Английски и немски капитали доминират като чуждестранни инвестиции у нас за първите четири месеца на годината, съобщиха от БНБ.

Най-много инвестиции за периода са привлечени от Великобритания, които формират 15.8% от общия размер на преките чуждестранни инвестиции у нас за този период или сумата от 182.3 млн. евро.

Високият процент на английски инвестиции у нас продължава да бъде структуриран и насочен главно към покупката на недвижими имоти. Общият размер на постъпленията от продажбата на недвижими имоти на чуждестранни лица за четиримесечието възлизат на 468.5 млн. евро или близо 90% ръст спрямо същия период година по-рано.

С висок процент се нареждат и компаниите от Австрия, които формират 10.8% от общите инвестиции в страната през първото четиримесечие на годината. През първите четири месеца австрийците от "Виена Иншурънс" придобиха контролния пакет от българския застраховател „Булстрад", докато „Duropack AG" придоби още 42% от капитала на пазарджишкото предприятие Дуропак-Тракия папир АД.

По предварителни данни преките инвестиции в страната за първите четири месеца на годината са се понижили с 0.4%, достигайки нивото от 1.154 млрд. евро (4.3% от БВП).

Липсата на силен капиталов поток към страната трябва да изпрати алармиращ сигнал към управляващите, че е необходима повече работа в борбата с корупцията и стратегически план за това какви точно инвеститори са нужни да бъдат привлечени, посочват експерти.

България все още няма ясна правителствена политика относно кои сектори трябва да бъдат с приоритет за привличането на чуждестранни инвестиции. Много неща се казаха относно сферата на информационните технологии, но твърде малко беше реално постигнато, коментира анализаторът на Dresdner Wasserstein Ивайло Веселинов.

Преките инвестиции покриват едва 54% от дефицита на текущата сметка за отчетния период като този дял е възлизал на близо 80% за първото четиримесечие на 2006 г.

Преките инвестиции в чужбина пък се покачват с близо 70% на годишна база, достигайки сумата от 39.4 млн. евро.