„Кабинетът пак залъга болниците с обещания за пари", информира от първата си страница „Сега"
Съзнателно заложеният дефицит в бюджета на здравеопазването доведе до поредната спешна среща между премиера Бойко Борисов и заплашващите с протести съсловни организации и синдикати. На срещата Борисов отново обеща болниците да получат толкова, колкото са похарчили и м.г, независимо че това се разминава със заложените в бюджета на НЗОК суми след актуализацията от юли. Вчера не стана ясно откъде ще се вземат парите.

205 млн. лв. е недостигът в бюджета на болниците за тази година спрямо миналата, сочат сметките на синдикати и лекарския съюз. В същото време от финансовото министерство твърдят, че недостигът е само 125 млн. лв. Не е ясно откъде се получава разминаването, но според лекари и синдикалисти проблемът може да идва от прехвърлянето на дължими за ноември м.г. около 100 млн. лв. към януари тази година.

"Правителството твърди, че и сега държавата плаща колкото миналата година, а проблемът идва от нарастване на хоспитализациите с 12% и ръст на заплатите. Ние данни за такъв ръст нямаме. В същото време миналата година за болничната помощ са плащани малко над 90 млн. на месец, а сега се дават по 69 млн. лв.", обясни Евгени Душков от КТ "Подкрепа".
Още от статията на „Сега"

„Лекари и кабинет се разминават с 80 млн. лв., нужни до края на 2010 г.", съобщава от първата си страница „Класа"
Разминавания в отчетите на лекари и правителство се получиха за това колко средства са необходими на здравеопазването до края на годината. Това стана ясно вчера след среща на премиера Бойко Борисов с Обществения съвет в здравеопазването, в който влизат лекари, синдикати и пациентски организации. На нея присъстваха още финансовият министър Симеон Дянков, здравният министър проф. Анна-Мария Борисова и шефът на здравната каса д-р Нели Нешева.

Според изчисления на лекарите са необходими 205 млн. лева, за да се покрият задълженията, които има касата към болниците, и да се осигурят средствата до края на годината. Правителството обаче е направило сметки, че нужните пари са около 125 млн. лева. Предстои да се сформира работна група с представители на правителството и лекарите, която в следващите дни да направи точни разчети къде има недостиг на средства и на какво се дължи той. „Премиерът пое задължение на базата на тези изчисления средствата в раздел здравеопазване да не бъдат по-малко от тези за 2009 г.", обясни финансовият министър Симеон Дянков. Той обаче отказа да отговори откъде ще дойдат нужните допълнителни пари за системата.

Според председателя на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов разминаванията между техните разчети и тези на правителството идват от там, че няма точни цифри за това колко трябва да се плати.

Той добави, че е рано да се каже откъде ще дойдат исканите средства за здравеопазване. „Министър Дянков ще прецени това и ще каже как ще се намерят тези пари", коментира Райчинов. По отношение на обещанието на премиера, че средствата за здравеопазване ще бъдат колкото миналата година, той уточни, че това е успокоително на този етап, но не означава, че лекарският съюз е прекратил намеренията си за протести към момента.

Дали ще има протести, може да стане ясно, след като се финализира работата на работната група и се подпише документ, удостоверяващ постигнатото споразумение.
Още от статията на „Класа"

„България може да загуби 543 млн. евро по ИСПА", информира от първата си страница „Дневник"
България може да загуби 543 млн. евро по програма ИСПА на Европейския съюз, става ясно от доклада за усвояването на еврофондовете за първите шест месеца на 2010 г., изготвен от ресорната парламентарна комисия.

Програма ИСПА приключва в края на годината. По нея се изпълняват 40 големи инфраструктурни проекти в областта на транспорта и водоснабдяването. Бюджетът й е 1.47 млрд. евро, като към началото на юли са изплатени близо 800 млн. евро, е посочено в доклада. В него пише още, че до края на 2010 г. се очаква да бъдат платени още 137 млн. евро. Най-рискови са водните проекти. За една година усвоените средства по тях са се увеличили с 9%.

"Съществува реална опасност голяма част от проектите по ИСПА да не завършат до 31 декември 2010 г. и в този смисъл са идентифицирани като рискови. Основните рискове са свързани с нарастване на договорните стойности, вероятност от загуба на част от европейското съфинансиране и последващо увеличаване на средствата от националния бюджет и държавни кредити с цел успешното им приключване", пише в доклада на парламентарната комисия по еврофондовете.

"Рано е да се каже колко ще загубим, защото в момента вървят преговори с Европейската комисия за удължаване на сроковете", коментира пред "Дневник" министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

Той припомни, че има принципно становище на Брюксел за удължаване с една година на договорите за изпълнение на водните проекти на Кюстендил, Сливен и София, както и за изграждането на сероочистващите инсталации на ТЕЦ "Марица-изток ІІ". Принципно "да" има и удължаването с две години на срока за изграждане на втория мост над Дунав при Видин - Калафат.
Още от статията на „Дневник"

„Орден за пенсия", четем от първата страница на „Стандарт"
Орден за заслуги вместо пенсия ще получават най-големите звезди на родната поп музика. Отличието, което вероятно ще бъде връчвано от януари догодина, ще носи и пари - така, както е в Западна Европа. Предложението е на Вежди Рашидов. "Това са големи личности, определили физиономията на българския XX век.

Те носеха идентичността и самочувствието на нацията и нямат нужда от подаяния, а от признание като световните си колеги", каза вчера на среща с топмузикантите министърът на културата.

На дискусията беше и шефката на НОИ Христина Митрева. Тя потвърди, че няма и помен от документи, доказващи, че естрадните ни звезди са получавали пари и са се осигурявали върху тях.
Още по темата от „Стандарт"

„Вдигат с орден музикантските пенсии", съобщава от първата си страница „Монитор"
Орден за заслуги вдига музикантските пенсии от Нова година, стана ясно след среща на министъра на културата Вежди Рашидов и шефката на НОИ Христина Митрева със звездите на BG естрадата от близкото минало.

До нея се стигна, след като засегнати певци поискаха намесата на премиера Бойко Борисов, за да им отпуснат пенсии, без да имат необходимия трудов и осигурителен стаж. Борисов заръча на министрите на културата и социалната политика да предложат идеи за решаване на проблема и  обеща нов закон за доказването на стаж при загубени документи.

Разговорът в Министерството на културата вчера продължи час и половина. После Вежди Рашидов оповести, че ще бъде учреден орден за заслуги към националната ни духовност, свързан с изобретения на учени, постижения в спорта, както и тези в културата.

Журналисти не бяха допуснати до сбирката на естрадните дейци с представители на властта. И през затворената врата обаче се чуваше оживена полемика и от време на време викове и удари по масата. „Малко дискутираме", поясни министър Рашидов при едно от излизанията си от залата.

След срещата стана ясна и причината за разгорещените страсти. „Щурецът" Кирил Маричков и фронтменът на „Сигнал" Йордан Караджов повдигнали въпроса за хилядите концерти, изнесени от групите им. Поискали и пенсии, адекватни на популярността им. Неотдавна двамата алармираха обществеността, че музикантите и певците получават мизерни пенсии, защото липсват документи за трудовия им стаж, понеже архивът на „Концертна дирекция" бил унищожен.
Още от статията на „Монитор"

„Кредитът у нас продължава да е капан", пише в „Сега" бившият член на управителния съвет на БНБ Любомир Христов
Изменен и допълнен, днес в сила влиза Законът за потребителския кредит. С което установилата се у нас практика за едностранна и произволна промяна на лихвата по вече отпуснати кредити се издига в ранг на закон. Защото всяка банка у нас ще определя лихвите по кредитите по собствена "методология" и това ще важи както за потребителските, така и за ипотечните кредити.

Новоприетият Закон за потребителския кредит на практика закрепва неравноправното положение на кредитополучателя спрямо неговия кредитор, като оставя на банката възможността за едностранна промяна на цената на кредита след неговото отпускане.
"Методологията" по света
Добрата международна практика за определяне на лихвения процент по кредити е той да е плаваща лихва, която се образува от пазарен индекс плюс фиксирана надбавка. Така правят кредитните институции в 20 страни от Европейския съюз, членуващи в Европейската федерация на ипотечните кредитори. Така е в еврозоната и извън нея: Австрия, Чехия, Румъния и Турция. Така го правят у нас само малко на брой малки банки - Прокредит банк, "Токуда", МКБ Юнионбанк и клонът на Алфа банк.

Икономическият смисъл от такъв начин за определяне на лихвата е, че така банката прехвърля само лихвения риск на паричния и капиталовия пазар върху клиента си, а не своя собствен. Този риск се мери със стандартен лихвен индекс - напр. ЮРИБОР или ЛИБОР за кредити в евро. Индексът се изчислява и публикува от организация или институция, различна от кредитора и неговия длъжник. Така след отпускане на кредита банката само изчислява лихвата, а не я решава.
Още от статията на „Сега"

„Група банки ще осигурят 460 млн. лв. заем за БДЖ", информира „Дневник"
Група от банки ще осигурят договореният в началото на август заем за "Български държавни железници" (БДЖ) за близо 460 млн. лв. със Световната банка. Това става ясно от изказване на изпълнителния директор на задлъжнелите железници Владимир Владимиров пред "Блумбърг" вчера.

По думите му в осигуряването на средствата ще се включват освен Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, Дойче банк и Уникредит Булбанк.

"Български държавни железници" се нуждае от заем от 460 млн. лв., за да изплати задълженията си до 2014 г. и да вдигне на крака задлъжнялата компания", каза Владимиров. В момента транспортната компания преговаря с четирите банки по отпускането на кредита. Споразумението ще бъде за 5-годишен план, който да превърне БДЖ в печеливша компания след отчетените загуби през последните 20 години, допълва Владимиров.

За първите шест месеца на годината БДЖ отчете близо 60% срив в приходите си и 30 млн. лв. загуба. Задълженията на компанията пък са близо 800 млн. лв. от малко над 1 млрд. лв. активи, като 483 млн. от тях са дългосрочни.

Владимиров е пояснил още, че тъй като заемът е за голяма сума, той най-вероятно ще бъде синдикиран с водещите банки - Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. По думите му, след като се види ефектът от реформата в държавната компания, е възможно кредитът да бъде намален.
Още от статията на „Дневник"

„Moody's потвърди рейтинга на България, еврото сменя лева през 2015 г.", информира „Класа"
Рейтинговата агенция Moody's Investors Service потвърди рейтинга на България Baa3 с положителна перспектива. В оценката си за страната Moody's определи състоянието на държавните финанси като средно за Европейския съюз, съобщиха от финансовото министерство. „След позитивния доклад на Европейската комисия, след доклада на Световната банка, след оценката на Standart and Poor's сега България получава ново потвърждение за рейтинга си в положителна перспектива и от другата рейтингова агенция. В условия на остра икономическа криза, това е най-доброто потвърждение за перспективата на икономическата политика, която води нашето правителство. Приканвам още веднъж всички, които искат България да има положителна икономическа перспектива, да подкрепят нашата политика", коментира пред агенция „Фокус" премиерът Бойко Борисов.

През януари 2010 г. перспективата беше променена от стабилна на положителна, като отражение на добрата устойчивост на България на глобалната криза. Според рейтинговата агенция, растежът следва да се възстанови, подпомогнат със средства от ЕС. Moody's посочва силните ни страни, сред които са членство в ЕС, което осигурява финансова подкрепа и стимули за текущи реформи, както и разумна фискална политика, нисък държавен дълг и опит в поддържането на значителни фискални резерви. Според оценителите целта - чакалнята на еврозоната - ERM2, би била постижима не по-рано от средата на 2012 г. и вероятно една година по-късно, като самото евро се въвежда едва две години след тази дата.
Още от статията на „Класа"

„Пушачите и туризмът - рунд ІІ", анализира „Монитор"
Гърция въведе повсеместна забрана срещу пушенето на обществени места, в това число и в барове и дискотеки! Плачете, древногръцки статуи - според Българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация забраната за пушене ще ви прати в туристическото небитие, а ресторантите и таверните ще фалират като крушопад наесен, щом посетителите не могат да пафкат.

Всъщност след Турция, в която публичното димене е забранено и на автобусните спирки вече втора година, и гърците осъзнаха, че ако искат да бъдат съвременни, алтернатива просто не съществува.

Тяхното светкавично и твърдо решение е нещо като юмрук между очите за цялата ни туристическа индустрия.

Гърция е държавата, която разтресе цяла Европа с кризата си. Гърция разпродава острови и ще отдава под наем исторически обекти заради национална финансова немощ и задлъжнялост. Гърция увеличи ДДС и в туризма, и за всичко останало, а горивата й станаха най-скъпи в Европа. Точно сега Гърция страда от 10-15% спад в туристическия поток. И все пак южната ни съседка въведе ограничението с ясното съзнание, че това ще й върне туристи. Това се нарича визия и решителност за прилагането й.

На фона на умните в туристическо отношение държави нашето е мишкуване на дребно и откровена бизнес глупост. В първия ден на септември здравни инспектори започват да проверяват изпълнението на наредбата за задължителното разделение на заведенията на салони за пушачи и непушачи.

Ако представителите на туристическия бранш у нас бяха поне мъничко любознателни и освен да се оплакват групово и поединично опитваха и да четат, те нямаше така наивно да паднат в капана на идеята за пушенето на обществени места у нас.
Още от статията на „Монитор"

„Банките отписват по 100 млн. лв. на месец заради лоши кредити", съобщава „Сега"
Всеки месец банките отписват по около 100 млн. лв. заради необслужвани кредити. Тенденцията за увеличаване на тези средства започна още през м.г. и непрекъснато се увеличава, става ясно от статистиката на БНБ, разпространена вчера.

През годините на растеж и кредитен бум банките нямаха почти никакви проблеми с лошите кредити и тогава те отписваха по 300-350 млн. лв. годишно. През миналата година обаче тези суми станаха 87 млн. лв. средномесечно, а през тази - 97 млн. лв. За първите седем месеца на 2010 г. обезценката на кредитите е в размер на общо 678 млн. лв. при 502 млн. лв. по същото време през 2009 г.

Банките са длъжни да заделят в резерв за всеки необслужван кредит. Ако месечната вноска по него е просрочена между 91 и 180 дни, се заделят резерви за 50% от стойността му, а при забава над 180 дни - 100%. От началото на годината кредити на домакинства и фирми за около 2 млрд. лв. станаха лоши или бяха предоговорени заради финансови затруднения на клиента. От цялата сума банките реално са отписали 678 млн. лв., голямата част от които трудно ще бъде събрана.
Още от статията на „Сега"

"Баничари фалират", предупреждава „Стандарт" по повод днешното поскъпване на хляба в София
Малки баничарници и фурни в София прекратяват работа. Причината е новата по-висока цена на брашното. Заради поскъпването му малките фурни не могат да зареждат големите супермаркети и вериги със закуски и хляб на досегашните цени.

Преговорите на малките фурми с големите вериги за вдигане на цената обаче се водят трудно, а конкуренцията е голяма. Някои малки фурни предпочитат да спрат доставките, вместо да продават на загуба. В резултат кифлите и баниците в София вече са кът, алармират столични фурни. Можете да си купите топла закуска, но с нова цена, в самите цехове и по пазарите.

Големи производители в столицата също вдигнаха цената на насъщния с около 10 ст. Това става, след като в провинцията от близо две седмици хлябът е по-скъп с 10-15%.

Днес София също осъмва с хляб по левче, вместо досегашния самун от 90 ст. Основната причина за това е скокът с над 30% на цената на брашното, коментират производители. В момента реалната цена на хляба е над 1,20 лв. за кг, твърдят представители на хлебозаводи.
Още от статията на „Стандарт"

„Експортът на пшеница е двойно по-голям, цените са с 50% нагоре", казва в интервю за „Дневник" Радослав Христов, председател на националната асоциация на зърнопроизводителите
В началото на лятото зърнопроизводителите прогнозираха, че през тази година ще има засилена търговия на външните пазари заради тежките поражения по реколтата в Русия и Украйна, които са основни конкуренти на България в региона. Впоследствие Русия наложи забрана за износа на пшеница, а Украйна се очаква официално да въведе квоти. От земеделското министерство определиха реколтата като добра в количеството, но изразиха известни притеснения за качеството на пшеницата заради падналите в началото на лятото дъждове.
По последни официални данни произведените количества рапица в страната са близо 490 хил. тона, ечемикът достига 765 хил. тона, а пшеницата ще надхвърли 3.7 млн. тона. За това какви количества вече са изнесени от страната, при какви цени се търгуват зърнените култури в чужбина и на вътрешния пазар,

както за очакванията за новата реколта от слънчоглед разговаряме с Радослав Христов, председател на националната асоциация на зърнопроизводителите.
Г-н Христов, по време на жътвата всички прогнози сочеха, че ще има засилен износ на зърно през тази година. Каква е ситуацията в момента?
- Очаквахме да се засили експортът и в действителност през тази година износът от нова реколта е по-голям в сравнение с миналата година. Официалните данни, които ние знаем, са за експорт от около 600 хил. тона до момента.

Колко е бил износът по същото време през миналата година, малко след края на жътвата?
-  Спрямо същия период на миналата година може да се каже, че сега експортът е двоен. Тогава е бил около 350 хил. тона.

По време на жътвата имаше период, в който цените по борсите регистрираха сериозно увеличение, сега има известно успокоение на пазарите. На какви цени се изнася зърното и колко е увеличението спрямо миналата година?
- В сравнение с миналата година цените също са по-високи. Знаете, че Русия и Украйна не изнасят пшеница, което увеличи цените в Черноморския басейн, а и не само на този пазар. Повишение имаше в цяла Европа.

През миналата година цените на фуражната пшеница, която традиционно изнасяме, бяха около 18-19 до 20 стотинки за килограм. Тази година цените, които се постигнаха в началото на август, бяха 33-34 стотинки. Така че има над 50% увеличение.

Има ли промяна в пазарите, за които изнасяме зърно, през тази година?
- Колегите търговци разполагат с по-точна информация по този въпрос, но доколкото знам, освен традиционните пазари има и известни количества експорт за Испания и Италия, както и за някои пазари от Близкия изток.

Какво показват данните ви за сделките на вътрешния пазар? Има ли интерес към пшеницата и при какви нива се търгува?
- Вътрешният пазар винаги се влияе доста силно от експорта на пшеница. В години, когато няма засилен износ, и на вътрешния пазар няма толкова сделки, защото се изчаква. През това лято има износ и има търговия, в момента се наблюдава известно успокояване на котировките.

Хлебната пшеница се търгува по 34-35 стотинки за килограм, а фуражната - по 27-28 стотинки (бел. ред. - през миналата година хлебната пшеница се търгуваше в диапазона 18-20 стотинки за килограм, а фуражната - 16-17 стотинки).
Още от интервюто на „Дневник"

„27 фирми ще правят кюфтета от месо", казва в интервю за „Стандарт" шефът на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Йордан Войнов
Д-р Войнов, възможно ли е някой да се опитва да ви сплаши, като разбива колата ви, и според вас има ли връзка между счупеното стъкло и акция "Дупетата"?
- Не мога да гадая дали е така. Може и да е най-обикновен акт на наркомани или недобросъвестни граждани. Интересно е, че този акт не е с цел ограбване. В колата ми бяха чантата с документите, която не е взета, не са отваряни жабки, касетофонът е на мястото си. Всичко е там, единствено прозорецът на задната дясна врата беше счупен. Сега органите на МВР предполагам, че ще си свършат работата и ще кажат каква е истината.

Получавали ли сте някакви заплахи?
- Не, до този момент не съм получавал никакви заплахи, а и подобно нещо се случва за първи път с личния ми автомобил. И то беше на доста оживено място в сравнително ранен час - между 20,30 и 21 часа.

Доста остри реплики си разменихте с шефа на една от фирмите с най-много заловени "дупета" с изтекъл срок на годност. Имате ли лична вражда?
- Не, дори не бях виждал този човек. Общувал съм само с негови представители във връзка с контрола върху предприятията му. Дейността му винаги се е движела на ръба на закона. Но нямаме лична вражда. Просто става дума за много пари. За последните месеци са спрени около 500 тона изрезки, които дори да са по 3 лв. на килограм, прави около милион и половина. Отделно за изгарянето им собственикът на фирмата е платил около 60 000 лв.

Вярно ли е, че "САФ Магелан" съдят ветеринарната служба за 1 млн. лева?
- Нямам информация да има заведено такова дело.

Имате ли данни какви количества "дупета" сме изяли?
- Това не мога да кажа. Но по принцип няма нищо лошо, ако тези "дупета" са от еднородна партида и са в срок на годност. Нашите основни претенции са, че това, което търгуват и беше намерено, е сборна партида. Защото няма как един завод, колкото и голям да е, да направи 20 тона такива крайчета. Ясно е, че са събирани и от други места. Другото ни притеснение е, че има доста с изтекъл срок на годност и липса на документация. Това не ни позволява да се ориентираме откъде идва стоката, кой я е произвел, как я е съхранявал и т.н. Така че този продукт е с неизвестен произход и като такъв представлява опасност за здравето на потребителя.

Има слухове, че нашите фирми не са купували, а са получавали пари, за да извозят изрезките в екарисаж. Но вместо да ги унищожат, са ги докарвали у нас и са ги продавали.
- Не би ме учудило да е така, защото когато изтича срокът на годност на един продукт, производителят трябва да го унищожи. Предполагам, че за да не го унищожат, операторите в Германия може да са го подарявали, образно казано, на наши прекупвачи. Те пък се възползват от възможността, че сега търговията е облекчена и от влизането на страната ни в Евросъюза продуктите не подлежат на задължителен митнически и ветеринарен контрол. Движат се свободно само с придружителни търговски документи.
Още от интервюто на „Стандарт"

„От здравната реформа зависи оценката за работата на кабинета", казва в интервю за „Монитор" председателят на Народното събрание Цецка Цачева
Г-жо Цачева, как ще коментирате случая с разбитата кола на директора на Националната ветеринарномедицинска служба Йордан Войнов? Според вас има ли връзка с действията, които предприе правителството?
­ Възможно е да има такава връзка, но е прекалено явна, за да считаме, че е само това. Нека да оставим компетентните органи по разследването да си свършат работата и да информират обществото за истината за този неприятен инцидент.

Много се спори по въпроса дали наистина се извършват реформи от кабинета. Можем ли да говорим за такива?
­ ГЕРБ спечели парламентарните избори с една амбициозна програма за значими реформи в различни сфери от обществено-политическия живот. Първият политически сезон, законодателната дейност, мониторинговият доклад, отчитащ напредък и категорична воля от страна на правителството по отношение на битката с корупцията и организираната престъпност, са доказателство за предприетите реформи. Това, което ни предстои през новия политически сезон, е да продължим законодателната си дейност в посока на тези реформи, като се създаде нормативна основа, която да способства за това. На първо място искам да подчертая ангажимента на Народното събрание по отношение на реформата в здравната система. Това е сектор, в който вече 20 години се правят опити за реформи. Стана ясно обаче, че се дават достатъчно средства, които не водят към ефективно и модерно здравеопазване. Реформата в здравната система е в ход, предстои ни да гласуваме няколко нови закона, които ще дадат юридическата основа на това, което прави изпълнителната власт. Това са законите за здравето, за лекарствените продукти в хуманната медицина, за здравното осигуряване. В момента се сблъскваме с един прецедент ­ има несъбираемост на вноските за здравно осигуряване. От една страна, чрез медиите обществото е информирано за неизрядните платци към здравната каса, а, от друга ­ задължение на всеки лекар е да окаже помощ на хората. Получава се така, че цялото общество поема ангажимент към недобросъвестни платци.

Успоредно със здравната реформа върви и реформата в съдебната система. Ще бъде поставен акцент върху специализирания съд. По идея на народни представители идеята трябва да се обсъди в контекста на изпълнение на препоръките, които мониторинговият доклад на Европейската комисия отправи към България. Също така предстоят и промени в закона за съдебната власт, в Наказателния кодекс, в НПК. Има една група нормативни актове, които най-общо казано могат да бъдат подведени под един знаменател във връзка с критиките, които нашите европейски партньори отправят справедливо към съдебната ни система.

Проблемите в здравеопазването ли ви притесняват най-много? Оставам с това впечатление.
­ Мисля, че сега това е най-важното. Премиерът г-н Борисов също призна, че кабинетът се забави с реформата няколко месеца. Смяната на министъра на здравеопазването доведе обективно до това забавяне. Тази сфера рефлектира най-много върху гражданите, тя е много чувствителна. И от това как ще се справи кабинетът с реформата в здравеопазването до голяма степен ще зависи оценката за работата на правителството като цяло.

Какви са очакванията ви за новия политически сезон?
­ Очакванията ми са за сериозен политически сезон. Ще бъде една гореща есен въпреки хладното време, в което ще стартира тази сесия на Народното събрание. Нормално е през втората година от управлението на един кабинет да има критики срещу неговата политика. Само че нека не забравяме, че в условията на парламентарна демокрация в пленарната зала се чуват и тезите на опозицията, които е нормално да бъдат критични. Затова бих призовала към едно по-голямо търпение към действията на кабинета и обединение към онези значими политики, за да продължим по-напред в условия на криза.
Още от интервюто на „Монитор"