След като вчера Министерството на финансите официално съобщи, че писмо от Алексей Петров с идеи за драстично намаляване на лихвите, не е получавано, от Съюза за стопанска инициатива (ССИ) опровергаха твърдението на ведомството на Симеон Дянков.

Такова писмо съществува и е внесено в деловодството на МФ на 22 декември 2009 година с входящ номер 62-00-69, съобщава пред News.bg зам.-председателят на ССИ Теодор Дечев и дори уточнява, че лично той е занесъл писмото във финансовото ведомство. Официалният документ на работодателската организация е подписан освен от Дечев, и от доц. д-р Алексей Петров в качеството му на изпълнителен директор на ССИ, и от д-р Аднан Лидиянов, председател на комисията по данъчна политика към ССИ.

В писмото, копие от което може да се намери на сайта на ССИ, са развити идеите и предложените модели от съюза за намаляване на лихвите от страна на търговските банки.

И днес в сутрешния блок на БНР вицепремерът Дянков беше категоричен, че не е получавал такава кореспонденция. Може би подчинените му не са били коректни и са го заблудили. Дянков обаче допълни, че при пазарна икономика не съществуват механизми, с които финансов министър да регулира банковия пазар.

Вицепреимерът използва ефира на БНР, за да обяви още веднъж, че съществуват неофициални данни, че Алексей Петров е длъжник на хазната. А защо данните са неофициални Дянков уточни: "Първо по закон агенцията за приходите НАП не може да дава такива данни на МВР. Може да ги дава само с изисквания на прокуратурата. Такива данни наистина са дадени на главния прокурор, но всъщност данните, доколкото разбирам, които са изнесени от МВР, идват не от НАП, а от ДАНС." Дянков уточни, че ДАНС може да действа и като финансова полиция.

Да припомним, че преди седмица, на 11 февруари, в сутрешния блок на „Нова телевизия" вицепремиерът обяви, че около операцията „Октопод" данъчните са започнали масирани проверки, които се правят повече от няколко седмици, още преди ареста на Алексей Петров. Срещу твърдението на Алексей Петров, че в България има банков картел, се обяви и шефът на "Булбанк" и член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян. Той категорично заяви в сутрешния блок на „Нова телевизия": „Тезата му е наивна. Бих повярвал как едно ченге става бандит или един бандит става ченге, но инкарнацията в доцент, доктор и някой, който трябва да задава и тона в икономиката, вече ми идва отгоре."

Хампарцумян обясни, че твърдението на Петров е в сферата на конспиративните теории, които изглеждат добре на хартия в разни книги, но в реалността е различна. Банките си имат акционери, те са местни и чужди, с различна стратегия, с различни търговски политики, което изключва възможността за незаконно договаряне.