Необходимо е да се приеме закон, който да задължи собствениците на апартаменти в даден блок да плащат за поддръжката на общите части. Това заяви Тошо Киров, съосновател и председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА). На въпрос на Money.bg, какъв трябва да бъде размерът на тази такса, той посочи, че като база за сравнение може да служи сумата плащана в затворени жилищни комплекси. Там месечно се дават между 1 и 1,5 лв. на кв. метър, но при масовите жилища таксата със сигурност ще бъде значително по-ниска, посочи Киров. Намалението е възможно, защото при тях няма разходи за охрана, което е най-сериозното перо в този бранш, заяви председателят на БГФМА.

По думите му хората у нас все още живеят с разбирането, че общите части в блока са нещо чуждо и малко хора се стремят да полагат грижи за тях, въпреки че са похарчили десетки хиляди левове за покупката на апартамент. Именно и затова е необходимо с принудата на нормативен акт да бъде въведена таксата за поддръжка на общите части в болка.

Сумата трябва да се събира от общината, която чрез конкурс да избира фирмата, която ще извършва цялостната поддръжка и да осъществява контрол по извършваните дейности, посочи Киров.

Председателят на БГФМА посочи, че е недопустимо нови сгради за милиони левове да се оставят без необходимата поддръжка. Тя може да стане благодарение на фасилити мениджмънта, който представлява система от управленски решения, които осигуряват не само запазването на стойността на сградата, но и нейното увеличаване през годините. Фасилити мениджмънтът има голямо поле за развитие у нас и след години ще има голяма тежест, каза Киров.

Той коментира, че в момента само стопанския факултет на СУ има магистърска степен по фасилити мениджмънт. Именно липсата на достатъчно добре подготвени експерти в бранша се оказва и най-сериозния проблем пред развитието на сектора у нас.