Така Москва, която в международната дипломация неведнъж спекулираше със заплахата да създаде „газов ОПЕК" заедно с другите големи износители на газ, за пръв път се сблъска с консолидираната позиция на Туркменистан, Узбекистан и Казахстан, само че от другата страна.
Изглежда картелът се е формирал благодарение активната дипломация на американците и европейците, които лобират за алтернативен на Русия маршрут за експорт на средноазиатския газ в Европа, считат коментаторите от „Время новостей".
Парадоксалното според руските журналисти обаче е, че ако Газпром се съгласи на условията на ултиматума, Транскаспийският проект, подкрепят от Вашингтон, ще бъде осуетен (нов газопровод по дъното на Каспийско море от Туркменистан в Азербайджан, Турция и след това на Балканите). Едновременно с това намеренията на Русия да реализира Прикаспийския газопровод се засилват - по него руснаците планират да транспортират допълнително 10 млрд. куб.м. туркменски и още толкова казахски газ.
Газпром фактически няма друг изход, освен да приеме условията на азиатците. Газпром купува годишно около 58 млрд. куб.м. природен газ от Средна Азия и няма кога и как да компенсира това количество. А днес Москва не може да си позволи „просто така" да откаже да купува газ, както в началото на 90-те години е правил тогавашният шеф на Газпром Рем Вяхирев.
Големият губещ е Украйна, която е потребител на средноазиатски, а не руски газ и досега го купуваше по преференциални цени. Двойно по-високите цени на газа през следващата година сериозно заплашват социалната сфера и икономиката на Украйна. Киев коментар засега не дава. Руснаците считат, че Киев ще се опита да прехвърли част от проблемите си върху бюджета на Газпром, искайки по-високи цени за транзита на руски газ на Запад.
Характерно е, че в навечерието на заминаването на азиатската делегация в Москва, отношенията между Туркменистан и Узбекистан, по-рано ревниви, са се затоплили. А шефът на Казмунайгаз в последния момент се е отказал да лети във Вашингтон и се е присъединил към колегите си по регион, тъй като логично е нямало как да занесе на американците отказ от Транскаспийския проект. Полетът му през океана е бил отменен в последния момент без посочена причина. По сведения на руските журналисти, роля е изиграл корупционният скандал „Казахгейт", в който са замесени ръководителите на Казахстан и членове на семействата им.
От Газпром твърдят, че формулата за определяне на новите цени тепърва ще се уточнява, но запознати източници цитират цена от $200-230 за 1000 куб.м. в зависимост от точката на предаване на газа на Газпром. Цената е определена при цени около $330 в Словакия и Румъния.
Според казахски експерти, Газпром няма да загуби от промяната на взаимоотношенията с партньорите си, тъй като монополистът има компетентността да хеджира риска в отношенията си със страните - потребители на газ. Само че казахците не споменават фактора Украйна, която най-вероятно ще иска да смекчи поскъпването на газа с нови, европейски цени на транзита за Русия и в следствие Газпром ще трябва да се бръкне с между 1 и 1,5 милиарда долара годишно.
В Газпром разбира се са твърдо решени да не допуснат радикално преразглеждане на цените на транзита. Впрочем ако там ударят на камък, руските газови монополисти могат да решат да вдигнат от своя страна цената на транзита за Средноазиатските страни, вероятно двойно. Засега ценовата аритметика е в началото си и много ще зависи от принципната договореност на страните по ключови въпроси (как се определя европейска цена, да се повишава ли транзитната такса и дали Украйна ще пусне Газпром на вътрешния си пазар).
В момента Газпром купува 42 млрд. куб.м. газ от Туркменистан, 8 млрд. от Узбекистан и 8 млрд. от Казахстан. Цената за тази година е определена съответно на ниво $140, $145 и $160 за 1000 куб.м. Повечето от този газ се доставя за Украйна на $ 179,5, което досега осигуряваше приемлива цена на Украйна и рентабилност на участниците в схемата на доставките. Договореностите с Туркменистан бяха отправна точка на споразуменията с другите участници. Обаче още миналата година, договаряйки се с руснаците за цените на туркменското гориво за 2008 г., президентът Бердимухамедов заговори за европейски цени и за заобикаляне на Русия, така стана ясно, че новите условия са само въпрос на време.
Между впрочем Газпром сам приближи този момент със своята кампания за преминаване към европейско ценообразуване в страните от ОНД и самата Русия. Но не трябва да се отнема дължимото и на ефективността на усилията на Брюксел и Вашингтон. Специалният представител на САЩ в региона Стивън Ман активно циркулираше в края на февруари между Баку, Ашхабад и Астана, а Брюксел намекна на министъра на енергетиката на Туркменистан за възможно „начало на съвместна работа в енергетическата сфера", малко забравяйки за темата „права на човека". Лидерите на средноазиатските държави обаче избраха по-лесния път: поискаха колективно от Газпром повече пари.
Bateto
на 13.03.2008 в 07:40:27 #3"Браво! Това беше предпоставката за успеха на НАБУКО!" Не, това е краят му. От Сащ ги натискаха да пълнят тръбата, че ще вземат "европейски цени", но вместо това те просто поискаха увеличение на изкупните цени от Газпром. Което съответно ще рефлектира върху крайната цена, защото Газпром държи преносните мрежи. Украйна ако увеличи цената на транзита, последната ще се вдигне и за Русия, и още повече за крайния потребител..... такива са нещата и това е нормално за една пазарна икономика.
Kihano6
на 13.03.2008 в 01:40:23 #2В следващия епизод очаквайте! ЕС с единна стратегия за справяне с енергийната зависимост от Туркменистан, Узбекистан и прочее.
Туркменистан и Узбекистан имат право да искат по-висока цена, но следва да си помислят малко. Като искат европейски цени да грабват кофите и да си носят газта в Европа.
И защо въобще заглавието е "Преврат срещу Газпром в Средна Азия".
JM
на 12.03.2008 в 23:21:01 #1Изглежда картелът се е формирал благодарение активната дипломация на американците и европейците -------------------------------------------------------------------------------------------------- това е нонсенс. Значи, Европа кара азиатците да вдигат цената, а после, като клиенти за същия този продукт, ще му плащат нарастналата цена?!? Щото, нали се сещате, че Газпром няма да продава на това, което продава сега... ще калкулира и новата цена... и какво излиза, че европейцитесе саботират, а американците правят мръсно на своите пудели Грузия и Украйна?