Тежка картина във ВиК сектора очерта министърът на регионалното развитие Даниела Терзиева, която даде отчет за 100-те дни управление. По думите и реформата там практически е спряла от 2009 година.
Създаването на асоциации в сектора е било забавено поради неприемането на важни нормативни актове, каза още строителният министър. Терзиева отбеляза, че не е направено необходимото по отношение важни язовири за питейна вода, каквито са Пловдивци, Луда Яна, Нейковци и др.
По отношение на кадровата политика във ВиК дружествата по-фрапантно е съвмествяването на длъжност управител на ВиК Габрово и общински съветник в Севлиево от Владимир Василев. Терзиева заяви, че по този случай ще работи комисията за установяване на конфликт на интереси. Припомняме, че на 19 септември бе сменен този управител с нов - Мила Владова.
Силно са намалели и печалбите на дружествата, като за периода 2009-2012 г. тя се е свила от 12 на 5 млн. въпреки увеличаването на цените в определени региони.
Като резултат от своята работа Терзиева посочи, че е готова Стратегията за развитие на водния сектор, като този месец тя ще бъде дадена за съгласуване в министерски съвет.
По отношение на пътната инфраструктура Терзиева, заяви че правителството на Орешарски е започнало изграждането на 42 километра автомагистрални участъци - Лот 2 на АМ Струма и участъкът от Шумен до Белокопитово. В момента също така се работи и по общо 1100 километра от републиканската пътна инфраструктура, като обектите са на обща стойност от 1.5 млрд. лева
В момента има належащ ремонт в тунелите на АМ „Люлин", защото облицовката на два от тях е нарушена, като за това са предвидени над 200 хил. лв.
Терзиева повтори, че приоритет за следващия програмен период ще бъде изграждането на Лот 3 на АМ „Струма", както и отсечки по трасето София - Видин. АМ „Хемус" също е сред приоритетите на правителството, но за нея няма да стигнат европейски средства и се работи по вариант за средства от държавния бюджет или външно финансиране. Терзиева също така заяви, че строително монтажните работи на прохода Петрохан са приключили.
Регионалният министър коментира и темата, че извършва тотална чистка в МРР. Тя посочи, че по време на управлението на Росен Плевнелиев и на Лиляна Павлова в министерството „вратата е била показана" на 355 души или средно по около 100 човека на година. Откакто тя е поела управлението на ведомството, са освободени само 23 служители.