Освен съвместната газова компания, Мотаки предлага също създаване на няколко консорциума в електроенергетическата и транспортната сфера, а също да създаде специален инвестиционен фонд за финансиране на проекти.
Иранският министър е предложил и реализацията на съвместни проекти между Русия и Иран на територията на трети страни.
Както припомня lenta.ru, на 12 декември шефът на Газпром Алексей Миллер се срещна със заместник-министъра по нефта на арабската държава. За пресата е казано, че са обсъждани съвместни енергийни проекти, но повече подробности не са давани.
Най-заинтересувани от проекти в Иран са руските енергийни компании Лукойл и Газпром. Руският държавен концерн в разработки на находището „Южен Парс" още от 1997. Лукойл заедно с норвежката Hydro държи правата върху разработките на най-голямото в Иран находище в блока Анран. Там обаче засега работата е преустановена, защото САЩ забрани всякакви инвестиции в страната на стойност над 20 млн. долара.
Китайската енергийна компания Cinopec наруши американската „забрана" и в началото на седмицата подписа с държавната иранска петролна компания договор за съвместен петролен проект на стойност $2 млрд.
Общите запаси на природен газ на Иран се оценяват на 28 трилиона кубични метра.