срока на експлоатация на първите три блока на ТЕЦ-Варна.
Още от статията на „Класа"
„Държавният бизнес: Енергетиката печели, транспортът потъва", четем от първа страница на „Дневник"
Повечето държавни енергийни компании успяват да се завърнат към големите печалби и дори да ги увеличат през тази година. В транспортния сектор обаче под тежестта на задлъжнялостта и остарялото си оборудване са се увеличили загубите въпреки държавните субсидии към някои от дружествата.
Това показват отчетите на държавните компании към края на юни, публикувани на сайта на финансовото министерство. По-големите 15 - под шапката на икономическото, транспортното и земеделското министерство, са отчели общо с 54% по голяма печалба (210 млн. лв.) към края на юни.
Общите им приходи са паднали с 9% до 4 млрд. лв., но продължават да формират значителна част от брутния вътрешен продукт на страната - около 6%.
Кризата, която понижи потреблението на електроенергия, на практика не е засегнала НЕК и АЕЦ "Козлодуй", които отново печелят най-добре - съответно по 76.2 и 62 млн. лв. А абсолютният отличник е холдингът, в чиято структура са включени - БЕХ, с печалбата си от 92 млн. лв.
Заради продажбата на гориво под себестойност обаче "Булгаргаз" излиза на сериозна загуба от над 50 млн. лв. - колкото е била печалбата му преди година.
Още от статията на „Дневник"
„Супербой отказа БТК", информира „Стандарт"
Китайският милиардер Ричард Ли се отказа от "Виваком" (преди БТК). Неговият телеком PCCW е изоставил плановете да инвестира в родната компания, съобщи "Блумбърг", цитирайки управляващия директор Алекс Арена. "Компанията ни ще продължи да търси възможности отвъд океана, след като отхвърли предложението да влага в България", заявил Арена на брифинг в Хонконг.
PCCW е потвърдил и за наш ежедневник, че вече не поддържа интерес към "Виваком". Новината идва в момент, когато основните кредитори на телекома - Роял Банк ъв Скотланд и Дойчебанк, трябва да решат какво да предприемат, за да си получат вложените пари. Решението се очаква в края на месеца.
Собственикът на "Виваком" - "Пайнбридж" (преди "Неф Телеком"), дължи около 1,6 млрд. евро на големите банки. С парите беше финансирана покупката на БТК през 2007 г., когато Тор Бьорголфсон я продаде за над 2 млрд. лева на "Ей Ай Джи". "Неф Телеком" е дъщерна на щатския гигант, но беше продадена, след като компанията закъса.
Още от статията на „Стандарт"
„Минната индустрия с повече от 2 млрд. лева приходи", съобщава „Монитор"
Има стабилизиране на минно-добивния отрасъл и вече се възстановяват пазарите на суровини от добивната промишленост, похвали се вчера председателят на Българската минно-добивна камара Лъчезар Цоцорков. Секторът формира пет на сто от БВП, а стойността на произведената през миналата година продукция е 2 млрд. лева, каза зам.-министърът на икономиката Марий Косев. Това е причината държавата да е заинтересована отрасълът да има стабилно и перспективно развитие и да осигурява работни места. Растат борсовите цени на металите и се увеличава търсенето им, засега остава трудно положението в подотраслите, които са свързани с добив на строителни материали - скално-облицовъчни и инертните материали, където възстановяването е по-бавно, уточни Цоцорков.
По случай професионалния ден на миньора хората от бранша бяха поздравени от името на премиера Бойко Борисов и от президента Георги Първанов.
През миналата година са изнесени продукти на добивната промишленост за повече от 306 млн. лева. В най-тежката година от кризата наполовина се сринал износът на въглища, сочат данните от статистиката. Въгледобивът има екологични проблеми, докато обемът на производството почти не се е променил. Топлоцентралите са наследили екопроблеми от миналото заради кратките срокове, приети от предишните правителства за достигане на нормите за околната среда в ЕС. 13 мини са заплашени от затваряне, уточни инж. Цоло Вутов, председател на НТС по минно дело. Друга част от трудностите са свързани с финансовата невъзможност на предприятията от този подотрасъл да изпълнят екодирективите.
Още от статията на „Монитор"
„София и Букурещ се оказаха най-скъпи за покупка на дом", информира „Сега"
София се нареди сред най-скъпите европейски столици по цени на жилищата, отнесени към доходите. Средната годишна заплата в българската столица стига за покупката на по-малко от 2 кв. метра в центъра, сочат данни на компанията за имоти Home Broker, цитирани от Warsaw Business Journal. София, Букурещ и Варшава са трите най-скъпи столици в Европа, ако се направи съпоставка между заплащането на жителите (по данни на Евростат) и цените на апартаменти и къщи.
В другия край на класацията са Брюксел, Берлин и Виена, където със средната годишна заплата могат да се купят повече от десет квадратни метра.
Със средна годишна заплата в центъра на София може да се купят 1.7 кв. метра, като заложената цена на кв. метър е 1759 евро, сочи справка в сайта на Home Broker.
В кои столици са най-достъпни жилищата
Белгия - 11.4 кв. м
Германия - 10.5 кв. м
Австрия - 10.2 кв. м
Холандия - 9.1 кв. м
Дания - 8 кв. м
Още от статията на „Сега"
„Приходите на държавните дружества падат, печалбите се увеличават", обобщава „Дневник"
Държавните енергийни монополисти успяват да увеличат печалбите си през първата половина на тази година, въпреки че приходите им се понижават. Транспортният сектор обаче продължава да тежи на държавата с огромните си загуби, които трупа, въпреки сериозните субсидии. Това показват финансовите отчети на по-големите държавни дружества към края на второто тримесечие.
Благодарение на раздадените миналата година дивиденти някои от големите държавни холдинги имат почти два пъти по-висока печалба за първото полугодие при 8% понижение в приходите им. По-крупните 15 дружества с принципали икономическото, транспортното и земеделското министерство са отчели 210 млн. лв. печалба до края на юни и 4 млрд. лв. приходи (6% от брутния вътрешен продукт на страната за 2009 г.).
Кризата е понижила потребяваното количество енергия и съществено е ударила транспортния сектор. Загуби отчита и един от основните активи в портфейла на земеделското министерство - "Напоителни системи", заради дъждовната година.
Компаниите от структурата на Министерството на отбраната също имат по-малко приходи и като цяло са с по-лоши финансови резултати от миналата година, но са успели да свият и разходите си. Последното обаче е по-скоро рядкост при големите дружества под крилото на икономическото и транспортното ведомство.
Още от статията на „Дневник"
„НАП обмисля сериозни мерки срещу данъчните измамници", информира „Класа"
След обстоен анализ на данъчните проверки по Черноморието ще обсъдим дали ще има други, по-драконовски законодателни предложения за наказание на неизрядните длъжници. Това заяви за „Класа" говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров. По думите му търговските обекти, които продължават да извършват нарушения и след откритото данъчно наблюдение, ще бъдат запечатвани. Аналитичният доклад на цялата акция на инспекторите на НАП ще бъде приключен до края на август.
Нито един от проверените досега обекти не е отчитал целия си оборот. Единственото „постижение" е на търговец, който е заявил 50% от постъпленията си, съобщи още Бъчваров. Неговият коментар бе, че „все пак е нещо, независимо че е много далеч от това, което трябва да бъде".
Същевременно от приходната агенция съобщиха, че данъчните проверки, които се извършват по черноморските курорти, стават всекидневни. Решението е продиктувано от повсеместните нарушения и укрити обороти, които инспекторите са установили в последните два уикенда. Нарушенията са докладвани на вицепремиера Симеон Дянков и министър-председателя Бойко Борисов, в резултат на което е взето решението проверките да се провеждат всеки ден.
Още от статията на „Класа"
„Емигранти наляха €702 млн. за година", информира „Стандарт"
Българите, живеещи постоянно в чужбина, са превели на семействата си у нас 702,5 млн. евро за последните 12 месеца до юни 2010 г. От България към чужбина пък са изпратени само 7,5 млн. евро. Така нетната сума, постъпила в страната ни от емигрантите, са рекордните 695 млн. евро, показват изчисления на Investor.bg на база данните на БНБ. Предишният най-добър резултат е за 12-те месеца до май 2009 г., когато сумата е била 693,3 млн. евро. Тогава емигрантите са изпратили повече пари - 713,9 млн. евро, но и преведените в чужбина средства са били близо три пъти повече - 20,6 млн. евро. Явно заради кризата намаляват и възможностите на богаташите в България да превеждат пари по сметки в чужбина.
Изпратените средства от българските емигранти са близо два пъти повече от получените от ЕС нетно 432 млн. евро за 12-те месеца до май 2010 г. Страната ни е получила от фондовете на ЕС 867 млн. евро за периода, но e превела 435 млн. евро, основно за членския ни внос в ЕС.
Още от статията на „Стандарт"
„Лошите задължения във финансовия сектор са 5.7 млрд. лв.", обобщава „Дневник"
Необслужваните задължения във финансовия сектор към края на юни тази година са 5.7 млрд. лв., показват данни на БНБ. В тези просрочия са включени кредити, отпуснати от банки, заеми от дружества, специализирани в кредитиране (т.нар. бързи заеми) и финансиране от лизингови компании.
За тях има официални данни от отчетите на дружествата от съответния сектор в централната банка. За година и половина, откакто кризата стъпи на местна почва, размерът на просрочията се е утроил. В края на 2008 г. те са били 1.88 млрд. лв..
Общият кредитен портфейл на компаниите в трите направления възлиза на 57.6 млрд. лв. Включват се заеми за фирми и домакинства от банките и небанковите дружества и вземанията по лизингови договори от компаниите, които подават данни към БНБ. Делът на необслужваните задължения е 9.9%.
Година и половина по-рано той е бил 3.25%. В необслужвани заеми са включени кредитите от банките с просрочия над 90 дни и лизингите и заемите от небанкови дружества, които са квалифицирани от тях като такива според Международните счетоводни стандарти (МСС).
Още от статията на „Дневник"
„Пращам на прокурор далаверите в Русалка", казва в интервю за „Монитор" Цонко Цонев, кмет на община Каварна
Господин Цонев, между вас и собственика на Русалка Николай Банев през последните дни хвърчат остри реплики. Откъде всъщност започна конфликтът?
- Конфликтът тръгна от един репортаж миналата седмица за проблемите относно платения вход към плажа. След това господин Банев участва в телевизионно предаване и неизвестно защо ме нарече "лъжец" и "терминатор". Той си позволи да прави публични изявления без моето участие. След това пък аз имах право на отговор и обясних, че през април наредих събаряне на будката пред ваканционното селище и на бариерата, защото действията му са незаконни и достъпът до всички плажове, които са изключително държавна собственост, е свободен. Той няма никакво право да събира входна такса по 6 лева или да иска по 50 лева от туристите, които искат само да поплуват в морето. Господин Банев няма никакво разрешение за изграждане на паркинг, няма никакви документи и затова няма никакво право да иска пари от хората. Преди да премахнем бариерата, той искаше от туристите по 5 лева. След това сложи един синджир като преграда и започна да иска по 6 лева. Не може да искаш пари за нещо, което го няма по документи и на практика е незаконно. В момента се извършва проверка, разпоредена от Върховната административна прокуратура. Ние сме предоставили цялата документация за статута на Русалка на окръжна прокуратура - Добрич.
А как ще отговорите на госпожа Банева, която твърди, че има три пътя до плажа?
- На Русалка има няколко плажа и до 11 август единственият път към плажовете беше през самия курорт. На 11 август, след репортажа, те отвориха един черен път, сложиха и табели. За да се стъпи на плажа, се минава през една дупка. Там стои един едър мъж и записва всички, които минават през дупката.
Как ще завърши драмата Банев - Цонев?
- Аз нямам драма. Нито съм започвал конфликта, а искам много малко - да се премахне синджирът и хората да имат свободен достъп до плажа, който е държавен. А да не забравяме, че целият комплекс Русалка е изцяло върху Държавен горски фонд и за последните пет години господин Банев няма нито едно разрешително за каквото и да е. Това, че нещо е построено в частна собственост, не означава, че то автоматично става законно. Не може да си построите тоалетна в двора ей така, без проект и строително разрешение. В крайна сметка аз ще си изпълня задълженията и в началото на септември ще съборя и конюшнята му, която също е незаконна. Обектът е бивша конюшня, дървена, издигната върху бетонна основа и върху земя от държавния поземлен фонд. Има заповед за премахването на обекта, която не е спряна от областния управител. Смятам, че в рамките само на един ден с помощта на РУП - Каварна, и на общинската фирма "Бизоне" ще се състои събарянето.
Какъв е туристическият сезон 2010 за Каварна?
- Като посещаемост отчитаме, че няма спад на броя на туристите в сравнение с миналата година. Необходимо е обаче да се отбележи, че потреблението е доста свито. Просто кризата изяде парите на хората и сега те идват на море в Каварна, но харчат по-малко пари. Затова смятам, че като цяло сезонът ще е по-слаб от миналата година.
Още от интервюто на „Монитор"