На официалния форум на Европейските зелени партии, който се проведе от 13 до 15 октомври в Женева, бяха представени 35 зелени партии от 31 европейски страни. Взеха участие 228 делегати и над 400 представители и гости от целия свят. Обсъдена и приета бе резолюцията „Зелено бъдеще за Европа" и хартата на Европейските зелени.

Една от бъдещите цели на Европейската зелена партия е превръщането й от четвърта в трета политическа сила в Европейския парламент. Приет е и бюджетът на зелените за 2007 г.

Българската страна на конгреса представиха трима делегати, съобщават от Зелена партия България . С пълно мнозинство бяха приети 2 редовни резолюции, предложени от Зелената партия, които касаят страната ни.

Първата резолюция е за ограничаване на незаконното строителство в защитените територии. С това свое решение Европейската зелена партия подкрепя позицията за опазване на нашите защитени територии от интересите на "големия бизнес". Втората резолюция е за етичен туризъм.

Резолюцията за ограничаване на строителството гласи следното:

"Незаконното строителство в защитените територии се превърна в заплаха за биологичното разнообразие на страната. България е една от страните в Европа с най-голямо биологично разнообразие, което е национално и европейско богатство.

Зелената партия изразява своето безпокойство от факта, че използването на различни пропуски в законодателството води до прекомерно застрояване на черноморското крайбрежие и строителство в територии, предвидени да се включат в мрежата "Natura2000". Като резултат туризмът, вместо да донесе поминък, в близко бъдеще може да остави опустошени терени, замърсени реки и разрушени природни обекти.

Зелената партия, също така, е силно обезпокоена от грубото нарушаване на българското и международното законодателство при строителството на ски-писти в националните и природните паркове. Такъв е случаят с националния парк "Пирин", където построените ски-писти доведоха до унищожаване на местообитанията на редки и защитени видове растения и животни.

Ние възприемаме българското биологично разнообразие като значимо национално и европейско богатство и поради това, считаме, че е необходимо Правителството и Народното събрание да предприемат спешни мерки за спиране на незаконното строителство в защитените територии и осъществяването на строг контрол от страна на администрацията и обществеността".

Макар интересите на хората да са най-често противоречиви, обикновено интересите на държавата са еднозначни: да се съхрани и умножи държавното богатство. Природното богатство става обект на посегателство от страна на индивиди и групировки, но държавата е задължена да осъществява контрол и опазваща политика. Това е в неин (и наш)икономически интерес.