Производството на розово масло у нас се очаква да достигне рекордни обеми от близо 2.5 тона през тази година.

Това заяви директорът на Института по маслодайната роза и етеричномаслените култури в Казанлък проф. д-р Недко Недков.

Очаква се близо 66% ръст в производството на розово масло през тази година, допълни още Недков, като заяви, че през изминалата 2006 г. страната ни е произвела близо 1500 кг. от етеричната течност.

За първи път маслото ще се бере от градини на площ близо 35 000 дка, което е значително повече спрямо предходните няколко години, уточниха от бранша.

Брането на маслодайните рози започна през миналата и тази седмица, като се очаква реколтата да бъде една от най-добрите за производителите на розово масло за последните няколко години.

През 2000 г. в страната има само 9000 дка розови насаждения, като само в рамките на следващите 5 години розовите насаждения достигнаха вече 35 000 дка.

Над 17 млн. лв. се били предоставени от Фонд „Земеделие" и САПАРД за развитие на розопроизводството и около 20 млн. лв. в строителството на нови модерни дестилерии, уточни още Недков.

Българската държава правилно оцени производството на маслодайни култури като стратегическо и направи нужното да го възроди, включително с финансова подкрепа и за лавандула, за други растителни видове, коментира още директорът на института в Казанлък.

В момента Института по маслодайната роза и етеричномаслените култури в Казанлък произвежда по 1 млн. бр. сертифициран разсад маслодайни рози годишно.

Българското розово масло е най-качественото в света и се търси за производството на най-скъпата фина парфюмерия. Мястото му на световния пазар е запазено. Има сериозен брой български фирми, които сключиха 10-годишни договори с немски фирми, които не само гарантирано изкупуват продукцията, но и активно инвестират в розопроизводство и производство на продукти от маслодайна роза.

Розопроизводството е трудоемък отрасъл, като най-тежко е брането на розовите листа. За да бъде то ефективно е необходимо най-малко 1 качествен работник за 1 декар рози, което прави 35 000 души за една кампания. Проблем с набирането на толкова многобройна работна ръка има, но ще се опитаме да се справим, като удължим времето за бране не само от 5 до 13 ч., но и в следобедните часове, добави още Недков.

Българската маслодайна роза е традиционна суровина за производството на висококачествени парфюми в цял свят, като основните купувачи на етеричния продукт са САЩ, Франция, Япония и Швейцария.

На международните пазари цената на розовото масло към момента се търгува за около 4000 евро за кг.

Основните традиционни производители на розово масло в света са България, Мароко, Иран и Турция, като в последните години такова производство стартира и в Китай.