"Минус 10% бюрокрация", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Крачка напред в посока административна реформа или просто начин да се ограничат "кухи" разходи в министерствата. Това са двете възможни обяснения за намеренията на правителството през следващата година.
В писмо на финансовия министър Петър Чобанов, изпратено до около 50 ведомства, се иска разходите за заплати в проектобюджетите им за 2014 г. да бъдат пресметнати при 10% съкращение на числеността на персонала. Инструкциите са до всички министерства, както и до администрациите на Министерския съвет, на Народното събрание и на президента, Националния осигурителен институт, здравната каса, агенции и комисии, националната статистика, националното радио и телевизия и други (общо 49 ведомства плюс второстепенните им разпоредители с бюджетни кредити - т.е. агенциите и структурите, които са им на пряко подчинение).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"С бюджет 2014: 800 млн. повече за бедни и бизнес", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Приходната част в бюджет 2014 ще бъде увеличена с 1% от БВП в сравнение с 2013 г., съобщи премиерът Пламен Орешарски специално за "Стандарт" вчера. Това означава поне 800 млн. лв. отгоре, обясниха депутати от бюджетната комисия. Те уточниха, че за 2013 г. се очакват 79 млрд. лв. брутен вътрешен продукт. Прогнозата за следващата година е той да достигне 81,56 млрд.
Допълнителните приходи в хазната ще отидат основно за подпомагане на бедните и за насърчаване на бизнеса, казаха още парламентаристите.
"Съществената част от бюджета касае насърчаване на ръста и социалната защита на най-уязвимите слоеве. Дефицитът е важен, но всички пари са за хората и това е основен акцент в бюджет 2014", коментира Орешарски. Той допълни, че кабинетът има амбиция да подобри работата в здравеопазването и в иновативните политики.
Прочети още от в. "Стандарт"
"НАП лови неосигурени през банковите им сметки" четем на първа страница във в. "Монитор"
Данъчните да могат да разкриват през банковите сметки хората, които не се осигуряват за здраве, въпреки че имат доходи. Тази нова мярка срещу недобросъвестните платци предлага финансовият министър Петър Чобанов, става ясно от писмения му отговор на въпрос на депутатката от ГЕРБ и бивш здравен министър Десислава Атанасова. За целта той настоява да се направят законодателни промени, с които данъчните да получат достъп до информацията за открити и закрити сметки на българите в трезорите у нас. Чобанов предлага още поправки, които да осигурят на НАП
и достъп до кредитния регистър на БНБ.
„В момента има парадоксални случаи на социално слаби, получаващи помощи и в същото време имащи значителни доходи и парични суми по банкови сметки или изплащащи кредити със значителни размери", мотивира финансист номер 1 предложенията си за затягане на контрола.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Цигарите поскъпват, готвят график за вдигане на акциза", пише в. „24 часа"
Обмисля се график за постепенно повишаване акциза за цигарите, като най-вероятно това ще стане от 2015 г., а не още от догодина. До 2018 г. България трябва да достигне новите минимални ставки в ЕС от 90 евро на 1000 къса. Акцизът за цигарите в момента е 23% от продажната цена плюс твърда стойност от 101 лв. за 1000 къса.
Плавният график цели да няма шоково увеличение на цигарите, а кутия да поскъпва средно с около 20 ст. на година. Предложението за постепенно вдигане на акциза бе направено през миналата седмица пред депутатите от бюджетната комисия от Петър Ганев от Института за пазарна икономика. То бе подкрепено и от големите вносители и производители на цигари.
България се оказва с най-висока цена на бандеролите от страните в ЕС, показва справка в публичните регистри. В 6 страни от ЕС, сред които Франция, Англия и други, няма бандерол. В 9 държави пък цената му се поема от правителството, а в други 3 е включена в акциза.
Прочети още от в. „24 часа"
"Висшите училища остават със символични стимули за качество" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Три години след въвеждането на финансови стимули за най-добрите държавни университети бонусите, които те получават, още не достигат 10% от субсидията им. С най-високи бонуси за 2013 г. са направленията в IT сектора и математиката в Софийския и Техническия университет.
В списъка с висши училища, които ще получат добавките, почти няма промени спрямо 2012 г., с изключение на физическите и химическите науки в Софийския университет, които подобряват представянето си. Това става ясно от финансовото разпределение на отпуснатия ресурс за стимулиране на качеството на обучение във висшите училища за 2013 г. Тази година за бонуси на най-добрите направления бяха отпуснати 20 млн. лв. - с 5 млн. лв. повече спрямо 2012 г.
Най-голям дял от тези средства ще получи Софийският университет, който е класиран на първо място по качество в 22 професионални направления. Бонусът за СУ през 2013 г. е 3.8 млн. лв., или 9% над редовната субсидия, която вузът получава. 1.2 млн. лв. от тях идват за направлението "Информатика и компютърните науки", където доброто качество на образованието върви ръка за ръка с добра реализация на студентите.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Безконтактните плащания слагат край на опашките" е заглавиe от в. "Труд"
Бум на безконтактните плащания с банкови карти се очертава тази есен. Модерната технология не изисква физически контакт между картата и ПОС устройството в търговския обект, а е достатъчно само да бъде доближена до терминала, за да се извърши плащане.
Целта е максимална бързина на трансакциите. Те се извършват на практика в офлайн режим без авторизация и затова до момента се предлагат само за малки суми до 50 лева.
Вече редица търговски обекти, главно големи вериги за хранителни стоки, масово инсталират ПОС устройства с четец за безконтактни плащания, като очакванията са те да намалят опашките и да увеличат употребата на банкови карти.
Безконтактните пластики имат специална микроантена, която позволява извършването на плащането. Според експерти този вид трансакции са не по-малко сигурни от останалите.
Прочети още от в. "Труд"
„Прибързана идея за по-частна здравна система", пише в. "Капитал Daily"
Принципно добрата идея да се премахне монополът на здравната каса, оповестена от ресорния министър Таня Андреева, се оказа без ясна концепция, анализ и подредба. На теория, ако има повече фондове, които да управляват парите за здраве, ще има по-голяма конкуренция, прозрачност и по-качествена здравна услуга. На практика обаче се оказва, че целта е друга - управляващите се готвят да прехвърлят на частни компании оптимизацията на огромния брой болници. И то бързо и без ясен принцип кои частници ще допусне в новата схема и за кои дейности.
Преди дни здравният министър заяви, че са водени разговори с премиера и екип от експерти за въвеждане на втори стълб на здравно осигуряване. По думите й става въпрос за частни осигурители или застрахователи, които ще получават част от здравните осигуровки. Сега всички постъпления по това перо са концентрирани само в здравната каса. Фондовете ще бъдат движещата сила в сключването на договори за работа на здравната каса с лечебните заведения, а НЗОК най-вероятно ще бъде в ролята на надзор и само ще доплаща частта, която здравните фондове не са платили за лечение. Андреева отбеляза, че моделът ще влезе в сила най-късно през септември 2014 г.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Само в България се плащат осигуровки върху доход, който не е получен", пише в. "Сега"
Преговорите за минималните осигурителни прагове за 2014 г. трябваше да са приключили преди две седмици, но работодатели и синдикати още водят тежки спорове дали споразумението в сектор здравеопазване е легитимно или не. Точно това споразумение показва все по-голямото безсмислие на договарянето между социалните партньори. Проблемът е, че контрактите се приемат за напълно легитимни, дори да са подписани от една работодателска и една синдикална организация, независимо колко от нейните членове засягат те. Спорното споразумение за 2014 г., което предвижда ръст на осигурителните прагове най-вече за работещите в болниците с рекордните 13-16%, всъщност не е подписано от асоциацията на директорите в здравеопазването. Легитимирано е с подписа на фармацевт от БТПП, оказал се неоторизиран да го парафира, и от Мими Виткова от КРИБ. Тя пък си признала, че сложила подписа си като наказателен вот срещу директорите, понеже не идвали на преговорите.
Прочети още от в. "Сега"
"Особености на националния туризъм" пише в. „Труд"
Злополучният за нас филм на Би Би Cи "Пиячка, претъпкани барове, България" очаквано събуди яростта на интернет патриотите. Дремещий балканский лев се надигна у тях и сътвори група във фейсбук, оазглавена "Аз НЯМА да позволя да се гаврят с България". Аферим, но и машалла (простете ми турцизмите в този британски казус). Как точно се брани национално достойнство? Ето как: ако сте във Великобритания, тръгвате с фотоапарат в ръка на лов за свинстващи агличани. Имате широко поле за действие, тъй като в представите за свинщина на "достойните българи" влизат неща като седене на тротоара, мъже с токчета или неизмити чинии. Част от публикуваните снимки не са правени сега, което загатва за вродената любознателност на българския турист или емигрант. Няма да заснеме само Биг Бен той, ами старателно ще запази за поколението неща като заспали на пейка хора или странно облечени ексцентрици. Зер, като се прибере вкъщи, трябва да има какво да покаже на близките, да поцъкат с език, да кажат "Ууу, тия англичани какви са прасета, тц, тц, тц".
Прочети още от в. „Труд"
"Оранжерийните домати поевтиняха с 21 ст.", четем във в. "Монитор"
Оранжерийните домати за последните 5 работни дни поевтиняха с 21 ст. на едро. Това сочи статистиката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
В петък средната им цена на борсите бе 1,47 лв./кг. На вносните бе 1,26 лв., или с 60 по-скъпо от понеделник. Доматите от открити площи се предлагаха на едро по 1,09 лв., което е с 24 ст. повече от първия работен ден на седмицата.
Оранжерийните краставици в петък се продаваха на едро по 1,49 лв./кг, тези от открити площи - по 1,23 лв. Импортните бяха с наполовина по-ниски цени, само по 63 ст.
Импортният червен пипер за пряка консумация в петък се котираше по борсите на средни цени от 1,22 лв./кг, а родният - по 1,01 лв./кг. Българският отчита поевтиняване за последните 5 дни от 19 ст., а вносният е поскъпнал с почти 30 ст. Зеленият пипер в петък на борсите бе по 87 ст. срещу 1,02 лв. в понеделник. За последните 5 работни дни корнишоните поевтиняха с 50 ст. до 1,10 лв./кг.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Нов режим на ДДС за зърното", пише в. "Стандарт"
Обратното начисляване на ДДС върху зърнените и техническите култури ще тръгне от Нова година.
Механизмът няма да може да влезе в сила от 1 октомври, каквото беше желанието ни, но държим да е от първо число на месеца, каза Людмила Петкова, зам.-министър на финансите. Най-вероятните дати за въвеждане на новия начин на облагане са 1 декември или 1 януари, обясни тя при дискутиране в бюджетната комисия към парламента на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в края на миналата седмица. При новия механизъм ДДС при сделки със зърно ще се начислява и внася в хазната от купувача, а не от продавача, както е при останалите стоки. България вече е получила разрешение от ЕС да въведе новия механизъм за срок от три години. Представители на търговците със зърно и фуражи и на мелничарите приветстваха промените и поискаха те да влязат в сила час по-скоро, за да се прекрати нелоялната конкуренция в сектора. В момента големи количества зърно, продадени без фактури, се преработват в нелегално брашно и хляб, което е далеч по-евтино от останалото, обясни шефът на Съюза на мелничарите в България Савина Влахова. Според нея много измами се правят с плащането на рента в натура.
Прочети още от в. "Стандарт"