„Кредитно изкушение за 200 млн. лв.", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Корпоративното кредитиране в България през последните години почти изчезна. А това важи с двойна и тройна сила за малки и средни предприятия. Причините са комплексни - несигурната среда убива желанието на бизнеса да инвестира, а свитата икономическа активност и доходи водят до затегнати кредитни стандарти и предпазливост от страна на банките, които залагат по-високи рискови премии.
Един от инструментите на правителството да разбие това статукво е Българска банка за развитие (ББР), която се финансира евтино от международни институции с имплицитната гаранция на държавата и така може да насочи ресурса към набелязани за стимулиране сектори.
Практиката обаче показва, че интерес почти няма, дори и към заеми с преференциални условия. Ако пък има проекти, те често са с много ниско качество. През пролетта финансовата институция отпусна и кредитната линия от 100 млн. лв. на шест банки, но и там усвояването върви бавно. Затова и вчера ББР се опита да провокира интереса на бизнеса. Банката обяви, че до края на годината има капацитет да отпуснаe 200 млн. лв. директно за малки и средни фирми.
Пари има, проекти - не
"ББР разполага с ресурс от близо 200 млн. лв. за финансиране на проекти на малки и средни предприятия в страната до края на 2012 г.", обяви Андрей Генев, член на управителния съвет на банката, на среща с бизнеса във Велико Търново. "Това са част от бюджетните ни цели до края на годината и анонсираме, че имаме капацитет да отпуснем такъв ресурс за малки и средни фирми при наличие на интерес", обясниха от банката за "Капитал Daily".
За съжаление обаче и интересът от бизнеса за кредити е много слаб, и качеството на кандидатстващите проекти в повечето случаи също, допълниха ББР. Това се обяснява с факта, че в момента липсва апетит за инвестиции и разширяване на дейността и фирмите, които биха получили кредит предвид доброто си състояние, не желаят да задлъжняват допълнително и са замразили на този етап инвестициите и проектите си.
Заради ниското търсене като незадоволително се определя и усвояването на кредитната линия от 100 млн. лв., за отпускането на която през март тази година ББР подписа споразумение с шест кредитни институции. До момента само около една трета от цялата сума е стигнала до крайни клиенти - малки и средни фирми.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Облози за дамата на Бойко", четем от първата страница на „Стандарт"
Облози коя е дамата, завладяла сърцето на Бойко Борисов, тръгнаха в държавата. Повод за залаганията стана изповед на премиера за светско списание. "Има една госпожица, която ми е по-близка. Милата, само да я обявя, и ще я разкостят", каза Борисов. И се зарече: "Когато приключа с държавната работа, ще се оженя и ще си я прибера."
Името на бъдещата
г-жа Борисова е голямата загадка в държавата. Чиновници и депутати спряха работа и се отдадоха на клюки. Оперна певица от Русе е, твърдяха от опозицията. Не, бивша криминална репортерка е, контрираха ГЕРБерите. Знаем само, че е брюнетка и е много красива, шушукаха министрите. Няма 30 и отлично танцува танго, наляха масло в интригата светски хроникьори.
Още по темата от „Стандарт"
„Европа осъди България за нечовешко забавяне на заплати", разкрива от първата си страница „Сега"
Деветима работници от фалиралата рафинерия "Плама" в Плевен осъдиха в Страсбург правителството за неизплатени с години заплати. Бавенето на възнаграждения е нарушение на основни човешки права, постанови Европейският съд за правата на човека по делото "Христова и други срещу България". Вината е изцяло на изпълнителната власт, която въпреки че е имало съдебно решение, дълго време е отказвала да изплати парите. Затова сега държавният бюджет ще олекне с 51 361 евро за материални и морални щети плюс съдебни разноски.
Казусът е същият като по делото "Белев и други срещу България" от 2 юли 2009 г., по което 42-ма работници от "Плама" осъдиха държавата да им плати 393 500 евро. Повторението е показател, че властите не са склонни да поправят несправедливостите от своите решения, докато не бъдат принудени от европейския съд. Деветимата, чиито жалби отлежаваха в Страсбург от 2004 и 2008 г., можеха да бъдат обезщетени доброволно от държавата след създадения съдебен прецедент през 2009 г., но тя реши да се бори до последно за погазване на тяхното право да бъде заплатен трудът им заедно с дължимите лихви от забавянето.
Властите смятаха, че ще се измъкнат от международно правосъдие, защото през 2008 г. бяха изплатили само заплатите с 10-годишно закъснение, но съдът откри още два проблема. Първо, България е пренебрегвала цяло десетилетие решенията на собствените си съдилища в полза на ощетените работници, с което е нарушила правото им на справедлив съд в разумно време. Така е причинила морална щета на всеки от тях, която бе оценена от Страсбург на 2300 евро на тъжител, или общо на 20 700 евро за всички. Второ, изплащането дори на цялата сума от заплатите не е било достатъчно, защото забавянето е причинило допълнителни материални щети, оценени общо за деветимата на 27 300 евро. Отделно съдът постанови България да плати и 3361 евро за съдебни разноски.
Още от статията на „Сега"
„ГЕРБ си гласи служебна победа за изборите", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Лесен начин за служебно печелене на изборите и властта обмисля да си уреди ГЕРБ чрез промени в изборното законодателство, научи "24 часа" от запознати с плановете на управляващите политици.
Идеята е в него да се въведе бонус за победителя от вота, ако той води втория с 5 и нагоре процента разлика. При това положение ще получава като подарък броя мандати до самостоятелното мнозинство от 121 депутати за сметка на непреминалите бариерата от 4% участници в изборите.
Подобен модел работи в Гърция. Там победителят получава 50 мандата бонус в 300-членния парламент. Промяната се обмисляла в средите на управляващите от три месеца, но се пази в тайна. Намерението било да се прокара в последния възможен момент.
Още от статията на „24 часа"
„Прокурор подхвана палатите на Любо П.", информира от първата си страница „Монитор"
Обвинител от Софийската градска прокуратура е получил задача да разузнае на място имотните придобивки на скандалния бизнесмен Любомир Павлов на Лазурния бряг и дори да ги заснеме. Това научи „Монитор" от източници от разследването. Отделно магистратът, който вече е във Франция, е получил задача да влезе във връзка с местните власти, за да разбере колко точно имота притежава Павлов на територията на цялата страна - не само на Ривиерата, както и какви са документите, доказващи връзката му с тях. Щом обвинителят се върне у нас, от Софийската градска прокуратура ще изготвят искане за съдебна поръчка до Франция, за да получат документите по официален път. Възможно е дори да се стигне до искане за запор или дори конфискация на тези палати, обясниха юристи. В момента Любомир Павлов вече има повдигнато обвинение за пране на пари, документна измама и използване на подправени документи. Документи от центровете за публични финанси в Грас и Антиб показват, че за времето от 2009 г. досега Любомир Павлов се е сдобил с три имота на Ривиерата под прикритието на сдружения и фирми.
Първият - разкошната вила „Атон" в стил „Бел епок", е във Вальорис и е купена от Павлов през 2009 г. за 7,25 млн. евро чрез регистрираното в Монако сдружение SCI Villa Hutton. В началото на 2012 г. бизнесменът продава палата на тройно по-скъпа цена. Вторият имот е в най-тузарския квартал на Кан - „Калифорния", и се казва Вила „Жулия". Павлов се сдобива с палата и терена от 13,7 дка към него за 15 млн. евро при пазарна стойност на имота от 32 млн. евро. Покупката е направена чрез фирма, регистрирана в Ливан - „Блу коуст пропъртис".
Още от статията на „Монитор"
"Фирми на Пеевски към фалит, независими разпространители започнаха да плащат", е водещото заглавие на „Труд"
Агенция „Стрела" иска да продава всички вестници и честна конкуренция. НАР препраща към новия собственик на ИПК „Родина" Ирена Кръстева. Пращат й писмо
Разпространителите „Оларт" и „Жак прес" тръгват към несъстоятелност, след като и вчера не платиха своите сериозни дългове към издатели на вестници.
Както е известно фирми, близки до депутата от ДПС Делян Певески вземат, продават и не плащат „24 часа", „Труд", „България днес", „168 часа" и всички останали издания на Вестникарска група България.
Общо над 1 милион са дълговете само на четири от тях. Вчера независими фирми започнаха да погасяват задълженията си. „Искаме да сме коректни, ние печелим от „24 часа" и „Труд" и за нас е важно да ги има на сергиите", коментираха разпространители.
Те потвърдиха информацията, че от Национална агенция Разпространение - НАР, ги натискат да спрат да продават изданията на Вестникарска група България срещу обещания за парични компенсации.
От 6 месеца и особено в последните две седмици разпространителският кръг на Делян Пеевски упражнява безпрецедентен натиск върху Агенция „Стрела" и други независими разпространители. Той е в две посоки и цели да стопира възможностите за равнопоставен бизнес и да спре гарантирания от Конституцията достъп на информация на българските граждани.
Първо не се изпълняват поръчките за Телеграф" , „Монитор" и „Уикенд" на разпространители, които са извън кръга „Пеевски". Второ вестниците, които се предоставят на този кръг не се заплащат.
„Агенция Стрела иска да продава всички български издания, защото така разбираме конкуренцията. Единствено читателят избира и гласува всеки ден на будката", напомня директорът й Михаил Юруков.
Агенция „Стрела" откликна на поканата за среща на фирма НАР, отправена публично чрез вестниците „Монитор" и „Телеграф". За съжаление разпространителската фирма на депутата от ДПС Делян Пеевски не само не показа готовност да плати дълга си от 344 000 лева, но и не си спомни за него.
Още от статията на „Труд"
„Японски заплати в Сливен и Ямбол", четем в „Стандарт"
Световни концерни започнаха да местят производството си у нас. Все повече компании от Япония, Германия, Италия избират родната работна ръка.
На японски заплати вече се радват Сливен и Ямбол. Над 4000 души от региона правят жиците за инсталациите на едни от най-известните коли в света. След завода, който известният японски концерн "Язаки" отвори в Ямбол, предстои откриването на нов в Сливен. "Залата е готова, в нея работят инженери, които разпределят работните места", съобщи за "Стандарт" кметът на града Кольо Милев. В началото на годината той съобщи, че инвестицията на "Язаки" в града под Сините камъни ще отвори нови 500 работни места. Проблем в момента се оказва единствено бъдещият паркинг. Ние сме готови да им осигурим паркинг, но мястото се продава, обясни още градоначалникът. Очаква се за извозването на работниците да бъдат наети автобуси от общинската фирма "Пътнически превози".
Японците от "Язаки" откриха свой завод в Ямбол. Работниците там са над 2000. На моменти, когато поръчките са повече, наетите ямболии минават 2500 души, като за целта заводът има автобуси, които превозват работници и от Сливен всеки ден. "Язаки" произвежда кабели за автомобилно оборудване на едни от най-известните марки автомобили в света.
Между срещите с "Язаки" кметът на Сливен Кольо Милев разговаря и с представители на американска фирма, която има желание да инвестира в производството на въздушни възглавници. Компанията има завод в Италия, а в момента разглежда евентуално отваряне на предприятие в Сливен.
Още от статията на „Стандарт"
"Топлофикация - София" потъна в дългове", съобщава „Капитал Daily"
Софиянци, които ползват услугите на "Топлофикация - София", са заплашени от тази неделя (2 юли) да останат без топла вода. Причината са натрупаните към днешна дата (27 юни) 155 млн. лв. текущи задължения на дружеството към доставчика на природен газ "Булгаргаз". Това заяви изпълнителният директор на газовата компания Димитър Гогов по време на общественото обсъждане за поскъпването на горивото с 4.88% от началото на юли. "Ако "Топлофикация - София" не заплати заявеното количество газ, за нас тази заявка е нулева и ние не сме в състояние да снабдяваме дружеството", посочи Гогов. За да не се стига до крайната мярка, задълженията на топлофикацията трябва да намалеят драстично, така че на 12 юли "Булгаргаз" да има пари да извърши съответно плащанията към своите доставчици.
В отговор, от "Топлофикация София" посочиха, че задълженията на дружеството към "Булгаргаз" се покриват регулярно и няма да бъде допуснато спиране на топлата вода. "Компанията плаща консумирания природен газ авансово, а събира дължимите от клиентите си суми до два месеца след като те са получили месечните си фактури. Именно заради спецификата на паричния поток и рекордно високата цена на газа, дружеството натрупа и не успява да наваксва изплащането на фактуриран газ през най-студените зимни месеци за отоплителен сезон 2011 - 2012 г", са коментирали още от отоплителното дружество. От "Топлофикация София" леко опровергаха данните на "Булгаргаз", че 141 млн. са дълговете за два отоплителни сезона, а текущите са наполовина. За текущата година дори отчитат розова картина - при фактурирани от "Булгаргаз" 331 млн. лв., те са изплатили стари и нови задължения за 342 млн. лв.
Дългове и длъжници
По думите на Гогов обаче софийското дружество трябва да намали дълга си поне до 70 млн. лв., колкото е бил той през октомври миналата година. Не може на клиенти, които имат много по-малки непогасени сметки, подаването на газ да се прекратява, а на "Топлофикация - София", за която е ясно, че няма да си плати, доставките да продължат. Засега спиране на природния газ за други дружества от сектора не се очаква - като цяло графиците за издължаване се спазват, обясни Гогов.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Край на бюджетния дефицит в хазната след 3 години на червено", пише на първата си страница „Класа"
Хазната излезе на плюс за първите пет месеца на годината, след като в продължение на три години бе на червено и отчиташе излишък само в отделни календарни месеци през въпросния период. Добрата новина стана ясна от данните за изпълнението на финансовия план на страната, публикувани на сайта на Министерството на финансите във вторник. От януари до май хазната ни грее в зелено с 67 млн. лв., което основно се дължи на излишък в националния бюджет от 334,5 млн. лв. и недостиг по европейските средства от 267 млн. лв. Май е вторият пореден месец с излишък от 284,4 млн., след като през април бяха отчетени 470,1 млн. в плюс. Това бе и най-големият месечен излишък от януари 2009 г. до сега. През януари дефицитът бе най-висок - 297,8 млн., през февруари - 267,2 млн., а през март - 122,2 млн. Фискалният резерв към края на май е 5 млрд. лв.
Последно към края на юни 2009 г. бюджетното салдо е било зелено от 183,8 млн. лв. След това следва остро влошаване и в крайна сметка 2009 г. приключваме с дефицит от 529,5 млн. лв. През 2010 г. недостигът в бюджета набъбна до рекордните 2,783 млрд. лв., а през 2011 г. успяхме да го свием до 1,58 млрд. лв. В годината, когато се отприщи световната финансова криза с фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers - 2008 г., фискът е бил на плюс с 2 млрд. лв. 8,39 млрд. пък е бил фискалният резерв тогава.
Спрямо същия период на предходната година бюджетната позиция от януари до май 2012 г. се подобрява с 665,0 млн. лв., което основно е за сметка на националния бюджет с 802,5 млн. лв. (1,0% от БВП), докато дефицитът по европейските средства нараства със 137,6 млн. лв. (0,2% от БВП). Разходите в хазната растат с 3,3%, което е свързано с нарастването на разходите по европейските програми, докато тези по националния бюджет се свиват с 39,9 млн. лв. (0,04%), сочат още разчетите на МФ.
Още от статията на „Класа"
"13 китайски инвеститора ще напуснат България", прогнозира „24 часа"
13 големи китайски компании с инвестиционни намерения за 3,3 млрд. евро щели да напуснат България. Това каза вчера Виктор Азманов, председател на Българо-китайската търговско промишлена палата. В писмо до премиера Бойко Борисов, министъра на икономиката Делян Добрев и др. инвеститорите заявявали, че ще се оттеглят, заради неясната и финансово непредсказуема среда.
Поводът е промяната на преференциалните цени, по които се изкупува енергията от възобновяеми източници. За вятърната енергия е намалена с 20%, а за слънчевата - с 55%. Големи китайски банки били категорични, че заради това инвестиционната среда в България е нездрава, а кредитирането било рисково.
Още от статията на „24 часа"
„Скоростта по магистралите вече е 140 км/ч", съобщава „Сега"
Шофьорите вече могат да карат със 140 км/ч по магистралите и с до 120 км/ч по скоростните пътища, каквито обаче липсват. Вчера влязоха в сила промените в Закона за пътищата. В преходните разпоредби към тях са направени изменения и в Закона за движение по пътищата, в т.ч. и в таблицата за разрешените скорости. Именно чрез тях досегашното ограничение от 130 км/ч за аутобаните се вдигат с 10 км. Това означава, че шофьорите ще могат да се движат с тази скорост навсякъде по магистралите, а не само по новите участъци, които предстоят да бъдат открити - като да речем продълженията на магистрала "Тракия". Заедно с това обаче от пътната агенция съветват водачите да следят маркировката и пътните знаци, защото ще има ограничения. На практика това означава, че тези ограничения ще обхванат участъци, по-дълги, отколкото онези, на които е допустима максималната скорост, тъй като пътищата на България са изпъстрени с кръпки и неравности, а те охлаждат състезателния хъс на шофьорите.
При гледането на закона на няколко пъти, включително и вносителите от ГЕРБ обясняваха, че новата максимална скорост ще важи само за определени участъци и най-вече за онези, на които предстои прерязване на лентата. Но от измененията се разбира, че ще важи за всички автомагистрали, ограничението ще е с множеството знаци на определени участъци.
Още от статията на „Сега"
„Чертаят ново трасе на пътя Русе - Истанбул", информира „Монитор"
Още няколко алтернативни трасета за 4-лентовия скоростен път между Русе и турската граница са били обсъдени вчера по време на втората среща с експерти от Катар и Турция за сътрудничество в областта на големите инфраструктурни обекти в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това съобщи строителният министър Лиляна Павлова.
Тя изрази надежда през октомври да бъде създадена тристранна компания (България, Катар, Турция), която да възложи предпроектните проучвания, финансово-икономически анализ за проектирането, изграждането и експлоатирането на скоростния път Русе - Свиленград. „Компанията ще се занимава освен с утвърденото от България трасе на пътя Русе - Свиленград през Прохода на републиката и с анализ на минимум три алтернативни трасета. Дружеството ще може да прави също и предпроектни проучвания и анализи и на други инвестиционни инфраструктурни проекти.
Едното алтернативно трасе е съвсем ново и е предложено от Турция, съобщи шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров. „За него ще трябва да се прави и нов граничен пункт, който да е между съществуващите Лесово и Малко Търново. Оттам пътят към Русе ще минава през Рижкия или Върбишкия проход, Търговище и Разград. Друг вариант е трасето Русе - Разград - Шумен - Варна - Бургас и оттам до границата при Малко Търново. Ако пътят, който ще е на концесия, съвпада със съществуващо сега трасе, то катарските инвеститори ще поемат разходите за ремонта или изграждане на алтернативни успоредни пътища", уточни той. Вчера не е била обсъждана възвращаемостта на инвестицията за строежа на пътя между Русе и турската граница.
Още от статията на „Монитор"
"Дянков остава премиер в сянка", разкрива „Труд"
Финансовият министър ще остане премиер в сянка и ще продължи да бъде човекът с най-голяма власт в държавата. Той ще може да преразпределя милиарди левове от едно ведомство на друго без ограничение и без да трябва да се отчита публично. Това става ясно от чисто нов закон, който готви ведомството на Симеон Дянков. Той е наречен Закон за публичните финанси и трябва да замени действащия Закон за устройството на държавния бюджет.
През април Сметната палата излезе с революционен одит на процеса на бюджетиране у нас, от който стана ясно, че министрите на финансите реално пренаписват бюджетите, които Народното събрание гласува всяка година. Например през 2010 г. Дянков е преразпределил близо 1,8 млрд. лв. от гласуваните от парламента средства, а през 2008 г. предшественикът му Пламен Орешарски е направил промени за 1,6 млрд. лв. Оказа се, че някои министерства харчат 400% спрямо определените им по закон пари, а други не получават и това, което им е гласувано от парламента. По одита обаче нямаше никаква политическа реакция, а финансовото министерство си замълча.
"Министърът на финансите в изпълнение на нормативен акт може да прехвърля кредити от един бюджет в друг, когато не се нарушава балансът на държавния бюджет", предвижда проектозаконът. Текстът е същият и в действащия закон. Разликата е, че не могат да се прехвърлят пари между различни политики, като за значими промени ще трябва да се уведомява Народното събрание. В закона не е записан таван, над който финансовият министър е длъжен да уведоми депутатите, или таван на средствата, над който финансовият министър да не може да ги мести еднолично.
Още от статията на „Труд"
"Трайчо Трайков даден на прокурор заради акциите си в „Каолин", пише „Класа"
Прокуратурата е сезирана за конфликт на интереси по отношение на бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заради притежаваните и досега от него акции във фирма "Каолин", съобщи във вторник ТВ 7. Своето намерение да сезира прокуратурата, но за престъпление по служба, съобщи пред klassa.bg и Емил Георгиев, председател на ПК "Екогласност".
Мажоритарен собственик на "Каолин" е бизнесменът Иво Прокопиев. "Всички разследвания срещу него не са стигали никога до дело. Има заведено само едно - за приватизацията на "Каолин", по което той е оправдан", припомни ТВ7.
„Каолин" е едно от пипалата на енергийния октопод, които изсмукват обществен капитал. Трайчо Трайков не само е прикривал проблемите, но е допуснал и престъпление по служба. Един министър е длъжен да следи концесията - цени и добиви, а той лъже парламента и обществото и се облагодетелства от това, каза Емил Георгиев пред ТВ7.
Георгиев твърди, че от 2 години „Каолин" добива варовик абсолютно незаконно, освен това го продава по завишени цени. Фирмата продава тон варовик по 30 лева на двете частни американски централи - ТЕЦ-овете „Марица-изток 1" и „Марица-изток 3", но в отчетите пред министерството декларира цена от 10 лева на тон суровина. Оттук идват 20 млн. лева годишно скрита печалба, уточни Георгиев. В добавка към това според клаузите на концесионния договор запасът на находището "Великан", Хасковско, вече е изчерпано, ако се съди по отчетите на "Каолин". В концесионния договор е записано, че общите запаси, които ще бъдат иззети за целия срок на концесията - 35 години - са 1,046 млн. тона, а фирмата ще добива по 100 000 тона годишно. За 2010 година обаче фирмата е декларирала добив от 360 000 т, а за 2010-а - 600 000 тона. По думите на Георгиев на практика това означава, че варовикът, който "Каолин" доставя на двете централи, не е чист, а съдържа неизвестни примеси. Това от своя страна води до риск и в работата на двете централи, а последствията от това може да бъдат тежки.
Още от статията на „Класа"