„Лошите дългове прескочиха 1 млрд. лв.", обобщава от първата си страница „Дневник"
Лошите дългове, които стигат до принудително събиране, през 2009 г. са вече 1 млрд. лв., отчитат от Камарата на частните съдебни изпълнители. Все повече хора и фирми не успяват да плащат и делата се множат. Статистиката показва, че миналата година случаите на длъжници, които не могат да покриват задълженията си или отказват да го направят доброволно, са се увеличили с близо 60%. За принудително събиране са дадени 110 хил. дългове за над милиард лева, съобщи шефът на камарата Георги Дичев.

В същото време частните изпълнители, които за четирите години откакто действат "чупеха" рекорди по събираемост, за първи път отчетоха спад в парите, които са успели да върнат на кредиторите. Въпреки че делата им никога не са били повече, миналата година те са събрали 320 млн. лв., което е с 80 млн. лв. по-малко в сравнение с 2008 г. Причината е, че длъжниците нямат пари, а за имотите им няма купувачи.

"От 110-те хил. дела сме приключили 27 хил., все пак това не означава, че парите по останалите 83 хил. дела са несъбираеми, по доста от тях има частични плащания, но не е изплатена цялата сума", каза Георги Дичев. "Кризата се развихри в България през 2009 г.", твърди той. Дичев отчита, че новата кризисна тенденция на повече дългове и по-ниска събираемост е започнала още от самото начало на миналата година.

"Тя върви с равномерно темпо през цялата 2009 г., но е силна", отбеляза шефът на камарата. Според него в изпълнителните дела реално се вижда ефектът от съкращенията на работници, намалените заплати и голямата задлъжнялост на домакинствата. "В масовия случай е достатъчно в семейството да има един човек с намален доход или без работа и на преден план излиза прехраната, а не плащането на кредита", твърди съдебният изпълнител.

"Около половината ни дела са на банките, но от тях тези за ипотеки са много малък процент, повечето са за потребителски кредити", обобщи Дичев. Вече 13.64% от кредитите са просрочени показват данните на БНБ. Дичев обясни, че една от причините за това е, че банките нямат интерес сега да продават ипотекираните имоти заради спада на цените.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Дълговете на фирми и граждани към бюджета се удвоиха", информира от първата си страница „Сега"
Двойно са се увеличили дълговете на граждани и фирми към бюджета, показват черните списъци на данъчните длъжници, публикувани на сайта на Националната агенция по приходите (НАП). Ако преди година сумата бе около 60 млн. лв. месечно, то сега тя вече е 120 млн. лв. Това са дългове, които са разкрити, доказани от данъчните с ревизионни актове и са потвърдени от съда.

Експертите обясняват огромния скок на тези дългове, които в повечето случаи са несъбираеми, не само с кризата, която остави хиляди фирми без поръчки и без пари, но и със сериозен ръст на данъчните измами. Още в края на ноември м.г. НАП излезе с анализ, според който има значителен ръст на опитите за ДДС измами. Според документа допълнително установените с ревизии задължения към бюджета за първото полугодие на 2009 г. са три пъти повече в сравнение със същия период на 2008 г. Данните на сайта на НАП към края на ноември показват, че тенденцията се запазва.

Данъчните обявяват на сайта си имената и задълженията само на фирмите и гражданите с доказани дългове над 5000 лв. Тези лица са общо 11 788 към 30 ноември 2009 г., от когато е най-актуалната информация. По-голямата част от длъжниците - 9500, нямат никакво обезпечение, например банкови сметки или имущество, което НАП евентуално да запорира и разпродаде, за да си вземе парите. Тези дългове към 30 ноември възлизат на рекордните 6.5 млрд. лв. Тази сума обаче включва и стари задължения, които си стоят непокрити поне 5-10 години и по които давността вече е изтекла.

Шест месеца по-рано, към края на април, сумата на несъбираемите дългове беше със 700 млн. лв. по-малка, се вижда от данните на сайта. Само през ноември новите несъбираеми дългове към НАП са в размер на 160 млн. лв. За сравнение през предходни години, например през 2008 г., тези вземания бяха за около 60 млн. лв. средно на месец.

С най-голям дълг от влезлите в черния списък на НАП през ноември е софийската фирма "Миит трейдинг" ЕООД, която дължи на данъчните 28 млн. лв., а няма нито пари, нито имущество, с които да ги плати.
Още от статията на „Сега"

„Олигарси срещу еврото", информира от първата си страница „Сега"
Олигарси ни спъват за еврото. Това заяви вицепремиерът Симеон Дянков пред Нова тв. Енергийно лоби, свързано с руските интереси, се страхува, че когато икономиката ни стане част от европейската, ще прекъсне зависимостта ни от Москва, обясни финансист номер 1. Според него е вярна тезата, че олигарсите имат интерес от излизане от валутния борд, отхвърляне на еврото и строежа на АЕЦ "Белене". Те се страхуват от успешните реформи, които провеждам, каза още Дянков. Той коментира атаките срещу него на опозицията като опит да се запази статуквото. За мен фактът, че пропаднали политици като Станишев, Овчаров и Софиянски искат оставката ми, означава, че правя неща, които са в особен ущърб на интересите им, заяви вицепремиерът.
Още от статията на „Стандарт"

„Спасяват ни на вересия в планината", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Половината българи, които се качват зимата в планината, са без застраховки, оплака се вчера дежурният от Планинската спасителна служба Христо Велков. Така, когато се наложи да бъдат спасявани, това се прави на вересия, тъй като често отказват да си платят услугата. По-кратките спасителни акции струват обикновено към 540 лв., пресмята той. Обичайна практика е обаче, като ги извадят от преспите, авантюристите да се бъркат само с 25-30 лв., колкото е годишната планинска здравна застраховка или просто да вдигат скандали.

По правило и гостите на планинските ни курорти от съседните балкански страни също не са застраховани за разлика от останалите чужди туристи. При последното пистово спасяване един от комшиите, на които спасителите помогнали, дори ги наругал. Искаш ми 200 евро за 3 минути работа, възмутил се той. Акциите, които продължават по няколко дни, поглъщат и по-големи суми. Не става дума за печалба, а просто да можем да си плащаме бензина и другите разходи, поясни шефът на БЧК Христо Григоров. Подобни конфузни ситуации въобще не са рядкост. Като го свалим с триста зора на безопасно в ниското, вместо да благодари, той те псува, разказва той. Подобна е ситуацията и с някои руски туристи, които пристигат организирано в групи. Те много често излизат след 16 часа да карат сноуборд.

Налага се по нощите да ги търсим, а накрая се оказва, че са без застраховки. В момента БЧК се е договорил с фирма „Бороспорт" планинската застраховка да влиза задължително в картата за лифтовете в Боровец. В останалите курорти обаче все още има нерешени проблеми. До 15% от хората в планината се качват догоре с джиповете си и после правят, каквото си искат, а ние после трябва да ги спасяваме, възмути се Григоров. Сега Червеният кръст е подготвил проект за промени в Наредбата за планинското спасяване. Според тях туристите още на границата ни трябва да бъдат застраховани за евентуални събития в планината. Освен това Григоров ще настоява държавата да поеме по-големи ангажименти към планинските спасители. В момента тя покрива едва 20% от техните разходи. Ако не помогне с пари, поне да осигури подходящата нормативна уредба, предлага шефът на БЧК. Например попълнените картони след спасителни акции на хора без застраховка да се изпращат на НОИ, които да имат грижа за покриване на разходите. Той предлага управата на природните паркове да затегне режима и да глобява до 5000 лв. туристите, които нарушават маркировките и карат в необозначените местности.
Още от статията на „Монитор"

„Изпреварваме Полша и Румъния по индекс на глобализация", обобщава от първата си страница „Класа"
България е на 28-о място и изпреварва Полша и Румъния според индекса на глобализация, изготвен от анализаторското звено на The Economist (EIU). Показателят бе включен в проучването на консултантската компания Ernst & Young „Пренаписване на картата: глобализация и променящата се бизнес среда", представено на Световния икономически форум в Давос, който бе закрит снощи.

Индексът измерва степента на глобализация, съпоставена с брутния вътрешен продукт (БВП) на 60 държави. От 1995 г. до 2009 г. показателят за страната ни е нараснал с 0,50 пункта от 3,52 на 4,03.

Основният извод от проучването е, че след лек застой през м.г. процесът на глобализация ще се възстанови. Индексът се базира на 5 критерия: откритост към търговия, движение на капитали, обмен на информация и идеи, мобилност на работната ръка и интеграция. Тежестта на всеки един от критериите е била потвърдена от 520 ръководители на водещи компании.

С най-висок резултат са малки държави, които силно зависят от износа и международната търговия - като Сингапур, Хонконг и Ирландия. Веднага след тях остават Белгия, Швеция и Дания. Седмата позиция е за Швейцария, чийто индекс на глобализация за 14 години е нараснал с 1,68 пункта. Холандия е на осмо място, Израел е девета, а челната десетка се допълва от Финландия. По-затворените страни - Иран и Венецуела, са в дъното на таблицата. Преди България е Чили, а след нас остава Полша. Румъния се нарежда на 30-о място, южната ни съседка Гърция е 32-ра, а Турция - едва 49-а. Показателят измерва и относителното ниво на ангажираност на дадена държава в икономиката, а не се измерва абсолютното или относителното й въздействие върху световната търговия. Това обяснява защо държави, които притежават големи вътрешни пазари, като Китай, Индия и САЩ, намират място в средата на класацията.
Още от статията на „Класа"

„Революцията на мосю Саркози", е заглавието на седмичния коментар в „Сега" на доктора по икономика Емил Хърсев
Изненадваща е изненадата, с която глобалният стопански и политически елит, изпълнил швейцарското градче Давос за своя юбилеен 40 Световен икономически форум, реагира на кратката реч, поднесена в сряда от френския президент Никола Саркози. Господата трябваше да очакват, че след като преди дни президентът Обама заяви решимостта си да сложи край на сегашния финансов модел, то по-радикалният френски лидер няма да забави своя демарш. Мосю Саркози обяви световна революция, която трябва да смени из основи правилата на глобалното стопанство.

Съветвам всекиго да прочете сам и много внимателно пълния текст върху седемте странички на този Давоски манифест на главата на Френската република. Той е много популярен по света, нищо че нашата преса засега само го пощипва оттук-оттам. Малцината, които благоволиха да забележат революционната реч, обвиниха автора в комунизъм. Защото застъпва откровено антипазарни тези - например преразпределение на ефекта от глобализацията (понеже досега "всичко беше дадено на финансовия капитал и нищо на трудещите се"), и защото иска "стабилизиране на цените на суровините", "промяна на световното управление", регулирана икономика, пренасочване на доход от богатите към бедните (били те граждани, компании, цели държави). Ясно, че нищо комунистическо няма в намеренията на един представител на френската десница.

Прокламацията за бъдещата революция я вижда като реформа на държавното и световното управление без промяна на социалния строй: "Ние не се питаме с какво да заменим капитализма, а какъв вид капитализъм искаме". Президентът Саркози иска капитализъм с морални стойности, които да изместят дохода за акция като главна мярка за успех. В света на новия морален капитализъм икономиката нямало "да изглежда самоцелна", а "ще върнем икономиката в служба на човечеството", тя ще е "средство към целта". Като всеки велик политик президентът Саркози е находчив и много точен, докато поставя диагнози на капитализма от последните десетилетия, "в който поемането на риск с пари на другите беше норма, позволяваща лесни печалби". И особено когато произнася присъди срещу "непристойното поведение" на финансовия елит, "свръхпечалбите" на бизнеса и ненормалните "пакетни възнаграждения, които няма повече да бъдат толерирани, защото не са обвързани със заслугите".

За съжаление, той става доста мъглив, когато търси отговора на сакралния въпрос какви ще са промените, които ще ни изведат по пътя на праведния капитализъм с морални стойности. Из мъглата на брилянтната иначе словесност на манифеста прозират основните стожери, върху които президентът Саркози ще въздигне новия модел на капитализма: увеличаване на държавното регулиране и пряка намеса в икономиката, "неутрализиране на пазарните сили чрез балансиращи и корективни мерки".
Още от статията на „Сега"

„Михов си замина - изплува Парамов", обобщава „Дневник"
Професорът по макроикономика и иконометрия от авторитетния университет INSEAD Илиян Михов се разбра с премиера Бойко Борисов да не става все още негов заместник, отговарящ за макроикономическата политика. Това e станало след среща на четири очи между двамата в петък, на деветия ден след като Михов беше посочен като евентуален нов вицепремиер.

За това време против Михов се изказаха и представители на опозицията, и лидерите на "Синята коалиция" Мартин Димитров и Иван Костов, и други български макроикономисти. Те се концентрираха върху академична постановка, обяснена от професора в интервю за "Дневник" от 27 септември 2009 г. В нея той коментира теоретичната възможност централната банка да влияе на инфлацията и да води антициклична политика в условията на фиксиран валутен курс.

Така нареченият от него модифициран борд би могъл да помогне за понижаване на инфлацията и приемане в еврозоната след покриване на критериите. За деветте дни от споменаването на името му като възможен вицепремиер политици и икономисти използваха тези думи и техните интерпретации, за да внушат, че професорът е опасен за валутния борд и стратегическата цел на България да влезе в еврозоната.

Това е и причината самият Михов да предложи на премиера да не се включва в кабинета поне засега. В момента България е в деликатна ситуация - налага й се да лобира за приемането си в ERM2 (чакалнята за еврозоната). За разлика от самия валутен съюз, за който трябва да се покриват петте критерия от Маастрихт, за чакалнята няма формални критерии и за влизането в нея се прави обща "преценка за стабилността".
Още от статията „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„90 милиона за шлосери и сладкари", съобщава „Стандарт"
Европари помагат да преборим кризата. Министрите трескаво готвят проекти, по които получаваме средства от Брюксел. Всяка сряда след заседанието на кабинета пък шефовете на ведомства докладват лично на премиера точно колко пари от Европа са успели да усвоят.

90 милиона лева за курсове на шлосери, сладкари и всякакви други професии ще раздаде от днес Агенцията по заетостта. С парите от Евросъюза социалното министерство се надява да помогне на заплашените от безработица да запазят работното си място или да намерят ново по-лесно.

Официалният старт на проекта "Адаптивност" ще бъде даден днес. От агенцията ще стартират и друга от мерките си за пазара на труда - "Отново на работа".

Около 90 милиона лева по оперативна програма "Човешки ресурси" на ЕС ще бъдат раздадени за работници, които са на половин работен ден. За да се възползват от финансирането обаче, служителите задължително ще трябва да посещават курсове за квалификация и преквалификация. Обученията ще се провеждат в над 100 школи в цялата страна. Те обаче задължително трябва да са с професионална насоченост, а не например по чужд език, поясни шефката на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова. Най-скъпи ще са обученията по трета степен на различните професии, които ще удрят над 1000 лв. Освен талончетата за курсове работниците ще получават и по 132 лв. отгоре всеки месец. За целта работодателите ще трябва да внесат документи в бюрата по труда.

Заради кризата тази година няма възможност държавата да поема макар и орязаните надници на хората с намалено работно време. Миналата година от бюджета се отпускаха по 120 лв. месечно. Недостигът обаче ще бъде компенсиран с парите от програмата, поясниха от социалното министерство.
Още от статията на „Стандарт"

„Правим с Турция терминал за втечнен природен газ", информира „Монитор"
Нова газова връзка между България и Турция, участие на страната ни в терминали за втечнен газ на Егейско море и превръщане на съществуващата газова тръба в риверсивна, предвиждат три енергийни споразумения, подписани в Анкара при посещението на премиера Бойко Борисов в Анкара и Истанбул в петък и събота. Това съобщи вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Той е подписал с колегата си Танер Йълдъз меморандум за създаване на съвместна работна група която в срок до 1 година да направи проучвания за нова мегагазова връзка между двете страни, която да диверсифицира доставките за страната ни и да намали стопроцентната ни зависимост от руския природен газ.

"Булгаргаз" и турската газова компания БОТАШ парафирали договор за превръщане в двупосочен на съществуващия газопровод между двете страни, по който в момента България транзитира руско гориво до Турция. "В случай на нужда, когато спре газът да тече от север на юг, да може да тече и от юг на север. Досега това беше технически възможно, вече първият етап беше направен", каза Трайков пред БНР.

Договорено е и евентуално бъдещо българско участие в терминали за втечнен природен газ на турското Егейско крайбрежие.
Още от статията на „Монитор" и Още по темата от „Монитор"

„Българите все още не почиват достатъчно на планина", установява проучване, поръчано от „Класа"
В разгара на зимния сезон проучихме нагласите на българите относно планинския туризъм и зимните почивки. Данните показват, че ходенето на планина не е от най-популярните развлечения сред сънародниците ни - нито за ски, нито за почивки и излети. Още едно доказателство, че сме една от най-„заседяващите се вкъщи" нации. Около 15% от анкетираните са се радвали на планината в последните 2-3 месеца - независимо дали са отишли на неделна разходка, ски или почивка.

Това разкриват данните от специално национално-представително социологическо проучване, проведено в началото на годината от ББСС „Галъп интернешънъл" по поръчка на вестник „Класа".

Като цяло, по-малко от една трета (31%) от пълнолетните българи са ходили на планина в последната една година или по-скоро. Това включва и летните почивки - всеки досег с планината, независимо от сезона. Процентът е относително нисък, ако вземем предвид, че огромното мнозинство от българите са склонни да определят планините ни като национално богатство и прекрасно място за туризъм и почивка.

Всеки пети от анкетираните посочва, че е ходил на планина преди повече от три години, а 44% дори не помнят кога е била последната им разходка в планината.
Още от статията на „Класа"

"Властта засега няма да въвежда такса "електромер", съобщава „Сега"
Въвеждането на такса, която всички потребители да плащат за отчитане на електромерите им, се отменя поне засега. Това личи от проекта за промени в енергийния закон, който Министерството на икономиката, енергетиката и туризма качи в петък на сайта си. От варианта на проекта, който до неотдавна се готвеше от работна група към министерството, е отпаднала и скандалната промяна, която щеше да доведе до прехвърляне на мрежата за средно напрежение заедно с 257 подстанции безвъзмездно от НЕК на ЕРП-тата.

Намерението да се въведе такса за електромерите възмути преди около месец потребители и организации за защита на потребителски права. Тогава от ЧЕЗ казаха, че правели твърде много разходи за отчитане например на вилни имоти, които месеци наред нямат никакво потребление, и тази такса щяла да ги овъзмезди за такива разходи. От E.ON, които обслужват Североизточна България, обаче настояват за въвеждане на такава такса или абонамент още от юли тази година и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще разгледа предложението им, съобщи пред Дарик радио шефът на комисията Ангел Семерджиев. Според него подобно плащане е справедливо, защото то отчита не само потреблението, но и постоянните разходи на фирмите за поддържане на мощностите. В първоначалния си вариант проектът за промени предвиждаше и връщане на такса "мощност" за парното, която бе премахната през 2006 г. под натиска на общественото мнение.
Още от статията на „Сега"

„Глоби за всеки ден без ГО ще повишат обхвата на застраховката", казва в интервю за „Монитор" зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Емил Атанасов
Г-н Атанасов, обхватът на "Гражданска отговорност" се е понижил до 80% през 2009 г. Какви са прогнозите за 2010 г.?
- Европейската комисия съвместно със Съвета на бюрата (организацията, която управлява системата за международна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите „Зелена карта") са поставили изискване за минимален обхват на застрахованите моторни превозни средства от 90 на сто от регистрираните. Това изискване не се отнася само за нас, а е за всички страни членки на ЕС. За съжаление обхватът в България сега е под тази граница и е от порядъка на 80 на сто. Комисията за финансов надзор заедно с останалите институции, които имат отношение към този проблем, полагат последователни усилия за промяна на тази негативна тенденция. Надявам се, че в резултат на дейността на постоянната работната група по проблемите на застраховка „Гражданска отговорност" ще бъдат направени действащи и ефективни предложения за решения, които да доведат до намирането на трайно решение на този проблем. Съществуващото положение е крайно неудовлетворително както за заинтересованите държавни институции, така и за добросъвестните водачи и застрахователите.

Какви мерки вземате за повишаване на обхвата по "Гражданска отговорност"?
- Работна група между застрахователите и Гаранционния фонд подготвя техническо задание за електронна система, която ще позволи отчитане на сключените полици по задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите в реално време, така наречената „електронна полица". По този начин във всеки момент ще е налице надеждна информация за броя на застрахованите, съответно на незастрахованите. Това ще позволи налагане на по-ефективни санкции, включително и въвеждане на вноски за всеки ден, през който не е била сключена застраховка. Предстои тази идея да бъде обсъдена в работната група по проблемите на застраховка „Гражданска отговорност" и при постигане на съгласие може да бъде предложена като изменение на Кодекса за застраховането.Според мен мерките, които предстои да се предприемат в тази насока, ще спомогнат за увеличаване на обхвата.

Запозната ли е Европейската комисия с обхвата на полицата у нас? Застрашена ли е България от санкции заради ниския обхват?
- Данните за актуалния обхват по застраховката са изпратени през декември 2009 г. на Европейския комитет по застраховане и доброволно пенсионно осигуряване на ЕК. Какви могат да бъдат санкциите, не бих се наел да кажа, защото в това отношение няма европейска практика, няма такъв прецедент. Мога само да предполагам, че е възможно те да бъдат по отношение на Гаранционния фонд - да се повишат изискванията към финансовия му капацитет. Въвеждането отново на граничния контрол би било много неприятна мярка и се надявам да не се стигне дотам. 

Казвате, че  се предвижда въвеждането на дневни такси за автомобили без "Гражданска отговорност". В какъв размер ще са те и откога предвиждате да се случи това?
- Както вече обясних, това може да стане след въвеждането на така наречената „електронна полица". Възможно е нормативната уредба за изграждането на тази система да е подготвена до средата на тази година и така да бъдат създадени необходимите предпоставки за осигуряване на възможност за налагане на санкция за всеки ден без застраховка. Но отново е необходимо да подчертая, че реализирането на такава мерки се нуждае от широка подкрепа, така че да се гарантира ефективното прилагане на този подход. Ако по принцип се приеме тази концепция, то тогава след широко обсъждане и оценки на влиянието от въвеждането може да се определи и конкретния размер на т.нар. от вас дневна такса.
Още от интервюто на „Монитор"

„Има опасност граждани да бъдат осъдени несправедливо", казва в интервю за „Класа" адвокат Ина Лулчева
Г-жо Лулчева, Народното събрание прие на първо четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Как ще коментирате предложението показанията на анонимните свидетели в комбинация със СРС да служат за доказателство?
- Анонимните свидетели се допускат и сега, и няма пречка те да бъдат разпитани при гаранциите, които дава законът. Ограничението, което беше записано преди, беше, че присъдата не може да почива само на показанията на анонимен свидетел. Съществуваше също забрана присъдата да почива на доказателства, събрани със специални разузнавателни средства (СРС). Но новото изменение, което беше прието в НПК миналата седмица, допуска присъдата да почива на доказателства, събрани от анонимните свидетели и със СРС. Т. е. - прави се така, че от две негодни сами по себе си доказателства се създава възможност да се постанови осъдителна присъда. Това е недопустимо. Не може две негодни доказателства да направят едно годно. При тази постановка всеки ще може да бъде осъден, ако например има записани някакви негови разговори с дадено лице и са представени анонимните показания на неустановен човек. Според текста това ще е достатъчно подсъдимият да бъде признат за виновен, но никой не дава гаранции, че двете доказателства са събрани от едно и също лице. В случая може да има едно подставяне на доказателства. И както преди време беше отбелязала колежката Даниела Доковска - две кокошки не правят един кон.

Така че съвсем реална е опасността българските граждани да бъдат осъдени несправедливо само въз основа на обстоятелство, заявено от един-единствен източник, който формално ще е маскиран като два - анонимен свидетел и подслушан разговор. А това създава една изключителна основа за произвол.

Създателите на проекта си бяха поставили за цел да освободят процеса от излишния формализъм. Доколко опитът им е успешен?
- Риторично искам да попитам всичките радетели на „борбата с формализма" - срещу кой точно формализъм се борят и коя от разпоредбите на НПК конкретно им пречи да се борят с престъпността? Защото твърдението, че законът бил формален, се превърна в едно заклинание, което се повтаря всеки ден. Никой обаче досега не посочи кой точно текст е формален и пречи на работата на прокуратурата. Питам аз - кой точно текст, писан от адвокати, пречи да се защитават правата на гражданите, защото и ние сме част от същото това общество.

Не искам да обсъждам подхода, че нещо, което се прави от адвокати, задължително е вредно... Още от римско време е казано, и е възприето по целия свят като основна философия, че правосъдие има там, където има защита. Но това е друга тема.

Няма формализъм в процеса, който да пречи на работата. Каза се, че определените за събиране на доказателства срокове пречели на прокуратурата да разследва. Сега те се премахнати. Това е една крайно неразбираема теза - прокуратурата никога не е имала проблем, когато иска да бъде удължен срокът за събиране на доказателства, да го получи от съда. И е безспорно, че тя може да разследва до изтичане на давността. Единственият проблем, който съществуваше, е, че ако има привлечено като обвиняем лице, то имаше право след две години да поиска делото му да бъде внесено в съда. Тази разпоредба сега се отменя, след като беше въведена в резултат на многобройните осъждания на държавата ни в Страсбург за неразумните срокове на досъдебното производство.

И накрая проблемът се реши, като се въведоха тези две години, защото, от една страна, законът предвижда, когато привличаш някой като обвиняем, да си събрал достатъчно доказателства за неговата виновност - т. е. да не привличаш просто ей така, какъвто обичай има у нас. И на второ място - две години са един достатъчно разумен срок, в който да можеш да внесеш делото в съда. Всички оправдания с тежки механизми, организирани групи и прочие не могат да оправдаят премахването на този срок, защото би следвало прокурорът да привлича, след като има доказателства. Освен това, когато внася делото в съда, не е нужно прокурорът да е събрал абсолютно всички доказателства, защото основната фаза е в съдебната зала. Той може да ги представи и там. Така че премахването на този срок ще доведе до нови осъдителни присъди в Страсбург. Не е възможно едно лице да е обвиняемо 10-12 години, каквито случаи имаше, и през цялото това време то да търпи всякакви ограничения.

А въвеждането на т. нар. запасен защитник ще помогне ли за ускоряването на процеса?
- Едва ли. Ако адвокатът отсъства по уважителна причина, се казва, че защитата на обвиняемия ще се поема от този „запасен защитник". Но делото пак е възможно да бъде отложено, защото всеки може да каже и това е нормално, че не е съгласувал линията на защитата си с назначения му служебно адвокат.

В този случай се пита: кой ще плаща и на втория защитник? Защото според текстовете от НПК при една осъдителна присъда на него му се дължат пари за всяка минута, която той посвещава на делото. И това ще стане повод за нови осъдителни присъди в Страсбург, защото осъдените ще трябва да плащат двойно, и то за една услуга, която не са желали.
Още от интервюто на „Класа"
 

„Сменяме адреса по интернет", казва в интервю за „Стандарт" зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов
Г-н Русинов, днес представяте новата единна платформа на електронното правителство. Кои са най-често използваните услуги досега?
- Ще дам за пример три основни услуги, които са сред най-ползваните. Едната е заверка на свидетелствата за регистрация на касови апарати на Националната агенция за приходите и удостоверение за съдия-изпълнител, също услуга на НАП. Друга, която е популярна, е вписване на обстоятелства по Закона за особените залози. Това са предимно услуги на централните органи на властта. Голяма част от най-използваните услуги обаче са общински, но няма обобщена информация от всички общини кои се ползват най-много. Например справката за постоянен адрес ще стартира сега с тестовата интеграционна среда на електронното правителство, която представяме днес. За 2008 г. тази услуга е предоставена около 180 хил. пъти от общините на хартия. Вече постепенно ще се преминава към предоставяне по електронен път. Представете си какъв ще бъде ефектът при положение, че след електронно предоставяне разходите и времето ще намалеят неколкократно.

Какви още услуги ще представя първоначално платформата?
- 14 са. На НОИ - справки за социално осигуряване, за платени здравни осигуровки, за пенсионни плащания, за ползвани обезщетения. Ще бъдат включени и услуги на общините - две в София - "Слатина" и "Триадица". Ще са справки за настоящ и постоянен адрес и още 2-3 общински услуги. Това, което днес ще пуснем като тестов пакет, ще действа вече. Целта е хората и фирмите в реална оперативна среда да ги ползват и да дават на сайта препоръки и мнения за подобрения, които може да се направят, доколко са лесни и разбираеми услугите, какви проблеми се срещат при ползването. Всички конструктивни коментари ще ги публикуваме в специална рубрика и на определен период от време ще правим обобщения. И всичко, което може да залегне, ще обявяваме.

За момента какъв брой услуги се предлагат и те какъв процент са от предвидените да се предоставят?
- Никой не може да каже колко са в страната. Има много администрации, а няма никаква унификация. В много случаи тези услуги се разминават с нормативната уредба, те ги предоставят на собствения си сайт. Важно е да се подчертае, че всички администрации имат да свършат много работа, за да се интегрират в тази единна среда, а ние имаме много работа, докато доподготвим тази среда за безпроблемна и лесна интеграция на администрацията.

Кога се предвижда всички общини да се присъединят?
- Това зависи и от тях. Ние до 3-4 месеца можем да осигурим условията. Но оттам нататък те имат да свършат различни дейности. Ще им осигурим стандартизиран интерфейс, който те да ползват и максимално лесно да се присъединяват. Трябва да си реинженират вътрешните процеси, да се впишат информационните обекти и услуги. За това ще им оказваме съдействие и методическа помощ.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Увеличението на пенсионната възраст няма алтернатива", казва в интервю за „Дневник" Николай Марев, главен изпълнителен директор на ПОК "ДСК-Родина"
Започна дебатът за промени в пенсионната реформа. Според вас трябва ли да се увеличи пенсионната възраст?
- Няма друг избор. До това се стига в много държави, включително и в Унгария. Там въведоха капиталовите пенсионни фондове през 1998 г., но се оказа, че голяма част от хората в предпенсионна възраст няма да получат нормално заплащане, защото периодът им на осигуряване е много къс.
Едно нещо е сигурно - проблемите, които имаме тук, ги има и в абсолютно всички страни от нашия регион - Централна и Източна Европа. Демографският проблем е много сериозен, населението застарява и фактът, че доста хора в България излязоха рано в пенсия в края на миналия век, също дава своето отражение в момента, защото тези хора получават пенсия за по-дълъг период. И тези разходи трябва да се покрият отнякъде - и откъде може - от бюджета.

А къде трябва да е мястото на универсалните фондове в тази реформа?
- Универсалните фондове, тоест допълнителното задължително пенсионно осигуряване, дава възможност хората да видят какви средства са натрупали и как се увеличават, те са си техни, могат да се наследяват. Докато в държавната система няма абсолютно никаква яснота какво става, там постоянно се натрупват някакви дефицити.
В Унгария например в момента се говори и в държавната система парите от вноски да отиват по личната сметка на лицето и да се знае кой колко е внесъл. И тук може да се помисли за нещо подобно.
Проблемът е, че в държавната система винаги се прилага принципът на солидарността. Трябва обаче много ясно да се дефинира с кого сме солидарни и кого субсидираме. Аз съм съгласен за социално слабите, възрастни хора, деца, но е изключително неудачно да се субсидират хора, които могат да си плащат вноските, но не го правят, защото така е по-лесно. Това са нещата, които според мен трябва да се коригират в системата.

Но дори за хората, които са се осигурявали върху високи доходи - ако държавната система не работи, те пак ще получават ниска пенсия. Някъде има ли гаранция?
- Трябва да питате политиците, аз не мога да дам гаранция за пенсионната система, аз мога да дам гаранция за това, което нашата компания и нашият бранш прави. И в крайна сметка мисля, че тук прозрачността в това, което ние правим, е голяма.
Контролът и надзорът са на ниво и мисля, че държавата трябва да обърне нужното внимание на допълнителното пенсионно осигуряване, защото то е това, което е призвано да допълни пенсията след 2020 г. и да постигне добър коефициент на заместване от 70-75%. В момента държавната пенсия замества около 35% от дохода, а тези пари не достигат на хората в пенсионна възраст да живеят нормално.

Укриват ли се повече осигуровки заради кризата?
- Укриване не бих казал, има неплащане на осигуровки, което е обяснимо при тази безработица и междуфирмена задлъжнялост, за която преди дни четох, че е стигнала 160 млрд. лв. Според мен и правителството в стремежа си да балансира бюджета за 2009 г. никак не помогна, като не се разплати с доста фирми и контрагенти. Напротив, още повече блокира системата, което после дава отражение върху неплащането на вноски, върху обслужването на банкови заеми и така нататък.
Още от интервюто на „Дневник"