Колелото на българската икономика се задвижва - това бе мнението на голяма част от участниците в Международния технически панаир в Пловдив, който завърши в края на миналата седмица. Макар да е бавно и полека, върви се в правилната посока, смятат те. Така се потвърдиха оптимистичните прогнози за съживяване на бизнеса, които изложителите дадоха в началото.

Обнадеждаващ симптом за край на кризата е и фактът, че вече се усеща търсене на работници и специалисти. „В момента на индустрията са необходими кадри. В много машиностроителни заводи виждам майстори на средна възраст 60-65 години. Навсякъде търсят персонал", коментира Иво Илиев, мениджър в „Бактрейд", която е представител на над 20 чуждестранни компании у нас и вече 20 г. участва в Есенния панаир.

Контактите, осъществени тук, ни създават прекрасни нови клиенти, бе категоричен Иво Илиев. „На нашия щанд винаги е пълно с хора, защото показваме нови продукти. Резултатите идват месеци по-късно, но всяка година имаме повече клиенти", допълва Явор Делев. Като общ брой посетителите може да са били по-малко, но повече бяха специалистите, интересуващи се от бизнес, а това е добре за изложителите, смята той.

Въпреки лошото време, посетители имаше и то предимно мениджъри и предприемачи, ориентирани към иновации и делови контакти, коментира д-р Иван Соколов, председател на Съвета на директорите на Международен панаир Пловдив, който организира най-авторитетния форум за инвестиционни стоки и технологии в Югоизточна Европа.

Панаирът наистина е на високо ниво, затова ще поканим наши партньори да дойдем заедно с обща експозиция догодина, заяви Кирил Петров, генерален директор на машиностроително предприятие в град Липецк, Русия.

За ЕСЕН 2014 вече мислят и други изложители. Експозицията ни ще бъде по-интересна, ще правим демонстрации на машините в условия, сходни с реалните за работа, заяви Николай Младжов, управител на „Зет и Ем Прайвит ко." и дилър на пътностроителна и кариерна техника „Хитачи". Компанията беше най-големият изложител на Есенния панаир и негов основен партньор.

Видях, че още няколко фирми от строителния бранш имат големи щандове като нашия, и това ме радва, защото е симптом за оживление, коментира Николай Младжов. Това е второто ни представяне тук, щандът ни е много по-голям, защото изложението е начин да стигнем максимално близо до клиентите си, заяви Веселин Иванов от „Тайтън машинъри".

Участвам вече в 45-и панаир и на базата на опита си мога да поставя оценка 5.75 на тазгодишното издание, твърди инж. Кирил Дренски. Има достатъчно участници, организаторите се борят да поддържат високо ниво, а що се отнася до посетителите - онези, които наистина се интересуват, са тук, аргументира се инж. Дренски. Фирмата, в която работи, предлага австрийски продукти на нашия пазар.

В момента България е във фокуса на австрийските компании, затова тяхното присъствие на панаира беше по-голямо. В официалното участие на Австрия имаше 16 изложители, а още 12 се представяха самостоятелно.

От Международния технически панаир разширява бизнеса си в България и полската „Лентекс груп", която неотдавна купи пловдивското предприятие „Деворекс". Тук сме, за да покажем, че се развиваме, каза Кшищов Моска.

В наше време доста комуникации минават през Интернет, но срещите на живо винаги са предимство, затова компания, която иска хората да я виждат и да се развива, трябва да е бъде на панаира в Пловдив, изтъкна български бизнесмен. Участваме от 1990 г. и щом сме тук, значи сме доволни и от условията, и от резултатите, добави инж. Милен Йорданов.

„Фирмите бяха подготвили интересни и полезни иновативни продукти, станаха много сделки. Получи се едно успешно изложение, което дава възможност на бизнеса да върви напред" - така д-р Иван Соколов обобщи тазгодишното издание на Международния технически панаир. То се проведе от 30 септември до 5 октомври, представиха се над 1030 фирми от 41 държави.