„ЦСКА в джоба на украинец", четем от първата страница на „Стандарт"
ЦСКА не е на босовете от "Титан", а е в джоба на украински милиардер. Това разкриха за "Стандарт" близки до истинския собственик Константин Жеваго. Магнатът взел акциите на футболния клуб преди 2 години. Тогава шефът на "армейците" Сашо Томов изпросил 1 милион евро заем от украинеца. По същото време богаташът пожела комбината "Кремиковци" в комплект с клуба. Като гаранция за кредита са заложени акциите на ЦСКА. "Титаните" обаче още се ослушват и не връщат наследения борч. Така те са само приносител на клубните акции и не могат да търгуват с тях. "Истина е, че "Титан" не са ни платили", потвърди пред "Стандарт" Виктор Демянюк, директор на "Ворскла стийл-България". Компанията е клон на империята на Жеваго. Според осведомени "Титан" са предложили на украинците 49% от собствеността на ЦСКА срещу дълга. Демянюк обаче не знаеше дали шефът му има интерес, защото издържа Ворскла в родината си.
Още от статията на „Стандарт"

„Звездата "Стара планина" залязва" е водещото заглавие от първата страница на „Дневник"
Липсата на контролна лаборатория, която може да измери точното съотношение на различните съставки в месните продукти, е на път да компрометира гордостта на земеделското министерство - стандартът  "Стара планина".

След като в сряда вечерта Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС ) огласи в медиите, че в продуктите на четири големи производителя е открита соя, се оказа, че резултатите от тестовете на държавния ветеринарно-санитарен контрол не дават яснота дали тя е добавена съзнателно, или е част от подправките, които се контролират от звенa към земеделското ведомство и производителите не носят отговорност за тях.

Съобщавайки за нарушителите, представителите на контролните служби се зарекоха, че ще отнемат лицензи, но след реакцията на засегнатите компании обещаха да бъдат направени повторни изследвания в лаборатории в Австрия и Германия.

Обявените за нарушители компании - "Кен",  "Унимес", "Сами-М" и "Лалов и Вачев", заявиха, че са научили в сряда от медиите за обвиненията срещу тях, което шефът на НВМС Йордан Войнов обясни с необходимостта "максимално бързо да реагираме, за да не се подвеждат потребителите".

Засегнатите производители посочиха, че освен материалните загуби от изтеглената продукция от пазара търпят и сериозни вреди за имиджа си. Други представители на бранша също изразиха притеснението си, че липсата на адекватен контрол и прибързаните действия на институциите в медиите могат да нанесат повече вреди, отколкото ползи от въвеждането на стандарта.
Още от статията на „Дневник"

„Разследват схемата „избор на екип", разкрива от първата си страница „Монитор"
Проверяваме всички болници как формират цените за избор на екип за лечение и как точно предлагат тази услуга на пациентите. Това съобщи вчера министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Недопустимо е болни да бъдат изнудвани да плащат уж за избор на лекар, особено на места, където специалистът е само един и на практика друга алтернатива няма, категоричен бе той и подчерта, че изборът трябва да бъде абсолютно доброволен, а не под натиска на лекарите.

Министър Константинов е поискал вчера с писмо всички директори на лечебни заведения в страната да му докладват в най-кратки срокове как точно се осъществява това в техните болници. Той окачестви като недопустимо цената за избор на екип да бъде над стойността на клиничната пътека за определеното заболяване, както се случва в не една и две лечебници у нас.

Болници, в които по ценоразпис тази услуга е по-скъпа, клиничната пътека спокойно може да се откаже от договора със здравната каса и да работи кеш както всяко частно лечебно заведение, подчерта д-р Константинов.

Още 5 млн. лева са осигурени допълнително за фонд „Асистирана репродукция", популярен повече като „Ин витро", до края на годината, съобщи още министърът.
Още от статията на „Монитор"

„Депутати от ГЕРБ бламират кабинета в борбата със сивата икономика", съобщава от първата си страница „Сега"
Водещи депутати от ГЕРБ бламираха ключов законопроект за борбата със сивата икономика. С гласовете на управляващите правната комисия отхвърли на първо четене поправките на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Правителството разчита на него, за да могат данъчните да се борят по-ефективно срещу фиктивните фирми, източването на ДДС, укриването на доходи и обороти и т. н.

Повечето промени в ДОПК са по предложение на Националната агенция за приходите, която се опитва да ги прокара от години. Текстовете събираха прах при няколко правителства, които не ги придвижваха заради лобистки интереси. При сегашното управление поправките успяха да стигнат за първи път до парламента, но вече срещнаха сериозен отпор в лицето на Искра Фидосова, Емил Радев и Даниела Миткова от ГЕРБ. Фидосова е председател на правната комисия.

Една от ключовите поправки е НАП да може да отваря кредитните досиета на фирми и граждани в банките и да сравнява декларираните доходи пред данъчните и пред трезора. Срещу тази поправка най-бурно е реагирала шефката на правната комисия Искра Фидосова. Подкрепил я Любен Корнезов от БСП, който е зам.-председател на правната комисия. Той казал, че е спорно как НАП може да има достъп до банкова тайна без съд.

С гласовете на ГЕРБ, БСП и други партии правната комисия почти единодушно гласува "въздържал се" и на практика отхвърли законопроекта на първо четене. Това означава, че вносителят, в случая Министерски съвет, трябва да го преработи. Самите депутати заявиха, че са се договорили да се срещнат с НАП и финансовото министерство и да ги насочат как да "изгладят" текстовете.
Още от статията на „Сега"

„465 млн. лв. губят БФБ и банките, ако пенсионните фондове минат към НОИ", съобщава „Класа"
Ако се прехвърлят средства от пенсионните дружества към НОИ, пораженията ще бъдат сериозни, защото балансовите им активи, възлизащи на близо 500 млн. лв., ще трябва да се изтеглят от капиталовия пазар и търговските банки. Това заяви за „Класа" Анастас Петров, изпълнителен директор на „ING пенсионно осигуряване". Според разчетите на КФН над 465 млн. лв. са парите в индивидуалните партиди на хората, осигуряващи се в професионални фондове. Според Петров близо половината от тези средства са инвестирани на българския капиталов пазар във вид на акции и облигации, издадени от български компании. Около 100 млн. лв. са в търговските банки в България като депозити и наличности по разплащателните сметки на пенсионните фондове.

Повод за изказването му стана предложението на социалния министър Тотю Младенов, натрупаните средства за пенсия в частните професионални фондове да се прехвърлят към Националния осигурителен институт (НОИ), който да плаща срочните пенсии на осигурените в тях, вместо частните дружества. Вчера на специална пресконференция Асоциацията на пенсионните дружества (БАДДПО) се обяви срещу тази идея, която според тях е неясна. В момента Кодексът за социално осигуряване задължава фондовете да превеждат към НОИ парите, натрупани по лични сметки в тях, когато работникът се пенсионира, а институтът трябва да изплаща от тях пенсията му. Нещо повече - според кодекса от 1 януари догодина дружествата трябва вече да започнат сами да плащат пенсиите, без парите да минават през НОИ.

Затова от бранша предполагат, че се готви скрита национализация на частните пенсионни дружества и ако това стане, с парите ще се финансира дефицитът на държавния фонд „Пенсии". Тази година се очаква той да надмине 2 млрд. лв. От асоциацията не крият недоумението си от прогнозата на социалното министерство, че през 2015 г. ще има нулев дефицит в държавния пенсионен фонд и предполагат, че това е причината за предложената „приватизация" на активите на частните пенсионни фондове.
Още от статията на „Класа"

„Здравната реформа - 10 години тичане на място", обобщава „Дневник"
Здравеопазването по обясними причини е най-чувствителната тема във всяко развито общество. Проблемите в този ресор най-лесно могат да свалят всяко правителство. Не случайно, откакто започна реформирането на този сектор в България (1998 г), на всеки кабинет е искан вот на недоверие за политиката в тази област.

Общото между правителствата "Костов" и "Борисов", например е, че първият им вот на недоверие е за проблеми в здравеопазването. В почти всяка от последните 12 години има протест и на работещи в здравеопазването, и на пациентски организации. Недоволството на опозицията, лекарите и пациентите не доведе до адекватна реформа в сектора.

Не помогнаха и честите промени в Закона за здравето (за последните 5 години той е преправян 35 пъти). Последното правителство изглежда най-неориентирано какво точно трябва да се случи в този сектор и доказателство за това е, че за година управление премиерът Бойко Борисов смени трима министри на здравеопазването. И тримата обаче предлагаха почти едно и също.
Идеите на новия здравен министър - същите като на предишния
Най-новият здравен министър д-р Стефан Константинов сподели идеите си за реформа в здравеопазването на 6 октомври - едва когато в парламента беше гласувана кандидатурата му за министър. Казаното всъщност до голяма степен повтаря това, което говореше Анна-Мария Борисова за 5 месеца като здравен министър.

И Константинов като Борисова говори за наличието на твърде много лечебни заведения, за свърххоспитализации през последните години, "дисциплиниране" на системата чрез въвеждане на електронната здравна карта, за нуждата от легализиране на доплащането в болниците.
Още от статията на „Дневник"

„Междуфирмената задлъжнялост скочи с 50% за година", информира „Сега"
Междуфирмената задлъжнялост е реален риск за икономиката ни в условия на криза, а само за година тя се покачи с 50%. За това алармира вчера Величко Апостолов, частен съдебен изпълнител по време на 3-ия балкански форум по качеството "Управление на риска". Различни изследвания показват, че междуфирмената задлъжнялост вече се движи в диапазона 100 - 160 млрд. лв., уточни Апостолов.

Друг риск и друга негативна тенденция е почти двойно увеличеният срок на разплащанията, посочиха експерти. Статистиката показва, че през 2009 г. между 120-150 дни са отивали за разплащания между фирмите, а през 2008 г. този срок е варирал от 60 до 90 дни. Управлението на рисковете, които крие междуфирмената задлъжнялост за икономиката ни, може да се постигне с адекватно законодателство, синхронизирано както на Балканите, така и със световните практики, обединиха се експертите.

"Липсата на адекватно законодателство е причината да не може да се разреши проблемът с междуфирмената задлъжнялост. В България дори няма Закон за фалитите. Има определени норми в Търговския закон и Наказателния кодекс, които са трудно приложими, позволяват злоупотреби и не гарантират справедливост за кредиторите", аргументира се още Апостолов.

"В последните години станахме свидетели и участници в серия глобални, регионални и локални сривове в управлението на рискове. Зад тях например се крият глобалната финансова криза. С 3-ия Балкански форум по качеството искаме да поставим в България и в региона начало на такава координация по управление на риска, която съществува и в световен мащаб", заяви вчера Иван Савов, председател на УС на фондация Балкански форум по качеството, която заедно с Risk Management Institute организираха форума.
Още от статията на „Сега"

„Икономиките в ЦИЕ се стабилизираха, България с 2,5% ръст през 2011 г.", съобщава „Класа"
Две години след старта на кризата в региона на Централна и Югоизточна Европа икономиките вече се стабилизираха и се очаква положителната тенденция да се засили още повече през 2011 г., като възстановяването ще се усети особено силно в България. Това съобщи д-р Платон Монокрусос, помощник генерален мениджър и ръководител отдел „Изследване на финансовите пазари" в Юробанк И Еф Джи Груп. Той обясни, че според анализите на банката през 2011 г. България ще повиши брутния си вътрешен продукт (БВП) с 2,5%, а положителната прогноза се дължи на подобряващия се баланс по текущата сметка (дефицитът на БВП през 2010 г. е в размер на 3,5%), както и на увеличения износ, който страната регистрира.

Според Монокрусос страната все още е изправена пред някои предизвикателства, като икономиката трябва да се напасне с факта, че капиталовите потоци намаляват. Успоредно с това частният сектор е добре да насочи средствата си към търговската дейност. За усвояването на еврофондовете и за заздравяването на фискалния резерв трябва да се премахне прекомерният дефицит и да се развие рамка, която да постигне структурни излишъци в бюджета, категоричен бе експертът. Той очаква ръст на икономиките в страните от ЦИЕ, като Турция ще го оглави с увеличение на БВП със 7 на сто тази година, който обаче ще се забави до 5% през 2011 г. На второ място е Украйна, чиято икономика ще нарасне с 4% и 4,2% през 2011 г. Румъния ще регистрира най-силното свиване на БВП от 2%, преди да постигне растеж от 1,5 на сто догодина. Разчетите за България показват свиване на икономиката от 0,3 на сто през 2010 г.
Още от статията на „Класа"

„Банкери прогнозират 1,30 лева за долар", съобщава „Монитор"
През следващите шест месеца курсът на еврото спрямо щатския долар ще стигне нива от 1,45-1,5. Това прогнозираха вчера банкови експерти, според които пазарът може да поеме още обезценяване на американската валута. Това означава, че ако прогнозата се сбъдне, у нас един долар ще се разменя за 1,30 лв. Сега евро/долар се движи на ниво от 1,40 при което щатската валута се разменя за 1,40 лв. Прогнозите на анализаторите сочат още, че еврото ще се върне на сегашните си нива през първото тримесечие на 2011 г., а до края на следващата година ще поевтинее до 1,25 долара.

Според Платон Монокрусос, помощник-генерален мениджър в Eurobank EFG, която е собственик на Пощенска банка, причината за продължаващото обезценяване на американската валута е монетарната политика на САЩ. До края на седмицата се очаква Федералният резерв да оповести публично втория пакет от мерки за възстановяване на икономиката, което ще допринесе за по-нататъшното обезценяване на щатските пари. Монокрусос успокои, че това няма да засегне износа на еврозоната и в частност на най-голямата европейска икономика - германската.

По отношение на България анализите на банката се разминават леко с тези на финансовото министерство. От Eurobank EFG очакват през тази година ръстът на икономиката да е около нулата, а за 2011 г. БВП на страната да се увеличи с 2,5%. Въпреки това разминаване според Монокрусос по-важното е, че българската икономика върви нагоре. „Две години след старта на кризата в региона на Централна и Югоизточна Европа икономиките на страните от тази част на континента се стабилизираха. Очаква се тази положителна тенденция да се засили още повече през 2011 г., като това възстановяване ще се усети особено силно в България", заяви той по време на конференция за обстановката след кризата.
Още от статията на „Монитор"

"Люлин" щеше да е готова, ако я строяха българи", казва в интервю за „Стандарт" доц. д-р инж. Николай Михайлов, председател на Съвета на директорите на "Трейс Груп Холд" и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия
Магистрала "Тракия" отново се гледа под лупа, след като "Мостстрой" обяви несъстоятелност преди дни. Притеснителен ли е този факт?
- Когато в една от големите фирми изпълнителки има проблем, няма как възложителят, в лицето на държавата, да не е притеснен. Нормално е да има проверки, защото подобни проблеми могат да се мултиплицират в целия бранш. 

Ние не се притесняваме от проверките. Напротив, моето желание винаги е било да работя при ясни правила в нашия бизнес. И това през последните години се случва. Нека да има проверки, защото това е работата на държавата - да създава правила и да следи за тяхното изпълнение. Въпросът е правилата да са еднакви за всички. Инспекциите не ни притесняват, защото си изпълняваме договора, без да изоставаме със сроковете.

Кое по-добре - да има силна конкуренция или да си монополист на пазара?
- За да вървят нещата добре, е нужна конкуренция. Това е изключително важно за развитието на пътното строителство у нас. Защото това, което се случва с останалите фирми от сектора, няма как да не носи негативи и за нашата компания.

Защо? Инвеститорите правят асоциации между "Трейс Груп Холд", "Холдинг Пътища" и "Мостстрой"?
- Естествено е да се правят анализи за състоянието на целия сектор - дали е устойчив, как ще се развива. Правят го и инвеститорите, и банките, и държавата, и ЕС.

Нашите анализи показват, че като компании сме стабилни. Ние се развиваме по-добре и изпреварваме параметрите, които заложихме при първоначално публично предлагане на акции на борсата. И въпреки кризата се развиваме устойчиво. Въпрос на мениджмънт и стратегия. Но е факт, че въпреки добрите ни резултати цената на акциите пада. Тя е много по-ниска от реалната, но това е борсата.  

Ще ходят ли на море българите през лятото на 2012 г. по магистрала "Тракия"?
- Със сигурност ще ходят до Нова Загора.

Премиерът ви похвали за работата по магистралата. Какво успяхте реално да свършите досега?
- Най-сложната работа по една магистрала е полагането на основните пластове, подготовката на наземните работи и съоръженията. За двата месеца екипът успя да направи нужната организация. Работи се изключително активно и в момента се обработват и полагат около 30 000 тона материал всеки ден. От 3,1 млн. кубика насипни работи са извършени една шеста или 500 000 кубика. Ако поддържаме този график, до 8-10 месеца ще ги изпълним изцяло. Ако температурите са подходящи през зимата, ще започнем полагането на първите асфалтови пластове. Не променяме нищо по проекта, но ще въведем в съответствие мостовете, така че да издържат на земетресения от 9 степен по скалата на Рихтер.
Още от интервюто на „Стандарт"