„Близките на сестрите искат: По 1 милион евро за всяка година в затвора", научаваме от „Новинар"

Близки на медицинските сестри в Либия настояват страданията им да бъдат обезвъзмездени чрез финансови помощи. По 1 млн. евро за всяка излежана година и по 1 млн. евро за всеки от роднините поиска от българската държава Емил Узунов, съпругът на Валя Червеняшка. Не ме карайте да се смея, правителството няма да даде и лев на сестрите, каза по-късно самият той. Узунов допусна, че ако се върнат изобщо в България, сестрите ще гният по нашите затвори.

И да искат компенсации, няма кой да им ги даде, коментира Мариан, синът на д-р Здравко Георгиев. Той за първи път чу за предложението на Узунов всяка сестра да получи по 8 млн. евро, а по 1 млн. евро да вземат близките. Мариан Георгиев бе категоричен, че компенсации ще са крайно необходими, и напомни, че при всички посещения в килията високопоставени представители на ЕС са казвали, че възстановяването им ще бъде крайно трудно. Адаптацията към нормалния начин на живот ще изисква грижи на психолози, психиатри и куп други скъпо струващи неща, категоричен бе Мариан. Адвокат Владимир Шейтанов отказа коментар по темата и добави само, че близките на сестрите имат право да изразяват мнение по този въпрос.

Правителството обмисля да компенсира материално медиците, но евентуално решение в този дух ще бъде взето едва след тяхното завръщане, съобщиха правителствени източници. Възможно е да им бъдат отпуснати и персонални пенсии.

По подобен начин бе обезщетен Сергей Антонов, който бе арестуван за атентата срещу папата. През ноември 2005 г. правителството му гласува 200 лв. пенсия за особени заслуги. Мотивът на тогавашния премиер Симеон Сакскобургготски бе "за твърдото му поведение по време на процеса за атентата срещу папата".

„Глад за панелки" е едно от водещите заглавия в „Стандарт"

Панелките станаха по-скъпи от новите апартаменти. Цените им са се вдигнали между 7 и 31% от началото на годината, съобщиха от агенцията за недвижими имоти "Адрес". Много хора ги купуват, за да ги дават под наем. Това важи особено за морските градове и София. Соцжилищата са най-търсени в Бургас, където квадратният метър стигна близо 550 евро.

Освен за даване под наем панелните жилища с две или три спални са идеално жилище за големи семейства с по-ниски доходи, обясни шефът на Home for you Константин Бобчев. С парите за нова гарсониера можеш да си купиш двустайна панелка. Освен това старите блокове са в уредени квартали - наоколо има магазини и градинки, улиците са асфалтирани. А новите сгради често са без ток и канализация. Те се строят набързо, което се отразява върху качеството им.
Предлагането на стари жилища е ограничено, което ги оскъпява още повече. На пръсти се броят подобни оферти, докато обявите за продажби на зелено или на току-що вдигнати сгради са хиляди.

Най-скъпите панелки са във Варна, където средната цена на квадрат е 810 евро. Най-значително е поскъпването в крайните квартали на София - Надежда, Люлин, Манастирски ливади и Кръстова вада. Цените в Русе също бележат значителен скок. Румънци от Гюргево и Букурещ се натискат за наши жилища, за да развиват бизнес тук. Примамва ги ниският корпоративен данък, който е с 6 пункта по-малък, отколкото в северната ни съседка. Най-малко са поскъпнали старите жилища в Пловдив - само с 3%, съобщават от "Адрес". В останалите градове увеличението е между 7 и 31%. До края на годината се очаква цените да се надуят с още 10-15 на сто.

Купувачите взимат старите апартаменти с надеждата, че след няколко години ще могат да ги продадат на много по-висока цена. Това обаче е заблуда, защото инвестицията в панелно жилище е изключително несигурна, коментира Константин Бобчев. Много повече може да се спечели от покупката на нов апартамент, смята той. Според него спирачка за закупуване на жилища на зелено е съмнителното качество на голяма част от сградите.

„15% скок в цените на жилищата", отбелязва „Труд"

БНБ сложи спирачка на агресивното кредитиране, но това няма да спре ръста в цените на жилищата, нито покупките със заеми, обявиха брокери на имоти вчера. Според тях до края на годината апартаментите ще поскъпнат с 10-15%.

Вчера БНБ реши да увеличи задължителните минимални резерви на банките от 8 на 12 на сто. Мярката влиза в сила от 1 септември. Очаква се това да изтегли около 1 млрд. лв. от трезорите, които иначе щяха да отидат за заеми.

Мярката няма да доведе до вдигане на лихвите по ипотечните кредити. Някои банки вече финансират и до 100% от покупките на жилища, твърдят брокери.

„Частници взимат 500 дка дюни в Слънчев бряг", информира „Новинар"

500 дка дюни в Слънчев бряг ще бъдат обявени от публична държавна собственост в частна държавна собственост. Това алармира днес Алеко Кюркчиев от Новото време след среща на седем десни партии за подобряване на местното самоуправление. Според Кюркчиев протоколите вече са подготвени за обсъждане в Министерския съвет. Той подчерта, че при превръщането на 500-те дка дюни в частна държавна собственост те вероятно ще преминат в собственост на АД "Слънчев бряг" - дружество, в което участват частни инвеститори и държавата. Кюркчиев очаква дюните да бъдат разпродадени на частни инвеститори. Той предположи, че зад промяната на собственост стоят икономически интереси около кръгове в БСП и ДПС. Това се подразбирало от факта, че промяната на собствеността щяла да премине през Министерството на околната среда и водите, което се оглавява от Джевдет Чакъров, и Министерството на регионалното развитие и благоустройството начело с Асен Гагаузов.

„Наказват банките за ниски лихви", извежда на първа страница „Стандарт"

Издърпаха ушите на банките заради раздаваните евтини кредити. От септември трезорите ще внасят повече пари в БНБ, вместо да ги отпускат като заеми. Това реши Управителният съвет на Централната банка вчера.

Задължителните минимални резерви, които трезорите поддържат в БНБ, ще са в размер на 12% от депозитите им. Досега те бяха 8 на сто. Увеличението е с 50%, показват сметките. Банките раздават много заеми, а лихвите на ипотечните са нулеви или даже отрицателни, твърдят надзорниците в БНБ.

Например ако сте взели заем за жилище с 6,5% лихва, то оскъпяването ще ви излезе на нула заради инфлацията. За миналата година тя беше точно толкова. Така стойността на жилището расте, а парите, които изплащате, се обезценяват.

В същото време световните лиxвени равнища нарастват. За сравнение, реалните лихви по кредитите в Словения са 5%, а в Чехия - 4%, казаха финансисти пред "Стандарт". В същото време обаче задлъжнялостта на чехите като процент от брутния продукт е по-ниска, отколкото у нас.

Друго прегрешение на банките е, че кредитният ръст е по-голям от разрешения от БНБ. За юни 2007 г. той минава 47%, при 24% в края на 2006 г. От януари до юни 2007 г. заемите за частния сектор са се увеличили с 6,5 млрд. лева. Само 3,6 млн. лв. са върнати в балансите на банките. Задлъжнялостта на фирмите към банките нараства от 47,4% от брутния вътрешен продукт в края на 2006 г. до 57,5% в средата на 2007 г. Няма влошаване на заемите, но ръстът им крие рискове за банковата система, опасяват се от БНБ.

Българите подценяват риска, който поемат, са преценили банкерите.
От 2004 г. досега БНБ няколко пъти затегна юздите на банките, за да отпускат по-малко заеми. Така ръстът бе овладян от над 50% до около 24-25%. От началото на 2007 г. БНБ отмени всички рестрикции и отново има голямо нарастване. Ето защо от Централната банка обявиха, че си запазват правото да вземат още мерки при необходимост.

„Огромни опашки за ток, никой не ще парите", четем в „Монитор"

Огромни опашки се вият пред пунктовете за плащане на токав София. Оказва се обаче, че след търпеливото чакане в зверските юлски жеги, столичани не могат да си платят задълженията, понеже те още не са дошли в пощите.
Абонатите не са получавали бележки за дължими суми от месеци - тази услуга вече не се предлага от електроразпределителното дружество.

"Трябва да отидеш на място, за да провериш какво дължиш. Aко сметката ти е дошла и нямаш толкова пари в себе си ще се наложи да се върнеш отново", негодува пенсионерка на опашката. Според чешката "ЧЕЗ ГРУП", собственик на "Електроразпределение столично" АД, струпването на голям брой клиенти пред касите е "в следствие на извънредното отчитане, породено от промяната в цените на електроенергията (токът поскъпна от 1 юли - б.р)".

От там настояват клиентите им да не ползват само офисите на дружеството, но и тези на Български пощи.

В пощите обаче положението също е трагично. Освен, че има огромни опашки от граждани с безкрайно търпение, част от тях с почуда научават от касиерките, че не могат да платят сметките си. Причината - те просто не са пристигнали. Касиерките пращат изнервените клиенти до централата на "Електроразпределение столично" АД, за да изяснят проблема. Естествено, никой не отива до централата, а на касите има и скандали.

17 годишният Ники за втори път чака чинно на опашката пред пощата до х-л "Плиска", но и този път не е успял да свърши работата. Трябва да плати тока за април.

"Преди ме върнаха понеже сметката не е дошла, сега ми казаха, че нямало такъв абонатен номер. Довечера идвам и ще им потроша прозорците на тия", избухва младежът.

Въпреки, че от месеци бележки по пощите не са пристигали, хората трябва да носят стара сметка, за да могат да си платят новата.

"Както си искат така си начисляват сметките. И касиерките ни хулят и крещят по нас", оплака се жена на опашката пред пощата до х-л "Плиска". Пред пункта на дружеството в столичния квартал "Младост" клиентите пък се пържат на 37 градусовата жега, понеже охраната не позволява да влизат вътре по много, за да няма струпване. Хората са единодушни, че от "тези, дето взеха електроразпределението само ни доят и изобщо не им пука за нас". Но пак се редят.

Успокоението за тях е, че до 10 август тока няма да бъде отрязан на никого и по сметките няма да текат лихви. Само че, повечето от хората дори не го знаят - разпределителното дружество не полага особено старание да ги уведоми.

„Бирата поскъпва, пием повече", пише „Дума"

С 16% се е увеличила консумацията на бира в България за първото полугодие на 2007 г.. Това обяви председателят на Съюза на пивоварите в България Владимир Иванов. Тази година се отбелязва ръст и на износа на български марки бира. Иванов обясни, че нашето пиво е на изключително високо ниво, но въпреки това се предлага на ниски цени. Увеличението на потреблението в България се дължи освен на ниските цени и на добрата реколта ечемик, както и на добрата икономическа среда.

Очаква се цените на бирата у нас да се увеличат, но това няма да стане шоково, а постепенно, заяви Иванов. Тази година пивото е поскъпнало със 7-10% в сравнение на миналата година.

Иванов добави, че въпреки наличието на световни лидери от пивоварната индустрия в България, българските марки остават предпочитани от потребителите и през настоящата година са се появили още нови марки. Консумацията на бира на глава от населението в България е 69 литра годишно. За сравнение в Чехия тя е 158 литра, а в Турция - 11 литра.

Междувременно вчера Съветът за саморегулация на търговските комуникации на Съюза на пивоварите в България и Федерацията на потребителите в България подписаха меморандум за сътрудничество.

„Вдигат 3 небостъргача на мястото на "София ленд", информира „Монитор"

Три огромни небостъргача най - вероятно ще бъдат вдигнати на мястото на затворения през октомври миналата година "София ленд", който сигурно ще бъде съборен. Това стана ясно вчера, след като главният архитект на столицата Петър Диков обяви, че фирмата - собственик вече е поискала от общината промяна на статута на комплекса.

Все още не е ясно какво точно иска да строи фирмата там, обясни Диков и не пожела да уточни коя е тя. По последни данни "София ленд" беше собственост на бизнесмена Румен Гайтански - Вълка, но бе обявен за продаване още през април и най - вероятно вече е в други ръце.

"Най - добре ще бъде да дадем разрешение за строителство върху една десета от терена на "София ленд", който е общо 35 дка. Така там ще могат да бъдат вдигнати три модерни небостъргача от по 20 етажа.", съобщи още главният архитект на столицата. Той допълни, че най - подходящо за останала част от терена е тя да бъде превърната в парк за отдих, където да се посъдят дървета и да се поставят пейки.

Каква ще бъде съдбата на терена на "София ленд" обаче ще трябва да решат столичните общинари, тъй като те имат право да променят статута на зоната.
Два нови развлекателни комплекса пък ще бъдат построени в София. Единият ще бъде разположен по поречието на Искър, а другият - около Цариградско шосе.

В момент в общината се готвят проектите за тях.

„Pirelli RE и УниКредит Булбанк правят дружество ", информира  „Монитор"

Pirelli RE, водещ играч в индустрията на недвижимите имоти в Италия и една от най-значимите компании в Европа, продължава да се разраства в Централна и Източна Европа със старта на дейността си в България, в партньорство с УниКредит Груп и българската УниКредит Булбанк, научи "Монитор". Това решение е подкрепено и от разрастването на Pirelli Pekao Real Estate (75% Pirelli RE-25% Bank Pekao) в Полша (само за малко повече от година компанията в Полша има над 80 служители и управлява проекти за развитие на жилищни сгради с площ близо 300 000 квадратни метра).
Споразумението за създаването на Pirelli RE България, в което 75% акционерно участие има Pirelli RE и 25% ­ УниКредит Булбанк, беше подписано днес.
УниКредит Булбанк e водеща финансова институция в страната, с активи на стойност около 7.5 млрд. лева, над 1 милион клиенти и около 300 филиала.
Съвместното дружество ще се фокусира върху развитието на местните платформи за управление на активи и специализирани услуги, както и върху привличане на инвестиционен капитал от първокласни чуждестранни финансови играчи с цел ко-инвестиране в различни сектори на недвижимите имоти и специално за развитие на проекти за жилищни сгради и комплекси. Инвестициите на Pirelli RE и УниКредит Булбанк в проекти за недвижимите имоти и дейности в сферата на управлението на активи ще бъдат взаимноизгодни.
Pirelli RE България ще управлява и развива площи и недвижими имоти, като предоставя и специализирани услуги, както на своите, така и на други клиенти. Клиентите на Pirelli RE България ще могат също да се възползват от банковите продукти на УниКредит Булбанк.
"Чрез прилагането на нашия бизнес модел и сътрудничество с УниКредит Булбанк, ние целим да се превърнем в лидер на българския пазар, като предлагаме качествени, и екологично-съобразени недвижими имоти с изискан дизайн", заяви Карло А. Пури Негри, главен изпълнителен директор на Pirelli RE.
Много сме доволни от партньорството си с УниКредит Булбанк, една от най-значимите банки в страната и сме сигурни, че ще допринесем за местния пазар на недвижими имоти, благодарение на нашия богат опит в сектора и познанията на местния топ мениджмънт, добави той.
"Фактът, че една от основните европейски компании в сферата на недвижимите имоти в партньорство с най-силната българска банка УниКредит Булбанк идва в България, показва нашата обща увереност в големия потенциал за растеж на пазара на недвижими имоти у нас, каза Левон Хампарцумян, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. Очаквам стъпването на един от първите сериозни международни играчи в недвижимите имоти Pirelli RE в България да донесе допълнителен интерес към нашия пазар от чуждестранни компании", добави той. Стратегията на Pirelli RE България ще се определя и прилага от Надзорен съвет, който ще състои от 5 членове: Карло А. Пури Негри, Оливие де Пулпикет и Енрико Синьори от Pirelli RE и Левон Хампарцумян, Главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет и Андреа Касини, главен Бизнес директор на УниКредит Булбанк.

„Наливат 1,1 млрд. лв. в БДЖ", научаваме от „Новинар"

Български държавни железници (БДЖ) планират да инвестират 1,1 млрд. лв. до 2017 г. в подобряване на общото състояние на железницата, съобщиха от компанията. Между 20 и 40 на сто от тази сума ще бъде под формата на самофинансиране. Годишно са необходими по 260 млн. лв. за развитието на жп мрежата. Близо 1 млрд. евро пък трябват за модернизацията на влаковете, като за следващите три години планираната сума за инвестиции е около 500 млн. лв.
Всекидневно в БДЖ не достигат около 120 пътнически вагона. Заради този проблем компанията възнамерява до края на тази година да купи 100 вагона втора ръка за 20 млн. лв., които ще се изплатят за 10 години. До края на 2009 г. БДЖ ще купи и 30 рециклирани спални вагона за 37 млн. лв., които трябва да поемат увеличения международен пътнически трафик.
В момента общо 55% от пътниците на БДЖ ползват различни видове намаления, сочат данни на компанията. Отстъпките се движат между 20 и 75 на сто от цената на жп билета. Най-голямото намаление от 75% могат да ползват учещите до 26 навършени години при пътувания в организирани групи.

„Стопани искат двойно по- големи евросубсидии", четем в „Сега"

"Земеделските производители искат да излъжат нас и Европа, но няма да стане", закани се вчера шефът на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков. Голяма част от стопаните се опитали да заявят двойно по-големи площи от регистрираните с идеята да получат по-големи субсидии. Системата обаче ги засякла и бързо се установило чия нива от къде до къде се простира. Нарушителите няма да бъдат санкционирани и ще се даде втори шанс за корекция на неверните данни.
Регистрирани са общо 79 109 земеделски производители, чиито площи възлизат на 3,304 млн. хектара. Това се равнява на около 90% от имащите право на субсидии на единица площ. Помощта е 14 лв. на декар. Още при първите 605 проверки обаче се установило, че има разминаване между подадената от стопаните информация и реалните данни.
Тадаръков се похвали, че от ведомството му разплатили тази сряда стопираните от няколко месеца 56 проекта по програма САПАРД на обща стойност 27,442 млн. лв. Така новият шеф на фонда, който вчера отчете първия си месец на поста, спазил обещанието си да навакса изоставането по проектите.
В ход е подготовката на нови 400 договора по програма САПАРД. Готови са други 314 за общо 121 млн. лв. До 2013 г. се предвижда по отделните мерки за сектора да бъдат разпределени общо 3,241 млрд. евро от Разплащателната агенция. Плановете са до 12 октомври тази година да се приключи с проектите по САПАРД. Паралелно ще се работи и за получаване на акредитацията на Разплащателната агенция.
ДРАМИ
С нов кадрови проблем се заема шефът на фонда Димитър Тадаръков. След като се натъкна на множество семейни двойки в подопечното си ведомство, до края на месеца ще бистри как да се справя с роднинските връзки между бащи и дъщери, майки и синове и прочие. Самият Тадаръков разказа вчера, че са депозирани първите оставки на единия член на семейна двойка, след като преди две седмици той откри, че във ведомството работят 11 семейни двойки. Още няколко оставки се чакали тази седмица. Скоро ще има нови правила и за комуникация между работещите по проектите и получателите на парите. Идеята е чрез пресичане на директния достъп помежду им да се реши проблемът със съмненията за корупция.