Брюксел хули властта, тя си вдига заплатите, пише Новинар

"Критиките в доклада на ЕК са в резултат на слабости, допуснати от администрацията". Така рече премиерът Сергей Станишев и ... вдигна заплатите на чиновниците, работещи в същата тази администрация. Пресата гръмна, че родните чиновници вече ще вземат средно по 1000 лв. заплати, което ставало ясно от постановление за увеличаване на бюджетните възнаграждения с до 10% от месец юли. В тези пари не се включват останалите благини, които родните администратори ползват. Коалиционният партньор на Станишев Ахмед Доган още в началото на жежкия август отсече категорично, че близо 350 некадърни и неподготвени служители са истинските виновници за черния ни имидж в Европа и последвалите гневни доклади. После се метна на някаква яхта и се отдаде на "заслужен" отдих и разгул.

По това време земеделските производители нещо се опитват да протестират заради спрените пари, варварски колят малки теленца и се мъчат да привлекат вниманието на властта, преди банките да ги погнат за неизплатени дългове. Но това за Доган очевидно са несъществени проблеми в августовския зной. Защото и той е одобрил вдигането на заплатите на "некадърните и неподготвени" чиновници - тези неща не се правят без договорки между тримата в ООД-то, наречено иначе правителство.

Три са държавните ведомства, в които се очертават месечни заплати над 1000 лева за служителите. За нормалните хора може и да е парадокс, но у нас май се счита за нормално всичко ненормално. По тази порочна логика най-много се вдигат възнагражденията в Министерството на финансите, управлявано от Пламен Орешарски, за когото ЕК даде препоръка да си ходи. Неговите подчинени ще вземат заплати средно от по 1007,20 лв. Така на практика Станишев, не само че не даде Орешарски на вълците, ами и осигури най-високи доходи за неговите служители. Плътно след някогашния син кандидт за кмет на столицата се подреждат някакви служители, които не се знае точно каква дейност вършат в държавата, но иначе са известни като "комисията Кушлев". След много скандали за несъразмерните пари, които се плащат на тези хора от хазната, сега за пореден път те се оказват със заплати от по над 1100 лева. Но това е валидно за редовите служители там, защото шефовете вземат в пъти повече.

Регулаторът прехвърли на министерството проблема с "Булгаргаз", съобщава „Дневник"

Министерство на икономиката и енергетиката ще решава дали "Булгаргаз" или "Булгартрансгаз" ще събира таксите за преноса на руски природен газ през България. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов пред "Дневник". Комисията вече е изпратила писмо до министерството, в което настоява таксите да отиват в преносното дружество, и смята, че търговецът "Булгаргаз" няма да работи на загуба при цените, които бяха определени от 1 юли, когато природният газ поскъпна с 5% вместо с исканите от дружеството 19.6%.

С този аргумент ръководството на "Булгаргаз холдинг" мотивира решението си двете дружества да подпишат договор за преноса и да си разпределят в определена пропорция таксите.

Експерти на икономическото министерство разясниха, че търговецът събира таксата в нарушение на лицензията, издадена от регулаторната комисия, и по закон би трябвало да бъде санкционирано. Лицензиите бяха издадени преди година при разделянето на "Булгаргаз" ЕАД на преносно дружество и търговец и беше създаден "Булгаргаз холдинг". В момента "Булгаргаз" има лицензия само за търговия, а "Булгартрансгаз" за пренос и съхранение на природен газ. Според Закона за енергетиката регулаторната комисия трябва да следи дали дружествата спазват лицензиите си.

Шушулов индиректно потвърди, че има нарушение на лицензиите, като каза, че "Булгартрансгаз" е лицензиант за преноса и таксата в България се събира от него. По думите му газовите компании са сключили договора за предоставяне на услуга и разпределение на таксите след решение на ръководството на "Булгаргаз холдинг" и на базата на предишно решение на регулатора преди промените в договорите за транзит и доставки. Таксата за преноса на синьото гориво през България се събира от "Булгартрансгаз". В транзитната такса влиза цената на преноса през Румъния и фиксирана сума за пренос на 100 километра. Недоволството на търговеца дойде в края на миналата година, когато реши до второто тримесечие синьото гориво да се увеличава по 9.87%, но впоследствие министерството реши компанията да се откаже от част от дивидента си, за да е по-малък натискът на цените върху потребителите. Газовата компания изтъква, че за първото тримесечие на тази година загубата й е 22 млн. лв., което не отговоря на изчисленията на регулатора.

Искания за уволнения и оставки в газовите компании

Зам. финансовият министър Кирил Ананиев подал оставка преди два месеца, да го последва се кани и колегата му, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов. Пред "Дневник" Иванов обясни, че засега оставката му не е факт. Според източници на "Дневник" главният изпълнителен директор на холдинга Любомир Денчев е внесъл предложение да бъде сменен изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Ангел Семерджиев и представителят на министерството Христо Казанджиев. От министерството заявиха, че няма назначен нов член на съвета на директорите на мястото на Ананиев, нито са направени промени в ръководството на преносното дружество.

Евакуират българите от Грузия, информира „Монитор"

Планът за евакуация на българските граждани в Грузия е готов. Ще окажем съдействие на всички, които искат да напуснат страната. Това заяви вчера зам. външният министър Милен Керемедчиев след срещата на държавния глава Георги Първанов с представители на МВнР и специалните служби.


Керемедчиев уточни, че МВнР има готовност да помогне и на българите в Армения. По данни на външното министерство в Тбилиси има 33-ма българи и още 11 души, които се намират в други грузински градове. До момента има две жени, които искат да напуснат зоната на военния конфликт.


"Българското посолство в Тбилиси е готово за евакуация, служителите на други дипломатически мисии вече напускат грузинската столица" съобщи в интервю за Дарик радио българският посланик в Грузия Бранимир Радев. "В момента провеждаме тази процедура, може би ще има около 8 човека, които ще пожелаят да напуснат. Осигурили сме транспорт за тях до Ереван", уточни Радев. Българският посланик допълни, че и другите посолствата помагат на граждани, представители и членове на семействата на дипломатическия персонал да напуснат страната.
След съвещанието на "Дондуков" 2 се разбра също, че помощите, предвидени за Грузия, включват спринцовки и чували за трупове.


"Хуманитарната помощ за Грузия ще включва най-вече медикаменти - игли, спринцовки, както и чували за трупове", заяви зам.-министърът на външните работи Милен Керемедчиев. Той уточни, че във външно министерство вече има получена нота с молба за оказване на хуманитарна помощ.


"Пристанище Бургас да стане координиращ център за хуманитарната помощ за Грузия ще предложи днес Ивайло Калфин на срещата на външните министри от ЕС за изготвяне на единна позиция за кризата в Южна Осетия", съобщи още Керемедчиев.


Освен зам.-министъра на външните работи Милен Керемедчиев, на срещата в президентството присъстваха Пламен Студенков началник на Военното разузнаване, Иван Драшков зам. -директор на ДАНС, както и съветникът на премиера Валентин Радомирски. Минути преди началото вътрешният министър Михаил Миков напусна съвещанието.


Изводът от срещата е, че няма непосредствена заплаха за националната ни сигурност. Също така няма искане за изпращане на миротворци от българска страна.
"Българското правителство и в частност МВнР реагира навременно, адекватно и точно. Мисля, че ще откроим основните аспекти на ситуацията, промяната, динамиката и българската позиция", коментира президентът Георги Първанов.
В същото време извънреден и пълномощен посланик на Грузия в София Михеил Уклеба заяви, че истинската цел на Русия не е Южна Осетия, а спирането на икономическия възход на Грузия. Според Уклеба другата цел на военния конфликт е свалянето на президента Михаил Саакашвили и правителството.


Премиерът Сергей Станишев пък предложи в София да се проведат политическите разговори след прекратяването на бойните действия в Южна Осетия.
"Най-важното по повод на конфликта в Грузия сега е да се спрат бойните действия, да се потърси политически процес, в който България е готова да участва много активно. София е едно добро място, ако се стигне до преки конкретни разговори с посредничеството на ЕС", заяви в интервю за БТА премиерът.