„Лошите кредити се увеличиха тройно за една година", съобщава от първата си страница „Сега"
За една година - от май 2009 г. до сега, проблемните кредити са се увеличили три пъти. От публикуваната статистика на БНБ става ясно, че размерът им към 31 май е близо 5.7 млрд. лева срещу 1.8 млрд. преди година.

За последния месец те са нараснали с нови 371 млн. лв. и вече стигат 14.6% от всички раздадени заеми. Това кара много банки да вдигат лихвите по заемите на старите си клиенти, независимо дали са изрядни платци или не. Така коректните кредитополучатели плащат цената за това, че преди 2-3 години банките безотговорно са раздавали кредити.

Проблемните заеми растат средно с около 300 млн. лв. на месец, като пикът бе през април - 424 млн. лв. По-притеснителното обаче е, че 1/6 от общо раздадените от банките заеми вече са проблемни. Това са т.нар. лоши и преструктурирани кредити, т.е. тези, по които има над 90 дни просрочие, и онези, които са предоговорени заради финансови трудности на клиента.

БНБ не публикува отделна статистика само за лошите кредити, но за тях от неофициални източници се знае, че са малко под 10%, което е притеснително. От БНБ обаче са категорични, че в момента банковата система има достатъчно буфери, за да поеме това и дори по-високо ниво на необслужваните заеми. Наскоро МВФ прогнозира, че лошите кредити в България до края на годината ще станат 10.5%.
Още от статията на „Сега"

„С мотор на училище", съобщава от първата си страница „Стандарт" по повод промените в Закона за движение по пътищата
Деветокласници ще яхат мотори на училище. Това ще стане с промени в Закона за движение по пътищата, които предлагат депутати. Книжка за "Хонда" и "Ямаха" до 125 кубика вече ще се дава на 16 години. С по-мощен мотор обаче младежите ще могат да фучат едва като навършат 24 г. На толкова ще се взема тапия и за управление на рейс.

Сега няма изискване за възраст при различните категории. Депутатите предлагат още на 17 г. тийнейджърите да имат право и да карат хибридни модели с ток. Професионална книжка за камион обаче ще се взема чак на 21 г.

Рейсовете ще минават на технически преглед на всеки 6 месеца, а не на година, както досега. Легнали полицаи да бъдат поставени на кръстовищата на смъртта, предвижда още законът.
Още по темата от „Стандарт"

„Бърз съд за дребните бандити", информира от първата си страница „Монитор"
Дребните бандити, които не са обществено опасни, ще бъдат съдени по съкратени процедури и наказанията им ще бъдат налагани в по-кратки срокове. Това е една от мерките в Концепцията за наказателна политика от 2010 до 2014 година, която беше приета вчера от Министерския съвет. В документа е записано още, че за справяне с престъпността трябва да бъде разработен и приет нов наказателен кодекс и да бъдат направени промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Според записаните промени обаче бързите съдебни процедури ще се отнасят само до дребните престъпления. Експертите предлагат и премахването на някои видове наказания (лишаването от право на получени ордени, почетни звания и отличия, обществено порицание), които са изгубили значение в съвременните условия, но все още присъстват в законите ни. Тези мъртви текстове трябва да бъдат заместени с такива, които обхващат съвременните престъпления.

Необходимо е и създаване на нов механизъм за определяне на наказанието глоба, който да гарантира събираемостта є, пише още в концепцията.

Класическата процедура на наказателното производство ще се запази само за тежките престъпления, чието разследване "съставлява фактическа и правна сложност".

В приетия вчера от Министерския съвет документ е записано още, че идеята за премахване на излишния формализъм в наказателното производство трябва да бъде доразвита и приложена на практика. Освен това трябва да се усъвършенстват и правилата, свързани с участието на ненавършилите пълнолетие лица в наказателното производство или други категории уязвими лица (пострадали от трафик на хора, сводничество, престъпления против половата неприкосновеност и др.).
Още от статията на „Монитор"

„Китайска загадка в сделката за предавателите на БТК", разкрива от първата си страница „Дневник"
И Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде зелена светлина  за продажбата на тв и радио предавателите на БТК. Антимонополният регулатор е взел решение във вторник, с което всъщност казва, че няма нужда да дава разрешение за сделката.

Това означава, че Mancelord Limited може да придобие 50% от Национално управление "Радио и телевизионни станции" (НУРТС), което в момента е собственост на БТК. Планът на регистрираната в Кипър Mancelord и на телекомуникационния оператор е да са съдружници в нова фирма - "НУРТС България".

С решението си от вторник КЗК позволява на това дружество да стане 100% собственик и на "Тауърком България", защото е изследвала и това придобиване. (вижте цялото решение на dnevnik.bg). Сделките са интересни, защото чрез тях "НУРТС България" се превръща в ключовия играч в предстоящата цифровизация на радио и тв станциите в България.

Това което остава неясно и след решението на КЗК е кой всъщност е новият инвеститор на този пазар, защото е маскиран зад две офшорни компании. Единственото име, което в България публично се свързва с тази сделка е на шефа на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев.

Когато преговорите между БТК и Mancelord бяха обявени стана ясно, че консултант на кипърската фирма е дружеството "Бромак". То е собственост на шефа на надзорния съвет Цветан Василев. За Mancelord няма информация в публичните регистри извън адрес в Кипър и име на адвокат.

От публикуваното решение на КЗК обаче става ясно, че тази фирма е 100% собственост на "Цефор холдинг Лимитед", регистриран в Хонк Конг, Китай. Другите данни за това дружество са заличени (това е право на КЗК да скрива част от информацията в решенията си - бел. ред.)

То е непознато на българския пазар, а до редакционното приключване на броя "Дневник" не намери някакви подробности за компания с такова име. Цветан Василев вчера отказа да отговори на въпросите на "Дневник" кои са "Цефор", какъв бизнес имат, имат ли опит в телекомуникационния сектор, имат ли други интереси в България.

Досега единствената информация, която е давана за новия инвеститор в НУРТС е именно от него. В интервю за "Пари" в средата на май той заяви, че по тази сделка консултира инвестиционен фонд. "Убедил съм доста хора да инвестират в това нещо. Мои познати отвън, които знаят възможностите ми."
Още от статията на „Дневник"

„Намалиха с близо десет пъти глобите за работодатели", съобщава от първата си страница „Класа"
От 10 000 на 1500 лева се намалява долната граница на глобите за работодатели, които нарушават трудовото законодателство. Това предвиждат промените в Кодекса на труда, които бяха приети от депутатите на второ четене вчера. Така работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ще се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 хил. лева. „Дава се възможност за злоупотреби, а именно хората да нямат стаж, а работодателят да си плаща ниските глоби", коментира Драгомир Стойнев, председател на социалната комисия в парламента и депутат от БСП. Като основен мотив за намаляване на размера на глобите депутатите от ГЕРБ посочиха подобряване на събираемостта. От БСП обаче бяха категорични, че тази мярка единствено ще стимулира работодателите да не спазват закона. „ Глобите имат дисциплиниращ ефект, а не трябва да целят да се събират пари", посочи Емилия Масларова от БСП. Тя допълни, че намаляването на санкциите би било предпоставка и за появата на корупционни схеми. Искра Фидосова от ГЕРБ опроверга това твърдение, като заяви, че снижаването на долния праг на глобата е просто „разтваряне на ножицата", което да позволи да бъде наложено адекватно наказание от проверяващия орган.

В Кодекса на труда е заложена и промяната всички шефове да започнат да изготвят графици за отпуските на служителите през тази година. Те обаче ще бъдат само за платената почивка от 2010 г. нататък, като няма да включват натрупаните до момента отпуски. Депутатите решиха използването на старите почивки да бъде отсрочено до края на 2011 г. Според промените в кодекса, ако работодателите преценят, че има важни производствени причини, поради които не могат да разрешат използването на цялата годишна отпуска, могат да отложат 10 дни за следващата година.

„Другото, което се въвежда, е давностен период на отпуските. Това означава, че ако имаш право да ползваш отпуск например за 2011 г. и не я ползваш по някакви причини в рамките на 2 години, губиш правото за нея", коментира пред „Класа" Хасан Адемов, депутат от ДПС. Той допълни, че това е най-притеснителното, защото е в противоречие с Конвенция №52 на Международната организация на труда. По отношение на графиците за отпуски Адемов поясни, че за държавните служители няма задължение те да се изготвят и това е един от големите проблеми на законопроекта. Христина Христова, бивш социален министър и лидер на НДСВ, обясни, че е положително това, че сега се уреждат отпуските законово, защото досега практиката е била порочна.
Още от статията на „Класа"

"Булгаргаз" продължава да трупа дългове", информира „Сега"
"Булгаргаз" дължи 150 млн. лв. на компанията, която притежава националната мрежа "Булгартрансгаз". Това съобщи вчера шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Дългът е от времето, когато двете фирми бяха разделени само формално и парите за транзитиране на синьо гориво продължаваха да се плащат на "Булгаргаз". Гогов призна, че парите е трябвало да се платят, но не обясни защо това не е направено досега и дали изобщо някога ще стане.

Новината за дълга излиза наяве точно когато Българският енергиен холдинг, в който влизат и двете газови компании, трябва да се закрие. Към този дълг "Булгаргаз" добавя и около 90 млн. лв., които не успя да си прибере от софийската "Топлофикация" и които също тежат на холдинга. Газовото дружество е и осмо в списъка на кредиторите на "Кремиковци" със 120 млн. лв. вземания. Вчера Гогов се пошегува, че би продал това вземане за 20 млн. лв., но никой не иска да го купи дори за 2 млн. лв.

Текущите задължения на топлофикационните дружества за газ в момента са към 45-50 млн.лв., каза шефът на "Булгаргаз" пред членовете на ДКЕВР. Той сметна, че това заедно със загубите от практическото замразяване на цената миналото тримесечие прави общите загуби на компанията към 200 млн. долара.

"Булгаргаз" няма да може да работи, ако цената на синьото гориво от 1 юли не се увеличи с поне 29.63%", каза Гогов. Миналото тримесечие под синдикален натиск министърът на икономиката Трайчо Трайков нареди на "Булгаргаз" да не се възползва от цялата разрешена от ДКЕВР надценка.
Още от статията на „Сега"

„Кабинетът одобри 2% данък върху застраховките", информира „Дневник"
Министерският съвет прие вчера законопроекта, според който държавата ще събира 2% данък върху застрахователните премии.

Проектът предвижда облагането на всички премии от общото застраховане с изключение на тези за карго, когато началната и крайната точка на пътуване са извън България, както и на постоянните здравни застраховки. Животозастраховането и презастраховането също са освободени от облагане.

Допълнителният данък ще се поема от потребителите и ще бъде описан на отделен ред в полицата. Неговото въвеждане няма да премахне 10% ставка върху печалбите на застрахователите.

Очаква се с новия данък застраховките да поскъпнат с поне 2 на сто, но е възможно и по-голямо увеличение, ако компаниите трябва да направят допълнителни инвестиции в системите си, за да ги пригодят за отчитане на налога, поясниха техни представители още при обявяването на проекта от Министерството на финансите (МФ) наскоро.

От съобщението на правителството става ясно, че промени в него не са правени и той е внесен във варианта, в който беше публикуван на сайта на МФ.

Налогът върху премиите е една от 60-те антикризисни мерки, които правителство, работодатели и синдикати договориха в края на март. Първоначалният вариант беше 10% данък върху всички премии, който да смени облагането на печалбата, но след протест от страна на бранша той беше смекчен.
Още от статията на „Дневник"

„Скандален бизнесмен руши „Натура 2000", разкрива „Монитор"
Скандалният бизнесмен Петър Христов, който днес ще пробва да се докопа до председателския пост на Строителната камара,  руши безнаказано защитената зона „Натура 2000".   Това става чрез   фирмата „Димас", която  унищожава природата в Габровско  безнаказано, научи „Монитор". „Димас", прочула се с некачествени пътни ремонти  в Габрово,   е разположила кариера за инертни материали "Чериковец" и асфалтова база в землищата на селата Скалско и Иглика.

Двете селища и района в по-голямата си част попадат в защитена зона по "Натура 2000" на ЕС. В същата зона попадат кариерата и асфалтовата база на „Димас". С течение на годините двата обекта постепенно увеличавали своята площ незаконно.

Заради дългогодишните замърсявания местните жители са създали инициативен комитет, който да се опита да защити природата в околността. Те твърдят, че въпросният защитен район разполага с уникални природни дадености, растителни и животински видове. Доскоро е имало и популация на защитени видове птици. Намират се древни археологически обекти, които са разположени в непосредствена близост до самата кариера. Заради тези особености на района в момента към двете села и района има засилен интерес към екотуризъм, делтапланеризъм и ловен туризъм, обясняват жителите на селата.

„Наличието и експлоатацията на двата обекта драстично нарушава екоравновесието в района, замърсяват въздуха и водата. В района на самите обекти са разположени два източника за питейна вода. Не се спазват законовите разпоредби при взривна дейност, които забраняват взривяване на по-малко от 3 км от населено място.

Разстоянията до двете села са чувствително по-къси, особено що се отнася за с. Иглика и има тенденция при взривяване да се прекъсне проходът до археологическия обект", обясняват жители на селото.
Още от статията на „Монитор"

„Месят мекиците по държавна рецепта", информира „Стандарт" за решението да се въведе БДС и за закуските
Мекиците също като млякото и кашкавала ще се правят по държавна рецепта. За това са се договорили Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите (ФХС) и земеделското министерство. Българският държавен стандарт ще бъде възстановен и за всички останали закуски, които се правят във фурните, обясни Димитър Людиев от ФХС.

Очаква се това да се случи веднага след като бъдат възстановени правилата за производство на колбаси. Според земеделския министър Мирослав Найденов това ще се случи към средата или края на август. След това ще дойде редът и на хляба и закуските. Хлебарите настояват да се върне държавната рецепта за трите най-популярни хляба - "Стара Загора", "Софийски" и "Добруджа".

Ако това се случи, фурните, които искат самуните им да носят точно тези имена, трябва да спазват специални правила за месенето и втасването на хляба. В него не трябва да има никакви изкуствени съставки и подобрители. Очаква се стандарт да бъде въведен и за типовия и ръжения хляб. Според правилата за месене на самуните съдържанието на типово брашно трябва да е 100%, като се забраняват всякакви оцветители.
Още от статията на „Стандарт"

„По-голяма част от доходите вече идват от социални плащания", казва в интервю за „Сега" председателят на Националния статистически институт Мариана Коцева
Г-жо Коцева, преди седмица обявихте данни за доходите и разходите на домакинствата, изготвени по нов метод. Променя ли той по някакъв начин картината, която получаваме за семейния бюджет?
- Промените са продиктувани от желанието ни дадем колкото може повече информация. От контактите ни с местните власти, медиите и бизнеса разбрахме, че интересът към регионалните данни е все по-голям. Това е една от целите - да даваме данни на регионално ниво. Промените включват на първо място подсилване на извадката, казано на езика на статистиците. Наблюдаваните домакинства са 3060. В новата извадка включихме повече домакинства от по-малките области. Досега едно домакинство, като влезе в извадката, в продължение на 1 г. попълваше всеки месец подробно дневник за доходи и разходи. Това е изключително натоварване, защото те всеки месец трябва да отчитат всяко закупено билетче, всеки килограм брашно или яйце. С новата методология въведохме ротационен принцип - едно домакинство участва 4 месеца през годината в проучването. Ротационните извадки са наложени и в ЕС. Колкото повече различни домакинства се включват, толкова по-представителна е извадката. Наблюдението на работната сила също е на този принцип в ЕС. Третата промяна е в самите въпроси. Задали сме по-подробен въпросник с цел да се опитаме например да опишем по-подробно социалните трансфери - социални помощи, трансфери от чужбина. Така ще можем да хванем по-точно палитрата от видовете източници на доходите на домакинствата.

Последните данни показаха, че в богати области като София доходите намаляват, макар и с малко, а в бедни области като Видин, Монтана, Търговище растат, и то със значителни суми. Как си обяснявате тези резултати?
- За тези данни трябва да се направи последващ анализ, тоест да се види какви са източниците на дохода и какво пораждат увеличенията. Един от най-интересните факти е свързан с ролята на работната заплата. Като вид източник на доход, а не като равнище, тя намалява в районите, където има безработица. В малките райони, които изброихте, следва да се види какъв е делът на другите доходи.

Но обезщетенията за безработица не са увеличавани през наблюдавания период.

- Като равнище обезщетенията не са нараснали, но зависи колко са хората, които ги получават. Ако в област Търговище има повече безработни, които са получили обезщетения, това означава, че там има преобладаващо домакинства, които разчитат на обезщетения. Затова за Търговище излиза, че значението на обезщетенията е по-голямо. Докато в големите градове като София, където безработицата не се е повишила, не се променя значението на обезщетенията като източник на доход. Ето друг красноречив пример - миналата година се увеличиха пенсиите. Когато преобладават по-възрастни домакинства, както е в областите в Северозападна България, където населението е по-възрастно и за които пенсиите са основният източник на доходи, естествено, че при увеличаването им ще се увеличи и общото равнище на доходите.

Излиза, че по-голяма част от доходите се формират вече от социални плащания.
- Да, така е. Вижда се, че се увеличава ролята на социалните трансфери. Това означава, че има закрила от страна на държавата. Статистиката не коментира политики, тя коментира само факти. Фактът за нас е, че ролята на социалните трансфери расте, тоест хората са подпомогнати.
Още от интервюто на „Сега"

„Имаме подкрепата на ЕС за спецсъдилищата", казва в интервю за „Монитор" Искра Фидосова, съпредседател на ПГ на ГЕРБ
Госпожо Фидосова, кога ще бъде внесен законопроектът за специалните съдилища?
- След кръглата маса, която проведохме на 3 май, презентирахме нашата идея като рамка и концепция за създаване на специализирани наказателни състави. Тук говорим за специализиран нaказателен съд, специализирана наказателна прокуратура и разследващ орган. Това е първата инстанция с териториална компетентност и обхват цялата страна, като компетентността на окръжните съдилища. И втора инстанция - апелативен специализиран наказателен съд със съответната прокуратура и разследващ орган. И тъй като започнах коментар в детайли на идеята и структурата на тези съдилища, важно е да отбележа, че трета инстанция остава Върховният касационен съд. Това ще рече, че тези специализирани състави са част от съдебната система в страната. Може би в рамките на дни ще представим и текстовете, за да започне коментар по тях конкретно - веднъж за промяна в НПК заради подсъдността. Държа да отбележа, че няма никакви извънредни процедури и правила, всичко е по общия ред. Назначаването ще става от ВСС, имаме само няколко изисквания и те са завишени по отношение на професионалния опит и стажа на съответните магистрати.

Какви са те?
- За Специализирания наказателен съд (СНС) предвиждаме 10 години юридически стаж, от който пет години съдия по наказателни дела - прокурор или следовател. А за съдия в апелативния снс и прокурор в апелативната СНКП да се назначава лице, което има най-малко 12 години стаж, от които поне 8 по наказателни дела. Това са завишени изисквания спрямо тези, които в момента са разписани по закона за съдебната власт. Ние го предлагаме с оглед на това, че тези дела, които ще бъдат подсъдни на тези спецсъстави, са с по-голяма сложност. За нас водещ принцип в идеята за създаването на тези съдилища е качественото правораздаване. Разбира се, с уточнението, че напълно трябва да се спазва и гарантира независимостта на съдебната система. В същото време искаме да гарантираме справедлив процес, каквито са изискванията на цялото общество.

Когато лансирахте тази идея, в обществото се заговори, че това ще бъде съд за саморазправа с лицата с имунитет? Как ще отговорите на това?
- Категорично това не е политически орган, няма как да бъде такъв. Това е част от съдебната система с оглед на това, което вече казах. Ние познаваме и в момента специализирани съдилища в България. Военният съд е такъв, административният съд е такъв. Колкото до лицата с имунитет - делата срещу тях се гледат в Софийския градски съд. Това, което ние предлагаме, е да не бъде водещ субектът, а видът на извършеното престъпление.

Кои престъпления ще се гледат в СНКС?
- Подсъдни на тези съдилища ще бъдат престъпленията от глава първа в Наказателния кодекс (престъпления срещу републиката), както и отвличанията (143а), трафик на хора (159б и 159в), пране на пари в особено големи размери (253 ал. 3 и ал. 5), организираните престъпни групи (член 321 ал. 3), организирана престъпна група за изнудване (321а) и престъпленията с европейски средства.

А съкратените срокове, примерно за мотивировка на съда?
- Имаме въведени само няколко особени правила, едното наистина е по отношение на сроковете. Предвиждаме по-кратки такива за вземане на решения и за постановяване на процесуалните актове. Например прокурорът упражнява правомощието си в 15-дневен срок след приключване на разследването. Такъв срок предвиждаме и за съда - съответно да постанови присъда с мотивите, както и 15-дневен срок, в който съдията докладчик трябва да упражни правомощията си.
Още от интервюто на „Монитор"

„ВиК трябва да обслужва поне 250 000 души, за да привлече инвестиции", казва в интервю за „Класа" Мариана Итева, директор за България на „Веолия вода"
Итева, какви са плановете за развитие в България на „Веолия вода"?
- България е важен пазар за «Веолия вода», тъй като работим на него повече от 10 години. Нашият приоритет в момента е пилотният проект за публично-частно партньорство в българския ВиК сектор, който започна преди около 3 години от регионалното министерство с подкрепата на Международната финансова корпорация. Очакваме, че конкурсната процедура за проекта ще започне до края на 2010 г. В него са включени 6 ВиК дружества - в Стара Загора, Бургас, Пловдив, Плевен, Ловеч и Добрич. Те отговарят най-пълно на критериите за създаване на публично-частно партньорство.

Нашата компания е eдно от четирите големи подразделения на групата «Веолия Енвиронман», която предлага всестранни екологични решения във всички области: водоснадяване и пречистване на отпадъчни води, енергетика, преработка на твърди отпадъци и обществен транспорт.

Ние имаме дейност в 66 страни по света. Някои от страните в Централна и Източна Европа, в които имаме проекти, са Чехия, Унгария, Словакия, Полша, Румъния и Армения.

Какъв пазарен дял държи в момента „Веолия вода" в Европа?
- Веолия вода» e лидер в Европа по предоставяне на ВиК услуги, като държи 40% от пазара в Чехия, 20% от пазара в Словакия, 30% от пазара в Унгария (главно за канализационни услуги и пречистване на отпадъчни води). Компанията е основен играч в Румъния с 25-годишен договор за концесия в Букурещ и с договор за аренда в Плоещ; има значително присъствие в Германия и е лидер на пазара за нерегулирани ВиК услуги във Великобритания.

Какво е според вас състоянието на ВиК сектора у нас? Как то може да се подобри?
- Бъдещето на ВиК сектора в България според нас би трябвало да доведе до постигане на допълнително окрупняване и използване на технологична експертиза. Трябва да се използват най-добрите практики от частния сектор за подобряване на услугата чрез реализирането на ПЧП проекти в най-близко бъдеще.
Още от интервюто на „Класа"

„Гурбетчиите спряха парите за вкъщи", казва в интервю за „Стандарт" директорът на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова
Г-жо Стелиянова, последните проучвания на Агенцията по заетостта (АЗ) показват, че всеки втори работодател възнамерява да наеме по 5-6 души през следващата година. Какво означава това, излизаме ли от кризата?
- Не бих се осмелила да кажа, че излизаме от кризата, по-скоро има светлинка в тунела. Въпреки че има съживяване в някои предприятия, намаляването на равнището на безработицата в голяма степен се дължи на сезонната заетост в туризма и селското стопанство. За пет месеца 91 хиляди души са започнали работа, една част от фирмите връщат обратно съкратени хора. Но това са плахи стъпки. Ако нямаме рязък скок на безработицата след септември и до края на годината тя не надвиши 10%, това ще е сигнал, че нещата се подобряват.

В кои браншове има най-голямо търсене на хора?
- Във всички. Най-голям интерес има в туризма, услугите, селското стопанство, преработвателната промишленост. Обикновено заявките са за по-малко хора, но понякога в туризма има и за по 1000 души. По-често работодателите търсят хора с квалификация. В туризма това са готвачи, заплатите започват от 1000 лева и стигат до 3000, също така сервитьори, бармани. В преработвателната промишленост и селското стопанство се търсят хора с по-ниска квалификация, в сферата на услугите обаче не е така.

Кой е най-потърпевш от кризата?
- Най-потърпевши са две групи - младежите до 29 години (това бяха първите, които фирмите освободиха, запазвайки тези с по-голям опит и умения) и хората без квалификация. Дори в период на криза над 15% от работодателите изпитват недостиг на квалифицирана работна ръка. Проблемът на хората без нужна квалификация е, че са работили по 15-20 години в едно предприятие и не са инвестирали в себе си. Сега те се оказват непригодни, защото не познават новите технологии и се чувстват обидени, че държавата не им е осигурила работа.

На кого е вината за ниската квалификация?
- Държавата предоставя много възможности за квалификация. За 2007-2013 г. само по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" Агенция по заетостта разполага с близо 900 млн. лв. основно за квалификация на заети и на безработни лица. Работодателите обаче нямат навик да инвестират в своите служители. Доскоро те очакваха работниците сами да се справят със ситуацията, с годините тази нагласа се преодолява. Виждаме вече, че около 80% от работодателите са склонни да инвестират в квалификацията на служителите си. Но основният проблем остава в самия работник, ако един човек няма желание да се учи, няма кой да го накара. Най-тежко е при хората над 45 години, които не желаят да учат, защото считат, че няма смисъл да променят квалификацията си или да подобрят уменията си.

Към какъв тип квалификация се насочват хората?
- При ключовите умения над 70% от хората се насочват към чужди езици, тъй като с език и компютър много бързо си намират работа. По професионална квалификация най-голям е интересът към оперативно счетоводство. У нас има над 200 000 предприятия, всяко едно от тях се нуждае от счетоводител, други се учат за строители, готвачи.
Още от статията на „Стандарт"

„Малко са средствата от донори за микрофинансиране в България", казва в интервю за „Дневник" Силвия Вишнивски, главен оперативен директор на фонда ЕFSE
Един от най-големите фондове за микрофинансиране в света - Европейският фонд за Югоизточна Европа (ЕFSЕ), ще вложи чрез своите партньори в страните от региона, в това число и България, 900 млн. евро през следващите пет години. Това стана ясно по време на наскоро провелата се годишна среща на институцията, в която участие взеха над 200 банкери и финансови експерти от целия свят. С новите донорски средства фондът очаква да привлече допълнителни средства, с което финансирането за Югоизточна Европа да стигне 2.3 млрд. евро. Специално за България до края на лятото се очаква ЕFSЕ да отпусне кредитна линия в размер на 20 млн. евро, с което портфейлът й в страната ще достигне скромните 30 млн. евро. Към момента страната заема последно място в инвестиционния портфейл на европейския фонд с едва 2% дял при 12 на сто за Румъния.
Има ли някаква конкретна причина България да има толкова малък дял в инвестиционния портфейл на Европейския фонд за Югоизточна Европа в сравнение със страните от Западните Балкани и Румъния?
- Това се дължи най-вече на специфичната структура на акционерния капитал на фонда. EFSE има три нива на акционерния капитал и първоначалният, базисният такъв е донорският - т.нар. first loss piece (средства, които първи служат за покриване на загуби на фонда преди тези на международните финансови институции и частните инвеститори), осигуряван обикновено от правителства, международни институции донори, Европейската комисия.

Пари от частни инвеститори за фонда могат да бъдат привлечени само след набирането на донорски средства, които изграждат основата на инвестиционния ни портфейл. За страни като Босна, Сърбия, Черна гора, Албания, Косово и др. ние имахме късмета да съберем средства от донори и местните правителства. За България обаче донорите отпуснаха ограничен обем средства. Тази специфика фактически предопределя малкия дял на страната в портфейла ни.

Как това може да бъде коригирано или поне компенсирано?
- За да компенсираме недостига на финансиране за България, работим в три направления. Първо, опитваме се да привлечем частни капитали за инвестиции в региона и да максимизираме потенциала да вземем пари назаем от тях при разполагаемите донорски средства. На второ място, реинвестираме част от печалбата си в страни, за които няма достатъчно донорски капитали. На трето, опитваме се да убедим донорите ни да увеличат средствата за целия регион, особено за България, повишавайки по този начин възможностите да се привличат частни капитали за микрофинансиране.

Според нас това трябва да се базира на пазарен подход в зависимост от това къде има най-голяма нужда от микрофинансиране. За да сме по-пазарно ориентирани, ни е необходима повече гъвкавост. При сегашните обстоятелства обаче това не може да се получи. Все пак имаме добра новина и тя е, че подготвяме нова допълнителна кредитна линия в размер на 20 млн. евро за България. Надяваме се, че до края на лятото ще утроим експозицията си към страната от 10 на 30 млн. евро.

Ще успеят ли тези 900 млн. евро, които готвите за микрофинансиране, да компенсират недостига на банков капитал за малките предприятия?
- Проучванията ни показват, че търсенето е много по-голямо от тези 900 млн. евро. Тези средства са между 1 и 3% от кредитните портфейли в различните страни от региона. Потенциалът за растеж е голям и, разбира се, парите, които ще инвестираме, могат само допринесат и сами по себе си са недостатъчни.

Ние ще използваме 900-те млн. евро на донори и правителства като лост за привличане на допълнителни частни капитали, с което средствата може да се увеличат значително. За всяко предоставено от донор евро ние сме в състояние да привлечем допълнителни 7 евро от частни инвеститори и затова EFSE е толкова атрактивен инструмент за инвестиции. Ето как 900-те млн. евро ще се увеличат до около 2 млрд. евро. Всяко правителство в момента се опитва да намали разходите си и да спестява. Затова ефективното управление на донорските средства е от критично значение.

Как може да се намалят високите лихви по кредитите в региона?
- Според нас вече има тенденция на понижаването им в целия регион заради високата конкуренция и всеки, в това число и банките, има интерес те да вървят надолу. Трябва обаче да се отчита и реалната ситуация и фактори като премиите, които инвеститорите изискват, за да купуват държавни ценни книжа в Европа, и разходите на правителствата в ЕС по държавните дългове.
Още от интервюто на „Дневник"