„Кредити за шарани", четем от първата страница на „Стандарт"
Кредитът може да се окаже воденичен камък на шията. Факт е, че хиляди българи връщат пари, оставени им в наследство от техни роднини. Така се оказват закачени на въдицата на кредитните институции, които товарят с огромни лихви бързите заеми.
Ако вашата баба например е взела 3 бона, които трябва да изплати за 5 години, то в края на периода тя ще върне 6480 лева. Но при смърт борчът ще тежи на преките й наследници. Ако те своевременно не започнат да погасяват, ще бъдат натоварени с допълнителни наказателни лихви.
Може да се стигне дори до съд и конфискация на имуществото. Затова в. "Стандарт" предлага застраховка "Живот" да стане задължителна при получаване на кредити без обезпечение.
Още по темата от „Стандарт"
„Емигрантите пратили в България над 1 млрд. лева за девет месеца", съобщава от първата си страница „Сега"
Парите, които превеждат емигрантите на роднините си у нас, не само не намаляват, а постоянно се увеличават, сочат най-новите публикувани данни на БНБ - за периода януари - септември 2010 г. Паричните преводи на българите, живеещи постоянно зад граница, възлизат на 548 млн. евро, или близо 1.1 млрд. лв. към края на 9-месечието. Това е с 25 млн. лв. повече от същия период на м.г., съобщи на семинар шефката на отдел "Платежен баланс и външен дълг" в централната банка Лиляна Ел Хаддад.
Семействата на работещите в чужбина получават от тях средно по около 120 млн. лв. всеки месец. Ако тенденцията се запази, за цялата 2010 г. от българите зад граница у нас ще влязат рекордните 1.4 млрд. лева.
През януари т.г. БНБ въведе нова методология за отчитане на паричните потоци от емигрантите. В резултат данните за периода 2007 - 2009 г. бяха ревизирани и се оказа, че траншовете от гурбетчиите са двойно по-големи от досегашните предположения. Оказа се например, че преводите за деветмесечието на 2009 г. са не 470 млн. лв., както се смяташе доскоро, а 1.05 млрд. лева.
Новата методология обхваща не само официалните трансфери - банкови и др. преводи, но и сумите, пристигащи по неофициални канали. "Оценките на емигрантските преводи се базират на умножението на броя български емигранти, превеждащи пари към техни близки, по сумата на средния трансфер по официалните и неофициалните канали", обясниха от БНБ.
Още от статията на „Сега"
„Порой потопи Югозападна България", обобщава от първата си страница „Дневник"
Пороен дъжд, продължил повече от денонощие, потопи много селища, пътища и жп линии и предизвика разрушения в югозападната част на страната, а поне 8 души са в неизвестност.
Най-малко седмица ще е прекъснат международният път Е-79 към Гърция. Внезапно придошлите в неделя рано сутринта води на река Струма в Кресненското дефиле отнесоха половината от пътя.
Камион от спасителните екипи падна във водата заедно с шофьора, който е в неизвестност. Дупница е без вода, Перник - без парно, а новата отсечка от околовръстното шосе на София беше напълно потопена. В мащабна операция десетки спасители се опитват да стигнат до 7 души, блокирани от придошлите подземни реки в пещерата Духлата, Пернишко.
Затварянето на най-натоварения път за Гърция предизвика големи задръствания по обходните пътища през Гоце Делчев и Банско. За рязкото преливане на Струма още няма официално обяснение, но в неделя кметът на Перник Росица Янакиева съобщи, че се е наложило изпускане на язовир "Студена", за да не залее града.
Още от статията на „Дневник"
„Струма глътна пътя към Гърция", информира от първата си страница „Монитор"
Придошлата заради пороите река Струма отнесе част от пътя София-Кулата. Водната стихия скъса около 50 метра от шосето при спирка Яворов на Кресненското дефиле.
Очаква се отсечката от пътя да бъде възстановена и отворена за движение до 7-8 дни. Дотогава пътуващите трябва да използват обходния маршрут Симитли - Банско - Гоце Делчев - Папазчаир - Катунци - Кулата и обратно, съобщиха от областната управа. В община Кресна бе обявено бедствено положение. В събота в района се изля пороен дъжд. Пътищата се превърнаха в реки, десетки къщи бяха наводнени.
От нощта срещу неделя работници засипваха пропадналата отсечка от главен път Е-79 с чакъл и пясък, съобщиха от Гражданска защита. В опит да изсипе баластра в подкопания път, самосвал бе отнесен заедно с шофьора му от реката. 36-годишният водач Хюсеин Мисанков от Белица е в неизвестност.
Камионът паднал в момент, когато се скъсал целият път, съобщиха от полицията в Благоевград. В неделя следобед в акцията по издирването на мъжа се включиха водолази от София. На мястото пристигнаха и близки на Хюсеин от Белица. До редакционното приключване на броя мъжът не бе открит.
„През шейсетте години на миналия век Струма погълнала 2 леки коли, заедно с пътниците. Водолазите, които ги търсели, се натъкнали на голяма пещера. Не посмели да влязат в нея навътре, защото ги дърпал мощен вакуум. Едва успели да ги издърпат обратно", спомнят си местните хора. Според тях такова бедствие в района не е имало от наводненията през 1954 година.
Още от статията на „Монитор"
„Два пъти повече оферти за продажба на бизнеси зад граница", информира от първата си страница „Класа"
За година и половина офертите зад граница за продажба на апетитни бизнес активи у нас са се удвоили. Това показва справка на онлайн страницата на в. „Файненшъл таймс" в категорията Businesses for sale. През май 2009 г. се продаваха едва 73 бизнеса и компании с адрес в България, през февруари същата година едва 60. Днес техният брой е 147.
Сайтът прелива от предложения за недвижими имоти, парцели земя или обекти, свързани с туризма. Има и такива, които вече две години чакат своя купувач. Такъв е случаят с 4-звезден луксозен хотел на първа линия в курорта Слънчев бряг на цена от 35.2 млн. долара. В информацията за комплекса е посочено, че разполага с 1198 легла, от които 70% са с изглед към морето, две конферентни зали и два външни басейна. Непродаден си стои и винпромът в Североизточна България с начална цена от над 5 млн. долара. Комплексът съществува от 1964 г., като по това време 90% от продукцията му е била за износ в Русия.
Сред най-любопитните нови предложения е земя от 25 320 кв.м до софийското летище за 8.03 млн. долара (6.07млн. евро). Продавачът е описал парцела като подходящ за индустриална зона или логистичен парк, с лесен достъп до основните магистрали, на 200 метра от бъдещата спирка на метрото. За 6.1 млн. долара може да се купи и проект за търговска сграда със земята под нея върху 3472 кв. м на бул. „Цар Борис III".
Огромни парцели в почти всички краища на столицата също са обявени за продан. Най-евтиният е с цена от 238 хил. долара за 275 кв.м на улица „Димитър Петков". В кв. „Красна поляна" се търси купувач за 2500 кв. м с цена 331 хил. долара, в „Младост 2" се продава парцел за 397 хил. долара, а в „Овча купел" 2000 кв. м са на стойност 595 хил. долара.
Има и оферта за продажба на агенция за недвижими имоти, която струва под 500 хил. долара. Конкретна сума не е уточнена. В описанието е посочено, че easyBG е на пазара от 1992 г. и е успяла да си изгради много добра репутация сред клиентите и партньорите. Основният офис на компанията е в София, а като причина продавачът е посочил „преместване към друг бизнес".
Още от статията на „Класа"
„Троянското магаре" е заглавието на седмичния коментар в „Сега" на д-р икономиката Емил Хърсев
Понеже последните дни бяха нетипично топли, видимо се поразмразиха отдавна вледенените мащабни инвестиционни проекти, дори взеха някои дребни (символични и на книга) стъпчици да правят. За нормалния човек, който си вади хляба в България, идеята у нас да влязат милиарди евро за строителни поръчки, доставки и съпътстващи услуги едва ли има нужда от доказване. Особено в условията на свита до минимум ("депресивна") икономика. Събуди се и хорът на пуристите протестанти с познати обвинения, че българската държава ставала сателит на чужди, антиевропейски сили. Чухме отново глупостите, че ще станем троянски кон зад стените на Европа. Но правилно отбелязват, за жребец не ставаме, по отива да се определим като троянско магаре. Печели популярност тази теза, Гугъл откри "троянско магаре" цели 433 пъти в мрежата.
Остава тайна кой пръв е оприличил уникалния български стопански модел с инатливата животинка, но даровитият журналист г-н Иво Инджев е сред пионерите, увековечил тази творческа находка още през март 2008 г. По-жалко е, че идеята остава неразработена и образът се ползва само като визуален и интуитивен символ, но скритият в него уникален икономически зооморфизъм (1) остава неизследван в истинската му дълбочина. В него има хляб за учени от всички клонове на обществените и за някои медицински науки. Апелирам към докторите по психиатрия, персонална и социална антропология. Грешат, като оставят този свой обект на икономистите. Ние, както знаете, можем само да го объркаме. Объркването почва от хипотезата, че троянското магаре се родее с троянския кон. Няма такова нещо. "Троянско магаре" идва от името на планинския градец Троян в България (на свой ред кръстен на Траян - първия владетел, присъединил земите ни към тогавашния европейски съюз) и няма нищо общо с Троя, древния Илион отвъд Дарданелите.
Още от статията на „Сега"
"2010: Годината на депозитите", обобщава „Стандарт"
Денят на банкера винаги подтиква към равносметка. Може би защото е в края на годината. Или понеже сметките винаги са в главите на банковите шефове дори когато празнуват. Затова и ние пресметнахме кои са банкерите, за които се е говорило най-много през годината. И чиито банки са отбелязали добри резултати. Не всички от тях са от първата група, определена от БНБ. Но пък са се развивали динамично или са били предпочитани от клиентите. И понеже зад фасадите и резултатите винаги са хората, ние ви показваме лицата, които запазиха банковата стабилност през 2010 година.
Стабилността на цялата система се гарантира от твърдата ръка на БНБ. УниКредит Булбанк е най-голямата българска банка. Нейните огромни активи с право я правят флагманът на родната банкова ситема. Банка ДСК пък е най-популярният роден резор, събрал най-много пари на граждани. СИБанк в последните години се обърна към иновативния бизнес и печели все повече международен авторитет чрез новия си собственик - белгийската КВС. Райфайзен от години е сочена като най-динамично развиващия се трезор в България. Инвестбанк пък финансира активно и успешно отрасли, които са в състояние да извадят бързо родната икономика от кризата - туризма и винопроизводството.
Корпоративна банка пък успя да направи пробив в пазарите на арабския свят и е трезорът, който и по време на криза увеличава печалбата си.
И тази година българската банкова система не усети трусовете на кризата така, както я усетиха в Европа и по света. Неизменно добрите финансови резултати на родните трезори допринасят до голяма степен за стабилността в България, за което сме сочени за пример. Само през октомври 2010 г. печалбата на банките е нараснала с 40 млн. лв., до 516 млн. лв., което е леко повишение в сравнение с предишни месеци.
Но показателят, в който са вторачени всички, е ръстът на лошите заеми. За него се говори непрекъснато при анализиране на банковите отчети и той се превърна в неогласен измерител на състоянието на банковата ни система. Различни анализатори надаваха тревожни предупреждения какво щяло да се случи, ако тяхното ниво надхвърли 10 процента. Тази психологическа граница беше бързо достигната и надхвърлена, без обаче да се сбъднат апокалиптичните прогнози.
Още от статията на „Стандарт"
„ГЕРБ води двулична борба с данъчната престъпност", разкрива „Сега"
Държавата се източва, и то в умопомрачителни мащаби. Човек трудно може да си представи, че доказано и потвърдено от съда отделни фирми дължат на хазната стотици милиони левове. Софийската "Мас 3" ООД например има да плаща 130 млн. лв. За по-малко от година регистрация по ДДС - от октомври 2008 г. до август 2009 г. "Спарадок" ЕООД, регистрирана в блок 701 в "Люлин", е натрупала дългове за 200 млн. лв. Фирмата фантом "Транслимитид" ("Унитренд") бие всички рекорди - 398 млн. лв. неплатени данъци и осигуровки.
Това са само 3 от регистрираните в черния списък на НАП 10 391 фирми и граждани - безнадеждни клиенти на данъчните, които дължат общо към 9 млрд. лв. Само трите софийски фирми са завлекли хазната със сума, която е два пъти по-голяма от бюджета на цялата съдебна власт в България. Това са стотици милиони, които не са се изпарили, а са напълнили конкретни джобове.
Случаят "Транслимитид" ("Унитренд") е христоматиен пример за това как данъчни задължения за стотици милиони могат да се прехвърлят в една куха фирма фантом, от която няма и следа. Мажоритарен собственик на "Унитренд" е някой си Георги Сулев, а съдружниците му са офшорки от Самоа и Ниуе. Самата "Транслимитид" не е теглила ДДС и не е фактурирала нищо, но купува множеството задлъжнели фирми, а с тях - и близо 400 млн. лв. дългове. От НАП твърдят, че са предприели всички мерки, след като разкрили схемата - запорирали са сметки, отнели са паспорта на собственика на "Транслимитид" и са наложили възбрана на имуществото му. Въпросът е обаче защо не са пресекли схемата още преди 5-6 години, докато тя е действала. В момента това е просто поредният случай, потънал безславно в прокуратурата.
Още от статията на „Сега"
„Мръвката „Стара планина" поскъпва на борсите", съобщава „Монитор"
Обикновената кайма се продава на едро средно по 4,79 лв. за кило, а произведената по стандарта "Стара планина" струва 7,60 лева за килограм. Кренвиршите, изработени по новия стандарт, поскъпнаха за последната седмица с 0,5 на сто, до 7,40 лв./кг. Това сочи статистиката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени на хранителните стоки се повишава минимално тази седмица от 1,731 на 1,736, уточняват от ДКСБТ. Той достигна най-високото си ниво тази година - 1,768, около Великден.
Олиото продължава да поскъпва на стоковите борси в страната и за последната седмица е добавило 3 стотинки към цената си и вече се котира на едро средно по 2,53 лева за литър. Захарта през последната седмица се продава средно по 1,34 лв. за килограм. Брашното тип "500" запазва цена от 0,89 лева за кг.
През миналата седмица кашкавалът "Витоша" поскъпна с 0,8 на сто и вече се котира на едро по 9,88 лева за килограм. Цената на кравето сирене се повишава с 0,4 на сто, до 4,50 лева за килограм на едро.
Замразените пилета са поевтинели по борсите в страната средно с 4 стотинки за кило и вече се котират по около 3,48 лв. за кило. Килограм оранжерийни домати поскъпна до 1,85 лв., а оранжерийните краставици са с 2,6 на сто по-евтини и се продават средно по 1,85 лева за килограм.
Още от статията на „Монитор"
„Българите разчитат на лекарска помощ, вместо на усилия за здравословен живот", обобщава „Класа" социологическо проучване на Галъп интернешънъл"
Българският пациент прекалено много разчита на лекаря - не само за лечение, но и за всякаква информация за здравословния начин на живот. Това показват данните от световно социологическо проучване на отношенията между лекари и пациенти, проведено от изследователската верига WIN-Галъп интернешънъл, в 23 страни по света. Извадките във всяка от наблюдаваните държави са национално-представителни, интервюирането е проведено в периода май - август 2010 г.
Изследването проследява степента на активност на пациентите по отношение на собственото им лечение - интересуват ли се да избират между различни възможни начини на лечение, алтернативни лекарства, както и в по-общ план: доколко изобщо си задават въпроси за здравето си и търсят самостоятелно техните отговори. Информационните кампании, свързани със здравето в световен мащаб, като правило се опитват да популяризират идеята, че всеки трябва да полага грижи за здравето си всекидневно, за да не стига изобщо до необходимостта от лекарска намеса.
Средно над две трети от жителите по света продължават обаче да разчитат основно на лекарска намеса, за да са здрави. У нас - още повече, цели 71% свеждат грижите за здравето си главно до посещение на лекар, когато това се налага, и следване на това, което той/тя предписва. Всъщност най-самостоятелни в грижите за здравето си са жителите на Швейцария, Обединеното кралство и Исландия. Под 50% от анкетираните там посочват ползването на здравни услуги/ лекарите като основен начин да се поддържаш здрав.
Още от статията на „Класа"
„Хората не искат да работят за 240 лв.", казва в интервю за „Дневник" Росица Стелиянова, изп. директор на Агенцията по заетостта
Агенцията по заетостта отчита, че от март тази година безработицата непрекъснато намалява. Данните на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие на 2010 г. обаче показват, че заетите са намалели със 170 хил. Как си обяснявате този парадокс?
- Разминаването между данните на Агенцията по заетостта и на НСИ е напълно обяснимо заради разликата в методиките. Статистиката набира данни чрез анкетиране на съответна целева група. Агенцията по заетостта отчита нивата на безработицата чрез лицата, които са регистрирани като безработни. Тази методика се използва от всички агенции в ЕС.
Възможно е да се получи така, че някои хора, които от гледна точка на статистиката са заети под някаква форма, да определят себе си като безработни. В същото време е възможно регистрирани при нас като безработни да се определят в изследване на НСИ като заети. Много трудно може да се направи сравнение между двете методики. Те имат смисъл, защото данните, събрани чрез тях, могат да послужат като база за управленски решения.
Ще ви дам пример за друг парадокс. Данните на НСИ за третото тримесечие показаха, че безработните са 326 хил. Това формираше около 9.5% безработица. Нашите данни за същото тримесечие показаха, че безработицата е 9.14%, а безработните са 338 хил. Виждате, че повече хора при нас правят по-малък брой безработица. Всичко това се дължи на различните методики, по които се набират данни.
Така не се ли получава объркване за броя на заетите и безработните? Заради несъответствието от "Синята коалиция" изчислиха, че безработицата в страната реално е 16%, а не около 9%, както показва вашата статистика.
- Не се получава объркване. Регистрирането в бюро по труда е право, а не задължение. За мен един човек, ако не по потърси услугите на държавата, които тя му предлага безплатно, означава, че той получава под някаква форма, дали в натура или в пари, средства, които му дават възможност да преживява. Затова не трябва да се абсолютизира и да се казва, че обезкуражените или икономически неактивните трябва автоматично да се прибавят към статистиката за безработните.
Обявихте, че средната безработица от януари до края на октомври тази година е била 9.5% - с 2% по-ниска от прогнозите ви в края на 2009 г. На какво се дължи това?
- Намалението дойде въз основа на отличната работа на структурите на Агенцията по заетостта и на правилно планираната политика на министерството на труда във връзка с обвързването на националния бюджет със средствата от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". В началото на годината стартирахме всички програми и мерки с национално финансиране.
След това започнахме усилено да работим за отваряне на мерките по оперативната програма. Основно се насочихме към заетите, за да можем да запазим работните им места. Към април все още уведомленията за масови съкращения надхвърляха по 1000 души на месец. В момента намаляха изключително много.
Пуснахме мярката "Аз мога", която цели да повиши капацитета на заетите, и подготвихме програма "Развитие", която предвижда около 65 хил. безработни да бъдат включени в обучение и 80% от тях да си намерят работа. Така успяхме да обхванем тези, за които средствата от националния бюджет не стигнаха за включването им в курсове или заетост. По операция "Развитие" към днешна дата можем да се похвалим с подсигурена заетост за близо 750 безработни. Над 1000 са приключили обучението си и тепърва предстои да сключат договори за работа.
През 2009 г. започна програмата за младежи "Шанс", насочена към чуждоезиково обучение и компютърна грамотност. До момента над 6500 души са преминали през нея, от които 1800 вече работят на трудови договори на постоянни, а не субсидирани работни места. През цялата година се опитваме с оперативната програма да допълваме мерките, които се финансират от националния бюджет, и то така, че да уцелим най-правилния момент за интервенция на пазара на труда и да помогнем на максимално много хора.
Още от интервюто на „Дневник"