За по-добри дни остава увеличението на пенсиите и доходите. Това е решението на управляващата тройна коалиция след политическия съвет.
Пенсиите ще бъдат увеличени два пъти през 2009 година, а бюджетните заплати нарастват с 10 на сто.
Първото увеличение на пенсиите ще бъде от 1 април, а второто от 1 юли на база извършеното осъвременяване от 1 юли 2008 г. с 10.35 на сто и преизчислението от 1 октомври тази година на всички пенсии за трудова дейност, съобщава news.bg.
От 1 април се предвижда преизчисление на пенсиите чрез увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула от 1 на 1.1 на сто.
Максималният размер на пенсията от 1 април 2009 г. се повишава от 490 лв. през 2008 г. на 700 лв. през следващата година. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 април 2009 г. ще нарасне от 113.49 лв. на 124.84 лв.
От 1 юли 2009 г. предвиденото увеличение на пенсиите е 9.7 на сто. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 юли ще нарасне от 124.84 лв. на 136.95 лв.
Освен това минималната работна заплата ще се увеличи от 220 лв. на 240 лв. През 2009 г. детските надбавки ще се увеличат от 25 лв. на 35 лв.
Размерът на максималния месечен осигурителен доход се запазва. Както и тази година той ще бъде 2000 лв. Минималният ще бъде увеличен от 240 лв. на 260 лв.
Очакваните приходи през 2009 г. са 32 556,3 млн. лв. или 44,3% от БВП. Това е с 19,7 на сто повече от тази година.
Основните промени в осигурителната политика са свързани с осигурителната тежест за фонд „Пенсии" и увеличаване размера на здравноосигурителната вноска от 6% на 8%.
От 1 януари 2009 г. държавата ще се включи като трета страна в разпределението на осигурителната тежест за фонд „Пенсии" (по схемата 8:10:12, при която работникът участва с 8%, работодателят с 10%, а държавата с 12%).
При сега действащата осигурителна тежест за фонд „Пенсии" се отделят 22 процентни пункта, разпределени в съотношение 60:40 между работодател и работник.
При новата система съвкупно работник и работодател ще плащат 18 процентни пункта, което означава, че се намалява осигуровката с 4 процента.
Два от тези процентни пункта ще компенсират увеличаването на здравно-осигурителната вноска. Нетният ефект ще бъде намаляване на осигурителната тежест с 2 процента за работодателя.
Вноската за Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите", плащана от работодателя, ще бъде намалена от 0.5 на сто на 0,1%.
В Бюджет 2009 се предвижда по-висок размер и на разходите за образование и здравеопазване.
Очакваните резултати са свързани с утвърждаване системата на делегираните бюджети в системата на средното образование, засилване на фокуса върху резултатите в средното образование и увеличаване на стимулите за ефективно преструктуриране на разходите с цел изпреварващо нарастване на възнагражденията на преподавателите.
Усилията във висшето образование са насочени към разширяване на достъпа и стимулиране на конкуренцията и насърчаване на научната дейност във висшите училища.
През 2009 г. капиталовите разходи по консолидираната фискална програма са 5 192,4 млн. лв., което е ръст от 20,9 на сто спрямо т. г. Освен това се предвижда реализирането на допълнителна инвестиционна програма със средства от предвидения резерв за фискална устойчивост в размер до 400 млн. лв.
През следващата година не се предвижда от тройната коалиция промяна на политиката в областта на прякото данъчно облагане, като се очаква ниската данъчна тежест върху доходите на физическите лица и върху печалбите на фирмите.
За втора поредна година социалните грижи, образованието и здравеопазването са секторите, които ще получат най-голямо увеличение на средствата от Бюджет 2009, предвижда одобреният от Съвета на управляващата коалиция проект на бюджет за следващата година. В четвъртък той ще бъде разгледан на заседание на Министерския съвет.
Основни инструменти за поддържането на макроикономическите показатели ще бъдат разходи до 40 на сто от БВП и положително салдо по консолидираната фискална програма не по-малко от 3 на сто от БВП.
Прогнозираният икономически растеж е 4,7%. Очакваните преки чуждестранни инвестиции през следващата година са около 5,3 млрд. евро. Предвидената инфлация в края на годината е 5,4%, а средната за периода - 6,7 на сто.
Основните принципи, от които се изхожда при определяне на мерките за противодействие на световната криза са: запазване на финансова и банкова стабилност с цел стимулиране на икономиката и поддържане на инвестиционна активност, както и създаването на буфери за смекчаване на последиците върху реалния сектор.
Предвижда се възможност за осигуряване на достъп до кредитен ресурс на малкия и средния бизнес, посредством увеличаване на капитала на „Българската банка за развитие", чрез Фонда за капиталови инвестиции и Национален гаранционен фонд.
На следващото заседание на Министерския съвет министърът на финансите Пламен Орешарски ще внесе предложение за увеличаване на капитала й със 100 млн. лв., като през следващата година се предвижда ново увеличение.
XASAN
на 28.10.2008 в 16:34:43 #3Това е поредният небалансиран бюджет.Бих го нарекъл бюджет на миналото и бедноста.Бюджет на ниските доходи и бюджет с който все повече се убеждавам че преднамерено се прогонват младите и образовани хора от България.Без разходно перо за младите семейства.Без разходно перо за повишаване на раждаемоста и политика за насърчаване на качествените домакинства които са най големите данакоплатци.Без разходно перо за подпомагане на младите семейства които са взели кредити за своето единствено жилище.Политиката на подбор на децата на България без право на за подпомагане на децата чиито родители плащат най големите данаци.Защо децата се делят?Нима всички не са деца на България?Единствено се обръща внимание на пенсионерите.Нима те са бъдещете на България? Кога ще дойде най после краят на това предателско управление? Можеби никога
kaily
на 28.10.2008 в 11:27:58 #2Управляващите замразиха доходите и оставиха цените да се регулират от свободния пазар. А що верно не опитат с ДДТ?
дъра-дъра
на 28.10.2008 в 11:09:20 #1Така ще е докато пенсионерите си траят. Но най-голямото отмъщение от тяхна страна ще е да не дават нищичко от своите знания. А те никак не са малко и без значение. В България да си пенсионер е тъжно. Но по-тъжно е да си българин.