Персоналът на Goldman Sachs може да очаква най-големите бонуси в 140-годишната история на компанията, след впечатляващите резултати през първата половина на 2009 година, засилвайки опасенията, че големите инвестиционни банки, които преживяха  кредитната криза, ще дерайлират финансовите реформи, според Guardian.

Намалялата конкуренция и ръстът на приходите от търговия с валути, облигации и финансови продукти с фиксирана доходност са причините за увеличението на печалбата на Goldman.

Служителите в Лондон, които са били запитани от Guardian през миналата  седмица за  перспективите пред компанията са казали, че очакват с нетърпение големите бонуси ако, както прогнозират, отчетат най-печелившата година в историята на банката.

Докладът за следващия месец с подробен отчет на резултатите на фирмата за второ тримесечие вероятно ще покаже още по-голям скок в печалбите. Уорън Бъфет, който купи акции за $5 милиарда на финансовата компанията през януари, вече направи $1 млрд. печалба от тази своя инвестиция.

Очаква се Goldman да бъде най-големият победител в надпреварата за печалби, които достигнаха  през 2006 г., £186 милиарда в цялата индустрия.

През тази година тази цифра вероятно ще падне до £160 милиарда, но пък ще бъде разделена между по-малък брой фирми.

Barclays Capital, Credit Suisse и Deutsche Bank са сред европейските компании, за които  се очаква да се регистрират силни печалби, заедно с американските банки JP Morgan и Morgan Stanley, след като индустрията беше близо до колапс и правителствата предприеха мерки за оздравяване на водещите финансови институции, като Citigroup, Merrill Lynch, UBS и Royal Bank of Scotland.

През април, Goldman заяви, че ще отдели половината от £1.2 милиарда печалба за първата четвърт на годината, за бонуси. Смята се, че компанията е гарантирала плащания на 973 банкери от $1 милион или повече за миналата година, а тази година плащанията изглежда ще бъдат най-големите в историята на банката с 28 000 служители.

Критиците на бонус културата смятат, че така инвестиционните банки подкопават  усилията на регулаторите за стабилизиране на финансовата система.

Goldman Sachs преразгледа своята бонус схема от миналата година и премина от системата на гарантирани награди, каквито бяха плащани повече от три години, към променлива плащания, за да стимулира в по-голяма степен персонала.

През миналата година, от банката отложиха изплащането на свързаните с печалбата бонуси с 12 месеца.

До финансовия отчет от първото тримесечие изглеждаше немислимо, че фирмата, която дължеше на американското правителство $10 милиарда, ще очаква рекордни резултати през 2009г.

Според Дейвид Уилямс, инвестиционен банков анализатор във Fox Pitt Kelton, тази година ще бъде една от най-добрите за инвестиционните банки или поне за онези, които преминаха сравнително невредими през кредитната криза.

През миналата седмица от банката прогнозираха, че правителството на Барак Обама може да емитира $3.25 трилиона дълг до септември или почти четири пъти повече, отколкото сумата за миналата година.

Goldman е първичен дилър на американски държавни облигации, като успешните аукциони досега дават надежда на компанията да спечели стотици милиони от продажбата им на вторичния пазар.