„По-голямата пица", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Правителството ще изпълни обещанията си за по-високи пенсии и увеличение на някои заплати в публичната сфера, но няма да раздува планирания дефицит в бюджета за следващата година. Парите, нужни за поетите предизборно ангажименти, ще дойдат от повече приходи. Това сочат прогнозните в черновата на бюджет 2013, с която "Капитал Daily" разполага.

Очакванията на екипа на финансовия министър Симеон Дянков са през следващата година постъпленията да са с 1.75 млрд. лв. повече в сравнение с тази и те да дойдат основно от ДДС. При положение че очакванията за следващата година са икономиката отново да расте минимално, все още не е ясно на какво се базира оптимистичната прогноза и дали няма големи рискове тя да не се сбъдне.

По принцип повече приходи от косвения данък може да означават очаквания за по-висока инфлация, съживено потребление или повече внос. Ако прогнозата все пак се изпълни, държавата за пръв път ще надхвърли сумата на събраните приходи през предкризисната 2008 г.

Едрите сметки

Очакваният бюджетен дефицит за 2013 г. е 1.1 млрд. лв., или 1.3% от БВП, а за тази -  1.092 млрд. лв., или 1.4% от БВП. Управляващите прогнозират реален икономически растеж от 1.9% от БВП догодина, като в номинално изражение той трябва да достигне 81.5 млрд. лв. Средногодишната инфлация пък ще е 3.4%.

Правителствените прогнози са двигател на икономическия растеж да бъде вътрешното търсене, а износът да отстъпи назад, главно заради проблемите в еврозоната и риска западните индустриални производители  да намалят поръчките си към своите български доставчици. Експертите от Международния валутен фонд обаче прогнозираха малко по-нисък икономически растеж през следващата година - 1.5%. Според тях той няма да е достатъчен, за да се реши проблемът с високата безработица.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Код пази дипломите", четем от първата страница на „Стандарт"
Код ще пази дипломите от фалшифициране. Спешната мярка бе предприета заради нароилите се ментета, които се превърнаха в проблем за родните вузове. Занапред на всяка страница на дипломата и приложението й ще се бие печат с номер. Той ще се сменя на всеки две седмици.

"Ще го знае само ограничен кръг от хора", обясни просветният министър Сергей Игнатов.

Всички дипломи вече ще бъдат качени и в електронен регистър на сайта на МОМН. Така там ще може да се проверява дали даденият документ е фалшив. Освен това на сайтовете на вузовете пък трябва да бъдат оповестени таксите за обучение. В момента фирми посредници рекетират чуждите студенти да си доплащат с мотива, че уж родните университети са си променили тарифите. Игнатов вече е предал на МВР папка със сигнали за такъв рекет.
Още от статията на "Стандарт"

„МВФ предупреди кабинета да не се поддава на натиск за заплати", съобщава от първата си страница „Сега"
Правителството не бива да се поддава на натиска за увеличаване на заплатите в бюджетната сфера. Всяко преизпълнение на приходите следва да бъде насочено в друга посока - увеличаване на фискалния резерв. Желателно е и ограничаване на възможностите за ранно пенсиониране на фона на все по-високите разходи на НОИ и застаряване на населението.

С тези препоръки за предизборната 2013 г. излезе в края на редовната си мисия у нас Международният валутен фонд. Препоръките идват на фона на протести за увеличение на заплатите в силовия сектор и спорове за премахване на част от привилегиите при пенсиониране на военни и полицаи, а прогнозите за икономиката догодина са скромни - 1.5% ръст.

Според експертите на МВФ бюджетният дефицит за 2012 г. ще падне на 1.25% от БВП, а икономическият ръст ще е 1%. "Залагането на същия дефицит за 2013 г. ще запази доверието към страната, което ще доведе до по-ниска доходност по държавния дълг", коментира ръководителят на мисията на МВФ за България Катрина Пърфийлд. Според експертите на фонда при тази рамка на дефицита правителството не може да си позволи да се поддава на натиска за увеличение на заплатите в бюджетния сектор. Всяко преизпълнение на приходите трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв, защото увеличението му в резултат на емисията на еврооблигации през юли е временно, припомнят от МВФ. Експертите обаче не отхвърлят като възможност евентуални корекции на дефицита, ако икономическата ситуация рязко се влоши и препоръчват по-активна политика в подкрепа на икономиката и заетостта.
Още от статията на „Сега"

„Е-цигари и в училищата. Учителите търпят", е водещото заглавие на „Труд"
Варненските тийнейджъри са измислили начин хем да могат да пушат в училище, хем да се тровят по-малко, хем да пестят пари, разказаха учители от морската столица.

"Стоят в междучасието в коридорите и до един са с електронни цигари в ръце", обясни преподавател от една от професионалните гимназии в града.

Вместо да им се карат, даскалите агитирали питомците си да продължават в този дух, а не да посягат към истиски папироси. Практиката показвала, че пушачите по принцип обхождат близките до школото барчета и забравят да се върнат в час. Освен това докато припалват цигара, пийвали бира по никое време.

Вероятно по тази причина учителите са избрали по-малкото зло - те предпочитат гимназистите да "кадят" с е-цигари в коридорите на училището, но да не отсъстват от часовете.

Модата на е-пушенето свали цената

Във Варна в момента има истински бум на търговците на електронни цигари, които са отворили офиси почти на всяка улица.Служителите там са от любезни по-любезни и услужливо пушат е-цигари за демонстрация. Готови са на чудеса, за да зарибят клиентите си да се откажат от традиционната употреба на никотин.

Всъщност това си е един печеливш бизнес, като се има предвид, че периодично се сменя изпарителят, купува се никотинова течност, а не е рядкост да се развали батерията или още нещо от дигиталната папироса.
Още от статията на „Труд"

"Бивш кмет отива на прокурор - ощетил София с 2,2 млн. лв.", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
2 237 182 лв. - толкова е загубила Столичната община само от 3 сделки за отдаване под наем на терени в район "Триадица". Груби нарушения в провеждането на обществени поръчки, използване на дарения за плащане на граждански договори и прескачане на правилата за настаняване в общински жилища са изводите от проверката на работата на бившия кмет на "Триадица" Евтим Евтимов.

Ревизията, назначена от кмета на София Йорданка Фандъкова, е за дейността на кметството от 2007 до 2011 г. "24 часа" разполага с доклада на общинския отдел по вътрешен контрол, а материалите са предадени преди седмица в прокуратурата.
Още от статията на „24 часа"

„Производствената инфлация у нас е най-висока за целия ЕС", пише на първата си страница „Класа"
Производствената инфлация у нас за месец август е била най-висока от всички страни-членки на ЕС, съобщи европейската статистическа служба Евростат. Тя се позова на представените предварителни данни от националните статистически организации.

В България ръстът на производствените цени за август е бил 7,1% на годишна база. На следващите позиции по производствена инфлация са Гърция (6,8%) и Кипър (6,7%). най-малък ръст се отбелязва в Малта и Словения ( по 0.8% във всяка) и Австрия (1.1%). Единственият годишен спад на цените в промишлеността през август, регистриран от статистиката, е бил в Швеция (-0.5%). Като цяло на годишна основа производствените цени в еврозоната и в ЕС са се повишили с 2,7%. Цените в енергийния сектор са се увеличили съответно с 2,4% и 3,2%.

В сравнение с юли най-голям ръст на промишлена инфлация има в Дания (2.9%), Великобритания (1.8%) и Финландия (1.7%), а най-нисък - в Словения (0.1%) и Литва (0.3%). България дели 5-6 място с Румъния - по 1,4%.Цените са останали непроменени в Белгия, Унгария и Малта.
Още от статията на „Класа"

"Цената на промяната", обобщава „Капитал Daily"
Всички пенсионни фондове имат положителна доходност за последната година, а при повечето тя надминава 5%, показват изчисления на "Капитал Daily" на база данни от Комисията за финансов надзор (КФН). Най-висок е средният резултат на доброволните схеми - 6.33%, малко по-нисък е този в задължителните фондове (виж графиката). Реалната доходност е около 2%, тъй като за времето от август миналата година до август тази официалната инфлация според Националната статистика е 3.9%. Реална доходност е разликата между резултата на фондовете и инфлацията за периода.

Малко спокойствие

По мнения на представители на пенсионните компании положителният доход в сектора като цяло има две причини - първата е вече приключената промяна в структурата на портфейлите, в резултат на което фондовете имат по-нисък риск при инвестициите си. Втората е относителното спокойствие на финансовите пазари в последните месеци, сравнено с резките покачвания и последвали спадове преди това. Става въпрос за пазарите, на които се търгува държавен и корпоративен дълг, а не фондовите борси за акции.

"Положителната доходност се дължи на две неща - това, че портфейлите на всички бяха преструктурирани по начин, който избягва силната волатилност на борсите, и, второ, в последните месеци капиталовите пазари като цяло имат добри показатели", коментира Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на ПОК "Доверие". Тя обясни, че разликите в доходността на отделните фондове се дължи на различните им инвестиционни портфейли. Петкова добави, че от "Доверие" са направили портфейлите си доста консервативни, за да избягат от високия риск и силните колебания на доходността.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Ликвидират по-лесно фирми", четем в „Стандарт"
По-лесно ще се ликвидират фирмите, които не са били пререгистрирани до 1 януари 2012 г. Това ще стане с промени в закона за Търговския регистър, които правната комисия към парламента вече прие на първо четене и предстои да бъдат гласувани и в пленарна зала. С тях в кръга от субекти, които могат да поискат ликвидация на непререгистрирани търговци, се включват и търговци съдружници, както и страните по арбитражни дела, обясни депутатът от ГЕРБ Емил Радев. Разширява се и кръгът от субекти, които могат да поискат ликвидация на АД например - и това вече ще са не само Управителните съвети, но и всички управителни органи, включително Надзорният съвет. Непререгистрираните търговски дружества и кооперации са над 300000. Ако на името на фирмите има някакво имущество, трябва да се мине през ликвидация, за да се раздели между съдружниците.

С промените се облекчава и режимът за завеждане на дела от кредитори към непререгистрирани търговци, които по закон автоматично ще бъдат заличени на 1 януари 2017 г. Това вече ще става с молба до съда, която автоматично ще води до пререгистрация на фирмата, за да започне или да продължи делото. По сегашния режим първо кредиторът трябва да пререгистрира фирмата, да чака да излезе решението и едва след това да заведе дело. С поправките отпада изискването за изготвяне на т.нар. "черни" списъци на непререгистрираните фирми.
Още от статията на „Стандарт"

"Симеон Дянков остава само с един зам.-министър", информира „Труд"
Президентът Росен Плевнелиев ще предложи зам.-министърката на финансите Боряна Пенчева за член на управителния съвет на БНБ. Очаква се днес държавният глава да издаде указ за назначаването .

Заместничката на вицепремиера Симеон Дянков ще заеме мястото на Олег Недялков, чийто мандат изтича през декември. Според източници на "Труд" плановете са Боряна Пенчева да стане подуправител, с ресор "Банков надзор" след като мандатът на сегашния - Румен Симеонов, изтече през март догодина.
Още от статията на „Труд"

„Министър Найденов се втурна да спасява и Коледа", съобщава „Сега"
Земеделският министър Мирослав Найденов заяви, че всяка година се надява да се случи чудото като в останалите държави - по празниците стоките да поевтиняват, а не да поскъпват. Според него на последния Великден това се случило и у нас и е сигурен, че ще се повтори, позовавайки се на договорка с търговските вериги.

"Форматът сигурно няма да е като досегашния - изредени 10 продукта за определен период, а в по-разчупен вариант, повече стоки, сигурно ще изберат различно време", така министърът описа новата промоция след среща с представители на хипермаркетите. Търговските вериги приели идеята, но ще отговорят, след като получат конкретното предложение.

Той уточни, че засега не е коментирано нито ново замразяване, нито размразяване на цените от социалната кошница, която той въведе преди около 3 месеца.
Още от статията на „Сега"

„Глад за софтуерни спецове у нас. И за 2400 лв. заплата кадри няма", информира „24 часа"
2378 лева е средната работна заплата в софтуерните компании в България. Това показват данни от изследването „Барометър на българската ИТ индустрия", което е проведено през март и април тази година сред 40 компании. 31 компании от участниците в проучването са с мажоритарна собственост на българи.

Въпреки че се похвалиха с ръст на продажбите и печалбите си, представители на софтурения бизнес заявиха, че пречка пред растежа им си остава липсата на квалифицирани кадри.

По осем отворени позиции средно има във всяка една от компаниите. Времето за заемането им е около 2 месеца, каза председателят на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Георги Брашнаров, който представи проучването.

Нарастването на заплатите не се дължи на съкращенията на служители, както се прави в някои бизнеси. При нас дори има 10% ръст на заетите през последните две години, обяви още Брашнаров.

"Липсват главно софтуерни инженери, но бизнесът има нужда и от управленски кадри - хора, които разбират от маркетинг и продажби, и те също недостигат", поясни Георги Захариев от БАСКОМ.

БАСКОМ и други асоциации от ИТ сектора са създали работна група, която да определи изискванията си към образователната система. "За първи път софтуерната индустрия ще заяви изискванията си, които са както количествени, така и качествени", каза Явор Джонев от асоциацията и поясни, че липсва не само необходимата бройка хора, но и подходящо подготвените за бизнеса специалисти.
Още от статията на „24 часа"

"ДКЕВР: Загубите на вода при пренос в страната са между 40 и 80 на сто", пише „Класа"
Голям проблем са загубите на ВиК дружествата от кражби на вода. Загубите са между 80 и 40% за цялата страна, в София те са 55%. Големият проблем от тази година е безводието поради сухата година. Това обаче  може да се решава в дългосрочен план, защото са необходими инвестиции за подновяване на ВиК мрежата и за разработване на нови източници за водоснабдяване, каза Семерджиев. Той уточни, че засега е пресметнато, че в рамките на 5 години за подобряване на мрежата и за нови водоизточници са необходими около 2 млрд. лв.

Третият проблем за самите дружества е, че се намалява потреблението на вода от индустриалните потребители, които вече са намерили собствени водоизточници.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране вече работи по предложението на Министерството на регионалното развитие за система по лицензиране на дружествата от ВиК сектора. Това заяви председателят на комисията Ангел Семерджиев при общественото обсъждане на състоянието на водоснабдителните дружества в България във вторник.

То ще осигури възможност за окрупняване на ВиК дружествата, така че те да могат да изпълняват на по-високо ниво своите функции. Освен това е установен изключителен интерес на инвеститори към по-големите ВиК дружества.
Още от статията на „Класа"