"Лицемерната "битка" за земята сроди БСП и ГЕРБ с "Атака"" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Изненадващите коалиции в парламента продължават да произвеждат скъпоструващи за България новини. ГЕРБ и БСП застанаха зад "Атака" и подкрепиха предложеното от нея решение да се удължи мораториумът върху продажбата на земя на чужденци до 2020 г. Единствено ДПС гласува против. Само преди две седмици партията на Бойко Борисов наричаше проекта на националистите елементарен и популистки. Вчера и от БСП по време на дебатите твърдяха същото, а накрая изненадващо 59 социалисти гласуваха "за" удължаването редом с "Атака " и ГЕРБ. Така ГЕРБ внезапно силно олевя, а левицата се разцепи, след като участва в споровете с десни аргументи, а после депутатите й масово подкрепиха популисткия проект на "Атака".
Това се случва ден след като Европейската комисия отхвърли искането на Румъния да не отваря напълно пазара си на земя за чужденци. Вчера ЕК предупреди, че ако България не вдигне забраната от 1 януари догодина, както е предвидено в договора й за членство в ЕС, ще си изпроси поредната наказателна процедура. ДПС пък обяви, че ще сезира Конституционния съд.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Властта на война с банките" е заглавиe от в. "Труд"
Властта влиза в тежък сблъсък с банките, става ясно от подготвените от депутати от БСП и ДПС проектопромени в Закона за кредитните институции, с които "Труд" разполага. Управляващите са подготвили поредица от спорни текстове, които из основи ще променят договорната база на кредитирането у нас и чийто ефект върху системата не е ясен.
Лихвите по всички кредити на банките както за бизнеса, така и за гражданите ще се определят на базата на пазарни индекси като EURIBOR или LIBOR. Отпадат всички такси и комисиони за кандидатстване за получаване на кредит, за одобрение, усвояване и управление на заема. Отпада изцяло и таксата за предсрочно погасяване както по потребителските, така и по ипотечните кредити, включително за бизнеса.
Лихвата за просрочие по кредитите, включително жилищните, ще бъде ограничена до законната лихва, т.е. 10% плюс основния лихвен процент на БНБ (0,03%). Сега тя е по-висока.
Прочети още от в. "Труд"
"Забраняват колите с десен волан" четем на първа страница във в. "Монитор"
Абсолютна забрана на колите с десен волан у нас. Това поискаха експерти по време на дискусия в Народното събрание за промените в Закона за движение по пътищата вчера.
„Тези коли, автобуси и камиони са изключително опасни и не трябва изобщо да се движат по нашите пътища", категоричен е изпълнителният директор на „Технотест" инж. Драгомир Мицов.
Той разказа случай за автобус с десен волан, който се движел по линията София - Перник. Рейсът с обърната дирекция стоварил хората директно на пътя вляво, откъдето минават колите. Ако предложението бъде прието, това ще наложи шофьори, които са купили колите си от Великобритания, да обръщат воланите им.
Връщането на полигона при обучението на кандидат-шофьори бе обсъдено вчера на дискусия в Народното събрание за промените в Закона за движение по пътищата. Идеята е плацът да не бъде само с маркировки, а да е с различни по вид настилки.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
""Белла" ще расте с австрийско финансиране", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Една от най-големите български хранителни компании - "Белла България", ще продължи да се разраства. Различното в случая е, че ще прави нови придобивания чрез мецанин финансиране. Компанията се е споразумяла с австрийската Mezzanine Management, която инвестира в български компании от 2004 г. насам. Това каза Никлас Пихлер, управляващ директор на Mezzanine Management, по време на осмата годишна конференция за сливания и придобивания "Сделки и инвеститори 2013", организирана от "Капитал" и Entrea Capital в партньорство с Raiffeisen Investment, Schonherr и Deloitte.
Представителят на мецанин фонда не посочи точния размер на вложението, но коментира, че става въпрос изцяло за гъвкав мецанин капитал за финансиране на стратегията на "Белла" за разрастване. До момента компанията развива бизнес в няколко подсектора на хранително-вкусовата индустрия, месни и тестени продукти. Тя бе и сред активните консолидатори на бранша, като вече в портфейла си има и млечни продукти (виж карето).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Нивите по-мили от БСП", извежда на първа страница в. "Стандарт"
За 59 червени депутати родните ниви се оказаха по-мили от партийната повеля. С техните гласове парламентът прие да се удължи мораториумът върху продажбата на български земи на чужденци до 2020 г. Предложението бе на "Атака" и получи подкрепата на ГЕРБ. Категорично против бяха ръководствата на БСП и ДПС. При вота в залата обаче се получи голяма изненада. С небивало мнозинство от 171 гласа Народното събрание реши, че не трябва да даваме нивите си на чужденци от догодина. Заради отказа да отворим пазара на земя България рискува да си навлече санкции от Европа, предупреди лидерът на ДПС Лютви Местан. Усилията на Михаил Миков и Янаки Стоилов да накарат своите да не се водят по акъла на Волен Сидеров удариха на камък. "Другари, представете си, че утре ЕС го няма, а земята ни е в ръцете на чужденци", заяви с патос червеният избраник Минчо Минчев и подтикна социалистите към неочакваната коалиция с атакисти и ГЕРБери.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Греков: Не можем да попречим на чужденци да купуват земеделска земя", пише в. „24 часа"
Не можем да попречим на чужденци да купуват земеделска земя след Нова година, но можем да ограничим такива сделки със законови средства. Това заяви министърът на земеделието Димитър Греков пред БНР.
"Можем да кажем, че не можеш да обработваш земя, ако не си я обработвал 3 години в България. Едно от условията, ако поставим, примерно, за стопанисването й в определен период от време, би ограничило чужденците. Купуването на земя от чужденци ще бъде затруднено в близките години от обективни обстоятелства", каза още Греков.
"Много от арендаторите имат сключени 3, 5, 10-годишни договори със собствениците на земя. Те не могат да бъдат разваляни, тоест те не могат да купят тази земя. Много от чужденците, които искат да купят земя, мислят, че ще намерят тука една окрупнена, комасирана земя, примерно от 10 000 декара. Ами такова нещо няма!
Прочети още от в. „24 часа"
„Десет общини предлагат: Ски писти върху 4000 ха в Пирин", пише в. "Капитал Daily"
Кметовете на 10 общини от района на Рила и Пирин предлагат законодателни промени, които да позволят изграждането на нови спортни и туристически обекти върху 10% от територията на национални и природни паркове. Площта на национален парк "Пирин" е 40 000 ха, а в момента спортни съоръжения могат да се изграждат върху около 2% от нея. Промяната ще създаде правна възможност за застрояването на 4000 ха от парка, което е 40 пъти повече в сравнение със настоящата ски зона Банско (100 ха по документи).
Идеята е развита в писмо от 12 септември 2013 г. до парламента и правителството на Пламен Орешарски. Заради икономическата криза и липсата на инвестиции хората от региона "живеят на границата на оцеляването", пише в писмото. "За нас категорично е ясно, че единствената възможна алтернатива е незабавно премахване на всички нормативни пречки пред развитието на целогодишен планински туризъм", се казва в писмото на Самоков, Долна баня, Кюстендил, Сапарева баня, Рила, Кочериново, Бобошево, Банско и Разлог.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Детските надбавки се увеличават само за второ дете", пише в. "Сега"
Диференцирана детска надбавка според броя на децата е най-новата идея на управляващите, стана ясно след поредното среднощно обсъждане на бюджета за 2014 г. Предвижда се за първо дете да се дават 35 лв., както и досега, за второ помощта да е 50 лв., а за трето и всяко следващо отново да се вземат по 35 лв. Запазва се и подоходният критерий за достъп от 350 лв. на човек.
Схемата на практика повтаря тази за изплащане на еднократна помощ при раждане, според която за първо дете се вземат 250 лв., за второ - 600 лв., а за останалите по 200 лв. Тя обаче беше обявена за дискриминационна от Комисията за защита от дискриминация. В момента социалното министерство обжалва по съдебен път решението на антидискриминационния орган, а основният аргумент за диференциацията е, че държавата подкрепя двудетния модел, при който населението се възпроизвежда, въпреки че при него не може да се очаква положителен прираст.
Прочети още от в. "Сега"
"35% данък за сделки с офшорки", пише в. "Стандарт"
С данъци в общ размер от 35% ще ударят сделките с офшорни компании, които целят укриване на налози. Това предвижда законът за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици, който е внесен в парламента от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев и депутата Делян Пеевски.
Сделките между български компании и фирми от офшорни зони, с които страната ни няма сключени споразумения за избягване на двойното данъчно облагане, ще бъдат третирани като сделки между свързани лица, обясни Цонев за "Стандарт". Това означава, че ако сделката е сключена при условия, които се различават от пазарните цени, преведената сума към офшорната компания няма да се признава за разход на българската фирма и ще се обложи с корпоративен данък от 10%. Освен това преведените средства ще се приемат за скрито разпределение на печалба и ще се облагат с 5% данък дивидент. Допълнително към това има и санкция от 20% за скрито разпределение на печалба. Така общо сделките с офшорни компании, които целят укриване на налози, ще се облагат с 35%. Този механизъм се въвежда, за да не пострада реалният бизнес, който сключва сделки с офшорни компании. Наказателното облагане с 35% ще засегне само сделките, които се сключват при условия, различаващи се от пазарните. Между първо и второ четене законът за офшорките ще бъде усъвършенстван, тъй като в хода на обществената дискусия откриваме пропуски, които трябва да бъдат запълнени, каза Йордан Цонев.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Дават по-евтини кредити за пасивни къщи", четем във в. "Монитор"
От есента на следващата година, когато изтича вторият етап на Програмата за енергийна ефективност в бита (REECL), ще започнат да се отпускат по-големи субсидии за проекти за обновяване на жилищни сгради, целящи потреблението на енергия в тях да стане нулево. Това прогнозира за „Монитор" Борис Петков, координатор на програмата за България.
Според него целта на поредните промени в условията за отпускане на субсидираните заеми е да се стимулира постигане на по-висока степен на енергийна ефективност на жилищните сгради. „За втория етап в програмата бяха включени и фотоволтаиците", припомни той. По думите му мерките за по-високо намаляване на енергопотреблението са скъпи и за това ще се стимулират с по-високи субсидии и по този начин ще се отговори на по-строгите изисквания на новите евродирективи.
По думите на инж. Никола Калоянов от Техническия университет в София най-честата грешка, който правят хората, тръгнали да санират жилището си, е, че се подлъгват по ниските оферти и след това се чудят защо изолацията не е добра, колкото са очаквали.
От началото на програмата в България през септември 2006 г. до сега най-много субсидирани заеми за 51 млн. лв. са били изтеглени за нови прозорци, сочи статистиката на REECL. На получилите кредити за тази цел са били върнати почти 9,2 млн. лв. На второ място с обем от малко над 50 млн. лв. със силен ръст през последните 2-3 години са заемите за покупка на термопомпени системи, в които се включват и станалите напоследък много популярни климатици за жилища.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Помощ! Отпускът ми ще изгори" пише в. „Труд"
Останали са ми 14 дни отпуск, а до края на годината по график трябва да ползвам само 5. Какво да правя? Ще загубя ли дните, които не съм ползвал? Мога ли да ги прехвърля за догодина, или да помоля шефа да ми плати обезщетение за тях?
С приближаването на края на годината вероятно все повече хора ще се изправят пред подобна главоблъсканица.
Възникването на въпросителни е съвсем нормално, тъй като и работодатели, и служители още не са натрупали достатъчно практика с новия ред за ползване на платения годишен отпуск, който беше въведен от средата на 2010 г.
Тогава се въведе правилото, че почивката задължително трябва да се взема през годината, за която се полага, като с разрешение на работодателя за следващата година може да се прехвърлят максимум 10 дни. Всички неизползвани дни "изгарят" 24 месеца след края на същата година.
Прочети още от в. „Труд"
„Кой какви думи използва най-често във фейсбук", пише в. „24 часа"
Ново изследване на група учени от университета в Пенсилвания показва кои думи най-често използват различните групи потребители на социалната мрежа, съобщава "Бизнес инсайдър". За да се проведе проучването, 75 000 души от различни полове и възрастови групи са попълнили стандартен въпросник и са предоставили достъп до обновяването на състоянията си на специално разработено за целта приложение.
На база на състоянията им учените създават облаци от думи, които "осигуряват безпрецедентен прозорец в психологическия свят на хора с определен характер", казва Йоханес Ейчстед, работил по проекта. "Много от резултатите изглеждаха ясни, след като разполагахме с данните, но бихте ли се сетили за всичките или дори за повечето от тях", допълва той.
Получените облаци от думи позволяват на учените да създадат нови теории в сферата на отношенията между характерните черти на човек и използвания от него език.
Проучването показва разликите в езика във фейсбук по пол, л, възраст и отличителни черти на характера, като, разбира се, показва особености на американските фейсбук ползватели.
Прочети още от статията на в. „24 часа"