„Кризата умножи имотите и парите на депутатите", информира от първата си страница „Сега"
За първата година от мандата на новия парламент заможните депутати са умножили богатството си, а бившите министри и зам.-министри от тройната коалиция са инвестирали спестяванията си. Това сочат публикуваните от Сметната палата имотни декларации на депутатите за 2009 г.
Лидерът на ДПС Ахмед Доган е легализирал хонорара си от проекта "Цанков камък". Той е декларирал, че през 2009 г. е получил 1 100 154 лв. доходи от друга стопанска дейност. За 2008 г. Сокола обяви в същата графа 366 590 лв., като двете суми общо правят около 1.5 млн. лв. Точно за този хонорар лидерът на ДПС се разследва по дело за пране на пари. Заради имунитета на Доган то е образувано срещу неизвестен извършител и по него е назначена експертиза, която трябва да установи за каква дейност точно е платена рекордната сума и дали наистина услугата струва толкова, научи "Сега" от висши магистрати. Проверява се и кой е платил. Ако се окаже, че е частна фирма, няма как прокуратурата да се намеси. Ако бъдат събрани достатъчно данни, за да се повдигне обвинение на Доган, неговият депутатски имунитет трябва да бъде поискан от главния прокурор Борис Велчев.
Парламентарният шеф Цецка Цачева е спестила 12 000 лв. от заплати през изминалата година. От други дейности, хонорари и наеми си е докарала допълнителни над 14 000 лв., но плаща лизинг в размер на 25 100 лв.
Заместникът й Лъчезар Иванов от ГЕРБ е декларирал новата си къща с двор в Банкя от 220 кв. м с гараж, закупена през 2009 г. за 200 000 лв. Парите са от заеми и заплата. Иванов е прехвърлил като дарение своята половинка от апартамент над 100 кв. м в София, както и лекарския си кабинет. Дарил е и дела си от вилно място в с. Веринско, Ихтиман. На влог държи 50 000 лв. и 7000 евро. Взел е назаем 150 000 лв. от физическо или юридическо лице, което не се уточнява. 120 750 лв. са доходите му от друга стопанска дейност. Зам.-председателят на парламента е декларирал и разхода от 2500 евро за скандалното пътуване до САЩ по покана на фирмата за производство на импланти от тъкани "Остеотех", като изрично е посочил, че разходът е направен за сметка на Държавния департамент на САЩ. Иванов и бившият здравен министър Божидар Нанев бяха заподозрени, че са предприели задокеанската си визита с лобистка цел.
Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова има 190 000 лв., които са й налични и на влог. От дивиденти и наеми си е докарала над 200 000 лв. Фидосова има и четири договорни ипотеки за над половин милион лева. Другият съпредседател на групата Красимир Велчев е вдигнал пристройка от 20 кв. м към къщата в Банкя за 40 000 лв. от заеми. Той е декларирал и заем към юридическо лице в размер на 110 000 лв.
Още от статията на „Сега"
„Царя с 1 млн. от небето", информира от първата си страница „Стандарт"
Един милион е паднал от небето върху царската особа на Симеон Сакскобургготски. Това става ясно от имотната декларация на бившия премиер. Той има влог в чужбина в евро, чиято левова равностойност е 4 224 908 лв., пише в данните за 2009 г. Освен това държи още 519 628 лв. в различни български банки. Година по-рано Симеон е описал 3 595 187 лв. в задграничен трезор. От декларацията обаче не става ясно откъде Царя е спечелил колосалната сума. В същото време бившият му ортак от тройната коалиция Ахмед Доган чинно е вписал хонорара си от 1 млн. лева, който взе като консултант на проекта "Цанков камък". Цената на услугите на експремиера Сергей Станишев е далеч по-скромна - той е изкарал едва 12 бона от хонорари. 10 бона от заплати пък е спестил президентът Георги Първанов.
Още по темата от „Стандарт"
„30 бона глоба и арест за пияни шофьори", съобщава от първата си страница „Монитор"
До 30 хил. лева глоба и арест за шофьорите, които карат пили, поиска зам. главният прокурор Валери Първанов. Това стана на представяне на годишния доклад за дейността на държавното обвинение през 2009 г. От него става ясно, че само за миналата година 12 000 души са били осъдени за шофиране в нетрезво състояние.
„Тези, които карат пили, не следва да минават през наказателните съдилища. Те трябва да получават „честитки" за 10, 20 или 30 хил. лева и да им бъде отнемана колата. Това е единственият начин българският гражданин да разбере, че трябва да спазва определени норми", заяви Първанов. Говорителят на главния прокурор Стела Кожухарова, обясни пък, че би било редно в сила отново да влезе член от Закона за движение по пътищата, който през 1992 година гласял, че всеки, който кара пил, следва да прекара 10 денонощия в ареста. При повторно нарушение наказанието нараствало на 15 дни плюс полагане на общественополезен труд.
„Представете си един пиян шофьор, който бъде свален от новото му БМВ и задържан в ареста за 15 денонощия. След което бъде накаран да положи общественополезен труд, като да мете улиците на София например. Дали ще се качи отново пиян на колата? Това не са нови неща. В България ги е имало и те са били по някакъв начин ефективни", обясни Кожухарова. Не е ясно дали тези законодателни промени ще станат факт и кога ще влязат в сила. Според магистратите обаче подобно решение би облекчило съдебната система.
Още от статията на „Монитор"
"Газът поскъпва с близо 25%, парното - с над 11% от юли", пише на първата си страница „Дневник"
Природният газ ще поскъпне с 24.63% от 1 юли. Това реши вчера на закрито заседание Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) след повече от два месеца изчисления и въпреки предупрежденията на бизнеса и синдикатите, че подобен ценови шок ще е смазващ за индустрията и домакинствата.
Увеличението е спрямо сега действащата цена на синьото гориво от 435.30 лв. за хиляда кубически метра и така през третото тримесечие на 2010 г. цената става 542.50 лв.
Основните опасения на работодателите са, че оскъпяването на продукцията ще е толкова голямо, че ще направи българския бизнес неконкурентоспособен, ще доведе до съкращения на персонал и голяма инфлация.
Още през миналата седмица изп. директор на "Радомир метали" Пламен Бонев предупреди, че ако поскъпването стане факт, ще се принуди да затвори завода до два-три месеца. От предприятието съобщиха вчера, че работници са започнали гладна стачка като протест срещу поскъпването на газа.
Ръководителите на работодателските организациите също коментираха, че поскъпването ще нанесе тежък удар върху икономиката, но добавиха, че то е неизбежно заради изкуственото задържане на цените през април. Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че следва значително поскъпване и на парното - средно с 11.68% за страната. Цената на тока ще се увеличи с около 1.8%.
Искането на държавния доставчик "Булгаргаз" беше за поскъпване на природния газ с близо 30 на сто. След като разбра от медиите, че енергийният регулатор е определил по-ниска цена, шефът на дружеството Димитър Гогов каза, че ако поскъпването е под 29%, компанията ще трябва да продава газ под себестойността му. Той добави, че ще реши дали да обжалва в съда решението на ДКЕВР, след като се запознае с мотивите за него.
Семерджиев обясни, че комисията е коригирала надолу поисканото от "Булгаргаз" увеличение, защото смята, че съотношението долар/евро може да се отчете по метод, различен от този на държавния газов доставчик.
Още от статията на „Дневник"
„Кризата сви оборотите на 86% от компаниите у нас", обобщава „Класа" проучване на НЦИОМ
Само за 8 месеца компаниите, които отчитат спад в оборота си, са се увеличили с една четвърт - от 68% на 86%, показа проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) и БСК сред 580 мениджъри на фирми и предприятия от всички браншове. Събраните през май и юни тази година данни бяха представени от директора на НЦИОМ Лидия Йорданова в парламента на кръгла маса за взаимодействието между депутатите и бизнеса.
Една трета от фирмите определят състоянието си като лошо. Една четвърт от мениджърите посочват, че фирмата им работи в устойчива бизнес среда, а най-много - 43%, определят ситуацията на фирмата си като задоволителна, но при трудни условия.
„Два пъти и половина намалява делът на фирмите, които могат да кажат за себе си, че се развиват и просперират. Най-много негативи през 2010 г. търпят компаниите, заети в строителството, транспорта, леката промишленост, услугите и търговията", посочи Лидия Йорданова.
„България влиза в капана на дефицитите", предупреди председателят на БСК Божидар Данев. Той посочи, че в развитието на икономиката са допуснати структурни деформации. Те са следствие от прекомерните инвестиции в строителството преди кризата, нелиберализирания енергиен пазар и навлизането на спекулативен капитал чрез банковата система и преките чуждестранни инвестиции. Според БСК са забавени реформите в администрацията, включително електронно правителство, пенсионната и здравната система, силовите структури - МО и МВР, правосъдието. „В момента наблюдаваме двоен дефицит - по текущата и по валутната сметка", посочи Данев.
„Няколко пъти са се повишили заявките за купуване на бандероли за алкохол след операциите, които правим в последните месеци", отчете вътрешният министър Цветан Цветанов. Той посочи, че заради икономическата криза се създават допълнителни възможности за ръст на криминогенния фактор. Проблеми за държавния бюджет създават ДДС измамите, схемите с контрабандни цигари и сивият сектор при производството на алкохол.
Още от статията на „Класа"
„Брюксел ще спира еврофондове при бюджетен дефицит над 3%", предупреждава „Сега"
Брюксел може да спира временно достъпа до еврофондове на държавите членки с лоша бюджетна политика. Това гласи предложение на Европейската комисия, което се очаква да бъде представено публично в сряда, съобщи EU Observer. Мярката е част от опитите на ЕС да въведе по-строги санкции за нарушаване на изискванията на т. нар. Пакт за стабилност и растеж.
Според европравилата бюджетният дефицит на страните членки не трябва да надвишава 3% от БВП, а държавният дълг трябва да е под 60% от БВП. През 2009 г. България например има дефицит от 3.9% за 2009 г., което значи, че ако новите правила се приложат, страната временно няма да има достъп до милиардите от ЕС.
Идеята на институцията, оглавявана от Жозе-Мануел Барозу, е да бъдат блокирани и земеделските плащания, което се очаква да предизвика най-големи спорове между европейските политици. Ако мярката се приеме в този вид, тя ще засегне дори Франция и Германия, които също нарушиха строгите фискални правила.
Още от статията на „Сега"
„Вадят на светло 200 000 без трудови договори", информира „Монитор"
До края на 2010 г. от сивия сектор на икономиката ще излязат най-малко 200 000 работници и служители. В момента те се трудят необезпокоявано без договори. Работодателите не им плащат данъци и осигуровки. Хората губят и така важния за тях осигурителен стаж. Само за миналата седмица при съвместните проверки на данъчни, Главна инспекция по труда и НОИ са хванати 70 работници без договори. На фирмите са съставени актове за по 15 000 лв. за всеки конкретен случай. Това каза в Пловдив министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който участва в 4-тата кръгла маса на тема „Пенсионната реформа - необходимост от промени и основни параметри".
Проверките из страната за трудови договори ще продължат. Целта е да се разшири обхватът на осигурените лица, подчерта министърът. Продължаваме да стоим зад предложението да се криминализира невнасянето на осигурителни вноски, каза управителят на НОИ Христина Митрева. Според нея големият проблем на българската пенсионна система е, че над 60% от разходите за пенсии се покриват от данъци, а не от пенсионни вноски. В момента трансферът от държавата за пенсии е 2,3 млрд. лв. Ако това не се прави, пенсиите ще трябва да бъдат намалени с 1/3, обясни Митрева.
Данъчни преференции ще стимулират работещите да се осигуряват в частните пенсионни фондове, гласят част от промените. „Осигурителният принос на хората е изключително важен. Нашата цел е да направим пенсионната система финансово устойчива", обясни Младенов. Според него след време пенсията трябва да достигне до 70-75% от получавания трудов доход.
Още от статията на „Монитор"
„Премиерът призова бизнеса да не се цупи, а да инвестира", информира „Сега"
Премиерът Бойко Борисов вчера призова бизнеса да инвестира смело и да не се цупи на забележки и критики, а заместникът му Дянков обясни с данъчни числа защо България е отлично място за фирмите. Това се случи на среща с големите родни и чужди инвеститори в столичния хотел "Шератон". Борисов обяви, че лично познава всеки в залата и че "само от присъстващите тук" инвестициите могат да стигнат 2 млрд. евро тази година. Той ги поздрави с "много сте мили, добре сте дошли", но изтъкна, че са важни не само парите, а и по какъв начин влизат и как се управляват те.
"Инвеститор означава изгоден за държавата, интересът на държавата е над всичко", подчерта премиерът. Като илюстрация за обратното той посочи парите за АЕЦ "Белене". Борисов, който преди дни обяви, че трябва да плаща месечно по 10 млн. лв. лихви заради заем за централата, вчера поясни, че става дума за 250-те милиона евро кредит за НЕК, договорени през 2007 г.
Още миналата есен Борисов даде кредита, отпуснат на НЕК от Париба банк, на прокурор. Бившият премиер Сергей Станишев първо обяви, че няма държавен заем за "Белене", а после обвини в лъжа и некомпетентност Борисов. Заемът, теглен от НЕК, е корпоративен и държавата няма ангажименти, обяви Станишев. Борисов обаче вчера обясни, че страната плаща по 10 млн. лв. лихви всяко тримесечие - 5 млн. заради АЕЦ-а, а още 5 млн. лв. - за хидропроекта "Цанков камък", който е получил част от финансирането. Борисов се учуди, че Станишев не е разбрал, че подопечните му служители са взели крупен кредит с висока лихва - 9%.
"Става дума за половин милиард лева, които държавната му компания НЕК си е позволила да вземе, и понеже ме обвиняват едва ли не в лъжа, за да им отговоря на тези, бих казал, нагли хора, съм ви приготвил на всеки три месеца платежни нареждания към банките", обясни Борисов. Той обяви, че досега НЕК изобщо не е обслужвала заема и той трябва да бъде върнат накуп на 20 май 2012 г. "И защото плащаме като попове, няма да планираме още една магистрала през 2012 г., а ще платим борча", коментира Борисов на срещата с едрия бизнес.
След като сподели яда си, той отиде по важни премиерски дела и остави инвеститорите в ръцете на министрите Дянков, Трайков, Караджова и Плевнелиев, като обеща да се съобрази с всяко предложение и критика, чути на срещата.
Още от статията на „Сега"
„Бизнесът с 15 препоръки", пише „Стандарт"
15 препоръки за повече инвестиции направи бизнесът към кабинета. Най-големите родни и чужди предприемачи от строителството, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост и IT сектора се срещнаха с министри от кабинета на форум "Общи усилия за ускорени инвестиции 2010-2011 г.". Противоречиви изказвания на министрите в медиите пораждат несигурност в бизнеса. Това е едно от потенциалните препятствия пред инвеститорите, показва изследване на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, представено на форума.
Бизнесът обаче отчита и свършеното от правителството - ниски данъци, намаляване на осигуровките с 2%, възобновяване на доверието на Брюксел и антикорупционните мерки.
За да бъдат ускорени инвестициите, е нужно да се стимулира реалната икономика. Запазване на фискалната дисциплина и данъчната тежест, както и ускореното връщане на ДДС също трябва да залегнат в целите на правителството, според бизнеса. Важно е да са напълно ясни местните данъци и такси. Бизнесът е за ограничаване на стачките, когато става въпрос за работници с трудов договор. Пазарна цена на енергията е другото желание на бизнеса.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
"Нови имоти за магистратите с "бедни" роднини", разкрива „Дневник"
Имоти за 270 хил. лв. в Приморско е придобил замесеният в скандала с право на строеж за "бедни" магистратски роднини Панайот Генков от Върховния административен съд (ВАС). Той е купил 2 офиса, апартамент и гараж заедно с жена си, като е декларирал, че парите са от заем и наеми.
Освен това Генков е обявил, че със съпругата му имат да вземат 230 хил. лв. от Иван Ангелов и са теглили 115 хил. лв. кредит. В декларацията си е записал продажби на два офиса и апартамент със същата квадратура като на тези, които е купил. От тях е получил 230 хил. лв.
Край морето е купувал и бащата на крайно нуждаещата се съдийка от Благоевград Деница Урумова Николай Урумов от ВАС. Заедно със съпругата си Здравка през 2009 г. са придобили апартамент от 64 кв.м в местността Алепу в Созопол за 80 хил. лв., като са обявили, че парите са от заплати и спестявания.
Друг от замесените в скандала "Приморско" - Андрей Икономов от ВАС, в предишни години декларира, че е собственик на имоти за 383 хил. лв., а има заем за едва 46 хил. лв. Миналата година година си е купил ателие в София от 194 кв.м за 195 хил. лв., като е обявил, че за целта е продал апартамент в столицата и дворно място край Каварна.
Крупен собственик на имоти е и друг от замесените в скандала магистрати - уволненият заради контакти с Красьо Черния бивш апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов. Неговият син е сред получилите право на строеж в Приморско заради крайна жилищна нужда.
От декларацията на Иванов обаче става ясно, че от 1991 г. до днес семейството му е придобило в Бургас апартамент за 55 хил. лв., ателие за 27 хил. лв., склад и таван за 20 хил. лв. и още едно ателие за 30 хил. лв. Освен това Иванов и съпругата му имат дялове от две къщи и дворни места в Ямбол, апартамент с гараж в София за 504 хил. лв. и дворни места в селата Жеравна (край Котел) и Брестник (край Пловдив).
Главният прокурор Борис Велчев и съпругата му са декларирали, че спестяванията им и наличните средства са намалели от 51 хил. лв. на 35 хил. лв. Заместникът му Валери Първанов изплаща ипотечен заем от 180 хил. лв. към Райфайзен банк и тази година е получил кредитна карта с лимит от 20 хил. лв. от същата банка. Кредит от 140 хил. лв. към Юробанк И Еф Джи пък има другият заместник на Велчев Галина Тонева.
Още от статията на „Дневник"
„Данъчните следят денонощно стоковите борси", съобщава „Монитор"
Националната агенция за приходите (НАП) започна денонощни наблюдения на осемте най-големи тържища за селскостопанска продукция в страната, съобщиха от ведомството.
Данъчни служители съвместно с МВР ще проверяват всеки камион, който влиза или излиза на територията на борсите. За целта на входа и на изхода на тържищата ще има временни контролно-пропускателни пунктове, където инспектори от НАП и полицаи ще следят за контрабанден внос и укриване на продажби. Причината за проверките е масовото укриване на обороти от търговията със селскостопанска продукция.
Присъствието на инспектори на НАП по стоковите тържища ще продължи до края на лятото. Целта е да се проследи движението на стоката от нейния внос до реализацията й на пазара, както и да се установи дали търговците отчитат реалните обороти от търговията си. Данъчните ще следят също за произхода на стоките, които се продават на тържищата, както и за това, дали се издават необходимите документи за покупко-продажба. Освен това инспекторите на НАП ще контролират данните, описани в митническите декларации за внос на стоките и протоколите за покупка на продукция от земеделски производители.
Проверката на данъчните ще се осъществява чрез т.нар. постоянно наблюдение. Това е подход, при който служителите на НАП се легитимират и присъства в търговския обект през целия работен ден в продължение на дни или седмици.
Досегашната практика на НАП показва, че в дните на наблюдение оборотите на търговците се увеличават от пет до сто пъти. Продължителното наблюдение дава право на НАП да докаже по време на ревизия, че отчетените в присъствието на инспектор обороти са реални и да се поиска плащането на данъци за укрити обороти в миналото.
Още от статията на „Монитор"
„Всеки трети доктор - пред пенсия", разкрива „Стандарт"
През последните години у нас усилено се говори за нуждата от реформа в здравеопазването. Причините за това са много и са известни на всички. Може би най-показателна винаги е била огромната неудовлетвореност от системата сред пациентите. Последните данни за броя и структурата на медиците обаче показват и друго. Недоволството на лекарите от здравеопазването у нас е толкова голямо, че сме на път да останем без тях. Докторите в България стават все по-стари, а младите заминават директно за чужбина. Ако реформата в системата не се извърши бързо и добре, скоро няма и да има кой да ни лекува.
Една трета от лекарите в България са над 55 години. Това сочат данните от регистрите на Българския лекарски съюз. Общо 34 хил. са медиците у нас, 11 350 от тях са в предпенсионна или пенсионна възраст. Между 55 и 65 години са около 7000 души, а други 4400 са над 65 години. В същото време в страната има огромен недостиг на млади кадри. Едва четирима са лекарите до 35 години в Благоевград, техният брой в Кюстендил е 15, а в Габрово - 23. В повечето области в страната "младежите" в бели престилки са около 30. Те са повече само в големите градове с медицински университети като Пловдив, Варна, Плевен и София. Там броят им варира от около 200 до малко над 1000. Ниският брой на младите лекари се дължи на масовата им миграция към други европейски страни. Там те получават доста по-добри доходи. И ако доскоро навън излизаха лекари, които вече са взели специалност, сега бягат и току-що завършили студенти с диплома. Причината е, че на Запад вече започнаха да осигуряват добри условия и за специализация на младежите. Проблем не е дори и липсата на език. Гладът за лекари по цял свят е толкова голям, че някъде се предлагат и курсове на място. Дори обаче младежите да не емигрират, те пак може да не посегнат към лекарската професия. Все още заплатите във фармацевтичните фирми са доста по-добра алтернатива за тях.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
"Екуест" може да се раздели с мажоритарния си дял в "ТехномаркетДомо", информира „Дневник"
"Екуест" може да продаде контролния си пакет акции във веригата за бяла и черна техника "ТехномаркетДомо" на миноритарните собственици. Фондът е сключил и предварително споразумение за продажбата на кино "Изток", което се намира на "Цариградско шосе" в София.
Това става ясно от съобщение до Лондонската фондова борса на единия от инвестиционните му фондове - Trans Balkan Investments Limited (TBIL), доскоро известен като Equest Investments Balkans Limited. В момента той притежава 61.8% във веригата.
Офертата за сделката е направена от основателите на веригите "Домо" и "Техномаркет", които са и миноритарни собственици в момента. Пред "Дневник" Николай Китов, мениджър на "К енд К електроникс" и основател на българската верига, заяви, че заедно с основателя на румънската верига "Домо" Лоранд Сарвади са отправили необвързваща оферта за изкупуването на дела на "Екуест" в 'ТехномаркетДомо", което управлява веригите чрез "К енд К електроникс".
В последното Китов и Сарвади в момента са част от съвета на директорите. Китов не посочи параметри по сделката с аргумента, че са конфиденциални, но заяви, че миноритарните акционери са я направили, защото смятат, че така ще могат да развиват компанията по-лесно и ефективно.
Бордът на TBIL разглежда и други варианти за веригата, пише още в съобщението на фонда. С тях той цели да набере достатъчно капитал, за да изплати задължения от 17 млн. евро към Държавния резервен фонд на Оман и да продължи инвестициите в развитието на веригата в Югоизточна Европа. В тази връзка в момента се избира и финансов консултант. До редакционното приключване на броя от TBIL не дадоха повече подробности около офертата.
"Екуест" придоби 51% от "Техномаркет" през есента на 2006 г. срещу 61 млн. евро. През 2007 г. към инвестицията беше прибавена и румънската верига "Домо". Анализатори, анкетирани от "Зиарул финанчиар", смятат, че изкупуването на "Домо" сега може да е значително под 75 млн. евро, които "Екуест" е платил преди три години за 75% от компанията. Представители на "Домо" са отказали да коментират офертата пред "Зиарул финанчар". Наскоро "ТехномаркетДомо" отчете 6% спад на приходите за 2009 г. до 561 млн. евро.
Още от статията на „Дневник"
„Единното европейско небе ще свали разходите на авиопревозвачите", казва в интервю за „Класа" Диян Динев, генерален директор на ДП „Ръководство въздушно движение
Г-н Динев, как върви работата ви по обединяването на аеронавигационното обслужване в рамките на въздушните пространства на България и Румъния? С тази основна задача ви натовариха преди няколко дни, след като оглавихте РВД?
- Европейската комисия разработва редица регламенти във връзка с инициативата „единно европейско небе". Те са технологични, оперативни, за въздушно пространство, за лицензиране и т. н. Част от единното европейско небе са т. нар. функционални блокове въздушно пространство (FAB). Идеята е въздушното пространство да се окрупни така, че линиите на въздушните трасета да се скъсят, което ще е от полза за авиокомпаниите. Ще се намалят полетното време, разходът на гориво, емисиите вредни газове, ще можем да летим по-евтино.
Как на практика ще направим единен функционален блок въздушно пространство с Румъния?
- Обединяването на аеронавигационното обслужване се извършва чрез проекта Danube FAB. Още през 2004 г. е подписано споразумение, а през февруари т.г. бе подписан меморандум за сътрудничество в областта на аеронавигационното обслужване от министрите на транспорта на България и Румъния Александър Цветков и Раду Берчану. С това се започва същинската работа по изграждането на Danube FAB - проектиране и въвеждане в действие. От страна на Брюксел е фиксиран крайният срок - 4 декември 2012 г.
Двете предприятия работят по стратегически екшън план, който трябва да е приключил в посочения от ЕК срок. Неразделна част от целия процес са гражданските въздухоплавателни администрации на двете страни, както и колегите от военновъздушните сили от двете държави.
Как ще се осъществява контролът?
- От двата центъра в София и Букурещ. Основен принцип в споразумението е, че и двата РВД-центъра ще бъдат оперативни, а всеки ще бъде резервен спрямо другия в случай на някакви непредвидени обстоятелства - земетресения, бомбени заплахи или катаклизми, така че обслужването на въздушното пространство да не прекъсва.
Въпреки че правилата за полетите са стандартизирани и разликите между отделните държави не са големи, при въвеждането на FAB ще има абсолютно еднакви правила и процедури за полетите.
Дейностите по проекта Danube FAB се финансират със собствени средства на предприятието и с целево финансиране от страна на ЕК от 2,5 млн. евро.
Още от интервюто на „Класа"