„Сянката на черния списък", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Руската агенция по туризъм обмисля да изготви черен списък с български хотели. Причината са зачестилите случаи, в които от руски туристи беше искано да плащат допълнително за престоя си в България заради финансови спорове между туроператорите и техните местни партньори. Това става ясно от интервю на председателя на "Ростуризъм" Александър Радков пред "Газета.ру". Черният списък трябва да служи като препоръка към туроператорите при избор на хотели, но от изказването не става ясно дали той ще е публичен.
"Препоръки" към туроператорите
В интервюто Радков коментира изминалия летен туристически сезон и проблемите на руснаци по време на почивките им в чужбина. Той припомня, че през годината е имало фалити на туроператори, обяснявайки, че това е бизнес и държавата не може да предотврати фалит, а за институциите при такива случаи е важна защитата на правата на пътуващите.
"За съжаление имаше некоректно поведение от страна на чуждестранни хотели - случаи на изнудване за пари в България", казва той, допълвайки, че туристите са били приканвани да заплатят повторно престоя си. "Те бяха заплашвани, предупреждаваха, че ще ги включат в измислени черни списъци, и им се оказваше психологически натиск", коментира Радков, допълвайки, че агенцията има практика с изготвянето на черни списъци на хотели, която ще продължи.
Вчера от българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация съобщиха, че в момента събират информация по проблема, след което ще се вземе решение какво да се прави. "Ще трябва да изслушаме и двете страни", коментира председателят й Благой Рагин.
Периодичен проблем
През последните две години периодично има проблем с престоя на руски туристи в България. През миналата година големият български туроператор "Алма тур" влезе в процедура по несъстоятелност, а стотици руски туристи останаха с дни блокирани в страната заради финансови неуредици между фирмата и превозвача "България ер".
Още от статията на „Капитал Daily"
„Бизнесът и работещите ще платят повишението на пенсиите", предупреждава от първата си страница „Сега"
ГЕРБ намери начин да увеличи всички пенсии догодина. Парите обаче няма да дойдат от по-висока събираемост на данъците или от съкращаване на разходите на държавната администрация. Около 404 млн. лв. от нужните 582.6 млн. лв. ще се съберат от работещите и бизнеса. Те трябва да дойдат от по-високи осигуровки заради увеличението на максималния осигурителен доход и на минималната заплата, както и на вноската за военни и полицаи с 20 процентни пункта. Парите за униформените обаче са изцяло за сметка на бюджета, т.е. на данъкоплатците. Минималните осигурителни доходи също се увеличават средно с 3.3%.
Максималният осигурителен доход ще се увеличи от 2000 лв. на 2200 лв. от 1 април 2013 г., откогато е предвидено индексирането на всички пенсии. По данни на НОИ в момента на 2000 лв. се осигуряват около 100 000 души. От тях 20 583 души са декларирали заплати между 2000 лв. и 2200 лв., т.е. те са около новия праг. Останалите около 75 000 вземат по-високи заплати от 2200 лв. и ще се осигуряват на новото ограничение. От тази мярка се очакват 43.8 млн. лв. повече в бюджета на НОИ.
От ръста на минималната заплата, която се увеличава от 290 лв. на 310 лв., и на минималните осигурителни прагове се очакват още 27 млн. лв. Вчера от БСК отново припомниха позицията си, че чрез административното и необосновано икономически увеличение се намалява разликата между ниско- и висококвалифицираните работници. Според бизнес организацията минималното възнаграждение трябва да е 40% от средната заплата, която към момента е 744 лв., затова и се настоява размерът да остане около 290 лв.
Още от статията на „Сега"
„9,8% скок на пенсиите, отпуснати до 2010 г.", информира от първата си страница „Монитор"
От 1 април пенсиите ще бъдат увеличени с различен процент в зависимост от това кога са отпуснати. Такова разграничение ще се направи за първи път, съобщи управителят на НОИ Бисер Петков на вчерашния Международен ден на възрастните хора.
Най-голямо ще е увеличението на пенсиите, отпуснати до края на 2009 г. Те ще нараснат с 9,8 на сто.
В тази група са 2 290 032 или 85% от всички пенсии. 8 на сто ще е повишението на парите за старост, отпуснати през 2010 г., а 5,7 на сто на тези от 2011 г. Пенсиите, които са получавани за първи път през тази година, пък ще бъдат повишени само с 2.2%. Средният ръст на парите за старост ще бъде 9.3%. Диференцираното повишение се налагало, защото те не са повишавани от средата на 2009 г.
Хората, на които пенсиите са отпуснати до края на същата година, са загубили най-много от покупателната си способност и затова ще бъдат увеличени с най-голям процент, обясни Бисер Петков.
Социалната пенсия ще скочи от 100,86 лв. на 110 лв. Средният размер на пенсиите от 1 април ще стане 295,32 лв. при сегашни почти 272 лв. „В планираното увеличение са индексирани също наследствените и инвалидните пенсии, както и вдовишките добавки", уточни социалният министър Тотю Младенов.
От 1 април от 2000 на 2200 лв. ще се увеличи и максималният осигурителен доход. Така таванът на пенсиите ще скочи от 700 на 770 лв. Тази година над 50 000 българи са ограничени от максималния размер.
Още от статията на „Монитор"
„Черно море - новият Персийски залив" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Черно море може да се превърне в новия Персийски залив, ако се окажат верни очакванията на експерти за залежите от газ и нефт в дълбоки води.
100 млрд. куб. м природен газ. Това неофициално и почти срамежливо споменават експерти в проучването за потенциала на блок "Хан Аспарух", който е в дълбочинните води на Черно море.
Високопоставени държавни лица пък вече смятат концесионните възнаграждения. При вариант на цена на газа от по 470 долара за 1000 куб. м и добив от 3 млрд. куб. м на година казват суми от 410 млн. долара на година. А за 30 години това прави над 12 млрд. долара. Отделно за това време България ще ползва газ от местен източник.
Още от статията на „24 часа"
"Магистралите - хит в университетите" е едно от водещите заглавия на „Труд"
С разговор за магистрали - асфалтови и духовни, откриване на ремонтирана с европари библиотека, приятелска критика от премиера Бойко Борисов и "завет" към студентите да учат и да пазят построеното започна 124-тата академичната година година в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Гости на Алма матер на тържественото откриване бяха премиерът, министрите на образованието и на строителството Сергей Игнатов и Лиляна Павлова. Представители на властта се "разпиляха" из останалите вузове, за да откриват академичната учебна година.
Борисов, министрите и домакинът - ректорът на СУ проф. Иван Илчев, първо откриха библиотеката, ремонтирана по европроект на Министерството на регоналното развитие и строителството за 2,7 млн. лв. Илчев нарече това "сбъдната мечта". Премиерът и министрите въведоха по една нова книга в електронния каталог на библиотеката. На Борисов се падна "Системата за европейска сигурност и Балканите в периода на Студената война". Представителите на властта поднесоха цветя пред паметниците на Евлоги и Христо Георгиеви и се запътиха към аулата на СУ за тържествената част. И залата, и фоайето бяха претъпкани със студенти, дошли да видят премиера, макар, че
повечето не слушаха какво говори.
Младеж дори бе "въоръжен" със стар транзистор и го настройваше на музикален канал.
Темата за магистралите поде проф. Илчев като "актуална в медиите". "Преди малко повече от век американският писател О'Хенри публикува разказа "Пътищата, които си избираме". Вие, млади колеги, сте избрали своя път", обърна се той към младежите. Пожела им да продължат по пътя на интелекта, а не на чалгата.
В словото си Борисов дръпна лека критика, че образованието не е на нужното ниво. Той се похвали, че преди пред университета всичко било тъмно и в руини, но сегашното управление оправило инфраструктурата, студентите вече можели да стигат до вуза с метро, имало градинки и цветя.
Още от статията на „Труд"
"Особености на националния транспорт", обобщава „Капитал Daily"
Характерно за еднократните разрешителни за превоз на стоки за Русия е, че те никога не стигат. По традиция свършват преди края на годината, като това е придружено с проблеми за производителите, които не могат да продадат продукцията си на руския пазар, и за превозвачите, които не само остават с по-малко работа, но и с взети, но неизпълнени поръчки. Съпроводено е и с уверения от страна на министерството на транспорта, че прави всичко по силите си, за да договори допълнителни бройки с руската страна. Които пък редовно не договаря.
Миналата година кризата назря през октомври. За 2012 г. бройката е отново 12 хил., като за да не се стига до подобна ситуация, автомобилната администрация към ресорното министерство реши, че стоките, произведени в страната, вече ще бъдат с приоритет, а превозвачите, които возят товари от Турция през България за Русия, ще ползват по-малко.
Така реекспортът от Турция за Русия през България официално беше закрит за тази година преди дни на 21 септември без никакво предупреждение за превозвачите, коментираха от бранша пред "Капитал". Едновременно с това те вече не могат да влизат и с празни камиони в Турция, като изключение се прави само за циментовозите. Компаниите в сектора не са получили и информация колко "руски" разрешителни остават до края на годината и съответно има ли риск за българските производители да не успеят да реализират продукцията си.
Липсата на предварителна информация постави редица малки превозвачи пред неудобната ситуация да не могат да продължат с камиона си от страната. При положение че няма и данни още колко разрешителни има, за планиране на курсовете до края на годината и дума не може да става.
"Капитал" нямаше по-голям успех с министерството от бизнеса. Цяла седмица от "Автомобилна администрация" отказват да отговорят на изпратените въпроси.
Как се прави реекспорт
Заради приоритета, даден на българските стоки при издаването на транспортни разрешителни за Русия, в Свободна зона - Русе, редица спедиторски компании работят на принципа да сменят собствеността на стоката от Турция, след като тя пристигне на местна територия. Впоследствие те получават "руско" разрешително, тъй като стоката вече е собственост на компания, регистрирана в България.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Спестяванията на граждани достигнаха 2,6 млрд лева от началото на 2012 г.", пише на първата си страница „Класа"
От началото на 2012 г. депозитите на населението у нас са се увеличили с 2.59 млрд. лв., показват изчисления на Profit.bg. Населението в страната продължава да отлага разходи и да влага средства в търговските банки, коментира данните на БНБ електронното издание. През август, за 23-ти пореден месец, домакинствата у нас трупат пари на депозит, като само за месец те са увеличили депозитната база с 270 млн. лв.
След като през юли статистиката отчете рекордни вложения за годината от 439 млн. лв., то месец по-късно данните показват втори най-слаб резултат за 2012 г., след 200-те милиона, депозирани през февруари.
Точно 40% от депозитите на населението в страната са в евро. Най-много (51.24 на сто) са влоговете в лева, докато тези в други валути (най-често долари) са по-малко от 9 на сто.
Преди година спестяванията в лева бяха с дял от 46.7% от общите, а тези в евро - 45.05 на сто.
Въпреки рекордните спестявания, общо 75.5 на сто от депозитите на населението са до 100 лв., показа статистиката на БНБ към полугодието.
Близо 8.14 млн. броя от откритите депозити за суми до 1000 лв. са в лева, където са съсредоточени едва 895 млн. лв.
Още от статията на „Класа"
„ВЕИ инвеститори поискаха оставката на шефа на енергийния регулатор", съобщава „Сега"
Производителите на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) излязоха на втори протест срещу таксата за достъп до електроразпределителната мрежа, която въведе Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, и поискаха оставката на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев. На 14 септември ДКЕВР въведе "цена за достъп" до енергийната мрежа на ВЕИ централите, която е между 10% и 39% от всички приходи на ВЕИ и ще се заплаща на електроразпределителните предприятия - ЕВН, ЧЕЗ, Енерго-Про.
Според бранша таксата е дискриминационна и ще доведе до фалити, тъй като означава да се преразгледат вече планирани приходи, и ще се затрудни изплащането на взетите кредити.
Според председателя на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов това решение на ДКЕВР противоречи на няколко закона в България, както и на няколко европейски директиви. Затова не би издържало в съда.
Още от статията на „Сега"
„Как Западна София ще стане "Люлин Хилс", прогнозира „Труд"
"Люлин Хилс" и "Надежда Хилс". Не, това не е грозна ирония по повод двата големи софийски жилищни комплекса, а съвсем сериозни планове за бъдещето им развитие. "Люлин" и "Надежда", които вече са свързани с центъра на столицата чрез метрото, заедно с почти цялата северозападна част на града ще бъдат излъскани и обновени с близо една трета от 400-те милиона евро, които бъдещата оперативна програма "Регионално развитие" е предвидила за след 2014 г. за столицата. Тази част на София е включена в интегрирания план за градско възстановяване и развитие като зона с преобладаващ социален характер.
Авторите на проекта - сдружението между Национален център за териториално развитие и фирмите "Урбитат" ЕООД и "Инфрапроект Консулт" ЕООД, са предвидили общо 45 обекта за цялата зона. Тя обхваща комплексите "Надежда", "Люлин", "Връбница", "Обеля", "Толстой", "Свобода", "Модерно предградие", "Захарна фабрика", "Илинден", "Красна поляна", "Факултето", Западния парк и Северния парк. Имотите в тези райони сега са с едни от най-ниските ценови нива в столицата, но има голяма вероятност да станат много по-привлекателни след прилагането на плана.
Отпушване на движението
Автомобилният трафик в този район на столицата е в ужасно състояние в момента. Затова и една от най-важните части в интегрирания план за развитие е транспортната. На първо място се предвижда доизграждането на булевард "Западна тангента", част от който почна да се строи това лято. Освен че е входната врата на магистрала "Люлин" към София, където сега се образуват огромни тапи, булевардът на практика ще свързва западните жилищни комплекси на столицата с южните части, без да се налага автомобилният трафик да минава през центъра на града.
Още от статията на „Труд"
"Новата посланичка на САЩ: Проучете инвеститора за АЕЦ "Белене", съобщава „24 часа"
"Когато става дума за една мащабна инвестиция като проекта за АЕЦ „Белене", е добре да се направи проучване на съответния инвеститор и съм убедена, че българското правителство ще го направи."
Това заяви днес новоназначената посланичка на САЩ у нас Марси Рийс на първата си пресконференция. Тя я даде малко след като връчи акредитивните си писма на президента Росен Плевнелиев.
Изявлението на Рийс бе в отговор на въпрос дали посолството на САЩ би помогнало за изясняване на бекграунда на инвеститора, проявил интерес към АЕЦ „Белене" и обявил се за американски.
Още от статията на „24 часа"
„Цените на Гражданскатa тръгнаха надолу", информира „Монитор"
Противно на първоначалните прогнози на застрахователите цените по задължителната полица „Гражданска отговорност" тръгнаха надолу. Това стана ясно вчера на пресконференция по повод професионалния празник на застрахователя 1 октомври и 20-годишнината от учредяването на Асоциацията на българските застрахователи.
От бранша обясниха, че вече две дружества са свалили цените на „Гражданска отговорност" за леки коли. Още една компания планирала подобно намаление между 3% и 5%.
Любопитното е, че само преди месец застрахователи обявиха, че „Гражданска отговорност" ще поскъпва. От сайта на Комисията за финансов надзор (КФН) обаче става ясно, че през септември цените е повишила само една компания.
В тарифата й пише, че при автомобил с обем на двигателя между 1300 и 1600 кубика шофьорите над 29 г. ще плащат с 5 лв. повече. Това означава, че от 198 лв. полицата вече струва 203 лв. Поскъпването на застраховката за млади шофьори е по-значително. Например хора до 29-годишна възраст, които карат леки коли със същите характеристики, ще трябва да заделят с 13 лв. повече. Застраховката за тях вече струва 541 лв., вместо досегашните 528 лв.
Според председателя на УС на Асоциацията на българските застрахователи Данчо Данчев поевтиняването на полицата крие и известни рискове.
Той обясни, че вече са в сила двойно по-високи лимити за обезщетенията, които се изплащат по „Гражданска отговорност". Затова разходите на дружествата по тази линия растат. В същото време заради високата конкуренция на пазара някои застрахователи намаляват цената на задължителната полица. Така може да се стигне до ситуация, в която определени компании да изпаднат в неплатежоспособност.
Още от статията на „Монитор"
„Преките инвестиции нарастват над 2 пъти до 846,2 млн. евро", пише „Класа"
Преките чуждестранни инвестиции в страната за периода януари - юли 2012 г. са 846.2 млн. евро (2.1% от прогнозния БВП за 2012 г.) при 376.5 млн. евро (1% от БВП) за същия период на 2011 година. Преките инвестиции в чужбина за периода януари - юли 2012 г. са 103.3 млн. евро при 88.5 млн. евро за същия период на 2011 година.
За периода януари - юли 2012 г. портфейлните инвестиции - активи, нарастват с 4.7 млн. евро при увеличение от 31.3 млн. евро за същия период на 2011 година. Портфейлните инвестиции - пасиви, нарастват с 580.1 млн. евро при намаление от 170.8 млн. евро за същия период на 2011 година.
Според оценките на мениджърите от промишлеността, през септември 2012 г. в сравнение с август, има намаление на поръчките от чужбина с 4.2 пункта. Това сочат данни на Националния статистически институт.
За периода януари - юли 2012 г. текущата сметка е отрицателна и възлиза на 487.7 млн. евро (1.2% от прогнозния БВП за 2012 г.) при излишък от 291.8 млн. евро (0.8% от БВП) за периода януари - юли 2011 година.
Търговското салдо за периода януари - юли 2012 г. е отрицателно в размер на 2 417 млн. евро (6.1% от прогнозния БВП за 2012 г.) при дефицит от 1 047.9 млн. евро (2.7% от БВП) за същия период на 2011 година.
Още от статията на „Класа"