В германската провинция Саксония тържествено бе пусната в експлоатация първата част от соларния парк „Валдполенц". Тя е проектирана като най-голямата фото-волтаична електростанция в света. Но в световната надпревара е направена само една малка крачка, смята Deutsche Welle.

Трудно е да се каже къде в момента е най-голямото соларно съоръжение в света. Това, което е било първо под слънцето вчера, бързо се изпреварва. На върха доскоро беше фотоволтаично съоръжение в испанската провинция Аликанте. Сега за номер едно претендира соларният парк „Валдполенц" в Саксония с проектна мощност 40 мегавата. Тази електростанция е разположена източно от град Лайпциг, като до 2009 година се предвижда тя да произвежда годишно до 40 милиона киловатчаса енергия от слънцето. Дотогава ще се инсталират 500.000 соларни модули, върху площ по-голяма от 200 футболни игрища.

Тръгнало се е по спиралата - Китай планира до 2012 съоръжение с капацитет 100 мегавата. Австралия, щата Виктория, до 2013 ще включи към мрежата електроцентрала от 154 мегавата. Много държави, не само в Европа, едновременно излизат напред в производството на слънчева енергия.

Международната надпревара в изграждането на слънчеви електростанции заприличва на строежа на небостъргачи: всеки иска да има най-високата сграда у дома си.

Азиатците са се засилили много напоследък в това отношение: китайският производител Yingli Green Energy възнамерява да увеличи производството на соларни клетки на силициева основа от 100 до 600 мегавата за три години. Друго китайско предприятие, LDK Solar, е решило да увеличи производството на соларни модули до 1600 мегавата. В Япония Sakai иска да направи най-голямата фабрика за тънкослойни соларни клетки. И това далеч не са всички примери.

Енергията от слънцето вече не представлява „нишов продукт"; в много по-голяма степен тя се е развила в един глобален бизнес. Ръстът на пазара на фотоволтаични съоръжения годишно е 30%. Казват: фотоволтаиката сега е „много секси". Тя се ползва с много добро име, макар да остава назад от енергията от вятъра или силата на водата.

Факторите за нарастването на този бизнес са много: Слънцето е неизчерпаем източник, може да се изграждат децентрализирани съоръжения, което е особено полезно свойство в региони с недобре развита електропреносна инфраструктура.

Обаче през последните години за експанзията на фотоволтаиката в много по-голяма степен са допринесли политическите рамкови условия (например в държави като ФРГ или Испания). Само осигуряването на сигурност при планирането на предприятията е направило възможно пазара там.

Процесът разви собствена динамика, по целия свят изникват нови фабрики. Никоя държава не иска да изостане с нейния know - how, така че възниква една международна конкуренция, която води до световното налагане на соларната енергия. В крайна сметка става дума за това, кой ще бъде пръв на пазара. Става вече истинска конкуренция между местата за строителство на слънчеви електростанции.

Германците се радват на преимуществото, че са важен износител на съоръжения. Много от машините, с които се произвеждат соларни клетки в Китай и другаде, са

с немски произход. Технологичната конкуренция е в самото си начало, все пак. Специалист предрича, че след 10 или 20 години ще се използват съвсем различни соларни клетки, с напълно различни работни параметри.