Федерация призова да не се плаща парното, пише в. Дневник.

Софиянци да не плащат задълженията си към "Топлофикация" до окончателното приключване на прокурорското разследване и бъдещите съдебни дела. За това призова във вторник председателят на Федерацията за защита на потребителите Павел Кърлев. Според него правителството трябва да наложи срок на прокуратурата, в който да приключи разследването за източването на "Топлофикация".

"С определение на Върховния касационен съд от миналата седмица дружеството вече не може да вади изпълнителни листове на абонатите си само на базата на извлечение от фактури, а трябва да ги преследва по съдебен път", обясни адвокат Незрет Бабучев. По данни на федерацията до момента задълженията към "Топлофикация" са около 200 млн. лв., над 60% от абонатите не си плащат сметките, а за последните четири години тя е ощетила софиянци с повече от 1.5 млрд. лв. Според федерацията има драстични разминавания (между 200 и 300%) между сметките за абонатите и реално изразходваната топлоенергия. От "Топлофикация" отрекоха всички твърдения и заплашиха федерацията със съд. Преди това дружеството излезе с данни, че Кърлев също има дългове за парно.

Социални проекти ще се борят за 35 млн. евро, пише още Дневник.

Около 35 млн. евро от фондовете на ЕС ще разпредели тази година министерството на труда по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Това съобщи във вторник Пламен Гиргинов, шеф на дирекция във ведомството, на конференция за усвояването на еврофондовете. Форумът беше организиран специално за професионалистите по здравни грижи. Целта беше да се помогне на медицинските сестри и акушерките да подготвят и защитят проекти за финансиране от ЕС.

Оперативната програма се финансира от Европейския социален фонд. По нея могат да кандидатстват всички юридически лица в България. Одобряването на проектите ще става на два етапа - първо ще се представят само идеите и ако те получат подкрепа, ще започне да се събира необходимата документация, поясни Гиргинов. За един проект ще се отпускат около 150 хил. лв., като министерството ще даде около 50% от парите, около 20-30 на сто трябва да се осигурят от собствени източници и останалите 20% ще бъдат изплатени допълнително.

Основната цел на програмата е повишаване качеството на живот. Това ще стане чрез три политики - образование, заетост и социално включване. Ще се подкрепят проекти за обучение, за развитие на трудовия пазар и социалната интеграция на хората с увреждания. Приоритетни ще бъдат и проекти, които имат за цел да подобрят условията за безопасност на работното място.

Важна част от програмата "Развитие на човешките ресурси" ще е и насърчаването на социалната икономика, която включва изработването на помощни средства за хората с увреждания, създаването на интеграционни центрове и хосписи. Със средства от ЕС може да се подобри и спешната помощ в отдалечените райони, даде пример Гиргинов. Друг приоритет е повишаването на трудовата заетост и обучението на работниците. Статистиката показва, че в България официално трудово заети са едва 56% от хората. Останалите са безработни или са в сивата икономика. Ще се подкрепят проекти, които ще ги включат в трудовия пазар, каза експертът.

Цените на тока ще намаляват при чести аварии, пише в. Сега

След 3 години ще ни подменят повредените електромери за 5 дни

Точно 3 години след приватизацията на електроразпределителните дружества Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) реши да приеме точни критерии за качеството на тока. Според проекта на методика, който вчера бе качен на сайта на комисията, всяко от ЕРП-тата у нас ще бъде длъжно да спазва определени срокове за решаване на жалби на потребители и да не допуска прекъсване на тока повече от определените срокове. Проектът ще се гледа на открито заседание на комисията в петък.
Енергийните дружества ще имат една година гратисен период, за да се съобразят с нормите. Ако след това продължат да не ги спазват, ще бъдат санкционирани, като ДКЕВР ще има право да орязва разходите им за инвестиции, от което следва, че цените, по които продават тока, ще бъдат намалявани.
Според методиката всяко от дружествата ще има право да прекъсва тока на потребителите си средно за не повече от определен брой минути всяка година. През 2007 г. например ЧЕЗ, която държи мрежата в Северна и Западна България, може да допусне прекъсване на тока за не повече от 92 минути общо, ЕВН - 228 минути, а ЕОН - 205 минути. Допустимото времетраене на прекъсването на тока намалява постепенно до 2010 г., за да стигне до 12 минути годишно и за трите дружества.
Това е само за планираните прекъсвания на тока. За аварийните спирания има отделни показатели (виж таблицата).
Енергийните дружества вече са длъжни да изработят механизми за отчет на оплакванията на гражданите и да ги докладват на комисията, оглавявана от Константин Шушулов, защото за сроковете за решаването им също има точни изисквания. През тази година например ЕРП-тата са длъжни да отговарят в 30-дневен срок писмено на жалбите на граждани, от 2008 г. - в 25-дневен, от 2009 г. - в 22-дневен, а през 2010 г. - за 20 дни.
Времето за подмяна на грешно отчитащ електромер, което т. г. е 10 дни, през 2010 г. трябва да става за 5 дни, предвижда проектът.

Евродепутати гласуват плавно намаляване на роуминга, съобщава в. Сега

Държавите-членки на Европейския съюз и евродепутатите са постигнали споразумение, което заковава цените на таксите на мобилните оператори за свързване в роуминг и приема график за по-нататъшното им намаляване, съобщи агенция Франс прес.
Според дипломатически източник двете страни са се договорили цените на изходящите телефонни обаждания от чужбина да бъдат фиксирани на 49 евроцента, а входящите - на 24 евроцента. Тези граници обаче ще се прилагат само за първата година, в която влезе в сила регламентът, и ще бъдат намалявани прогресивно. Очаква се регламентът да влезе в сила още преди лятната ваканция.
През втората година от действието на регламента цените ще са съответно 46 и 22 евроцента, а през третата - 43 и 19 евроцента.
Първоначалното предложение на еврокомисаря по информационното общество Вивиан Рединг бе цените да се намалят съответно на 40 и 15 евроцента на минута, което означава на практика намаляването на сегашните със 70%. Предложението обаче срещна силен отпор и под натиска на Германия, Франция, Великобритания и Испания бе разглеждано няколко пъти в комисии и отлагано.

Нихат Кабил: Цената на хляба не трабва да расте, цитира в. Дума

Премиерът и агроминистърът се срещат спешно със зърнопроизводители заради състоянието на тазгодишната реколта

Според земеделският министър Нихат Кабил ситуацията със засушаването не е добра за земелелците. Той заедно с премиера Сергей Станишев ще бъде в района на Добрич, където производителите вече отправиха апел за помощ. По думите на министъра от месец вече е създадена специална работна група, която да следи проблема. До петък се очаква да бъде готов доклада й. За проблема пращат писмо на европейския комисар по земеделието и се очаква на юлския съвет в Брюксел то да бъде разгледано. Няма европейски фонд, който да ни компенсира, но ако правителството прецени, че трябва да бъдат подпомогнати селските стопани, това ще бъде държавна помощ само с одобрението на ЕС, обяви земеделския министър. Иначе търпим санкции за некоректно подпомагане на земеделието, заяви във Варна Кабил в отговор на въпрос дали ще бъдат приети мерки за ликвидиране последиците от сушата. Той допълни, че това се прави, за да защитят доходите на фермерите като средствата са от държавния бюджет, под формата на държавна помощ. По негова преценка няма логика хлябът да стане по-скъп, независимо от очакваните ниски добиви на пшеницата.