Разбира се, аргументът „твърде голям, за да фалира" (too big to fail) сам по себе си е абсурден. Дали едно предприятие е с 500 работници или с 6000 не би трябвало да води до различно третиране. В крайна сметка, „върховенство на закона" и „равенство пред закона" означава именно това - ако една голяма фирма не си плаща данъците трябва да бъде сполетяна от същата съдба, която ще сполети една малка фирма, която не си плаща данъците.
Конкретният въпрос, който искам да засегна в този текст, обаче е друг - наистина ли Кремиковци създава 2% от брутния вътрешен продукт на България. Толкова ефективни ли са 6-те хиляди работници в комбината, че да успяват да произведат една петдесета от цялата икономика?
Ако погледнем финансовия отчет на Кремиковци за 2006 година забелязваме, че приходите на комбината през годината са 1.08 милиарда лева. През 2006 брутният вътрешен продукт на страната е 49.09 милиарда лева. Някой ще си помисли, че сметките се връзват: наистина 1.08 милиарда приходи на Кремиковци са малко над 2% от БВП. Но, има един голям проблем - приходите на едно предприятие не показват неговия дял в брутния вътрешен продукт. Защото БВП не измерва приходи.
Ако една компания закупи суровини за 1000 лева и с тях произведе стоки, които продаде за 1100 лева, добавената стойност на тази компания е сто лева - това е приносът на компанията към БВП. Защото БВП измерва не приходите, а добавената стойност.
Добавената стойност е разликата между приходите от продажби на стоки и разходите за суровини и материали за производството на тези стоки. Ако погледнем от друга гледна точка, добавената стойност на практика е равна на печалбите на съответната компания плюс разходите за труд (заплати, осигуровки).
Колко е добавената стойност при Кремиковци?
- Комбинатът има разходи от 1.36 милиарда лева и загуба от почти 280 милиона лева.
- Разходите за труд са почти 116 милиона лева.
Ако съберем печалбата от минус 280 милиона лева с разходите за труд от 116 милиона получаваме добавена стойност за Кремиковци, която е отрицателна. С други думи, нашата груба сметка показва, че комбинатът има отрицателен принос към БВП.
С това не искам да кажа, че винаги в бъдещето приносът ще остане отрицателен. Но през последните години той е такъв. Което означава, че твърдението, че Кремиковци създава 2% от БВП е невярно. За момента, това не се случва.
Възниква интересен въпрос - как може да се работи при толкова големи загуби? Има няколко възможни отговора:
1. финансира се с дългове, но се вярва, че загубата е временна и ще се покрие в бъдещето
2. предприятието се декапитализира (продават се активи, за да продължи работата)
3. не се плащат данъци, осигуровки, задължения към доставчици (на ток, газ и пр.)
Каквото и да се случва, не е толкова важно. Частните предприятия затова са частни, за да могат сами да вземат решения. Държавата, обаче, затова е държава, за да си събира парите от некоректните длъжници. А не да измисля странни обяснения как нередовните платци били толкова важни за икономиката, че не бива да спират работа. В случая с Кремиковци дори това не е вярно.
LadyVeee
на 13.06.2008 в 18:12:50 #31За сведение, това че не е 2% отдавна е известно. Ако Г.Ангелов си взима информацията от сайта на Кремиковци, следва да знае, че там пише пълни глупости (друг е въпроса, че определени хора ги повтарят, с ясното съзнание, че не са верни). Например, на сайта пише че Кремиковци е най-големия на Балканите. БИЛ Е, до 71г (ако не ме лъже паметта), когато румънците построяват Галац, с капацитет над нашия (2млн.т/г), който понастоящем е собственост на Лакшми Митал (който е най-големия производител на стомана в света - 117млн.т/г). Освен това, на сайта един куп ПЛАНОВИ ремонти (т.е. които са наложителни, и са абсолютно необходими, за да продължава работата, като например изграждане на пещите - които се правят по план на определен период) са представени като нещо извънредно, все едно, че това са някакви едва ли не иновативни инвестиции в произодството. Също така данните в отдела "Дял в Българската икономика" изглеждат подозрително съмнителни. Но за Кремиковци това е най-малкия проблем сега.. P.S. Това, че комбината е най-големия замърсител за София също не е вярно. Основните замърсители на София са колите, автобусите и др. превозни средства, които се движат с хиляди из града всеки ден. Всички те замърсяват в пъти повече въздуха, отколкото завода. А относно неговото затваряне и построяване на разни центрове отгоре - това е несериозно. В Европа (запдна, централна) има спрени заводи (затворени поради нерентабилно производство), но те си стоят (и в тях се снимат гангстерски филми Някой ден може би ще бъдат срутени, но това ще стане в далечното бъдеще, поради пренаселване (и това срутване ще струва ужасно скъпо, на който реши да го направи). При една евентуална екологизация (която ще струва много), комбината може да закърпи положението и дори да се изправи на крака. Пожелавам успех на подобна инициатива. Имам акции, но това не е препоръка.
Икономик Гърл
на 20.03.2008 в 15:20:37 #30До последния-пореден неграмотник: Явно не ти е ясна разликата между правописна и неволна грешка на клавиатурата. Нява какво точно на теб да се обяснявам. Погледни себе си първо и тогава коментирай!
Levski fan
на 17.03.2008 в 11:33:01 #29До Икономик гърл!!! Ами ти също си погледни дали навсякъде си поставила запетаи, а и как си написала една думичка в предпоследния абзац!!!
Икономик Гърл
на 09.03.2008 в 00:29:40 #28Искам първо да кажа, че тук не е Македония, да пишем на диалект и с правописни грешки- така че моля тези които не са се научили, да се научат на правопис. Пример: "особенно" от Левски фен. Думата се пише особено. Както и "потдръжници" от СимоХ. Думата се пише поддръжници! ...няма да стигне времето за всички. Относно "Кремиковци": Ясно е, че трябва да бъде или модернизиран, или бъдещето му е под въпрос. И най-важното: НЕ МОЖЕ ДА ИМА РЕНТАБИЛНОСТ В ИКОНОМИКАТА НА СТРАНАТА БЕЗ ИНДУСТРИЯ - БИЛО ТЯ ТЕЖКА ИЛИ ЛЕКА!!! Това трябва да е ясно за всеки, който поне малко поназнайва от материята, а тези които не знаят - приемете просто мнението на специалистите по въпроса. В България единственото, което в последно време се развива е строителството. Това подчертавам, НЕ Е ИНДУСТРИЯ! Индустрията е дейност, която създава благо за всички данъкоплатци на страната, тя създава БРУТНИЯ ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ, който много некомпетентни дрънкачи (съжалявам за израза) се изказват по-горе. БВП накратко, за да бъда разбрана от всички е част от най-големите капитали, които една държава получава от развитието на бизнес на нейна територия, оттам тя се развива! Все едно да разглеждаме каква е важността за печалбата на едно предприятие ( не е оборота, а печалбата). Ами печалбата е ЖИЗНЕНОВАЖНА за развитието. Така на България БВП-то й е НАЙ-ВАЖНО за икономиката и нейното развитие. Това трябва да се защитава като приоритетен интерес по възможност от всеки един гражданин, и тъй като това е трудно в развитите държави, където има гражданско общество се създават групи и съюзи за тази цел. За съжаление в България всички сме свикнали, всеки да се спасява поотделно. Много ми е болно, че трябва да го кажа, защото винаги съм била голям патриот, но продължаваме ли в този дух, развитието на България НЯМА ДА МРЪДНЕ И НА САНТИМЕТЪР. ВРЕМЕ Е ДА СЕ СЪБУДИМ! Така както навремето на нашите прадеди им е трябвало 500 години, за да се ссъбудят!!! Трябва ли да чакаме чак толкова, за да живеем по-добре!?!? Време е да вземем живота си в свои ръце, а не само да се говори и нищо да не се върши!
george13
на 16.02.2008 в 12:53:34 #27Влизат, това казвам.
george13
на 13.02.2008 в 10:44:19 #26Ако се закупи стомана за 100 милиона и се продадат коли за 210 милиона, то в разликата между двете числа очевидно влизат заплатите и печалбите на компанията.
Неделчо Съботинов
на 13.02.2008 в 09:14:50 #25SimoX, по начина по който се опитваш да наложиш неверните си твърдения ми звучиш като колегите от Финанси в университета. Хем им се доказва, че грешат, хем те продължават да си знаят свойто, щото нали разбираш, те са финансисти и са безгрешни. Благодаря ти, че ми припомни академичните времена Успех!
Steppenwolf
на 13.02.2008 в 01:33:46 #24С други думи, ако Кремиковци си произвеждаше/добиваше сама всички суровини/ продукти, които продава, щеше наистина да създава 2% от БВП, но това не е така.
batSpiro
на 12.02.2008 в 22:39:44 #23Аз съм много за, кремиковци да бъде закрит. Сметките тук са много вярни. Кремиковци не създава 2% от БВП.
emilow
на 12.02.2008 в 20:38:29 #22ОК аз като по глупав и повлиян от казаното на Бойко мисля че да се закрие завода поради знаем вече какви причини - И замърсяването и санкциите които се налагат и състоянието и рентабилноста в която е и работниците бъдат компенсирани какво се получава.Гледам от новини и вестници от 2008-а че били заети 6200 чиляка , слагаме средна заплата от 500 кинта и това заплающане в продължение на 50 години 1.86 млрд, а разбрах че там биха се вложили 10-на милярда и нещо подобно.Та питам се вместо цялата тая дандания и незгодни сделки с цел облага на някой а не на работниците зашо не им изплатят тия пари хората на които ще се продаде земята и всичко там.Логично и лесно нали !!!
Levski fan
на 12.02.2008 в 19:36:31 #21Не знам защо, след като беше обяснено в някои коментари с много добри примери, някои хора още се опитват да ни обясняват какво пишело във еди и кой си учебник и т.н. Английския го знам още по-добре и от теб драги ми коментаторе SimoX, но за да ти стане ясно, а и на всички останали ще дам обяснение от учебника, по който съм го учил, а после и разяснения. Та значи: GDP Definition Gross Domestic Product. The total market value of all final goods and services produced in a country in a given year, equal to total consumer, investment and government spending, plus the value of exports, minus the value of imports. The GDP report is released at 8:30 am EST on the last day of each quarter and reflects the previous quarter. Growth in GDP is what matters, and the U.S. GDP growth has historically averaged about 2.5-3% per year but with substantial deviations. Each initial GDP report will be revised twice before the final figure is settled upon: the "advance" report is followed by the "preliminary" report about a month later and a final report a month after that. Significant revisions to the advance number can cause additional ripples through the markets. The GDP numbers are reported in two forms: current dollar and constant dollar. Current dollar GDP is calculated using today's dollars and makes comparisons between time periods difficult because of the effects of inflation. Constant dollar GDP solves this problem by converting the current information into some standard era dollar, such as 1997 dollars. This process factors out the effects of inflation and allows easy comparisons between periods. It is important to differentiate Gross Domestic Product from Gross National Product (GNP). GDP includes only goods and services produced within the geographic boundaries of the U.S., regardless of the producer's nationality. GNP doesn't include goods and services produced by foreign producers, but does include goods and services produced by U.S. firms operating in foreign countries. Искам особенно да ти обърна внимание на "final goods and services"!!! Какво означава това: по-горе беше даден пример с брашното и хляба, който беше много красноречив!!! Значи ако брашното се продаде като брашно на краен потребител, който после от него няма да създава нов продукт (напр. хляб) то стойността му влиза във въпросните "final goods and services"!!! НО - ако брашното след това ще се преработва и ще става хляб, то само стойността на хляба влиза в "final goods and services" тъй като брашното тук е просто суровина!!! Авторът на статията, за да не те кара много да си напрягаш мозъка, ти е обяснил по-просто: добавеният продукт!!! Сиреч ако тръгнеш от началната суровина, после колкото и преобразования да има, за всяко следващо се добавя само добавената стойност и в крайна сметка пак излиза стойността на крайния продукт!!!Елементарна математика!!! Ако си преводач от английски един съвет: не се бъркай в икономиката!!! Не ти се отдава!!! Нищо лично!!! :-) Бъди жив и здрав и успех във това, в което си наистина добър!!! :-)
Evropeez
на 12.02.2008 в 18:51:27 #20abe toq Simox mnogo nekompetenten be
ivailospas
на 12.02.2008 в 18:46:15 #19Защо трябва да измерваме едно губещо предприятие/частно/ само по икономическите показатели.6000 човека работна ръка София ще ги поеме като нищо за по-малко от седмица ако им се работи разбирасе. А никой нищо не казва за това което дишат близо 3000000 души.Кое е по-важно,дали едно предприятие което губи и не е от значение за БГ икономиката или София и Софийска област .
george13
на 12.02.2008 в 17:51:57 #18И за да няма затруднение с дефинирането на "final goods", ето съвсем ясното определение на ЕВРОСТАТ: Gross domestic product (GDP) is a measure of the results of economic activity. It is the value of all goods and services produced less the value of any goods or services used in producing them. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1996,39140985&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=detailref&language=en&product=Yearlies_new_economy&root=Yearlies_new_economy/B/B1/B11/eb012
george13
на 12.02.2008 в 17:46:28 #17SimoX Я сега се замисли над следните фрази: "final goods and services" "and are not resold in any form" Не ти ли напомня за "избягване на двойно броене", за което говорих? И как става избягването? Чрез измерване на добавената стойност на всяко предприятие, отрасъл и пр.. Хайде, ще те попитам нещо по-просто: ако аз закупя цялата продукция на Кремиковци за 1 милиард лева и след това я продам отново за един милиард лева, аз колко съм допринесъл към БВП? Да, ще имам приходи от 1 милиард, точно колкото Кремиковци - но това ли ще е моят принос към БВП? Има три начина за изчисляване на БВП (които дават един и същ резултат): Производствен метод Брутен вътрешен продукт (пазарни цени) = + брутна добавена стойност (базисни цени) + корективи; като: Корективи = + нето данъци (данъци минус субсидии) върху продуктите – косвено измерени услуги на финансовите посредници (FISIM). Метод на доходите (стойностен метод) Брутен вътрешен продукт (пазарни цени) = + компенсация на наетите (разходи за труд и социални осигуровки) + нето други данъци върху производството и вноса (данъци - субсидии върху производството и вноса) + брутен опериращ излишък/брутен смесен доход + корективи Метод на разходите за крайното използване БВП= Индивидуалното потребление на домакинствата Колективното потребление Бруто образуването на основен капитал Изменението на запасите Външнотърговското салдо (износ минус внос на стоки и услуги)
jambol12
на 12.02.2008 в 17:27:13 #16Ясно е написано - "all final goods and services". С други думи междинните продукти не се броят и за да получим добавената стойност на Кремиковци трябва от продажбите да извадим стойността на материалите и суровините. Или БВП = Заплатите + Брутната Печалба(а не продажбите)
SimoX
на 12.02.2008 в 17:12:01 #15Видно е че дървените философчета винаги са на линия!! След като определението на БВП не ви харесва (беше от wikipedia) то следва да си скъсате мизерните дипломки добити на основата на кухи зубрещи глави!!! Това че не разбирате същността си е ваша работа. Encyclopedia Britannica Total market value of the goods and services produced by a nation's economy during a specific period of time. GDP is customarily reported on an annual basis. It is defined to include all final goods and services—that is, those that are produced by the economic resources located in that nation regardless of their ownership and are not resold in any form. GDP differs from gross national product (GNP), which is defined to include all final goods and services produced by resources owned by that nation's residents, whether located in the nation or elsewhere. Изобщо не възнамерявам да разяснявам каквото и да било. Просто човека с очилата дрънка врели-некипели! И след като се появиха толкова потдръжници явно първосигналните са тук.Веднага се оформи Левски-ЦСКА....така присъщо за невежите. А иначе бих искал да живея в един по-чист град и това минава 100% през затварянето на Кремиковци защото е видно че ако се инвестира за екологично производство най-вероятно производството няма да е ефективно.
Неделчо Съботинов
на 12.02.2008 в 17:07:38 #14Това е стара, нерентабилна и цапаща цялото софийско поле фабрика, а не национална светиня.
boris
на 12.02.2008 в 17:02:58 #13ами значи решението е просто. Държавата продава абсолютно всички дялове в комбината и оттегля клаузите от договора. Съдът взима решение предприятието да изплати дълговете си към всички кредитори. Ако "Кремиковци" отцелее значи е печелившо и от неговата работа има полза, ако фалира значи такава му е била съдбата. И предпочитам да не ми отговарят разни дето според тях завода бил на печалба обаче Митал го разпродавал и източвал и заради това той неможел да пръкне. Защото който твърди това, ще го помоля да си спомни, какви коли собствениците им ги разпродават за части.
Screw
на 12.02.2008 в 16:26:32 #12null, айде да не трещиш глупости викам?