Най-много нарушения и некоректност продължава да има при изплащането на заплатите и трудовоправните отношения.
Това констатира Главна инспекция по труда след Национална кампания "Контрол по спазване разпоредбите на Кодекса на труда, свързани със заплащането на труда и полагането на извънреден и нощен труд", проведена за март и април тази година.
Проверени са 4443 предприятия и обекти на 4342 работодатели. 204 от проверките са извършени през нощта, като приоритетно са инспектирани предприятия, които досега не са проверявани за спазване на нормативните разпоредби по заплащането на труда и полагането на нощен и извънреден труд, както и такива, в които вече са установявани нарушения на тези норми.
Констатирани са общо 10 136 нарушения, свързани с трудовите правоотношения. От тях 2 160 са по заплащането на труда, 1 805 са свързани с възникването на трудовото правоотношение и 6 171 са нарушения на други норми.
Най-много нарушения има в сферата на ресторантьорството и хотелите, веднага след тях следват производството на текстил и облекло.
Относителният дял на нарушенията, свързани със заплащането на труда, е 21,3% от всички констатирани по време на кампанията нарушения на трудовото законодателство, като 40,55% от тях са установени в предприятията от икономическа дейност "Хотели и ресторанти". От общия брой нарушения 17,8% са по трудовоправните отношения.
Установени други нарушения най-често са непредоставяне на длъжностна характеристика на работника или служителя преди започване изпълнението на трудовите задължения по сключения трудов договор, неуговаряне периодичността на изплащане на трудовото възнаграждение, както и неуговаряне размера на платения годишен отпуск.
След проверката Главна инспекция по труда е образувала 997 производства по налагане на административни санкции и 10 136 задължителни за изпълнение от работодателя предписания. Докладът с резултатите от националната кампания е предоставен на Върховна административна прокуратура и министъра на труда и социалната политика.
С оглед резултатите от кампанията и направените от тях изводи, Главната инспекция по труда (ГИТ) счита, че е необходимо да се измени и допълни нормативната уредба, регламентираща работното време, уточниха от главна инспекция по труда.
За работодателите ще се установи задължение да извършват писмено разпределение на работното време за всички работници и служители със свой вътрешен акт, както също така ще се установи задължение за водене на първични документи със съдържание за отчитане на действително отработеното време от работниците и служителите.
ГИТ планира също така да предложи уредбата за сумирано изчисляване на работното време да бъде доразвита и детайлизирана.