Отмяната на санкциите срещу Иран може да започне още през пролетта на 2016 г., заяви британският външен министър Филип Хамънд.
Министърът, който е на посещение в Техеран по повод повторното отваряне на британското посолство, посочи в интервю за Reuterss, че отсега трябва да започне подготвителна работа, за да може заедно с вдигането на санкциите да тръгнат и инвестициите, предаде БТА.
Филип Хамънд очаква парламентите на Иран и САЩ да одобрят подписаното миналия месец ядрено споразумение до октомври.
"Отмяната на санкциите може да започне още напролет", каза британският външен министър.
По въпроса за Сирия, където Техеран подкрепя президента Башар Асад, Хамънд заяви, че Великобритания и Иран все още имат фундаментални разногласия за неговото бъдеще.
"Разногласия имаме само за ролята в процеса на един-единствен човек, Башар Асад. Важното е обаче, че водим разговори. Ако ще има политическо решение, трябва иранците и руснаците също да участват в този процес", посочи Хамънд.
Настъпи нов етап по уреждането на конфликта в Сирия, за който е нужно по-активно участие на Русия и Иран, каза британският външен министър, цитиран от ТАСС. "Много е важно да се води диалог с Иран и Русия", каза той.
Хамънд заяви, че иранският президент Хасан Рохани, с когото той се срещна, е изпратил силни сигнали за желание за диалог и Иран иска да обърне нова страница в отношенията си с Великобритания и Запада.
Според Хамънд Иран е основен регионален играч, който може да бъде съюзник в борбата с тероризма. Той обаче е на мнение, че Великобритания трябва да запази предпазливост в отношенията си с Иран, предаде Асошиейтед прес.
"Иран е твърде голям играч, твърде важен играч в този регион, за да бъде просто оставен в изолация", е посочил Хамънд в интервю за Би Би Си.
"Трябва да стъпваме внимателно. Има дълго наследство на недоверие от двете страни, а по основни теми политиката ни съществено се различава", смята външният министър.
Той отбелязва, че двете страни споделят позицията, че е нужно да се води борба срещу "Ислямска държава", но признава, че има разногласия по проблеми на човешките права в Иран.