„Хипермаркети и министър ще се правят три месеца на социални", разкрива от първата си страница „Сега"
Земеделското министерство се договори с веригите "Кауфланд" и "Метро" да не се вдигат цените на 10 основни храни през следващите 3 месеца, стана ясно вчера. Очаквало се към споразумението да се присъединят и други хипермаркети. Лично министър Мирослав Найденов, който очевидно още не е разбрал, че поскъпване не се преборва с мораториум, се похвали. Миналата година кабинетът и "ЛУКойл" обявиха замразяване за дизела и бензина, което доведе само до по-голямо поскъпване след изтичането на сделката.

Договорката от вчера се отнася само за "произведено в България" и обхваща десетте традиционни за българската трапеза продукта: хляб, кисело и прясно мляко, масло, сирене, кашкавал, яйца, пилешко, свинско месо и кренвирши.

"Благодаря им за това решение и за тази социално отговорна позиция", каза министърът. Оказа се, че той е моторът на споразумението. "Аз им предложих тази социална кошница и трябваше да ги убедя, че тези стоки се слагат ежедневно на трапезата и хората не могат да минат без тях", каза още министърът. Сделката влиза в сила от днес и важи в следващите 3 месеца. От обясненията на Найденов не се разбра за чия сметка ще е натискането на цените.

Фирмите имат различна степен на готовност, а мярката отприщи противоречиви коментари.

От "МЕТРО Кеш енд Кери България" признаха, че още не са наясно как ще изпълнят ангажимента. "Ще подкрепим призива на министъра, но тепърва предстои да се уточнява механизмът, по който ще се случи задържането на цените", каза за "Сега" Елена Симеонова, мениджър корпоративни комуникации. Тя обясни, че с министерството са се разбрали за 10 стоки, но на 1 продукт има 15 доставчици и не се знае на всички или само на някои ще са замразени цените. Тя не успя да обясни и дали намаленията ще бъдат за сметка на доставчиците.
Още от статията на „Сега"

"Три месеца народни цени", четем от първата страница на „Стандарт"
Три месеца народът ще се радва на поносими цени. Това се договориха земеделският министър Мирослав Найденов и големите търговски вериги.

До ноември 10 храни от първа необходимост няма да поскъпват. Става въпрос за хляба, киселото и прясното мляко, сиренето, маслото, кашкавала, пилешкото и свинското месо, яйцата и кренвиршите в "Кауфланд" и "Метро". Найденов очаква към тях да се присъединят и другите големи вериги. Договорката е евтините храни да са от български производители.

До споразумение за таван на цените се стигна след решението на кабинета полицаи и агенти от ДАНС да проверяват дали няма спекула в поскъпването на основните стоки. Срещу замразяването обаче скочиха от стопанската камара и дребните търговци.
Още по темата от „Стандарт"

„Цените на 10 БГ храни замръзват", пише на първата си страница „Монитор"
съобщи вчера земеделският министър Мирослав Найденов, който е успял да се договори вече с две търговски вериги.

Десетте продукта в т. нар. социална кошница са хляб, кисело и прясно мляко, сирене, масло, кашкавал, пилешко месо, свинско месо, яйца и кренвирши. Става въпрос само за продукти на български производители, като договорката за тях влиза в сила от днес и ще е валидна до началото на ноември.

„Благодаря им за това решение и отговорната им позиция. Трябваше да ги убедя, че тези храни се слагат всеки ден на трапезата и хората не могат да минат без тях", обясни Найденов. След като падне мораториумът, няма да има нов скок на цените, смята министърът. Макар пазарът да е изключително динамичен, той очаква стойността на основните продукти по-скоро да намалее.

За цените на храните се заговори след рекордното поскъпване на пшеницата от новата реколта, което доведе до очаквания скок на хляба. Във вторник след консултативния съвет по зърното Найденов съобщи, че насъщният може да поскъпне със стотинки, но няма опасност да стигне 2 лв.

В края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов поиска пълен анализ за ценообразуването на хляба по цялата верига.

Заради рекордните стойности на зърното, фермерите алармираха, че скъпият фураж ще повлече след себе си и месото и млякото. След среща на премиера с животновъди, месо­ и млекопреработватели и представителите на големите търговски вериги у нас стана ясно, че той е разпоредил службите да започнат проверки на финансовите потоци по веригата ­ производство, преработка и продажба на продукти от животински произход. Борисов поиска също така да разбере, каква част от производителите са в сивия сектор.
Още от статията на „Монитор"

„Зелените мощности във фризера до края на 2016 г.", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Ако някой в България се е надявал, че въпреки голямото намаление на изкупните цени на зелената енергия ще може в близките една-две години все пак да завърши проекта си, ще остане силно разочарован. Присъединяването на нови централи за възобновяема енергия ще бъде възможно чак след 2016 г., предвижат плановете на НЕК. Става въпрос за тези проекти, които вече имат сключени предварителни договори, а останалите, които все още са само на идеен проект (ако такива ентусиасти все още са останали), ще бъдат реализирани много по-далеч във времето. От ограничението за присъединяване след 2016 г. няма да бъдат засегнати покривните инсталации до 200 киловата и централите на биомаса и водноелектрическите централи до 1.5 мегавата. Тази възможност бе дадена с последните промени в Закона за възобновяемите енергийни източници, който беше обнародван в началото на април. Според тях тези централи ще се присъединяват по облекчена процедура.

Откъде дойде ограничението?

Ограничението до края на 2016 г. да не се присъединяват големи ВЕИ проекти беше потвърдено oт Националната електрическа компания. Оттам допълват също, че този срок е съобразен с 10-годишния план за развитие на преносната електрическа мрежа. По закон НЕК и трите електроразпределителни дружества трябваше да направят графици за присъединяване на зелените проекти до 10 юли 2012 г. По този начин многобройните проекти трябваше да се разпределят по-равномерно във времето.

Вместо график обаче НЕК определили срок, в който тези мощности изобщо няма да бъдат присъединявани. Още по-сериозни рестрикции има за електрическите централи в пръстена Балчик - Каварна - Шабла - Генерал Тошево. Причината е голямата натовареност на района от генериращи мощности и нуждата там да бъдат направени "изключително големи инвестиции в развитие на електропреносната мрежа", обясниха от НЕК. Поради тази причина нови зелени мощности над 200 киловата в този район ще могат да се присъединяват в диапазона след юли 2017 г. до юли 2019 г., и то по индивидуален график.

С график и без график

От ЕВН, която захранва с ток цяла Югоизточна България, коментираха, че компанията няма да изготви график, тъй като няма проблем да присъединят всички проекти на тяхна територия. Останалите ЕРП - ЧЕЗ и Е.ОН, пък отговориха на запитването на "Капитал Daily", че вече са изготвили графиците си и са ги изпратили за съгласуване на НЕК.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Напаст ли е зелената енергия, или как се раждат опасни митове", анализира в „Сега" Никола Газдов, председател на Българска фотоволтаична асоциация
Инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) са алчни и крайно съмнителни типове. Тяхна едничка цел е да печелят милиарди на гърба на изтерзания български народ. За да успеят в начинанията си, тези лоши инвеститори прокарват лобистки закони и подкупват наред чиновници из страната. Точна информация за деянията им няма. Но се знае, че са много и ужасни. Единствен премиерът Бойко Борисов дръзва да им се противопостави. С един удар по масата разцепва преференциални тарифи на две. С няколко добре премерени изказвания помита хиляди мегавати вятърни и фотоволтаични проекти. Да, щети за потребителите има, но това е малкото зло. Най-лошото е избегнато. А за останалото отговаря Ангел Семерджиев от ДКЕВР.

Ако горното ви звучи познато, значи следите изказванията на управляващите относно ВЕИ. Стари и млади вече знаят що е то фотоволтаик и колко е вреден за месечните ни сметки за ток. Научихме и колко усилия са вложили депутатите на ГЕРБ, за да приемат един авангарден закон за ограничаване на инвестициите във ВЕИ. И да го променят едва година по-късно, за да бъде той още по-рестриктивен. За доказателство министър Лиляна Павлова започна да отнема разрешения за ползване на фотоволтаични централи. Министър Делян Добрев пък обяви, че се обмисля премахването на преференциите за проекти над 30 kW, тъй като България е "преизпълнила своите цели".

Целите на България относно ВЕИ

Това, което управляващите пропускат да кажат, е какви са всъщност целите на България относно ВЕИ. И кои официални данни относно инсталирани мощности са използвани, за да бъде сметнато "преизпълнението". В така наречената "Енергийна стратегия на България до 2020 г." възобновяемите източници са обявени за приоритет, но няма заложени конкретни цели. Вероятно министър Добрев цитира Националния план за действие относно ВЕИ (НПДВЕИ). Този документ бе приет през 2010 г. и бе особено скромен по отношение на фотоволтаичната технология - в първоначалната версия се предвиждаше към 2020 г. да има изградени 303 MWp, а по-късно целта бе завишена на 600 MWp. За сравнение, Германия предвижда изграждането на 52 000 MWp до 2020 г. а съседна Гърция - 3500 MWp.
Още от статията на „Сега"

„С една фактура за риба вкарвали няколко партиди", разкрива „24 часа"
"Оказва се, че с една фактура за риба, се вкарват няколко партиди, с 4-5 пъти по-голямо количество. Най-вероятно част от тази риба е уловена от бракониери", съобщи зам.-изпълнителен директор  на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури д-р Тенчо Тенев. Агенцията, заедно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), извършва проверка на търговията с риба.

По думите му все още няма информация за резултати от проверките. "От инспекторите имам информация, че наистина намират риба, за която няма документи за произход. Крайният срок на тази проверка е около 7 август и очаквам другата седмица да имам резултатите от проверките", посочи още Тенев.

От началото на годината до края на юли общият брой на затворените обекти от Българската агенция по безопасност на храните е 235.

„Нямаме по-особени случаи. Констатират се нарушения, които се срещат през цялата година, не са специфични. Най-често нарушенията са за неправилно съхранение на храните. Особено през лятото, когато не се съхраняват при хладилни условия тези храни, които трябва да се съхраняват в хладилници, естествено, че рискът е много голям. Друго нарушение е липсата на документи за произхода на храните", каза д-р Тенев.
Още от статията на „24 часа"

"БДЖ фалира след седмица", прогнозира от първата си страница „Класа"
Ако не бъде възстановена държавната субсидия, на БДЖ им остава не повече от една седмица, съобщи на среща с неправителствени организации изпълнителният директор на компанията Йордан Недев. Той обясни, че няма никаква информация кога и дали финансовото министерство ще възстанови плащанията към компанията. Те бяха спрени в началото на м. юли, като компанията би трябвало да получава всеки месец между 13 и 14 млн. лв. по договора за извършване на обществена услуга.

Недев намекна, че е готов да си подаде оставката, ако не получи подкрепа за реформите в железницата. „Ако не бяхме започнали промените, БДЖ щеше да се намира в състояние на фалит още преди няколко месеца. Ние успяхме да започнем необходимите ремонти и нещата вече са доста по-нормални", обясни Недев.

Според шефа на БДЖ компанията успява да навакса изоставането в ремонта на подвижния състав. По думите му ще се търси все по-голямо участие на чуждестранни вагоноремонтни заводи, защото това създава условия за конкуренция и дава по-добри цени за дружеството. Недев даде пример с вагоноремонтния завод в Брашов, Румъния, където вече са отремонтирани осем пътнически вагона. Той каза, че се водят преговори и с голям сръбски завод, който има необходимите мощности. „В същото време българските заводи се опитват да предлагат картелни цени, а освен това се бавят с извършването на задължения по договорите", обясни Недев. Единственият завод, който изпълнява поръчките и задълженията си 100%, е този в Дряново.

Шефът на БДЖ оцени като много полезна дискусията с неправителствените организации. Той обясни, че в момента приоритет е запазването на компанията и на пътническите превози, както и осигуряването на необходимата техника за осигуряване на влаковете. Въпреки това той бе категоричен, че в бъдеще ще може да се говори за повишаване на качеството на предлаганата услуга, като първият етап от това ще бъде изготвяне на нов график за движение на влаковете, който ще влезе в сила от 2012 г.
Още от статията на „Класа"

„Йордан Недев: БДЖ съкращава половината жепейци, спира 200 влака, ако не получи субсидията", съобщава и „24 часа"
БДЖ съкращава половината железничари и спира половината влакове, ако до десето число не получи държавната субсидия. Причина е липсата на средства за поддържане на дейността на компанията, след като преди месец Министерството на финансите спря плащанията за "Пътническите превози".

Субсидията, която компанията "Пътнически превози" получаваше всеки месец от държавата, покрива 70% от разходите й. От първи юни обаче тя е замразена.

Обяснението е, че железницата не си плаща заема към Световната банка, по който гарант е държавата, което принуди финансовото министерство да спре "кранчето".

"Държавната субсидия има за цел да позволи на БДЖ да дава социална услуга на социално приемливи цени. Ако тази субсидия я няма, БДЖ няма причина, а няма и начин да продължи да поддържа тази социална услуга", заяви пред bTV Йордан Недев, изп. директор на БДЖ.

Собствените приходи от пътнически превози са приблизително равни на сумата, която дружеството дава за заплати. Пари за ток или дизел за влаковете обаче не остават. Решението е съкращаване на разходите, което означава съкращение на персонала.

Според Йордан Недев най-вероятно ще бъде съкратен половината състав, а влаковете ще останат с 200 по-малко.
Още от статията на"24 часа"

"Мъж на манекенка вози дрога с три деца за прикритие" е водещото заглавие на „Труд"
Съпругът на известна наша манекенка бе заловен с два пакета кокаин, съобщи МВР. 36-годишният Мишо Младжов возел дрогата в автомобила си, където пътували и три деца.

Мъжът бил спипан в сряда при акция на антимафиоти от сектор "Наркотици".

Белезниците му щракнали на ККП на магистрала "Тракия" на изхода от София.

Автомобилът му "Ауди S-8" бил спрян уж за рутинна проверка от магистрални полицаи. В следващия миг изскочили спецченгетата от ГДБОП. Те отворили багажника на аудито и от резервната гума извадили два найлонови пакета с около 200 г кокаин с много високо качество. По-късно в луксозния дом на Младжов били намерени още 5 грама от скъпата дрога.

Пътувалите в колата деца са на 5, 6 и 7 години. "Те са ползвани за прикритие на престъпната дейност", казаха от МВР.
Още от статията на „Труд"

"Турски фирми ще ни продават газ", четем в „Стандарт"
Частни компании от Турция вероятно ще доставят на България газ от Азербайджан. Това става ясно от изявление на турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, предадоха местни и азербайджански агенции. Има интерес от частни турски компании за доставка на природен газ за България, потвърди за Агенция Фокус министърът на икономиката Делян Добрев.

Междувременно работата по предстоящото изграждане на междусистемна връзка Турция-България продължава. Въпросите около нея са били обсъдени в Анкара между българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и Танер Йълдъз. Двамата отново са потвърдили взаимния интерес от изграждането на интерконектор, който да доставя в България природен газ от Азербайджан, с който страната ни има междуправителствено споразумение за минимум 1 млрд. кубика синьо гориво на година. Новото в случая е, че по-рано се говореше, че интерконекторната тръба ще се изгражда и експлоатира между държавните компании "Булгартрансгаз" и "Боташ". На пресконференция след срещата си с Добрев, Йълдъз е съобщил, че доставките могат да се осъществяват от всяка частна турска компания, която има желание за това. Единственото нещо, което трябва да направи тя, е да поиска лиценз за износ на газ за България от регулатора в Анкара.
Още от статията на „Стандарт"

„Министерството на земеделието: Една напред, две назад" е заглавието на поредната статия на „Капитал Deily" за тригодишното управление на ГЕРБ
В последните двадесетина години сякаш свикнахме кадровите скандали и съмненията за корупция да бъдат неотменна част от работата на министерството на земеделието. Предпоставка за това е огромният и много важен ресурс, за който ведомството отговаря - земеделието, горите и животновъдният сектор. От началото на 2007 г. министерството чрез подопечния му фонд "Земеделие" управлява и огромен финансов ресурс - европейските средства по "Програма за развитие на селските региони", а отскоро отговаря и за пълния контрол в целия сектор "Храни" чрез новосъздадената Агенция за безопасност на храните.

В средата на 2009 г. правителството на ГЕРБ безспорно получи нелеко наследство в земеделското ведомство - скандали със заменки на гори и по програма САПАРД, проблемни и затлачени европроекти, дезориентиран бизнес из целия земеделски сектор, чието състояние се влошаваше с разгара на кризата. В управленската си програмата ГЕРБ бяха разписали редица приоритети, които целяха да внесат повече ред и ясни структурни правила в земеделието.

След три години на власт по някои от тях има успехи, по много други - не. Министерството на земеделието и храните все пак успя да стартира ключови реформи, но същевременно допусна и твърде много грешки. В ръководеното от Мирослав Найденов ведомство се случиха някои от най-големите скандали, а цялостното управление досега е съпътствано с периодични протести на различни браншове.

Колебливи успехи при еврофондовете

Безспорно един от важните приоритети в работата на министерството е управлението на европейските фондове за селско стопанство, чийто общ бюджет до 2013 г. е над 3.3 млрд. евро (за селски райони и за рибарство). Освен това ведомството изплаща и субсидии на производителите, които са между 700 млн. и 1.2 млрд. лв. годишно. Управляваният финансов ресурс е още по-голям и заради схемите за държавно подпомагане, администрирани от фонд "Земеделие".

Въпреки че наследи тежки проблеми при управлението на европейските средства, земеделското министерство успя да навакса част от изоставането, но и пропиля много ценно време заради постоянните кадрови рокади в ключовите ведомства. Така през тази година България за пръв път изгуби европейски средства по програмите за селските райони и за рибарство, а фирмите от сектора не са оптимисти за бъдещето.

Все пак МЗХ успя да направи някои ключови нормативни промени, които да подобрят усвояването на евросредствата. Бяха изчистени, макар и със закъснение, и неразгледаните преди това проекти. Земеделското министерство поиска и получи разрешение от Брюксел за пренасочване на средства от по-малко атрактивни схеми към такива с висок интерес. Големият минус обаче продължава да бъде бавното разглеждане и разплащане на проекти, което се превърна в истинско изпитание за фирмите и доведе до абсурдни хвалби, като например постижението на бившия директор на фонд "Земеделие" Светослав Симеонов от февруари миналата година, че за пръв път е одобрен проект в регламентирания според наредбите петмесечен срок.

По линия на директните субсидии в управлението на това правителство бе взето ключово решение за стартиране на нови схеми и пренасочване на национално съфинансиране, което осигури за пръв път средства за животновъдни стопанства и производителите на плодове и зеленчуци. Въпреки че резултатите от тази мярка не могат да бъдат усетени веднага, тя може да стимулира тези два сектора, както и да се превърне в гаранция за по-справедливото разпределение на подпомагането.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Ремонтите на виадуктите тръгват през септември", пише „Монитор"
През септември реално може да започнат ремонтите на трите виадукта на автомагистралите „Хемус" и „Тракия". Това съобщи вчера строителният министър Лиляна Павлова по БНТ.

„На 18 август ще бъдат гледани офертите на деветте фирми, участващи в търга", уточни министърът. „Там, където мостовете са в по-лошо състояние, има и въведени ограничения. Смятам, че ще успеем да ги укрепим и догодина ще продължим. Поетапно ще затваряме движението по време на ремонтите, за да може да се направят качествени ремонти и да осигурим безопасността, тя е най-важна", добави Павлова.

За дострояването на последния лот 4 на магистрала „Тракия" министърът поясни, че от обекта се вземат над 50 проби всеки ден. „Правят се замервания непрекъснато, за да не се допускат компромиси с качеството. Има възможности в рамките на няколко седмици да бъде завършена отсечката от първите 17 км от Ямбол до Зимница.

„Вече са основно ремонтирани други 600 км втори и трети клас пътища, а в ход е рехабилитацията на 1000 км", съобщи още Лиляна Павлова. „За над 800 км от тях инвестираме половин милиард лева от оперативна програма „Регионално развитие". За един милиард лева се правят пътни ремонти със заем от Световната банка", добави тя.

За най-старите отсечки от автомагистрала „Тракия" строителният министър каза, че пари от бюджета за ремонта им ще има през 2013 или 2014 г.

„Не можем да ползваме евросредства за преасфалтиране на тези отсечки от аутобана", поясни Павлова. „За да бъде оправен един малък участък от 60 километра, на нас са ни необходими приблизително 60 млн. лв. Това е една много сериозна сума", поясни Павлова.
Още от статията на „Монитор"

"НЕК обяви нов търг за износ на ток", съобщава „Труд"
Националната електрическа компания (НЕК) обяви нов търг за продажба на електрическа енергия зад граница, съобщиха от дружеството. Токът ще бъде предназначен за експорт в Гърция, Румъния, Сърбия и Македония. Минималната цена е 46,27 евро за мегаватчас. Тя е с 9,95 евро по-висока от тази, която беше обявена в средата на юли за износ към Гърция.

Търгът е разделен на две части - за периода между 13 и 31 август и от 1 до 30 септември. Има два варианта за продажба на тока - или до вътрешна мрежа високо напрежение или до граница. В първия случай търговците ще трябва да платят и такса за преминаване в съответната държава. Ако не бъде осъществен износът, а токът бъде продаден в страната, НЕК изисква от търговците да платят 50% обезщетение от цената за износ.

Справка на електронната страница на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показва, че традиционно България продава най-много ток в момента на Гърция. До началото на годината износът за южната ни съседка беше намалял двойно, защото гърците бавеха плащанията. Според търговци все още този проблем продължава да съществува.
Още от статията на „Труд"

„Производителите на гъби и зеленчуци получават над 8,5 млн. лева", съобщава „Класа"
Управителният съвет на ДФ „Земеделие" (ДФЗ) одобри помощ de minimis за сектор „Плодове и зеленчуци" и производителите на гъби, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ. Срокът за прием на заявления по краткосрочната схема за подпомагане е от 3 до 21 септември 2012 г. Средствата ще се предоставят на регистрираните по Наредба №3 от 1999 г. земеделски производители на плодовете ябълка, праскова, кайсия, череша, слива, вишня и круша и на зеленчуците домати (полско и оранжерийно производство), краставици (полско и оранжерийно производство), пипер, моркови, дини, пъпеши, зрял лук и главесто зеле. Финансовият ресурс, определен за усвояване през 2012 г., е 8 000 000 лв. Субсидии ще получат и регистрираните по Наредба №3 от 1999 г. земеделски производители на печурки. Oдобрените по схемата средства възлизат на 527 700 лв. След като информацията от подадените заявления бъде обобщена, Управителният съвет на фонда ще определи точния размер на държавната помощ за подпомагане на декар.

Общият размер на предоставените на един земеделски производител помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 7500 евро за период от три данъчни години (2010 г.-2012 г.).

Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) започва  и процедурата за покупко-продажба на индивидуални млечни квоти на фиксирани цени, или т. нар. квотна борса, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ. Тя се прилага в България за четвърта година съгласно условията на Наредба № 23 от 13.12.2007 г. за управление на националната млечна квота.

Всеки производител може да притежава както квота за доставки - всяка доставка на мляко до изкупвач, така и квота за директни продажби - всяка продажба или предаване на мляко, която се извършва директно от производителя към потребителя.
Още от статията на „Класа"