Ако питате мен, най-голямото чудо на България през последните години са българските археолози. Те откриха толкова ценни съкровища в българската земя, за които много техни колеги по света мечтаят цял живот, но не им се отдава да се докоснат до подобни находки. Благородно им завиждам".

Това заяви вицепремиерът Даниела Бобева, която бе гост на форума „Димитровград - нови възможности за туризъм".

Бобева обяви, че Проектът на национална стратегия за развитие на туризма ще бъде готов в края на следващата седмица.
Според нея стратегията трябва да отрази преориентацията на политиката в областта на туризма - вниманието да се обърне към туристи с по-широки интереси.
Документът трябва да обвърже всички обекти на културно-историческото наследство, да обхване разнообразните видове туристически продукти, които предлага България, за да бъде привличането на туристи по-ефективно и целогодишно.

В проекта, който е основа за дискусия с професионалната общност, ще бъде отделено специално място на културно-историческия туризъм. „България има нужда от туристи с широк профил, които ще влизат не само в кръчмите, но и в музеите", коментира вицепремиерът.

С уговорката, че не обича да критикува предишни правителства, Бобева изрази резервите си относно рекламата, към която има сериозни забележки.
Харчени са пари без никакъв ефект. Ограниченият ресурс, с който разполагаме, трябва да се изразходва много внимателно - да се преценява на кои пазари и как точно да се рекламира, да се целят конкретни групи туристи", заяви още Даниела Бобева.
Тя съобщи, че задача на българските външно-икономически служби е да рекламират условията за туризъм в страната и да привличат туристи и инвеститори.

На срещата представители на местната власт, на неправителствени организации и археолози поставиха редица проблеми, които чакат решение от години: липсата на акт 16 на Александровската тракийска гробница и кандидатурата й за ЮНЕСКО, необходимост от средства за реставриране фасадите на сградите в централната част на Димитровград, която е част от проект „Атриум", проблемите със собствеността на земята, върху която е музейният център "Тракийско изкуство в Източните Родопи", желанието монументът Богородица да бъде включен в Националния регистър за недвижими културни ценности.