Азиатските капиталови пазари продължиха силното си представяне в четвъртък, като най-добре представящи се бяха добивните компании заради по-високата цена на суровините. Въпреки умерените загуби на американския капиталов пазар, азиатските индекси не можаха да се повлияят и приключиха сесията на зелено.

Най-голямата в света минна компания BHP Billiton се покачи до едномесечен връх на борсата в Сидни, докато доставчикът на хранителни суровини Olam International увеличи стойността на акциите си до двуседмичен рекорд. Toshiba беше силно предпочитана за инвестиции компания, след излязлата новина за намеренията й да строи ядрени реактори в САЩ.

Регионалният индекс MSCI се покачи с 1.2% до 144.78 пункта, като така продължи силното си представяне от вчера. Индексът достигна нивата си от началото на март. Японският индекс Nikkei 225 повиши стойността си с 1.5% до 13 381.11 пункта, а Toyota изгуби от пазарната си капитализация заради понижени прогнози за печалбите.

Днес китайският индекс CSI 300 успя да повиши стойността си с 3.3% до 3 664.90 пункта, а обичайното място на губещ се зае от индонезийския „блу-чип" измерител, който потъна с 2.9% заради слухове, че днес централната банка ще увеличи лихвеното ниво.

Американският капиталов пазар не успя да продължи рекордното си покачване от вторник и завърши с минимално понижение при основните индекси. Причина за загубата бяха думите на шефа на ФЕД Бен Бернанке, според който има шанс за рецесия през първото полугодие на 2008 г. Думите му не можаха да изненадат инвеститорската общност, като повечето участници предпочетоха да осребрят известно количество от печалбите си и така „натиснаха" индексите. Силното проучване за новите работни места на ADP подкрепи очакванията за стабилен резултат от официалната статистика в петък.

Индустриалният индекс Dow Jones изгуби 0.4% от стойността си като затвори при ниво от 12 605.83 пункта, докато широкият измерител S&P 500 падна с 0.2% и присвои нивото 1 367.53 пункта. Технологичният измерител Nasdaq понижи котировката си със символичното 0.1% до 2 361.40 пункта.

Най-слабо представящите се компании на Wall Street бяха General Electric и IBM, които са традиционен обект за разпродажби при икономическа несигурност в САЩ. Във вторник акциите на двете компании поскъпнаха с 3% заради инвеститорския оптимизъм и очаквания за скорошно измъкване от пазарния хаос.

„Коментарите на Бернанке за американската икономика бяха по-негативни от очакванията на инвеститорите, което ги накара да се изтеглят за момента от пазара", коментира американски анализатор пред Bloomberg. „Ентусиазмът от вторник бе попарен и резултатът е налице", продължава той.

Ниските данни за запасите на петрол в САЩ обезпокоиха стоковия пазар и цената на петрола отскочи до над $105 за барел. Тази сутрин барел от суровината се разменя при ниво от $104.50, а трой-унция злато струва точно $905. По-високата цена на стоковите пазари доведе до известно поевтиняване на долара, но невъзможността за пробив над $1.57 доведе до ново негово укрепване и моментно ниво от $1.5645 за евро. Все пак към йената доларът продължава да е във високите си нива опитвайки да прескочи над важното ниво от Y103.

След отличното представяне на европейските фондови борси вчера, днес пазарът отваря също с позитивен тон, като всички континентални индекси са оцветени в зелено. Важни новини, които биха променили хода на нещата са докладът за продажбите на дребно в Еврозоната (12:00) и изказването на Трише в 13:30. В САЩ важни ще са данните за новите подадени молби за безработни (15:30), индексът ISM за състоянието в сектора на услугите (17:00) и разбира се втората част от изказването на Бернанке.

Тази сутрин родната ни фондова борса отвори с разнопосочни настроения като индексите за момента са в различни посоки, а оборотът едва минава половин милион лева.