Шефът на Федералния резерв Бен Бернанке в момента се намира в изключително незавидна позиция тъй като му предстои важно решение, а залогът от ден на ден става все по-голям. След слабите данни за новите работни места от 7 септември, които сринаха долара и капиталовите пазари заедно с продължаващата слабост в сектора на недвижимите имоти, „експертите" които се опитват да дават съвети стават все повече, коментират днес от Businessweek.

С наближаването на следващото заседание на монетарната комисия, което ще се проведе на 18 септември, Бернанке ще се съсредоточи на 5 основни неща, за да реши какво да прави с лихвеното ниво. По-долу прилагаме списък и кратки обяснения към всеки от наболелите въпроси касаещи американската икономика.

1. Колко слаб е пазарът на труда в САЩ? Положението е доста по-зле отколкото повечето икономисти смятаха. Припомняме, че в петък излезе доклад за новите работни места разкрити през август в САЩ, който за първи път от 4 години показа отрицателна стойност. Анализаторите веднага започнаха да коментират, че преди последните две рецесии, в които икономиката на САЩ е влизала са били предхождани именно от рязък спад на новите работни места. Само този доклад дава достатъчно основание на Бернанке да предприеме първо понижение на лихвеното ниво още на заседанието следващия вторник.

2. Защо кредитния пазар е толкова засегнат? Според последните изследвания, финансовата система на САЩ все още не се е върнала напълно към основната си дейност да преразпределя парите от инвеститорите към бизнеса, който се нуждае от кредити, за да расте. Прави впечатление, че и LIBOR-краткосрочен лихвен процент, който се начислява на заемите отпускани между отделните банки, продължава да расте, което пък ясно показва продължаващата криза в доверието на инвеститорите. Бернанке ще трябва много точно да определи колко време ще продължат проблемите в кредитния сектор и след колко време ще се върне доверието на бизнеса във финансовата система.

3. След като проблемът с жилищния сектор е в основата на предстоящата криза, кога ще започне неговото възстановяване? Слабото представяне на сектора на недвижимите имоти ще продължи поне до първата половина на 2008 г. Това коментират анализаторите в момент, в който се очаква ФЕД да започне да понижава лихвеното ниво. Бернанке добре разбира, че икономиката ще продължи да изостава докато хората биват „изхвърляни" от домовете си заради необслужваемите си ипотечни заеми.

4. Колко голям риск за икономиката е инфлационното ниво? За нещастие, инфлацията е един от най-големите страхове за ФЕД. Заплатите в САЩ растат с по-бърз темп от производителността на труда. Това е сериозен инфлационен риск, тъй като компаниите трябва да увеличават цената на стоките и услугите, за да плащат по-високите заплати на работниците. До сега инфлацията успява да бъде вкарана в нормални граници, но продължаващият спад в производителността през последните няколко години, определено не е в помощ за Бернанке. Едно евентуално понижение на лихвите може да се отрази стимулиращо на потребителското и бизнес търсене, но пък това може лесно да се превърне в ново огнище за инфлационен натиск.

5. Колко ще е в помощ за икономиката евентуално намаление на лихвите? Трябва да помним, че ФЕД може да повлияе на краткосрочните лихвени нива, като направи достъпни големи парични обеми за банковата система. Федералният резерв има много по-малко сила да въздейства върху лихвените нива на дългосрочните кредити, каквито са ипотечните. Най-страшно би се получило, ако ФЕД понижи лихвата на 18 септември, с което да даде повод за инфлационни опасения на пазара без да подпомогне икономическото развитие на страната. А това вече би дало началото на стагфлация.

Ще помогне ли съкращаването на лихвите? Вероятно. Може ли ФЕД еднолично да предпазва икономиката на САЩ от рецесия? Категорично не!