Не че по принцип не трябва да се извършват подобен тип корекции, но е редно действащото НС да гласува изменения в заплащането за следващото НС - така, както в недавното минало действащ президент на САЩ издейства увеличение на заплатата за следващия президент на САЩ.
Логично е всеки от нас да се стреми да увеличава доходите си. Такава беше ситуацията и с учителите от есента на текущата година. Тогава макроикономическият управленски екип (вкл. и НС) постави акцента върху необходимостта от извършване на реформи, следвайки логиката: Реорганизация на образованието - по-високи и по-качествени резултати - по-високо заплащане на труда. В реалния сектор е прието трудовото възнаграждение да се свързва с позитивния прираст на производителността на труда.
Принципен императив в икономиката е доходите да се свързват с резултатите.
Народните избраници гласуваха относително нарастване (не само абсолютно) на възнаграждението си, но в дискусиите не се чу и дума за критериите за оценка. Най-естественият и открояващ се критерий за ефективността на работата на НС е обществено-икономическата динамика. Икономическият прогрес корелира непосредствено с дейността на НС по логиката: Подготвят се качествени закони - НС следи и контролира тяхното стриктно изпълнение - въвеждането на ред и порядък в работата на институциите съдейства за икономически просперитет - прирастът на икономическите резултати води до нарастване на средните заплати в страната, респ. до нарастване на възнаграждението на народните избраници. НС обаче оцени, че тази логика е неудовлетворителна и че отношението на заплатите на народните избраници към средностатистическите за страната заплати трябва да се повиши.
Какви бяха аргументите "за":
(1) Работата на народните избраници е специализирана, отговорна и изтощителна. Дори и да ги няма в пленарната зала, те вършат успешно своята работа в комисиите, където се коват законите;
(2) Средностатистическата заплата не отразява истинското състояние на нещата. Заетите лица в реалния сектор получават значително по-високо възнаграждение, но не декларират доходите си, т.е. сенчестата икономика е прекалено висока. Необявеното заплащане на труда в реалния сектор намалява отчетената средна заплата в страната и задържа нарастването на възнаграждението на народните избраници;
Първият аргумент е свързан с високите и специализирани изисквания за включване към множеството на народното представителство. Нека се опитаме да оценим високо квалифицираната и отговорна дейност на народните избраници.
Наличната информация (от интернет) за първите три сесии на действащото 40-то НС (11.07.2005 - 01.09.2006) показва, че са приети решения за 150 Закона (без ратификациите). От тях 114 броя са от вида "Изменения и/или допълнения на Закона за ...", а 36 са приетите нови Закони, т.е. лъвският пай (три четвърти) на законотворчеството е свързан с промени в действащото законодателство. Не се променят принципите и основите на Закона, а се внасят отделни (вероятно немаловажни) нюанси.
Обясненията за подобно количествено съотношение могат да бъдат примерно две: (1) Нещо е било недогледано, непрецизирано и недообработено, поради което е необходим законодателен ремонт, и/или (2) Нещо трябва да се промени, защото мнозинството от народните избраници не го харесват, т.е. защото те са заинтересовани законовите изисквания да звучат по различен начин.
И двата случая говорят за некачествено законотворчество. Корекциите внасят несигурност и непредвидимост в действащото законодателство и увеличават бъдещите рискове, включително и най-вече за инвестициония процес. Толкова повече, че поправките са необичайно много и необичайно чести. За дискутирания период например НС е гласувало пет промени в Кодекса за социално осигуряване, три промени в Закона за далекосъобщенията, в други 12 Закона са гласувани промени на два пъти! При това има куриози, като това, че в рамките на два дена (28.06.2006-30.06.2006) са гласувани поправки на два пъти в три Закона.
Заслужава да се отбележи, че в Устава на МВФ, който е приет през 1944 г., са направени три поправки за 63 години!
Вторият аргумент може да се определи като цинизъм. Тъкмо НС има правото, задължението и отговорността да изисква от избрания от него Изпълнителен орган да провежда конкретна политика и да контролира изпълнението на тази политика. Кой е виновен за развихрящата се сенчеста икономика? И кой трябва да контролира правителството, което би следвало да осигури осветляването на икономическите дейности? Единствено възможният отговор е: НС.
Изводът е, че народните избраници променят формулата за определянето на собствените си заплати защото не са в състояние да въведат икономически ред и дисциплина в страната.
В допълнение, голямата (ако не и преобладаваща) част от народните избраници са с ограничени и посредствени познания в основни области на обществено-икономическия ни живот. Те не само че не знаят, но и не искат да се научат. Площадно-митинговите изпълнения са честа практика, но същностното осмисляне на процесите е оскъдно.
Това, което е безупречно усвоено, е начинът на гласуване. Обсъжданията са безпредметни, гласуването е уточнено предварително и единствено вдигането на червената или синя папка от първия ред може да го промени. Нищо друго. А този (или тези), които определят гласуването, са в най-малки детайли заинтересовани. Иначе казано, завърти ме, за да те завъртя, т.е. истинска школа за корупция.
Защо е така и как може статуквото да се промени?
Народните избраници са огледално отражение на целия наш народ. Какъвто е народа, такова е и НС. Народът включва всички нас, без никакво изключение. Няма търсене на отговорност, няма критичност в собствените среди. Ако аз пооткрадвам, аз ще гласувам за крадец, защото той ще остави нещо и за мене. Аз подкрепям моите, защото са си мои и никога няма да им изневеря. Аз не съм предател и никога няма да бъда. При никакъв случай. Ние сме си ние, другите са си други.
Няма отзован народен избраник по некадърност, няма и да има.
В целия този процес незавидна роля играе и интелигенцията. Тази интелигенция, която е призвана да анализира и осветлява перспективата. НС е пълно (и е било винаги пълно) с документирани интелигенти, но изключителна рядкост са обществено критично настроените всепризнати учени и авторитети. Тези, които са вътре, те си имат свое собствено призвание, знаят как да го следват и го следват. Тези които са навън, те избягват да се занимават с досадни неща. По-добре е по-полечка и по-настрани.
Това е нашия си български народ - ковач на собственото си щастие!
ГМ/271207
friend
на 03.01.2008 в 11:10:54 #5Някой да е виждал депутат да зарежда на бензиностанция? А в магазина? Тия копелета пазаруват отново от специални магазини, както беше при Бай Тошово време. А колко струва горивото за личните им автомобили? А дали те въобще ползват личните си автомобили, при положение че ползват служебните за лични нужди и зареждат с пари на народа? Нихната мама.
Kreten
на 03.01.2008 в 08:41:50 #4А ненародните избраници с какви заплати са?
kaily
на 02.01.2008 в 20:35:35 #3Какъвто капиталът, такива и управляващите. Стига с тая приета за извечна истина, че народът прави парламента. Е не го! Капиталът го!
tobli
на 02.01.2008 в 14:24:16 #2Много добра статия. Жалко, че такива статии, които отразяват истината са единици !!! Единствения начин да заработи НС е смяна на системата за избор на народни представители. За съжаление тази промяна трябва да се гласува именно от засегнатата страна Тогава всеки ще ходи да гласува и няма да има такова съсипване на България.
Krakow
на 02.01.2008 в 11:47:57 #1Много точен коментар, макар че има още какво да се каже. И за това доколко броят на депутатите съответства на актуалния брой на населението.