„Листопад в родното ФБР", четем от първата страница на „Стандарт"
Родното ФБР върви към закриване. Вече 200 служители на агенцията за национална сигурност са подали рапорти за напускане. Очаква се още толкова да последват примера им след Нова година, когато ще бъдат намалени драстично заплатите и парите за обезщетение при пенсиониране. Бюджетът на ДАНС за 2012 г. бе орязан до 75 млн. лева, което е почти два пъти по-малко спрямо 2010 г. "Хората си отиват и заради слуховете, че агенцията ще се върне под шапката на МВР, а най-важните й функции ще бъдат прехвърлени към Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", коментираха спецченгета. Според тях с вълната напускащи контраразузнаването ще загуби ценни кадри. ДАНС бе рожба на тройната коалиция и не може да се похвали с голяма ефективност, контрираха депутати от мнозинството.
Още по темата от „Стандарт"
„60 млн. лева държи БДЖ в Корпоративна банка", разкрива от първата си страница „24 часа"
60 милиона лева държи БДЖ на двегодишен депозит в Корпоративна банка, научи "24 часа" от два независими много добре информирани източника. Парите стоят, докато железничарите стачкуват заради предстоящи съкращения, а компанията не може да плати задълженията си. Министърът на транспорта Ивайло Московски преговаря в Берлин за разсрочване на забавените плащания за 25-те мотриси "Сименс". Той договори БДЖ да плати до края на годината 15 млн., а не 24 млн. евро.
"Чух този слух. Досега не сме ги намерили тези милиони. Търсим усилено по банковите си сметки", каза директорът на БДЖ Йордан Недев. Той уточни, че в Корпоративна банка имат сметки, но по тях няма пари.
Шефът на борда на директорите Владимир Владимиров заяви: "Ако ги имаме тези пари, веднага прекратявам всякакъв депозит и внасям парите в KfW."
Разбра се обаче, че трансферът от държавата към Национална компания "Железопътна инфраструктура", който е 90 млн. на година, минава през разплащателна сметка в Корпоративна банка. Шефът на компанията Милчо Ламбрев потвърди. Парите обаче престоявали само ден, каза той.
В НКЖИ вчера започнаха преговори със синдикатите. Те искат 12% увеличение на заплатите, но нямало пари, каза Ламбрев. В БДЖ преговорите трябва да продължат днес. Синдикатите вчера заявиха, че вече няма да преговарят с мениджърите, а само с министър Московски.
Още от статията на „24 часа"
"Спецсъвет ще наказва за лекарски грешки", информира от първата си страница „Труд"
Нов независим орган от медици и общественици да разглежда случаите на лекарски грешки, предложи Националната пациентска организация (НПО). "Идеята заслужава внимание и ще бъде сериозно разгледана, защото е ясно, че сегашната система се нуждае от подобрения", коментира пред "Труд" здравният министър д-р Стефан Константинов.
Такъв орган има във Великобритания - нарича се Генерален медицински съвет. Съставен е от 24-ма членове - 12 медицински представители и още толкова от обществени и пациентски организации, обясни д-р Станимир Хасърджиев, председател на НПО. В английския съвет само през 2009 г. са постъпили 5773 сигнала за докторска немарливост. 1758 от тях са подложени на цялостно разследване, а правата на 85 доктори са отнети завинаги.
"Не за 6 месеца или 1 г., а те повече въобще не могат да стъпят в болница. Докато Българският лекарски съюз (БЛС) се хвали, че за 2 г. съдът е отнел правата за няколко месеца на 5-има лекари", възмути се Хасърджиев.
Още от статията на „Труд"
„Системата Д" е заглавието на седмичния коментар на д-р ик. Емил Хърсев
Изглежда "борбата със сивата икономика" ще прелее от празни приказки в натрапчива кампания. Едно неприятно последствие на кризата е намаляващият дял на вноските за социално осигуряване, мерен в процент от брутния продукт. Досега криенето на вноски от НОИ беше масов национален спорт. Скоро ще стане престъпление. Понеже е по-бързо, сигурно и лесно да накараш стотина депутати да натиснат един бутон, отколкото да натиснеш стотици хиляди фирми и в пъти повече еднолични търговци и самоосигуряващи се лица първо да начислят честно и праведно, после да платят дължимото на НОИ. И сумите, които длъжниците признават, е трудно да се съберат, камо ли да се открият укрити доходи и вноски. За неплатените вноски вече ще дебнат не само бирници, но и прокурори. От една страна е справедливо.
Отдавна знаем, че у нас има социално облагане - пенсионен данък, здравен данък и пр., а не социално осигуряване. Укриването на (други) данъци от години е инкриминирано, редно бе и социалното облагане да има същия статут. От друга страна властващите трябва да внимават кого ще обявят за престъпник. Ако законодателят е честен, ще накаже еднакво извършителите - работодатели, работници, всеки друг, укрил вноски. У нас на трудов договор са наети 2149 хил. души. Извадете 582 хил. души, наети от държавата, добавете милион еднолични търговци, фермери, занаятчии, адвокати, нотариуси и пр. самоосигуряващи се. Стават близо 3 млн. потенциални престъпници. Един от трима укрива или съучаства в укриване на доход - ето един милион престъпници. Къде ще ги заключваме и кой ще ги храни? (Сега тъкмо тези потенциални затворници хранят себе си, децата си, пенсионерите, политиците и полицаите.) Може да опашем страната с бодлива тел, че да се самоопандизим вътре. За да избегне резила, законодателят, честно или не, ще хвърли на Темида само работодателите с поредния нечестен закон, а колкото по-нечестни, несправедливи и тежки са законите, толкова по-малко хора намират за нужно да ги спазват, все повече се потапят извън закона. Налага се една култура на нелегалност.
Още от статията на „Сега"
"Немският гигант E.ON отстъпи мястото си на чешката Energo-pro" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Пазарът на електроразпределителни услуги в България вече е почти изцяло доминиран от чешки фирми, след като "Е.ОН България", която захранва с ток цяла Североизточна България, продаде 100% от активите си на чешкото енергийно дружество Еnergo-pro. Сделката, която беше подписана в петък, е на стойност 133 млн. лв., съобщиха от E.ON.
Решението на немския енергиен концерн дойде по-малко от година след заканата на премиера Бойко Борисов, че ще развали договорите за приватизация на трите електроразпределителни дружества (ЕРП) - CEZ, Е.ОN и ЕVN. Това е поредният голям инвеститор в енергетиката, който реши да се оттегли от България, след като италианската ENEL продаде дяловете си в ТЕЦ "Марица-изток 3", а германската RWE се отказа да участва като стратегически инвеститор в изграждането на АЕЦ "Белене".
Чешките инвестиции в България за 1996-2010 г. възлизат на 1 милиард евро, което прави 2.6% от общия обем вложения и поставя страната на 13-о място в списъка на инвеститорите. От тази сума почти половината идва от придобиването от CEZ Group на ЕРП в Западна България (281.5 млн. евро) и ТЕЦ Варна ((206 млн. евро). По данни на БНБ през първото тримесечие на 2011г. чешките инвестиции са били за 3.1 млн. евро.
Намерението на Е.ОN да продаде активите си в България бе част и от глобалната стратегия на компанията да излезе от неконкурентните пазари на Стария континент и да навлезе в тези с голям потенциал за растеж като Южна Америка и Русия. Планът беше да се съберат 15 млрд. евро до края на 2013 година от разпродажба на активи. Според съобщението на E.ON относно продажбата става ясно, че към момента са набрани 9 млрд. евро по тази програма.
E.ON влезе на българския пазар в началото на 2005 г., като приватизира 67% от електоразоределителните дружества Варна и Горна Оряховица за 140.7 млн. евро. Седем години по-късно дружеството продаде 59% от активите на двете ЕРП-та. Останалите дялове се държат от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което притежава 33%, и Европейската банка за възстановяване и развитие с 8%.
Още от статията на „Капитал Daily"
„400 данъчни под прикритие в зимните курорти", разкрива от първата си страница „Монитор"
400 данъчни служители под прикритие тръгнаха в зимните курорти и столичните заведения. Очаква се по време на тайното наблюдение да се съберат данни, които да се сравнят с проверките от следващата седмица. На мушката на проверяващите са курортите Боровец, Пампорово и Банско.
След 6 декември се очаква големи групи със студенти да окупират зимните курорти. Следващия уикенд трябва да започнат и явните проверки на данъчните.
Традиционно те стартират в петък вечер, когато служители на „Оперативен контрол" се появяват в набелязаните кръчми. Секси данъчни завардват култовите заведения, за да проверят дали крият обороти. Красавиците, които бяха кръстени на галено от шефове на заведения Цепелини, следят зорко дали се издават касови бележки за всяка чаша уиски и водка, както и билетчета за платен вход.
Цепелините чинно ще пристигат в 22 ч и ще стоят до сутринта всеки петък и събота. От миналогодишните проверки стана ясно, че известните заведения правели по средно 30 000 лв. оборот на вечер, но декларирали едва 10-20% от тях.
"Целта на откритото данъчно наблюдение е да накараме собствениците да изкарат печалбите на светло, а не да ги глобяваме", обясняват от приходната агенция. Освен това данъчните следят за декларираните възнаграждения на персонала и за това дали служителите в дискотеките се осигуряват на реални заплати.
Още от статията на „Монитор"
http://www.monitor.bg/article?id=317271
„Провалът на еврото е опасен у нас за износа, но не и за депозитите", прогнозира от първата си страница „Сега"
Подобно на колегите си в различни европейски страни, български икономисти също разиграха сценарий какво би се случило в България, ако еврото не оцелее. Изводът е, че повод за паника няма, поне що се отнася до личните финанси. Депозитите у нас не са застрашени. Повод за тревога, според тях, е евентуалното намаляване на износа, което най-вероятно ще наложи нова ревизия на заложения от правителството 2.9% ръст за 2012 г.
Според българските анализатори, до каквото и решение да стигнат европейските лидери - създаване на ядро на стабилност при запазване на еврото или връщане към националните валути, няма да се отрази на депозитите у нас. "Дори при създаването на т.нар. северно евро България не е застрашена от катаклизми. Евентуалното връзване на българския лев към германската марка също не би се отразило на спестяванията, тъй като от създаването на валутния борд у нас той е свързан с марката", обясни директорът на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски. По думите му при такъв развой на ситуацията евро депозитите просто ще се трансформират в марки и курсът няма да ощети хората. Дори напротив - най-вероятно стойността на депозитите ще се повиши.
Сега българските домакинства държат 86% от своите спестявания под формата на пари в брой и банкови депозити, показва анализ на "Индъстри Уоч". Те предпочитат да спестяват основно в лева и евро, като депозитите в други валути (основно щ.д.) възлизат на 8%. "Към края на септември 2011 г. спестяванията в евро формират 43% от всички депозити", заяви Асенка Христова от "Индъстри Уоч".
Евентуален разпад на единната европейска валута обаче ще засегне фирмите износителки. Причината е, че при силна местна валута износът към други страни ще се оскъпи, отбелязват анализаторите. Ако през тази година експортът на страната ни компенсираше липсата на инвестиции и свитото вътрешно потребление, през 2012 г. икономиката ни ще бъде пред сериозен риск, в случай че износът не е на нивата от настоящата година, отчитат консултантите от LLP Dynamics България.
Още от статията на „Сега"
„Бизнесът: Корупцията не е изкоренена от Агенцията за малки и средни предприятия" е водещото заглавие на „Класа"
Излишни бюрократични процедури, липса на експерти, корупция и чиновническо издевателство над фирмите са сред основните недостатъци на Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНСМП). Това сочи проучване на социологическа агенция „Маркет ЛИНКС", поръчано от в. „Класа". Изследването е проведено в рамките на три месеца, като са интервюирани 100 фирми и 20 консултанти по европроекти. Общото мнение на респондентите е, че агенцията, която управлява около 1 млрд. 162 млн. евро по ОП „Конкурентоспособност" и чрез тях трябва да подпомага българския малък и среден бизнес, все едно е създадена, за да му пречи. А начинът, по който се отпуска еврофинансирането, сериозно подкопава доверието в институцията, предизвиква в бизнеса усещане за недосегаемост у бюрократите и илюзорни очаквания за подпомагане.
91% от интервюираните смятат, че продължават да действат корупционни схеми, създадени от предишните правителства, и правилото е: ако не се плати за проект, не се получава финансиране. Само 1% от проектите, за които не е предварително платено, минават.
От Агенцията за малки и средни предприятия коментираха, че по приоритетна ос 1 (за подобряване на иновативната структура) до момента са постъпили 777 проекта и от тях са одобрени и сключени 63 договора. По ос 2 (подобряване на технологиите) предложенията са 4975, като от тях има одобрени договори за 1259. От ведомството не отговориха на въпроса на „Класа" как се работи в Агенцията със сигнали за корупция.
Още от статията на „Класа"
„Бързи пари от чужбина по пощата", съобщава „Сега"
Бързи пари от чужбина ще може да се получават и в пощата. Експресни международни преводи на средства стартира "Български пощи" от началото на 2012 г., научи "Стандарт". Услугата първо ще тръгне тестово до десетина дни в определен брой пощенски станции, а от следващата година - в 1000 локации в страната, съобщи изпълнителният директор на "Български пощи" Деян Дънешки. Компанията е сключила договор с "Мъни грам" за използване на нейната система за преводи, вече се обучават служителите и се подготвят бланките за изпращане и получаване на пари. Цените на "Български пощи" за международните парични преводи ще бъдат фиксирани и от порядъка на тези на "Уестърн Юнион" и "Мъниграм", но клиентите ще получават отстъпка, обясни Дънешки. Парите ще се получават за броени минути в самия ден на изпращането. Ако в момента в страната има около 2000 места за експресни преводи, "Български пощи" ще прибавят още 1000. За разлика от банките процесът на изпращане на пари през пощата е олекотен, поставят се по-малко условия и в същото време сигурността е гарантирана.
Още от статията на „Стандарт"
"Северната тангента на София готова след 3 години", прогнозира „Монитор"
Северната тангента на София, която ще свърже пътя от Калотина и автомагистрала „Люлин" с аутобана „Тракия", ще бъде готова през 2015 г. Това съобщи председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров.
„Вече има изработен идеен проект", уточни той. „Изграждането ще бъде възложено на принципа на инженеринга. Надявам се до лятото да тръгне процедурата с търговете за отсечката, добави Лазаров.
Бъдещият четирилентов скоростен път ще бъде с около 7 км по-къс от съществуващата Северна дъга на Софийското околовръстно шосе. От сегашния само десетина километра са с магистрален габарит, а останалите са с обикновено двупосочно пътно платно. То е изкърпено и няма дупки, но има много неравности. По думите на шефа на пътната агенция рехабилитацията на Северната дъга ще тръгне, когато започне и реконструкцията на шосето през Искърското дефиле.
„Проектът за строеж на изцяло нов път, който да замести сегашната Северна дъга, е по-удачен, защото трасето на старото Околовръстно шосе на София трябва да се разширява", каза още инж. Лазаров. „Там са влезли в сила и регулационните планове и едни отчуждения щяха да оскъпят много инвестицията. Отделно щеше да ни се наложи да строим много локални платна за околните обекти. При бъдещата северна тангента няма да има локали, което направи строежът и 2-3 пъти по-евтин на километър. След изграждането на новия път, който ще поеме трафика от тирове от и за Западна Европа и Близкия изток, сегашната Северна дъга на Околовръстното ще бъде дадена за стопанисване от Столичната община", прогнозира шефът на АПИ.
Още от статията на „Монитор"
"За реклама на родния туризъм ще бъдат похарчени 23 млн. лв.", информира „Сега"
С над 4 млн. лв. ще се увеличат парите за реклама на родния туризъм през следващата година, стана ясно на заседанието на Националния съвет по туризъм. Така общо сумата ще достигне 23 млн. лв., като 15 млн. ще дойдат от програма "Регионално развитие", а останалите - от бюджета на Министерството на икономиката. "Вече сме започнали много добри неща в областта на туризма и изобщо няма да им дойдат в повече допълнителните пари", коментира по повод увеличението министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Усилията на правителството да рекламира родния туризъм обаче не се увенчават с най-добри резултати. Макар от администрацията на Трайков да се хвалят, че туристите през лятото са се увеличили с 5%, успехът на зимния сезон е под въпрос. С 15% са намалели ранните заявки за зимните ни курорти от страна на англичаните, а тези на руснаците са се свили с цели 30 на сто. Според специализираното електронно издание "ТурБизнес" руските туристи тази година предпочитат повече Алпите пред България, макар цените там да са много по-високи. Очакванията, че състезанията в ски дисциплините - две световни купи в Банско и европейска в Пампорово, ще привлекат повече туристи може и да не се оправдаят изцяло. Причината е, че някои от туроператорите не предлагат курортите по това време, защото за обикновения турист не остава голям избор от писти.
Още от статията на „Сега"
"Над 5 пъти се увеличава производството на зелена енергия у нас до 2020 г.", обобщава „Класа"
С 571,1% се очаква да се увеличи производството на зелена енергия у нас до 2020 г. Това е записано в доклада за развитие на електропреносната мрежа, изготвен от Електроенергийния системен оператор. Според документа след 10 години у нас 4275 гигаватчаса (гвтч) ток ще идват от възобновяеми енергийни източници и така брутното производство на ВЕИ у нас ще достигне 16,1%. През миналата година от ВЕИ-та са били произведени 637 гвтч, отчитат от ЕСО. През следващите 10 години с малко ще се увеличава производството от водни централи и ПАВЕЦ, а най-бурно ще бъде развитието на вятърните, фотоволтаичните централи и тези на биомаса. Така през 2020 г. производството на зелена енергия ще достигна 6790 гвтч Очаква се вятърните централи тогава да са с мощност 1800 мвт, фотоволтаичните да са около 600 мвт, а на биомаса - с 90 мвт мощност.
С ускореното навлизане на ВЕИ и по-точно на вятърните електроцентрали вероятността от принудително ограничаване на работната мощност на АЕЦ ще се увеличава, смятат от ЕСО. Така се е случило и през 2009 година, която беше дъждовна и имаше свръхпроизводство от ВЕЦ. Тогава се наложи АЕЦ „Козлодуй" да намалява мощността на реакторите. Страната ни има ограничена възможност за присъединяване на нови източници на зелена енергия, защото тя се определя от наличните в момента регулиращи мощности. Голямото количество ток от възобновяеми източници ще предизвиква внезапни промени в баланса, а това може да се отрази на обмяната на ток със съседните страни, заради което ЕСО може да бъде глобена, смятат от дружеството.
Близо 27 млн. лв. планира да инвестира дружеството в електрическата мрежа в Източните Родопи, щом бъде изградена хидроенергийната каскада "Горна Арда". Очаква се това да се случи след 2015 г., като предложението на оператора е тя да може да работи и като ПАВЕЦ. Приоритетен проект за ЕСО е доизграждането на хидровъзел „Яденица", чрез който ще се увеличи работата на ПАВЕЦ „Чаира".
Още от статията на „Класа"