Няколко събития от днешния ден биха могли да ни накарат да се върнем към един анализ на вътрешнополитическия живот в страната и опасността от икономически сътресения, до които може да доведе случващото се тук.

Припомняме, че в обзорен материал, озаглавен „Ефектът на доминото", Money.bg ви насочи мислите към някои основни опасности, до които би могъл да доведе натискът, оказван за момента върху правителството.

От една страна само по себе си 100% увеличение на заплатите на учителите би могло да резултира в инфлация от порядъка на 35%и бюджетен дефицит от около 30% (по данни на ИПИ). От друга евентуален техен успех би могъл да доведе до ефект на доминото в целия публичен и дори в частния сектор. Възможни са политически манипулации, особено със засилването на позициите на десните партии на общинско ниво, се казваше там.

В такъв контекст една умереност от страна на стачкуващите би била разумна. Но на такава днес не станахме свидетели.

В сутрешните часове вероятността за постигане на споразумение изглеждаше реалистична за медиите и се чуваха предположения за завръщане по класните стаи още на следващия ден. Преди минути обаче news.bg ни съобщи, че по-голямата част от регионалните стачни комитети не са дали мандат на синдикатите за подписване на предложеното от правителството споразумение.

Същевременно изглежда недоволството се разпространявасред публичния сектор, а стачните действия се възприемат като ефективен начин за постигане на исканията.

Сутринта БНР ни съобщи, че служителите на Националната здравноосигурителна каса в цялата страна започват от днес предупредителни едночасови действия. Исканията са за 60 процента увеличение на заплатите от следващата година.

По-късно БТА уточни, че действията ще продължат до провеждане на преговори с оперативното ръководство на НЗОК.

Ситуацията се допълва от усложняващата се политическа действителност в България - страната ни е свидетел на възхода на нова политическа сила - ГЕРБ - и опасността от бъдещи популистки ходове в икономическата политика на страната, за които предупредиха от Oxford Business Group, принципно се увеличава.

Без да приемаме крайно песимистичен възглед, обективността изисква да кажем, че сме свидетели на една, макар и бавна, очевидна тенденция към поляризация на обществото ни в един като цяло изглеждащ стабилен за страната ни период.