Ценовият контрол от държавата има и друга цел - да повиши популярността на администрацията на Путин в навечерието на парламентарните избори през декември.
Най-големите производители и търговци на хранителни стоки в Русия са постигнали споразумение, което ще бъде подписано днес с руското правителство, да се замразят цените на нивото от 15ти октомври за определени видове хляб, сирене, мляко, яйца, олио до края на годината.
Този ход на Русия е последното потвърждение, че покачването на цените на хранителните стоки се превръща в международен политически въпрос. Големите търговци ще ограничат надценката си върху „хранителната кошница" до 10%.
Китай също въведе контрол на цените, Египет, Йордания, Бангладеш и Мароко понижават вносните мита, за да понижат цените на вътрешния пазар. Богатите страни не са имунизирани: миналия месец италианските производители въведоха бойкот на пастата заради по-високите цени.
Руското икономическо министерство обмисля увеличение на експортното мито върху пшеницата след 30 ноември от 10% до 30% с цел поддържането на вътрешния пазар добре снабден. Тази перспектива доведе до 6% повишение на цените в Чикаго през миналата седмица, така че борбата на Москва против поскъпването на цените породи ефект извън границите на РФ.
Руското министерство на селксото стопанство заявява, че споразумението за замразяване на цените е доброволно. Но хора вътре в индустрията намекват, че са попаднали под сериозен натиск. "Всеки разбира какво прави правителството. Това е част от предизборната кампания".
През септември цените на хранителните стоки в Русия се повишиха съществено, олиото поскъпна с 13.5%, маслото с 9.4%, млякото с 7.2%. Това стана благодарение на глобалното повишение на цените на продуктите от селското стопанство. Предвид големите маси население с ниски доходи и мизерните пенсии, покачването на цените е един от малкото фактори, който може да засегне 80% подкрепа за Владимир Путин на изборите.
Решението на Путин да оглави листата на водещата партия Обединена Русия превърна парламентарните избори на 2ри декември в референдум за собствената му популярност.
През последните години Русия се бореше с инфлация, но тази година плановата стойност от 8% поскъпване бе надмината рано и вероятно в края на 2007 инфлацията в Русия ще надхвърли 10%.
Световното поскъпване на хранителните стоки има за фактори повишеното търсене и промененият начин на хранене в развиващите се страни, по-чести суши и наводнения, увреждащи реколтите, нараснал апетит на биотехнологиите за зърно.
Подобно на редица други стрни, Русия е изправена пред предизвикателството на поскъпването на храните също и защото във финансовата система бяха налети големи пари, за да се преодолеят последиците от глобалната кредитна криза.
Реакцията на руските власти спрямо покачването на инфлацията е била по-предвидима, отколкото факторите, довели до покачването на цените, твърдят Dresdner Kleinwort. Замразявания на цените са били практика за борба с поскъпването, използвана в съветската епоха.
В руската преса днес се съобщава за 30 - 40 дела, възбудени от Федералната антимонополна служба срещу злоупотреби на компании с доминиращо положение на пазара на хранителни стоки. При големите компании глобите могат да достигнат десетки милиони рубли. Ще се преследват не само злоупотреби с доминиращо положение, но и съглашения между производители.
Според представители на руския бизнес днес в четири часа московско време ще се подпише съглашението между производители и търговци в присъствието на ФАС, икономическото и аграрното министерство. Ограниченията ще действат от 15 октомври до 31 януари 2008 година. Допълнително ще се утвърждава списъка със социално важните хранителни стоки.