До този момент основната дейност на компанията се състоеше в добиване на суров гипсов камък, който се доставя до всички заводи у нас, без тези по Черноморието. Но от днес, с въвеждането на производствени мощности за приготовление на готови смеси на гипсова и циментова основа и на нови продукти, те преминават към друго ниво на производство.
Инвестирани са 4 млн.лв. за 2 нови инсталации едната, от които за първи път в България ще произвежда машинна гипсова мазилка.
По думите на Юлиан Петков, новите готови материали все повече се търсят в строителството поради по-високото си качество и поради фактът, че са по- лесни за употреба.
Пазарът ще определи основната посока, в която Гипс АД ще пласират продукцията си. До момента 95% от нея се реализира на вътрешния пазар, а остналата част е главно за Румъния и Сърбия.
„Крайова е на 80 км , а София на 250", отбелязва недвусмислено Юлиан Петков, от което ясно проличават плановете за рязко увеличение на износа на продукция.
Дружеството е основано през 1965 г, като през 2005 год. е приватизирано. Основен акционер става „Гипс Инвест Ад". От тогава насам всяка година в развитие се инвестират суми между 3-4 млн. евро.
За миналата година нетната печалба е около 1.5 млн лв. , а за тази година се очакват поне 2 млн. лв.
До края на годината Гипс АД планират разширяване на производството със строителството на нова инсталация за пресяване и сушене на пясък. Засега дружеството е монополист в добива на гипс, като конкуренция откъм новия проект на Кнауф за производство на гипсокартон не се очаква, тъй като материалът няма толкова широка употреба.
Силно впечатление прави социалната политика на Гипс АД. Всеки служител на дружеството получава по 900 лв. "чисто" и има направена застраховка „Живот".
honel
на 18.10.2007 в 12:30:22 #3Да бе - 900 лв! Долна лъжа, технолозите в цеха вземат по 300-400лв ,какво остава за работниците... Да не говорим,чи на консултантите по проекта от София и един лев ощи не е платен...
sandiu
на 13.09.2007 в 18:29:52 #2Това е много хубава новина,но не е казано нещо много важно. Не е казано,че голяма част от инсталациите са българско производство. На българската машинистроителна фабрика Сика99 - Горна Баня. И тази фабрика се ръководи от един от големите мозъци на България,програмист и конструктор инж. Г.Миленков. Добре е,че в България все още има останали умове.
Неделчо Съботинов
на 13.09.2007 в 17:34:14 #1Браво на Money.bg за статията. Ето още едно производствено звено на индустрията ни. Показват и заплатите на работниците, които са 900 лв. и застраховка живот и то във видинско село, където покупателната им способност е доста по-висока от тази в София и Варна. Какво стана със заплатите от по 300-400 лв., много голяма разлика виждаме днес в този нов цех.