С кадри на наведената глава на Лютви Местан приключи днешното  предраматично заседание на Народното събрание, на което правителството бе натоварено с  това да направи всичко необходимо, за да се удължи мораториумът върху продажбата на земеделски земи.

Причината за разочарованието на лидера на ДПС беше в това, че неговата партия остана сама срещу всички по казуса със земята. Накрая гръб на ДПС дори обърна и управленският й партньор и мандатоносител - БСП.

Според източници на различни медии БСП не са успели да устоят на вълната на популизъм от дясно и в крайна сметка са решили да гласуват по съвест, което доведе до безпрецедентно мнозинство застанало срещу основната европейска ценност - свободното движение на хора и капитали, в които влиза и земеделската земя.

Преди да се върнем върху политическата загуба на Местан, която бе последвана от доста интересно послание е добре да се обясни защо гласуваното днес решение на Народното събрание е наистина неадекватно. Първо и за децата е ясно, че дори да живееш в Танганайка, ако дойдеш тук  и си регистрираш фирма (чл. 65 от Търговския закон) можеш не само да купуваш земеделска земя ами и АЕЦ да строиш, ако отговаряш на определени изисквания, но и „само" пари да имаш пак е достатъчно.

Друг аргумент за несъстоятелността на решението се крие, изненадващо за тези, които с "ура" посрещнаха днешното решение, именно в родолюбието. Това е така, защото никой не ни задължава да си продаваме земя, дори и някой от Марс да има право да я купи.  Но с гласуването си депутатите показаха, че имат пошлото мнение за народа си, че хората няма да устоят на изкушението и ще започнат лекомислено да продават „бащино имане".

В тази връзка вярвам, че убедените в себе си родолюбиви предприемачи и земеделци не би следвало да продават земите си, а да инвестират в тях и по този начин да запазат късче от родината в български ръце. Нали?

Ако пък реша да продам земята си, защото имам нужда от средства и никой в околията не иска да я купи, защо да не я продам на този, който иска,  пък бил той и чужденец?

Също така, ако бъда възпрепятстван да направя това, с основание ще почувствам гарантираното ми право на собственост от Конституцията за накърнено, както и правото на избор, а и правото на живот, ако тези средства ми трябват, за да мога да живея - в буквален смисъл.

Трето, в много хора има заблудата, че ако някой чужденец дойде тука и започне да добива плодове от земята ни то той ще си ги занесе в неговата родина и така ние ще останем ощетени. Аргументът би бил по-смислен, ако не знаехме, че огромна част от отглежданата  от наши, прилично субсидирани, предприемачи пшеница се изнася навън и че хляб с добруджанско зърно правят дори и в Египет.

В този ред на мисли с голяма доза основание Лютви Местан пред журналисти, самоопредели ДПС като единствената проевропейска и проевроатлантическа партия днес, защото с изказванията си днес депутатите от партията на Сокола се застъпиха за тези всеобщи европейски принципи изложени по-горе.

Пред медиите обаче Местан направи и нещо, което не би трябвало да бъде подминато небрежно. Лидерът на ДПС призова президентът Росен Плевнелиев да помогне на ДПС в сезирането на Конституционния съд по казуса, ако партията не успее да събере необходимия й брой подписи, за да сезира най-висшата инстанция у нас.

Да, президентът би могъл да го направи и първоначалната му реакция след събитията вчера в парламента го показа.

Чудно защо в парламентарната си евросамотност Местан видя в държавния глава единствената възможност за подкрепа.

Защо при положение, че Министерският съвет, който сега се оглавява от подкрепяния безрезервно от ДПС Пламен Орешарски, също има право да сезира КС?

Доста по логично би било Местан да поиска първо подкрепата на премиера, който само преди няколко дни също каза, че удължаването на мораториума за земите е немислимо, т.е че няма смисъл да се хаби държава енергия в името на популистки цели.

Така изкристализира изводът, че  политическата прибързаност, която прояви Местан, с прескачането на премиера, едва ли ще работи за заздравяване на мнозинството и създаването на предпоставки за дълго управление. По скоро действията на Местан повдигат завесата на едни недотам изгладени властови отношения вътре в управляващата коалиция.

В тази връзка премиерът Орешарски, без да иска се озова в ситуация, в която ще трябва да отговаря на въпроса кой? А именно кой глас ще послуша, своя, този на ДПС или на депутатите от БСП подкрепили удължаването на мораториума преди да вземе решение дали да сезира Конституционния съд, който брани документът в който е написано:

Република България участва в изграждането и развитието на Европейския съюз (чл 4, ал. от Конституцията на Република България), както и „Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат."( чл. 5, ал 4 от Конституцията на РБ).

Това са все точки, които българското Народно събрание е гласувало във времето назад с цел в смутни времена родните парламентаристи да ги използват за отправни знаци, а не да се правят, че не съществуват, така че с трупат тактически победи. А това е тактика, без зад нея да стои друга стратегия освен окупирането на властта.