"Не изключвам нов спад на британската икономика през Q4", посочи шефът на Bank of England - Марвин Кинг след като днес банката представи своя Тримесечен инфлационен доклад.
В новият си икономически доклад, Bank of England отново понижи своите прогнози за растежа на UK и каза, че ще отнеме по-дълго време, отколкото се смяташе, преди инфлацията да падне до заложената инфлационна цел на банката от 2%.
BOE вече прогнозира растеж на БВП на UK от 1.9%г./г. в следващите две години спрямо предишната прогноза от авгут за годишен икономически растеж от 2.0%г./г. Банката повиши и своите прогнози за инфлацията, като очаква CPI да качи с около 1.8%г./г. в рамките на следващите две години спрямо предишната прогноза от тримесечни инфлационен доклад през август за +1.7%г./г.и инфлацията около 1.9% в тригодишен период спрямо предишната прогноза от +1.8% г./г.
В новият тримесечен доклад на банката също така се посочва, че докато БВП на UK покачи с 1.0% 3м./3м. през Q3 на 2012г., има вероятност от "рязък спад през Q4 на годината".
Този "негативен коктейл" от леко понижени прогнози за икономическия растеж на фона на леко завишени прогнози за инфлацията в UK предполагат, че ще бъде доста трудно на Bank of England да предприеме по-нататъшни стимулиращи британската икономика мерки от типа на "количествените улеснения" - поне в краткосрочен план.
Шефът на банката Кинг заяви на специалната пресконференция след новия Тримесечен инфлационен доклад на BOE, че британската икономика може отново да се сви (БВП да отбележи спад 3м./3м.) през Q4 на годината след солидния растеж от 1.0% 3м./3м. за Q3 с който се сложи край на новата рецесия на острова в сила от края на 2011г. до Q2 включително. Марвин Кинг посочи, че глобалните икономически развития ще останат неблагоприятни.
"Изправени сме пред неумолима комбинация на подтиснато икономическо възстановяване и висока инфлация", заяви той. Според Марвин Кинг има много слаби сигнали за промяна в основните проблеми в Еврозоната и посочи, че перспективите пред нея изглежда "доста мрачни".
Той отбеляза, че MPC на Bank of England "не е загубил вярата в програмата за "количествени улеснения" (покупки на британски дългови книжа по т.н. QE програма)", но посочи, че MPC на банката не е гласувал за повишение на QE програмата на заседанието през ноември с оглед инфлационните перспективи и отслабващата парична/лихвена политика идваща от решението за трансфериране на свободните парични средства от активите в дългови книжа на BOE към британската хазна. "Новите (по-високи) инфлационни прогнози обясняват защо ние правим пауза (не се повиши настоящия размер на QE програмата от 375 млрд.паунда)", заяви Кинг.
Той също така посочи, че настоящата обстановка "има лимити относно способността на вътрешната политика да стимулира потреблението в частния сектор...Но ние не смес загубили вярата в програмата за покупки на британски ценни книжа като политически инструмент, нито сме стигнали до заключението, че няма да има повече подобни покупки", подчерта шефът а BOE.
Все пак Кинг посочи, че BOE е готова да направи всички за да запази UK на верния път. Последните данни за безработица не са слаби, като пазара на труда изглежда доста силен, заяви шефът на Bank of England.
Относно проведената по-рано този месец среща на страните от Г-20, Кинг само заяви, че "дискусиите на Г-20 в Мексико НЕ предполагат, че световната икономика върви в добра посока"!
Шефът на BOE също така отбеляза, че повишението на ефективните нива на размяна на британския стерлинг (поскъпването на GBP на forex пазара) от средната на 2011г. не е добро развитие.
Като цяло Тримесечни доклад на BOE и последвалата пресконференция на шефа на банката - Кинг ("патовата ситуация" между слабостта на британската икономика и по-високата инфлация) не бяха в подкрепа за британската валута, както и смесените до слаби данни за пазара на труда в UK, като последва спад на GBP/USD (паунда удари ново двумесечно дъно в 1.5854 долара) и задълбочаване на отскок на EUR/GBP (еврото отскочи до нов двуседмичен връх в 0.8036/37 паунда).
GBP/USD падна до ново двумесечно дъно в 1.5854 долара - малко под важния 100 дневен М.А. (към 1.5870/75), но малко над важния 200 дневен М.А. (около 1.5850) и 50%-тната корекция на последното средносрочно покачване на паунда от 1.5392 дъното от 12.07.12г. до тазгодишния връх в 1.6308/09 долара от 21.09.12г. (също към 1.5850 нивото). Само траен пробив (на дневна база) на GBP/USD под 1.5875/50 важната подкрепа може да задълбочи спада на паунда дори към 1.5777/60 (важния бивш негов връх от 20.60.12г. в 1.5776/77 и 200 седмичния М.А. към 1.5760 долара). Само покачване на GBP/USD обратно над 1.5900/15 (серията върхове от началото на седмицата до днес и важното бившо дъно в 1.5913 от 23.10.12г.) може да отслаби натиск върху паунда.