На редовното си заседание днес, правителството утвърди концепция относно политиката на България за участие в международното сътрудничество за развитие и създаде Съвет „Международно сътрудничество за развитие" като консултативен орган към заместник министър-председателя и министър на външните работи.

Той ще одобрява общите насоки, задачи, географските и секторните приоритети на българската официална помощ за развитие, както и приоритетните цели и дейности, свързани с участието на страната ни в международното сътрудничество за развитие.

Външнополитическите дейности на България играят важна роля както за реализиране на националните цели, така и за постигане на благоприятна външна среда за развитие и просперитет на самия ЕС.

От страна-получател на международна помощ, България предстои да се превърне в донор за развиващите се страни, като пред нея ще се открият възможности за създаване на нови ефективни и взаимноизгодни партньорства.

Основна цел на международното сътрудничество за развитие е преодоляването на бедността и свързаните с нея проблеми в развиващите се страни. Българската политика ще се определя от основните принципи, залегнали в Декларацията на ООН на хилядолетието и приетият през ноември 2005 г.

Географските приоритети на българската помощ за развитие не ограничават предоставянето на хуманитарна помощ или спешни ад хок действия, целящи да предотвратят или облекчат последиците от кризи, въоръжени конфликти или действия срещу международния тероризъм.

България ще се стреми да достигне целите, заложени пред новоприсъединилите се страни-членки за предоставяне на официална помощ за развитие в размер на 0,17% от брутния национален доход за 2010 г. в зависимост от икономическото състояние и възможностите си. Средствата ще бъдат предвиждани в централния републикански бюджет и ще бъдат разпределяни ежегодно с постановление на Министерския съвет